Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC swojego auta? Niestety nie da się wskazać konkretnych liczb. Stawki ubezpieczenia OC zależą od całej masy czynników, najważniejsze z nich to:

  • Twoje miejsce zamieszkania,
  • Twój wiek i doświadczenie,
  • posiadane zniżki,
  • marka i model samochodu,
  • przebieg,
  • pojemność silnika.

Zastanawiasz się, skąd w tym zestawieniu miejsce zamieszkania? Okazuje się, że mieszkańcy niektórych miast płacą więcej za ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na statystyki wypadków w danym mieście. Jeżeli prawdopodobieństwo wypadku jest duże, cena OC będzie wyższa.

Ile wyniesie ubezpieczenie samochodu? Kto zpłaci najwięcej za OC?

Podwyżki najbardziej uderzają w młodych, niedoświadczonych kierowców, którzy nie zdążyli sobie jeszcze wyrobić żadnych zniżek. W takim razie ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Okazuje się, że może być ono nawet o ponad 100% droższe! Ubezpieczyciele (słusznie) uznają, że w przypadku takich osób ryzyko stłuczki jest większe.

W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się kierowcy, którzy mają na swoim koncie spowodowanie kolizji lub wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały dla nich nawet około 100% podwyżki. Ubezpieczenie auta w 2017 roku może ich kosztować w najgorszym razie kilka tysięcy złotych.

Kto płaci najmniej za ubezpieczenie samochodu?

Najmniej za OC płacą doświadczeni kierowcy z prawem do zniżek, którzy nie spowodowali  w przeszłości żadnej kolizji na drodze. Nie oznacza to jednak, że podwyżki ich nie dotyczą. Nie muszą się jednak obawiać tak wysokich kosztów, jak mniej doświadczeni koledzy.

Ile kosztuje OC samochodu? Różni ubezpieczyciele, różne ceny…

Cena ubezpieczenia samochodu nie jest odgórnie narzucona. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą się bardzo różnić od siebie. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe faworyzują określoną grupę kierowców. Jednocześnie mają bardzo niekorzystne oferty dla osób, które się do niej nie kwalifikują.

Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli. Nie musisz tego robić ręcznie. Możesz skorzystać z dostępnych przez internet porównywarek ofertowych.

Wystarczy, że wpiszesz w porównywarkę wszystkie potrzebne dane na temat Twojego samochodu oraz swojej historii jako kierowcy. Na podstawie podanych informacji porównywarka pokaże Ci najkorzystniejsze dla Ciebie oferty różnych ubezpieczycieli.

Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać ofertę i zawrzeć umowę z ubezpieczycielem przez internet.

Spadek cen ubezpieczenia auta

W drugim kwartale 2017 roku można zauważyć nieznaczny spadek kosztów ubezpieczenia samochodu. Uśrednione ceny OC samochodu zaczęły się stabilizować na poziomie 1150 zł.

Czy oznacza to, że ceny OC nie będą już szły w górę? Niestety, nic z tego. Na szczęście kolejne podwyżki nie będą już tak gwałtowne, a tym samym równie boleśnie odczuwalne, jak dotychczas. Ceny OC będą jednak nadal wzrastać.

Jak płacić mniej za ubezpieczenie OC?

Chciałbyś choć trochę obniżyć sobie koszty ubezpieczenia samochodu w 2017 roku? Jest na to kilka sposobów. 

Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego będą niższe, jeżeli będziesz współdzielił auto z bardziej doświadczonym kierowcą, który wypracował sobie zniżki. Jego historia wpłynie na obniżenie wysokości składek.

Możesz liczyć na rabat, jeżeli opłacisz wszystkie składki ubezpieczenia auta za jednym razem. Rozłożenie ich na raty sprawi, że OC będzie droższe.

Wielu ubezpieczycieli oferuje OC w atrakcyjnej cenie w całych pakietach ubezpieczeniowych. Jeżeli zakres pakietu będzie Ci odpowiadał, może się to okazać korzystną opcją.

Inne rozwiązanie to wzięcie auta w leasing. Przez cały okres umowy obowiązuje Cię stały abonament. Nie opłacasz sam ubezpieczenia, nie musisz też się martwić o jego wzrost.

Wyższe kary za brak OC

Wyższe ceny ubezpieczenia samochodu idą w parze ze wzrostem kar za jeżdżenie bez ważnego OC. Właściciele aut osobowych za trzy dni opóźnienia w opłaceniu składki zapłacą 800 zł. Zwłoka do 14 dni będzie ich kosztować aż 2000 złotych. Ponad dwa tygodnie ociągania się z płatnością to już koszt 4000 złotych.

Najsurowsze restrykcje spotkają właścicieli pojazdów ciężarowych. W ich przypadku kary zaczynają się od 1200 a kończą na 6000 zł.