mfind mfind

Zakup nowego wyposażenia tego typu to spory wydatek. Prostowanie, piaskowanie, malowanie felg samochodowych – jaka jest cena tego typu usług?

Prostowanie felg

Prostowanie felg to jeden z elementów ich renowacji. Różnica w wykonaniu tego typu usługi oraz obowiązujący cennik zależeć będą przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z felgą stalową, czy aluminiową. Warto na początku zaznaczyć fakt, że sam zakup używanych felg to już kwestia najczęściej bardzo opłacalna. Używane felgi to cena niższa nawet o 50-60% w porównaniu z ceną felg nowych (komplet nowych felg aluminiowych to często wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych).

Najłatwiej wyprostujemy felgi aluminiowe. Choć trzeba tutaj zaznaczyć, że aluminium tak, jak łatwiej wyprostować, tak też łatwiej ulega deformacjom. W przypadku alufelgi łatwiej pozbyć się skrzywień wynikających z bocznego bicia, najczęściej niewidocznych gołym okiem. Stal to z kolei twardy materiał, jednak mimo to pozwalający bez większych trudności prostować się w rejonie rantów. Boczne uszkodzenia są tutaj trudne, a czasem wręcz niemożliwe do usunięcia.

Należy pamiętać, że prostowana felga, zwłaszcza alufelga, nigdy nie będzie już idealnie okrągła. Niezwykle ważne jest także staranne wyważenie felg wraz z oponą w taki sposób, aby jej środek ciężkości znajdował się dokładnie pośrodku. Co więcej, prostowanie alufelg oznacza często utratę lub zmniejszenie ich wytrzymałości.

Prostowanie felg – cena

Ile kosztuje prostowanie felgi? Standardowa cena to 30 do 70 zł w przypadku felgi stalowej oraz 50 do 70 zł w przypadku felgi aluminiowej. Jeśli jednak uszkodzenie będzie większe lub występują dodatkowe usterki, wymagające np. spawania, koszt usługi będzie odpowiednio wyższy (ok. 150 zł). Najtrudniejsze do usunięcia, a tym samym podnoszące koszt prostowania felgi, są pęknięcia, szczególnie w rejonie środkowego otworu i ramion. Najrzadziej naprawia się poważne ubytki na zewnętrznym, widocznym boku felgi.

Piaskowanie felg

Prostowanie, piaskowanie, czy malowanie felg samochodowych wykonamy w wybranym serwisie lub też w warsztacie wulkanizacyjnym. Samo piaskowanie dotyczy jednak przede wszystkim felg stalowych, bo aluminiowe nie lubią tego typu zabiegów. Są miękkie i piaskowanie powoduje w nich głębokie wżery, które później bardzo trudno zamaskować podkładem i lakierem.

Gruntowne piaskowanie najlepiej wykonać, gdy felga jest zardzewiała i mocno zniszczona. Piaskujemy całą obręcz, a następnie zabezpieczamy środkiem antykorozyjnym. Dopiero w takim stanie felga jest gotowa do malowania.

W przypadku felg aluminiowych, zanim przejdziemy do ich lakierowania, warto pozbyć się ewentualnych głębokich rys i otarć. Jeszcze przed malowaniem należy uzupełnić je szpachlą i wygładzić.

Piaskowanie felg – cena

Piaskowanie i malowanie kompletu szesnastocalowych felg to wydatek od 250 do 300 zł.

Malowanie felg

Ślady po prostowaniu lub spawaniu felgi zawsze będą widoczne. Dlatego też koniecznym elementem renowacji jest malowanie. Sposobów na lakierowanie felg jest wiele. Do najpopularniejszych należą malowanie proszkowe oraz pistoletem. Druga opcja pozwala uzyskać wysoce estetyczny efekt i umożliwia równomierne rozprowadzanie farby. Jednak to malowanie proszkowe w specjalnej komorze tworzy twardszą powłokę lakierniczą na powierzchni felgi, wnikając dodatkowo we wszystkie jej szczeliny, nawet te najdrobniejsze.

Malowanie felg – cena

Cena lakierowania felg zależy od wzoru i wybranego koloru. Najpopularniejsze kolory – czarny i srebrny – to koszt malowania od 50 do 100 zł za felgę. Lakiery kilkuwarstwowe mogą kosztować nas nawet dwukrotnie więcej. Warto także pamiętać o pokryciu felgi podkładem – jeszcze przed wykonaniem finalnego lakierowania.