Ceny OC, to temat wywołujący niemałe poruszenie wśród kierowców. Zawsze jest za drogo, płacimy za dużo i zastanawiamy się, jaki jest w tym sens. Ten jest ogromny, ponieważ ubezpieczenie OC chroni nas przed roszczeniami ze strony osób poszkodowanych. A jakie czynniki wpływają na wysokość cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC swojego auta? Niestety nie da się wskazać konkretnych liczb –  możemy co najwyżej powiedzieć o cenie średniej –  ta spada z miesiąca na miesiąc i aktualnie oscyluje w granicach 600-700 złotych. Stawki ubezpieczenia OC zależą od wielu różnych czynników, najważniejsze z nich to:

  • Twoje miejsce zamieszkania,
  • Twój wiek i doświadczenie,
  • posiadane zniżki,
  • marka i model samochodu,
  • przebieg,
  • pojemność silnika.

Zastanawiasz się, skąd w tym zestawieniu miejsce zamieszkania? Okazuje się, że mieszkańcy niektórych miast płacą więcej za ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na statystyki wypadków w danym mieście. Zasada jest prosta – jeżeli prawdopodobieństwo wypadku jest duże, cena OC będzie wyższa.

Ile wyniesie ubezpieczenie auta? Kto zapłaci najwięcej za OC?

Podwyżki najbardziej uderzają w młodych, niedoświadczonych kierowców, którzy nie zdążyli sobie jeszcze wyrobić żadnych zniżek. W takim razie ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Okazuje się, że może być ono nawet kilkakrotnie droższe! Ubezpieczyciele (słusznie) uznają, że w przypadku takich osób ryzyko stłuczki jest większe i w ich przypadku stosują znaczne zwyżki.

W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się kierowcy, którzy mają na swoim koncie spowodowanie kolizji lub wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały dla nich nawet około 100% podwyżki. Ubezpieczenie auta w 2019 roku może ich kosztować w najgorszym razie nawet kilka tysięcy złotych.

Tą zależność widać także po średniej cenie w poszczególnych grupach wiekowych:

Średnia cena OC ( PLN) a wiek kierowcy

26-35872
36-55728
55+655
<251754

Dla potwierdzenia powyższych danych postanowiliśmy sprawdzić, ile za ubezpieczenie OC zapłaci doświadczony mistrz kierownicy z kilkunastoletnim doświadczeniem za kółkiem, a z jakimi kosztami musi liczyć się młody kierowca z małym doświadczeniem za kierownicą. Różnice w cenach są naprawdę spore. Co więcej – oferty poszczególnych towarzystw także znacząco się od siebie różnią. 

Ze zdecydowanie wyższymi kosztami musi liczyć się młody kierowca, posiadający prawo jazdy od dwóch lat. 22-letni mężczyzna z Włocławka, właściciel Hondy Civic z 2010 roku, za ubezpieczenie samochodu musi zapłacić minimum 1373 złote. Jeśli chciałby rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkową polisę NNW czy Assistane, musiałby dopłacić już kilkadziesiąt złotych.

Towarzystwo ubezpieczenioweRodzaj ubezpieczeniaCena
AXA DirectOC+ASS1396
AXA DirectOC+NNW+ASS1451
BenefiaOC+ASS1641
You Can DriveOC+NNW1766
Link4OC+ASS1841
Mtu24OC+NNW+ASS1951

Kto płaci najmniej za ubezpieczenie samochodu?

Nie będzie zaskoczeniem, że najmniej za OC płacą doświadczeni kierowcy, którzy przez lata bezszkodowej jazdy wypracowali sobie zniżki. Niższe stawki przypadną także mieszkańcom mniejszych miejscowości, w których natężenie ruchu jest mniejsze, a co za tym idzie – maleje także ryzyko uczestniczenia w kolizji. Czy oznacza to, że mają oni zagwarantowani najniższą cenę OC? Nie do końca. Pewne jest natomiast to, że nie muszą oni obawiać się tak wysokich kosztów ubezpieczenia samochodu, jak ich młodzi, mniej doświadczeni koledzy. 

Przeprowadziliśmy przykładową kalkulację dla 53-letniego kierowcy z Sopotu, właściciela Skody Fabii z 2015 roku. Najtańsze OC, jakie znalazł nasz bohater kosztuje dokładnie 598 złotych. Jeśli zechciałby rozszerzyć swoją polisę o dodatkowe Assistance, musiałby dopłacić 37 złotych. A jak kształtują się stawki w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych?

Towarzystwo ubezpieczenioweRodzaj ubezpieczeniaCena
LINK4OC+ASS635
LINK4OC+NNW+ASS660
BenefiaOC+NNW761
AVIVAOC+NNW+ASS781
BenefiaOC+NNW+ASS820
MTU24OC+NNW880
MTU24OC+NNW+ASS910

Dla porównania, sprawdziliśmy także, ile za ubezpieczenie OC Forda Focusa z 2012 roku zapłaci 32-letnia mieszkanka Zgierza. Czy może ona liczyć na konkurencyjne stawki? Jak najbardziej. Najtańsze OC dla swoich czterech kółek znajdzie ona już za 588 złotych. Kwota ta nieznacznie wzrośnie w przypadku rozszerzenia ubezpieczenia o dodatkowe polisy.

Towarzystwo ubezpieczenioweRodzaj ubezpieczeniaCena
MTU24OC+NNW613
MTU24OC+NNW+ASS643
AXA DirectOC+ASS862
AXA DirectOC+NNW+ASS951
BenefiaOC+NNW1003
BenefiaOC+NNW+ASS1063
Link4OC+ASS1249
Link4OC+ASS+NNW1275

Ile kosztuje OC samochodu? Różni ubezpieczyciele, różne ceny…

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo, co oznacza, że jest identyczny w każdym towarzystwie. Zupełnie inaczej jest już  z jego ceną. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą się bardzo różnić od siebie. Różnice w cenach OC mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe faworyzują określoną grupę kierowców i to właśnie dla nich mają zarezerwowane najkorzystniejsze oferty. Jednocześnie oferują znaczne zwyżki tym, którzy się do niej nie kwalifikują.

Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert różnych towarzystw. Nie oznacza to, że wybór najtańszego OC musi wiązać się z odwiedzaniem kolejnych towarzystw w poszukiwaniu najlepszej oferty. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych przez internet kalkulatorów OC. Warto sprawdzać ceny także wtedy, kiedy ubezpieczyciel proponuje tzw. odnowienie. Z naszych danych wynika, że wielu kierowców w ten sposób znacznie przepłaca za polisy. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Odnowienia nie takie opłacalne! 

 

Wystarczy, że wpiszesz w porównywarkę wszystkie potrzebne dane na temat Twojego samochodu oraz swojej historii jako kierowcy. Na podstawie podanych informacji porównywarka pokaże Ci najkorzystniejsze dla Ciebie oferty różnych ubezpieczycieli.

Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać ofertę i zawrzeć umowę z ubezpieczycielem przez internet.

Spadek cen ubezpieczenia auta 2019

Świetną wiadomością dla wszystkich zmotoryzowanych jest ta, że ceny OC systematycznie spadają już od dłuższego czasu. Na przestrzeni ostatniego roku notowały one jedynie mikro wzrosty, które jednak nie utrzymywały się długo.Według danych mfind, średnia cena OC na starcie stycznia 2019  była nawet minimalnie niższa niż na starcie 2018 roku.  Po pierwszym kwartale ceny jednak znacząco spadły i na początek lipca 2019 roku średnia składka za OC wynosiła 819 złotych. Już wtedy mogło się wydawać, że nie może być lepiej. Okazało się jednak, że to dopiero początek dobrego – z analizy naszych danych wynikało, że na początek września 2019 roku, średnia cena OC wynosiła – UWAGA!  – 647 złotych, a najtańsza polisa, jaką za pomocą mfind kupił  47-letni kierowca z województwa kujawsko-pomorskiego kosztowała wynosiła dokładnie 289 złotych.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że mowa tutaj o wartościach uwzględniających wyliczenia cen wszystkich grup kierowców –  a więc tych, którzy za OC płacą 300-400 zł, a także takich, którzy z racji na krótki staż za kierownicą czy młody wiek, muszą wysupłać na OC nawet kilkakrotność tej ceny.

Zastanawiasz się ile Ty zapłacisz za ubezpieczenie samochodu? Najlepiej będzie dokonać szybkiego wyliczenia. Zrobisz to TUTAJ. 

Jak płacić mniej za ubezpieczenie OC?

Chciałbyś choć trochę obniżyć sobie koszty ubezpieczenia samochodu w 2019 roku? Jest na to kilka sposobów. 

Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego będą niższe, jeżeli będziesz współdzielił auto z bardziej doświadczonym kierowcą, który wypracował sobie zniżki. Jego historia wpłynie na obniżenie wysokości składek.

Możesz liczyć na rabat, jeżeli opłacisz wszystkie składki ubezpieczenia auta za jednym razem. Rozłożenie ich na raty sprawi, że OC będzie droższe.

Wielu ubezpieczycieli oferuje OC w atrakcyjnej cenie w całych pakietach ubezpieczeniowych. Jeżeli zdecydujesz się na zakup pakietu OC+AC możesz liczyć na zdecydowanie korzystniejszą cenę.

Wyższe kary za brak OC

Wyższe ceny ubezpieczenia samochodu idą w parze ze wzrostem kar za jeżdżenie bez ważnego OC. Właściciele aut osobowych za trzy dni opóźnienia w opłaceniu składki zapłacą 840 zł. Zwłoka do 14 dni będzie ich kosztować aż 2250 złotych. Ponad dwa tygodnie ociągania się z płatnością to już koszt 4500 złotych.

Najsurowsze restrykcje spotkają właścicieli pojazdów ciężarowych. W ich przypadku kary zaczynają się od 1320 a kończą na 6750 zł.

Kary za brak OC 2019