Temat cen OC, to temat wywołujący niemałe poruszenie wśród kierowców. Zawsze jest za drogo, płacimy za dużo i zastanawiamy się, jaki jest w tym sens. Ten jest ogromny, ponieważ ubezpieczenie OC chroni nas przed roszczeniami ze strony osób poszkodowanych. A jakie czynniki wpływają na wysokość cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC swojego auta? Niestety nie da się wskazać konkretnych liczb –  możemy co najwyżej powiedzieć o cenie średniej –  ta aktualnie wynosi około 800-900 złotych. Stawki ubezpieczenia OC zależą od całej masy czynników, najważniejsze z nich to:

  • Twoje miejsce zamieszkania,
  • Twój wiek i doświadczenie,
  • posiadane zniżki,
  • marka i model samochodu,
  • przebieg,
  • pojemność silnika.

Zastanawiasz się, skąd w tym zestawieniu miejsce zamieszkania? Okazuje się, że mieszkańcy niektórych miast płacą więcej za ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na statystyki wypadków w danym mieście. Jeżeli prawdopodobieństwo wypadku jest duże, cena OC będzie wyższa.

Podsumowanie półrocza 2019 na rynku OC

Ile wyniesie ubezpieczenie samochodu? Kto zapłaci najwięcej za OC?

Podwyżki najbardziej uderzają w młodych, niedoświadczonych kierowców, którzy nie zdążyli sobie jeszcze wyrobić żadnych zniżek. W takim razie ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Okazuje się, że może być ono nawet o ponad 100% droższe! Ubezpieczyciele (słusznie) uznają, że w przypadku takich osób ryzyko stłuczki jest większe.

W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się kierowcy, którzy mają na swoim koncie spowodowanie kolizji lub wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały dla nich nawet około 100% podwyżki. Ubezpieczenie auta w 2019 roku może ich kosztować w najgorszym razie kilka tysięcy złotych.

Tą zależność widać także po średniej cenie w poszczególnych grupach wiekowych:

Średnia cena OC ( PLN) a wiek kierowcy

26-35872
36-55728
55+655
<251754

Kto płaci najmniej za ubezpieczenie samochodu?

Najmniej za OC płacą doświadczeni kierowcy z prawem do zniżek, którzy nie spowodowali  w przeszłości żadnej kolizji na drodze. Nie oznacza to jednak, że podwyżki ich nie dotyczą. Nie muszą się jednak obawiać tak wysokich kosztów, jak mniej doświadczeni koledzy.

Ile kosztuje OC samochodu? Różni ubezpieczyciele, różne ceny…

Cena ubezpieczenia samochodu nie jest odgórnie narzucona. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą się bardzo różnić od siebie. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe faworyzują określoną grupę kierowców. Jednocześnie mają bardzo niekorzystne oferty dla osób, które się do niej nie kwalifikują.

Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli. Nie musisz tego robić ręcznie. Możesz skorzystać z dostępnych przez internet porównywarek ofertowych. Warto sprawdzać ceny także wtedy, kiedy ubezpieczyciel proponuje tzw. odnowienie. Z naszych danych wynika, że wielu kierowców w ten sposób znacznie przepłaca za polisy. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Odnowienia nie takie opłacalne! 

 

Wystarczy, że wpiszesz w porównywarkę wszystkie potrzebne dane na temat Twojego samochodu oraz swojej historii jako kierowcy. Na podstawie podanych informacji porównywarka pokaże Ci najkorzystniejsze dla Ciebie oferty różnych ubezpieczycieli.

Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać ofertę i zawrzeć umowę z ubezpieczycielem przez internet.

Spadek cen ubezpieczenia auta 2019

Od 3 lat, ceny OC właściwie stoją w miejscu, a w niektórych ośrodkach miejskich nawet spadły. Według danych mfind, średnia cena OC na starcie stycznia 2019  była nawet minimalnie niższa niż na starcie 2018 roku.  Po pierwszym kwartale ceny jednak znacząco spadły i na początek lipca 2019 roku średnia składka za OC wynosiła 819 złotych. Zwróćmy jednak uwagę na to, że mowa tutaj o wartościach uwzględniających wyliczenia cen wszystkich grup kierowców –  a więc tych, którzy za OC płacą 300-400 zł, a także takich, którzy z racji na krótki staż za kierownicą czy młody wiek, muszą wysupłać na OC nawet kilkakrotność tej ceny.

Zastanawiasz się ile Ty zapłacisz za ubezpieczenie samochodu? Najlepiej będzie dokonać szybkiego wyliczenia. Zrobisz to TUTAJ. 

Jak płacić mniej za ubezpieczenie OC?

Chciałbyś choć trochę obniżyć sobie koszty ubezpieczenia samochodu w 2019 roku? Jest na to kilka sposobów. 

Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego będą niższe, jeżeli będziesz współdzielił auto z bardziej doświadczonym kierowcą, który wypracował sobie zniżki. Jego historia wpłynie na obniżenie wysokości składek.

Możesz liczyć na rabat, jeżeli opłacisz wszystkie składki ubezpieczenia auta za jednym razem. Rozłożenie ich na raty sprawi, że OC będzie droższe.

Wielu ubezpieczycieli oferuje OC w atrakcyjnej cenie w całych pakietach ubezpieczeniowych. Jeżeli zakres pakietu będzie Ci odpowiadał, okazać się to korzystną opcją.

Inne rozwiązanie to wzięcie auta w leasing. Przez cały okres umowy obowiązuje Cię stały abonament. Nie opłacasz sam ubezpieczenia, nie musisz też się martwić o jego wzrost.

Wyższe kary za brak OC

Wyższe ceny ubezpieczenia samochodu idą w parze ze wzrostem kar za jeżdżenie bez ważnego OC. Właściciele aut osobowych za trzy dni opóźnienia w opłaceniu składki zapłacą 840 zł. Zwłoka do 14 dni będzie ich kosztować aż 2250 złotych. Ponad dwa tygodnie ociągania się z płatnością to już koszt 4500 złotych.

Najsurowsze restrykcje spotkają właścicieli pojazdów ciężarowych. W ich przypadku kary zaczynają się od 1320 a kończą na 6750 zł.

Kary za brak OC 2019