Czarna skrzynka w samochodzie: jak działa system EDR?

Aktualizacja:
kokpit-samochodu

Samochód wie sporo o swoim kierowcy, a konkretniej o jego zachowaniach za kierownicą. Auta zapisują dane przedwypadkowe, ale i powypadkowe. Zasługę w tym ma między innymi czarna skrzynka. Tak, dokładnie ta skrzynka! Okazuje się, że niebagatelną rolę odgrywa ona nie tylko w lotnictwie. Sprawdzamy, co zapisują samochody w swoich czarnych skrzynkach i czemu ma to służyć!

Kiedyś było całkowicie inaczej, ale technologia wciąż idzie do przodu i czasem naprawdę zaskakuje. Okazuje się, że nasz samochód wie całkiem sporo o naszych zachowaniach za kółkiem, a sporą zasługę za ten stan rzeczy przypisać możemy tak zwanej czarnej skrzynce. Choć czarna skrzynka zazwyczaj kojarzy nam się z lotnictwem, odgrywa ona niemałą rolę także w samochodzie. Zapewne nie każdy z nas wie, że prawdopodobnie ma ją także w swoim własnym aucie. Zadaniem samochodowej czarnej skrzynki jest rejestracja określonych paramentów pojazdu. W jakim celu? Te mogą okazać się niezastąpione w momencie dochodzenia przyczyn ewentualnego wypadku.

Jakie dane można odczytać z współczesnego samochodu?

Współcześnie produkowane samochody zapisują ich całkiem sporo. Na początku trzeba wspomnieć przede wszystkim o systemie „pre-crash data”. Czym on jest? Umożliwia on zapisanie ostatnich 5 sekund przed kolizją. Co ważne – dane te są aktualizowane co pół sekundy i możemy z nich całkiem dużo wywnioskować. W samochodowym komputerze zapisywane są między innymi prędkość, położenie pedału gazu i hamulca, czy biegu, na którym było auto.  Niekiedy odnotowany zostanie także kąt skrętu kierownicy, stan zapięcia pasów czy aktywność ABS i ESP. Jest to jednak zaledwie część danych, jakie może w pamięci zapisać nasz samochód. Oprócz powyższych danych przedwypadkowych, możliwe jest także odczytanie danych powypadkowych, czyli tych z momentu zderzenia. Te informacje z kolei pokazują, jakie zabezpieczenia zostały uruchomione w momencie kolizji. To jednak nie wszystko – najbardziej znacząca wydaje się tak zwana „delta V”, oznaczająca zmianę prędkości w czasie. A konkretniej? Dzięki niej możemy zbadać czy przed kolizją kierowca podejmował próbę hamowania, czy może uderzył w przeszkodę bez podjęcia jakiegokolwiek działania.

Samochodowa czarna skrzynka: czemu ma służyć?

Czarna skrzynka zaczęła być masowo montowana w samochodach mniej więcej od 2015 roku. Aktualnie, niemalże każde nowe auto oferowane na motoryzacyjnych rynkach Europy ma już wbudowaną czarną skrzynkę. Nawet jeśli nie jest ona na wyposażeniu naszego samochodu, warto zastanowić się nad jej montażem. W jakim celu? Może ona odegrać znaczącą rolę chociażby w przypadku starania się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Czarna skrzynka pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu zdarzenia oraz pozwoli ustalić, który z uczestników kolizji jest za nią odpowiedzialny. Może więc przynieść ona sporo pożytku…

Jakie dane rejestruje czarna skrzynka?

Skrzynka montowana jest zazwyczaj pod maską samochodu, więc w żaden sposób nie zaburzy ona estetyki naszego auta. Ma ona formę małego urządzenia GPS, które zapisuje dane zawsze wtedy, gdy samochód jest uruchomiony. Działa na zasadzie nadpisywania wcześniejszych informacji, informacjami nowymi. Tak dzieje się aż do momentu ewentualnego wypadku. Co jednak najistotniejsze, samochodowa czarna skrzynka, nazywana potocznie systemem EDR, utrwala dane z kilku sekund sprzed wypadku, momentu wypadku, a także chwili po zdarzeniu. Efektem tego może być nagranie, które pozwoli uzyskać pełny obraz tego, co wydarzyło się na drodze. Istnieje jednak pewne ryzyko – czarna skrzynka nie spełni swojej roli w momencie, gdy podczas zdarzenia dojdzie na przykład do awarii instalacji elektrycznej, bowiem urządzenie, aby zapisywało dane musi być podłączone do zasilania.

Brak czarnej skrzynki – brak danych?

Czarne skrzynki nie są jednak obowiązkowe. Nie są także niezbędne do tego, aby dowiedzieć się jakich zachowań za kierownicą dopuścił się kierowca. Prawdą jest, że nadal nie wszyscy producenci decydują się na tego typu urządzenia pod maskami ich pojazdów, ale namiastka czarnych skrzynek znajduje się już w większości aut. O czym mowa? Mowa oczywiście o komputerach pokładowych czy zamontowanych w aucie sterownikach. To co, zaskoczyć może większość z nas – samochody zaczęły zapisywać tak zwane dane przedwypadkowe od czasu, kiedy pojawiły się elektroniczne sterowniki poduszek powietrznych. Ich pojawienie się możemy spokojnie datować na połowę lat 90. I to właśnie od tego momentu, mamy spore szanse na odkrycie tego, co działo się z autem bezpośrednio przed momentem kolizji. Metodę odczytywania danych z tych sterowników już od lat z powodzeniem wykorzystują między innymi rzeczoznawcy ubezpieczeniowi w Stanach Zjednoczonych czy chociażby Niemczech. Czemu ona służy? Podobnie jak czarna skrzynka, pozwala ona zweryfikować, czy do zderzenia rzeczywiście doszło w takich okolicznościach, o jakich mówią jej uczestnicy. Na gruncie polskim metoda ta jest jednak wykorzystywana w zupełnie innym celu. Jakim? Pozwala zweryfikować stan auta wystawionego na sprzedaż.

Historyczne początki czarnej skrzynki

Początki czarnych skrzynek na rynku światowym sięgają już 1994 roku. Wówczas były one montowane w autach amerykańskich marek, takich jak Cadillac, Buick, Pontiac oraz Chevrolet. Już wtedy, przynosiły one niemałe ułatwienie firmom ubezpieczeniowym, które za ich pomocą mogły rozpoznać przyczynę wypadku i wskazać winnego. Od 2014 roku każde nowe auto sprzedawane w Ameryce musi posiadać rejestrator danych, czyli tak zwaną czarną skrzynką. Na gruncie polskim czarne skrzynki nie odbijają się jeszcze szerokim echem. Ich możliwości nie są także wykorzystywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale kwestią czasu jest, kiedy tak się stanie…

Sprawdź także:

Podsumowanie

  1. Samochodowa czarna skrzynka działa na podobnej zasadzie jak urządzenia te znane z wyposażenia samolotów. Jej zadaniem jest rejestracja określonych parametrów pojazdu.
  2. Zapisywanie danych przedwypadkowych było możliwe od momentu pojawienia się elektronicznych sterowników poduszek powietrznych, czyli już od połowy lat 90.
  3. W samochodowym komputerze zapisywane są takie dane jak: prędkość, położenie pedału gazu i hamulca, bieg, na którym było auto, kąt skrętu kierownicy, stan zapięcia pasów czy aktywność ABS i ESP.
  4. Czarna skrzynka, którą możemy znaleźć pod maską naszego auta ma postać małego urządzenia GPS, które zapisuje dane zawsze wtedy, gdy samochód jest uruchomiony.
  5. System EDR zaczął być masowo montowany w samochodach mniej więcej od 2015 roku, choć nadal nie wszyscy producenci decydują się na to urządzenie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej