Badanie techniczne pojazdu, które jest warunkiem dopuszczenia do ruchu drogowego, wykonuje się co roku. Są dwa odstępstwa od tej zasady:

  1. samochody prosto z salonu pierwszy raz bada się przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, potem przed upływem kolejnych dwóch, a następnie już co roku;
  2. pojazdy zabytkowe bada się raz, przed rejestracją

Po upływie terminu ważności badań technicznych pojazd nie ma prawa poruszać się po drogach i uznawany jest za niesprawny. Kierujący pojazdem bez ważnych badań technicznych może zapłacić mandat do 500 zł, a policja zatrzyma dowód rejestracyjny. Nie wydaje się to dotkliwa sankcja, dopóki nie zostaniemy pozbawieni możliwości poruszania się autem, które jest nam niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Jakie przepisy dotyczące przeglądu samochodu obowiązują obecnie?

Po pierwsze, opłatę za przegląd uiszczamy przed wjazdem na kanał, więc zapłacimy nawet jeśli nasz samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Po drugie, informacja o danej usterce od razu trafia do bazy i jest udostępniona wszystkim stacjom kontroli, nie będzie więc można podjechać na inną stację licząc na to, że tam uda się zdobyć pieczątkę.

CZYTAJ TAKŻE

Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają lampki na desce rozdzielczej w Twoim aucie?

Prawidłowe ustawienie świateł mijania – abyś widział, dokąd jedziesz

Po trzecie, za kontrolę samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t płacimy 126 zł.

Ile kosztuje przegląd diagnostyczny samochodu z LPG?

Po czwarte, przegląd techniczny auta z instalacją LPG/CNG kosztuje obecnie 162 zł. Cena zawiera regularną opłatę za przegląd czyli 98 zł, 1 zł za ewidencję badania, a oprócz tego 63 zł za badania specjalistyczne instalacji gazowej. Auta na gaz, niezależnie od wieku, muszą przechodzić badania diagnostyczne co roku. Na badanie oprócz dowodu rejestracyjnego należy zabrać ze sobą świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

Przegląd auta po terminie badania

Po piąte, jeśli termin ważności dotychczasowego przeglądu upłynął co najmniej trzydzieści dni temu, będziemy musieli zapłacić podwójną stawkę. Jeśli spóźnimy się nie więcej niż trzydzieści dni, możemy liczyć na prawo łaski – zapłacimy ustawowe 126 zł.

Po szóste, jeśli nie dostaniemy pieczątki potwierdzającej sprawność naszego samochodu, musimy naprawić usterkę w ciągu 14 dni i wrócić na przegląd rejestracyjny samochodu. Jeśli wrócimy na tę samą stację diagnostyczną, z której odesłano nas z kwitkiem, zapłacimy tylko za przegląd tego, co wcześniej wzbudziło poważne wątpliwości technika. Cena badania pojedynczego elementu wynosi ok. 20 zł. Na innej stacji będzie trzeba zapłacić pełną stawkę za kompletne badanie.