Na szkody spowodowane opadami gradu narażeni są przede wszystkim ci kierowcy, którzy parkują na świeżym powietrzu. Usuwanie wgnieceń po gradobiciu nie zawsze jednak musi się wiązać z dużymi kosztami – wiele zależy od intensywności opadów i tego, jak długo pojazd był narażony na gradobicie. Jeżeli Twój samochód wymaga naprawy po gradobiciu, z naszego artykułu dowiesz się, ile będzie Cię ona kosztować i jak możesz uchronić się przed finansowymi skutkami opadów atmosferycznych.

Naprawa po gradobiciu tradycyjnymi metodami

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu przy wykorzystaniu tradycyjnych metod sprowadza się do zgrubnego wyrównania poszczególnych wad. W następnej kolejności niezbędne jest szpachlowanie karoserii i lakierowanie uszkodzonego obszaru. Ustalić trzeba też kolor lakieru – można to zrobić choćby po numerze VIN (więcej w artykule Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?) Chociaż w ten sposób można usunąć wgniecenia, to efekt jest daleki od pożądanego – ślady po naprawie mogą być widoczne.

Szpachlowanie i lakierowanie to częsta propozycja przedstawiana kierowcom, których interesuje naprawa po gradobiciu. Jeżeli Twój samochód jest sporo wart lub zamierzasz go w najbliższym czasie sprzedać, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z nowoczesnych sposobów wyciągania wgnieceń. Szczególnie, że potencjalny kupiec może sprawdzić grubość lakieru przed zakupem pojazdu, a Twoich tłumaczeń nie uznać za wiarygodne.

Samochód po gradobiciu najczęściej ma uszkodzony dach. Kierowcy parkujący na świeżym powietrzu powinni zaopatrzyć się w pokrowce ze specjalną wkładka ochronną.

Samochód po gradobiciu – usuwanie wgnieceń bez lakierowania

Naprawa po gradobiciu może odbyć się również przy wykorzystaniu bardziej wyrafinowanych technik. Do takich należy metoda PDR (Paintless Dent Repair), czyli wyciąganie (wypychanie, masowanie) wgnieceń. W jej przypadku nie ma konieczności lakierowania, dlatego też stosuje się ją wyłącznie tam, gdzie lakier nie popękał. Usuwanie wgnieceń po gradobiciu metodą PDR może odbywać się na dwa sposoby:

  • Pierwszy sposób to wypychanie wgnieceń przy użyciu dźwigni. Fachowiec wprowadza dźwignię pod uszkodzony element, a następnie wykonuje serię delikatnych ruchów. Ten sposób jest bardzo skuteczny – pozwala usunąć niemal wszystkie wgniecenia.
  • Drugi sposób to tzw. metoda na klej. Na wgniecenia nakłada się klej, a następnie kołek w kształcie grzybka. Umiejętne odciąganie pozwala usunąć zniekształcenia blachy. Metodę na klej stosuje się najczęściej w przypadku dużej liczby wgnieceń po gradobiciu.

Przewaga metod PDR nad tradycyjnymi polega na tym, że samochód po naprawie wygląda jak nieuszkodzony – powłoka lakiernicza pozostaje w stanie oryginalnym. To z kolei oznacza, że pojazd nie traci na wartości handlowej. Dodatkowo wyciąganie wgnieceń trwa krócej – fachowcy na naprawę często potrzebują zaledwie kilku godzin.

Usuwanie wgnieceń po gradobiciu – cena naprawy samochodu

Ile kosztuje wyciąganie wgnieceń w samochodzie po gradobiciu? Większość zakładów blacharsko-lakierniczych nie podaje na swoich stronach cenników. Koszty każdej naprawy są ustalane indywidualnie z właścicielem pojazdu. Cena naprawy auta po gradobiciu zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim od:

  • liczby wgnieceń – po gradobiciu uszkodzeń najczęściej jest sporo, a w przypadku „hurtowego” usuwania wgnieceń właściciel pojazdu otrzyma korzystniejszą cenę jednostkową,
  • lokalizacji wgnieceń – w przypadku trudno dostępnych miejsc konieczne może okazać się szpachlowanie i lakierowanie.

Bardziej opłacalne finansowo jest wyciąganie wgnieceń nowymi metodami. Koszt usunięcia jednego uszkodzenia to ok. 150 zł, z kolei za wypychanie 40-50 wgnieceń trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Z dodatkowymi kosztami muszą liczyć się kierowcy, którym grad uszkodził szyby.

Czy można kupić ubezpieczenie samochodu od gradu?

Ochronę przed działaniem żywiołów zapewnia przede wszystkim pełne ubezpieczenie AC. W większości polis ubezpieczyciele nie zamieszczają szkód spowodowanych opadami gradu w sekcji wyłączeń. Większą trudność ze znalezieniem odpowiedniego ubezpieczenia AC możesz mieć, jeżeli będziesz zainteresowany polisą AC w wersji okrojonej, czyli AC mini. Które firmy ubezpieczeniowe w ramach AC mini zagwarantują usuwanie wgnieceń po gradobiciu? Przykładem może być Link4. Ten ubezpieczyciel oferuje szeroką ochronę kierowcom poszukującym sposobu, by uniknąć finansowych skutków działania żywiołów. Składka za ubezpieczenie SmartCasco w wariancie Żywioły zaczyna się przy tym już od 49 zł.

Wykazując się przezornością i nabywając w pakiecie z OC ubezpieczenie AC, możesz uchronić się przed naprawą wgnieceń spowodowanych gradobiciem z własnej kieszeni. Ile kosztuje ubezpieczenie AC? Cena tej polisy jest ustalana indywidualnie dla każdego pojazdu. Jeżeli nie chcesz przepłacać, nasz kalkulator AC pozwoli Ci znaleźć ofertę w przystępnej cenie.