Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Jedziesz na groby? O tym musisz wiedzieć! Sprawdź, jak bezpiecznie dojechać i wrócić

Jedziesz na groby? O tym musisz wiedzieć! Sprawdź, jak bezpiecznie dojechać i wrócić
mfind.pl

Końcówka października i listopadowe Święto Zmarłych to czas kiedy przemieszczamy się wyjątkowo często i odwiedzamy groby. Ruch na drogach (nie tylko tych w okolicy cmentarzy), pośpiech, wcześnie zapadający zmierzch i „weekendowi” kierowcy, którzy akurat w tym terminie również wyruszają w drogę, to przyczyny wypadków i kolizji drogowych.

W podsumowaniu zeszłorocznej akcji „Znicz”, prowadzonej przez Policję, czytamy: „W czasie trwającej 6 dni akcji „Znicz 2016″, na polskich drogach doszło do 534 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 654 zostały ranne. Niestety nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiedli do swoich aut po alkoholu. Policjanci zatrzymali aż 1363 nietrzeźwych kierujących.”

O czym pamiętać, aby nie wpisać się w te smutne statystki?

Jak dojechać na cmentarz? Najlepiej nie swoim samochodem!

Trudno odmówić sobie pójścia za tradycją, ale jeśli tylko możemy odłożyć podróż na groby bliskich o kilka dni, warto to zrobić. Unikniemy w ten sposób tłoku i wielu nerwów. W tym roku sporego ruchu możemy się spodziewać już od 27  października i z pewnością będzie on wzmożony aż do 2 listopada.

Jeśli odłożenie podróży nie wchodzi w grę, zaplanuj ją tak, aby do cmentarza dojechać komunikacją miejską/ innym środkiem transportu. Własne auto zostaw na parkingu oddalonym od nekropolii. W okresie Święta Zmarłych wiele ulic dojazdowych do cmentarzy jest zamkniętych, a więc nawet jeśli udamy się tam własnym pojazdem, konieczny będzie dłuższy lub krótszy spacer.

Jak się poruszać w okolicy cmentarzy?

Przede wszystkim sprawdź zawczasu organizację ruchu wokół cmentarzy. Utrudnień spodziewać się należy już w najbliższy weekend. Jazda „na pamięć” w tym okresie nie wchodzi w grę!

Zachowaj szczególną ostrożność. Duży ruch samochodowy łączy się tu z ruchem pieszym. Może się zdarzyć, że ktoś nieopatrznie wtargnie na jezdnię, a hamowanie w  jesiennych warunkach nie należy do najłatwiejszych, nawet jeśli jest pogodnie.

Jak jeździć w nocy - mfind

Jeśli jedziesz w dłuższą trasę

Jeśli wybierasz się na groby bliskich, które znajdują się daleko od Twojego miejsca zamieszkania, dobrze zaplanuj podróż i sprawdź koniecznie stan techniczny pojazdu. Wyruszanie w dalszą drogę z palącymi się kontrolkami awarii jest nierozsądne, nawet jeśli posiadasz assistance.

Sprawdź koniecznie światła, oraz ubezpieczenie oraz ważność badań technicznych pojazdu. Pamiętaj, że kontrole drogowe w tym okresie są bardzo wzmożone i trudno będzie liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy.  Brak ważnego OC, czy badań, może się skończyć odholowaniem pojazdu. Pomyśl o AC, jeśli go nie masz. Jesienią i zimą naprawdę się przydaje, przecież wystarczy, że stukniesz kogoś na parkingu i płaciłbyś z własnej kieszeni!

Początek listopada to także czas niezbyt korzystnych warunków drogowych. Czy wiesz jak poruszać się we mgle? Na śliskiej powierzchni, po ciemku? Przed wyruszeniem w podróż przypomnij sobie koniecznie podstawowe zasady. Zebraliśmy je dla Ciebie tutaj!

Pamiętaj, że podstawowym celem podróży jest bezpieczny powrót do domu: zachowaj więc szczególną ostrożność i bierz pod uwagę wszystkie, nawet najbardziej pesymistyczne warianty drogowo-pogodowe!

Jak jeździć we mgle - mfind

Piłeś? Nie jedź!

Ta zasada wydaje się oczywista, ale statystyki policyjne pokazują, że nigdy dość przypominania o niej. Jeśli piłeś w dniu poprzedzającym wyruszenie w podróż, sprawdź swoją trzeźwość. Możesz to zrobić zupełnie bezpłatnie i anonimowo na większości komisariatów policji. Badanie trwa kilka sekund, a gwarantuje Ci, że nie wyruszysz w podróż z „promilami” we krwi. Pamiętaj, że nasze własne odczucia w tym temacie mogą być bardzo mylące!

Nigdy nie wsiadaj za kierownicę po piwie, lampce wina, nawet wypitej do obiadu. Może się zdarzyć, że patrol zatrzyma Cię tuż za rogiem, a wtedy grożą Ci poważne konsekwencje karne!

 

Podsumowanie

 1. By bezpiecznie dojechać na cmentarz, najlepiej zrezygnuj z własnego samochodu.
 2. Nie jedź na pamięć.
 3. Gdy ruszasz rano za miasto, możesz jechać we mgle – zachowaj szczególna ostrożność, włącz światła, nie zatrzymuj się, trzymaj się prawej krawędzi drogi.
 4. Przed jazdą po nocy sprawdź światła, byś nie oślepiał innych.

Autor artykułu:

Redaktor naczelna, content manager i specjalista ds. marketingu sieciowego z 10- letnim doświadczeniem w branży internetowej. Tworzy treści na strony internetowe, prowadzi bloga, pisze do prasy i doradza w zakresie social media.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz