Na temat ofert aut z drugiej ręki, zwłaszcza tych sprowadzonych z zagranicy, powstało już wiele internetowych memów i anegdot zaczerpniętych z ogłoszeń sprzedaży. „Poprzedni właściciel wchodził tylko radia posłuchać„, „Jedyny minus to ten na akumulatorze„, czy słynne już „Niemiec płakał, jak sprzedawał” – choć znane, wciąż potrafią rozbawić.

Ale żeby było nam do śmiechu także po zakupie auta, musimy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Na szczęście nie jesteśmy skazani wyłącznie na swoje doświadczenie lub rzeczoznawców. Istotne informacje na temat historii interesującego nas pojazdu możemy uzyskać np. przez internet. Jakie mamy narzędzia do walki z nieuczciwymi sprzedawcami?

Historia Pojazdu – dane z CEPiK

W połowie 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bezpłatną e-usługę Historia Pojazdu. Wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl możemy uzyskać takie informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, jak np. dane techniczne, wersja nadwozia czy liczba miejsc. Choć z pozoru wydaje się to mało istotne, to wszelkie odstępstwa od danych pochodzących z CEPiK powinny dać nam do myślenia, czy auto nie ma np. „przebitego” numeru VIN, czyli numeru nadwozia.

W raporcie generowanym przez tę e-usługę znajdziemy także informacje o odnotowanym przebiegu podczas okresowych badań technicznych, a także czy samochód posiada ważną polisę OC. Za pomocą zakładki „oś czasu” można sprawdzić, ilu właścicieli miał pojazd oraz w którym województwie był zarejestrowany. Aby uzyskać wszystkie dostępne dane, należy podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu.

Niestety, system ten ma też kilka ograniczeń. Przede wszystkim informacje dotyczące przebiegu przy badaniach technicznych są zbierane od 2014 roku. Oznacza to, że jeśli licznik cofnięto wcześniej, nie dowiesz się tego z tej e-usługi. Kolejnym minusem jest dostępność danych wyłącznie od momentu zarejestrowania auta w Polsce.

Historia Pojazdu nie podpowie Ci także, czy samochód został skradziony za granicą oraz czy brał udział w wypadkach. Nawet, jeśli szkody te zostały zgłoszone przez ubezpieczycieli do bazy CEPiK.

O tym, jak korzystać z tej e-usługi dowiesz się z poniższego filmu:

Jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy?

Historia Pojazdu pozwala prześwietlić jedynie pojazdy już zarejestrowane w naszym kraju. A co, jeśli interesuje Cię przeszłość auta sprowadzonego z zagranicy? Nie jesteś na straconej pozycji. Najprościej uzyskać je w przypadku aut pochodzących z Danii i Szwecji. Wystarczy Ci numer VIN lub numer rejestracyjny konkretnego auta. Następnie wejdź na stronę http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx (Dania) lub https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/ (Szwecja). W kilka sekund, i co najważniejsze nieodpłatnie, uzyskasz dane na temat m.in. przebiegu podczas ostatnich badań technicznych, jak również daty takiego przeglądu.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie samochodu na zagranicznych numerach

Historia ubezpieczenia OC w bazie UFG – sprawdziliśmy, jak to działa

Sprawdzenie OC. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważną polisę?

Auta importowane z USA lub Kanady także można dokładnie sprawdzić, ale już za opłatą. W sieci istnieją serwisy specjalizujące się w generowaniu takich raportów. Z reguły są one bardzo szczegółowe i zawierają informacje na temat wypadków (wraz ze zdjęciami i opisem uszkodzeń), historii serwisowej, przebiegu, liczby właścicieli itp. Ceny takich raportów nie są niskie i oscylują wokół 40 euro. Warto jednak z nich skorzystać, gdyż wiele aut sprowadzonych z Ameryki Północnej miało już w przeszłości mniejszą lub większą kolizję.
Jak wynika z raportu firmy clicktrans.pl, najwięcej samochodów używanych trafia do nas z Niemiec. W 2015 roku aż 45% importowanych aut z drugiej ręki pochodziło od naszych zachodnich sąsiadów. Jak więc sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z Niemiec? Czy w ogóle jest szansa na sprawdzenie przebiegu auta z Niemiec? Niestety nie ma możliwości bezpłatnej weryfikacji danych takiego samochodu, jak to ma miejsce w przypadku aut pochodzących z Danii czy Szwecji. Możemy skorzystać z płatnych dekoderów VIN dostępnych w internecie lub udać się do ASO.

ASO, czyli Autoryzowane Stacje Obsługi – tam też sprawdzisz historię pojazdu

Oczywiście w ASO możemy sprawdzić historię pojazdów importowanych nie tylko z Niemiec, lecz także z większości krajów europejskich. Jeśli chcesz uzyskać interesujące Cię dane, wystarczy, że udasz się do najbliższego ASO.

Zadbaj o to, by udostępniono Ci pełne dane, a nie tylko te z ostatniego przeglądu. Często zdarza się, że auto ma cofany licznik, następnie trafia do autoryzowanego serwisu na drobną naprawę, np. wymianę żarówki, a dopiero potem jest oferowane na rynku wtórnym. Bez pełnej historii serwisowej, mając wyłącznie dane z ostatniej wizyty w serwisie, takie oszustwo jest trudne do wykrycia.

Uzyskanie historii pojazdu z ASO jest odpłatne. U większości producentów pobranie wyciągu z bazy danych kosztuje od 100 do ok. 250 zł i stanowi wiarygodne źródło informacji na temat interesującego nas pojazdu. Pamiętaj jednak, że dotyczą one wyłącznie wizyt w autoryzowanych serwisach. Jeśli auto było serwisowane poza siecią warsztatów producenta, nie dowiesz się o szczegółach tych napraw z ASO.

Google też może się przydać

W ostatnich latach powstało kilka portali internetowych, których użytkownicy demaskują oszustów i przestrzegają przed trefnymi ofertami. Do takich wpisów najczęściej dodają zdjęcia pojazdu, a także jego nr VIN. Na taki ślad w internecie jest bardzo łatwo trafić. Wystarczy, że wpiszesz nr VIN w wyszukiwarkę internetową, a w ciągu kilku sekund przekonasz się, czy interesujący Cię pojazd został w przeszłości już sprawdzony przez innego kupującego i jakie były wyniki jego “śledztwa”. Znalezione w ten sposób informacje potrafią zaskoczyć… Niestety najczęściej negatywnie.