Jak dbać o opony podczas upałów?

Aktualizacja:
opony-latem

W tym roku upały dają o sobie znać w całej Polsce i nic nie wskazuje na to, że czekają nas niedługo chłodne dni. Czy wiemy jak dbać o opony podczas upałów?

O opony powinniśmy dbać zawsze. Także latem, gdy te są narażone na bardzo wysokie temperatury. Co robić, by zachować opony w jak najlepszym stanie? Jak dbać o opony podczas upałów? Należy raz na miesiąc kontrolować ciśnienie powietrza w oponach. Poza tym powinniśmy rotować opony, czyli sezonowo zmieniać ich miejsce ustawienia w pojeździe. Konieczne jest także wyważenie kół i sprawdzenie geometrii zawieszenia i co równie ważne, odpowiednie przechowywanie opon sezonowych. Te z pozoru proste czynności pozwolą nam dłużej cieszyć się oponami w dobrym stanie.

Czytaj także: Zmiana opon w tym roku: 10 rzeczy, o których już musisz wiedzieć

Najczęstszy błąd niezależny od pory roku?

Jeździmy na nienapompowanych oponach. Co za sobą niesie taki błąd? Zużywamy więcej paliwa i nierównomiernie zużywamy bieżnik opon. To nie tylko wyższy koszt dla środowiska, ale również dla właściciela pojazdu. Ciśnienie w oponach powinniśmy kontrolować przed każdą dłuższą trasą i cyklicznie – co miesiąc. Korzystając z samochodu jesteśmy narażeni na mikro uszkodzenia opon, które mogą objawiać się schodzącym powietrzem.

Czytaj także: Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?

Wyważanie kół

Przy wymianie opon wyważamy koła. Nie jest to czynność, którą wykonamy raz i możemy o niej zapomnieć. Korzystanie z samochodu naraża je na różnego rodzaju wyzwania od krawężników po dziury w drodze.

Przechowywanie –  trudna technika dbania o leżące opony

Na temat przechowywania opon krąży wiele mitów i opinii. Każdy wieloletni kierowca opracowuje swoją technikę dbania o ogumienie np. zimowe latem. Warto zastosować się do kilku prostych wskazówek. Po pierwsze nie rzucamy opon byle jak i byle gdzie. To jak zadbamy o nie, gdy ich nie eksploatujemy może przedłużyć czas ich użytkowania. Nie zostawiamy również opon na słońcu, mrozie czy wilgoci. Trzymamy je pionowo, impregnujemy specjalnym preparatem i przekręcamy je co jakiś czas. Jest to o tyle ważne że zapobiega odgnieceniom i deformacjom, które mogą się pojawić, gdy opona stoi w jednej pozycji przez kilka miesięcy.

Czytaj także: 10 rzeczy, których nie wiesz o swoich oponach

A co dodatkowo trzeba zrobić latem?

Pamiętajmy, że asfalt potrafi nagrzać się latem nawet do 60 stopni Celsjusza! Czym to grozi? Przegrzaniem ogumienia. Gorąca droga podgrzewa opony, które stają się bardziej miękkie i większą powierzchnią stykają się z jezdnią. Przy tak wysokich temperaturach na gumie mogą pojawić się pęknięcia, bąble i dziury. Należy pamiętać, że opony przy normalnym korzystaniu potrafią same nagrzać się do 60 stopni Celsjusza. Takie połączenie temperatur samej opony, asfaltu i otoczenia znacząco wpływa na zużycie paliwa w pojeździe. Zależność jest prosta – im wyższa temperatura, tym niższe spalanie. Jeśli do tych wyliczeń dodamy jeszcze hamowanie np. bez ABS-ów to mamy dodatkowe 150 stopni Celsjusza na powierzchni bieżnika. Do czego to prowadzi? Przy wysokich temperaturach opony tracą swoja wydajność, a przy dłuższej ekspozycji na ciepło opona szybciej się starzeje.

Co robić latem?

Pamiętajmy, że nie wszystkie porady znalezione w Internecie są prawdziwe. Na nic się zda, popularne polewanie opon wodą, aby się schłodziły. Dla opony taki szok temperatury nie jest niczym dobrym. Oznacza to tylko tyle, że początkowo nagrzana, rozkurczona i oparta szeroko na bieżniku opona musi natychmiast zmienić swoje parametry, czyli stwardnieć i nieco się obkurczyć. Takie gwałtowne zmiany dodatkowo niszczą ogumienie. Warto skorzystać z częstych pomiarów ciśnienia, latem jest to konieczne raz na 2 tygodnie, właśnie ze względu na rozkurczanie się opon i korzystać z profesjonalnych środków do konserwacji opon. Reszta to już tylko zdrowy rozsądek.

WAŻNE:

Latem korzystamy z ogumienia letniego. Nie jeździmy na oponach zimowych!  Nie “wykańczamy” zimówek latem. Opony zimowe nagrzewają się nadmiernie i niezwykle szybko zużywają, a przede wszystkim tracą swoje parametry. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze!

Nie parkujmy wjeżdżając na krawężniki, nie parkujmy także zbyt blisko krawężników przy parkowaniu równoległym. Dodatkowo starajmy się nie jeździć wtedy, gdy asfalt jest nagrzany najbardziej. Wybierajmy wczesne pory dnia w dalekie trasy lub późne wieczorne godziny, gdy asfalt zdąży już trochę przestygnąć. Korzystajmy z postoju w cieniu i starajmy się nie zostawiać aut bezpośrednio na słońcu, szczególnie w mieście, gdzie temperatura otoczenia dodatkowo podbijana jest przez budynki chodniki czy drogi. Pamiętajmy, aby nie przekraczać możliwości załadunkowych samochodu. Dodatkowe kilogramy to obciążenie dla ogumienia.

Opony – od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Jakie opony wybrać?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej