Co to jest asystent parkowania?

Aktualizacja:
Asystent parkowania

Systemy wspomagające manewr parkowania to obecnie praktycznie standard w wyposażeniu nowych aut. Asystent parkowania jest rozwiązaniem dostępnym nawet w stosunkowo tanich samochodach z segmentu C (hatchbacki) oraz w samochodach typowo miejskich (ten fakt chyba nikogo nie dziwi, bo parkowanie w coraz bardziej ciasnych, zatłoczonych miastach stanowi czasem nie lada wyzwanie).

Jak działa system automatycznego parkowania? Czy warto postawić na takie właśnie rozwiązanie i jaki samochód wybrać, aby skorzystać z systemu wspomagającego parkowanie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest asystent parkowania?

O ile większość dostępnych w pojazdach zaawansowanych rozwiązań to systemy ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów auta, jak m.in. w przypadku poduszek powietrznych, o których wyczerpująco pisaliśmy w artykule Poduszki powietrzne – w jakim stopniu poprawiają bezpieczeństwo?, o tyle asystent parkowania to propozycja zdecydowanie poprawiająca komfort kierowcy. Co to jest asystent parkowania?

Asystent parkowania to system wspomagający kierowcę podczas manewru parkowania pojazdu. Zadaniem systemu jest usprawnienie, ułatwienie i przyspieszenie parkowania, zwłaszcza na zatłoczonych ulicach. Tutaj, niezależnie od warunków, parkujemy „na raz”.

Jak działa asystent i system automatycznego parkowania?

Kluczowe elementy układu wspomagającego parkowanie to czujniki parkowania zamontowane w zderzakach – jedynie tylnym lub jednocześnie przednim i tylnym. Czujniki przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych odbijających się od potencjalnej przeszkody lokalizują ją i określają odległość od krawędzi samochodu. Podstawowa wersja układu sprowadza się do sygnałów dźwiękowych, których intensywność narasta wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Bardziej zaawansowane wersje obejmują system kamer, które przekazują dokładny obraz ścieżki parkowania i zbliżania się do konkretnych przeszkód. Najnowocześniejsze systemy automatycznego parkowania same znajdują miejsce do zaparkowania i pomagają wykonać manewr parkowania odpowiednio sterując kierowcą (człowiek operuje jedynie gazem i hamulcem pojazdu).

Jeśli natomiast oczekujemy maksymalnej wygody i bezpieczeństwa parkowania, możemy postawić na system, który umożliwia kierowcy opuszczenie samochodu na czas parkowania. Tutaj jednak trzeba czasem spełnić określone warunki. Dla przykładu modele BMW serii 7 wjadą same do garażu, tyłem i kompletnie bez naszej ingerencji. Należy jedynie ustawić pojazd na wprost garażu, do którego odległość nie będzie większa niż kilka metrów.

A w kwestii bezpieczeństwa – jak wiadomo, o przetarcia i uszkodzenia lakieru podczas parkowania wcale nietrudno, zawsze warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu i wykorzystać do tego kalkulator OC i AC, na wypadek, gdyby inny kierowca nie korzystał z systemów wspomagających parkowanie.

Czytaj także: Ubezpieczenie SkyCash: prześwietlamy ofertę mikroubezpieczeń

Asystent parkowania w popularnych modelach aut

Wybierając samochód, najczęściej kierujemy się bezpieczeństwem i oczywiście ekonomiką, rozważając zakup modelu, który pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Najbardziej ekonomiczne samochody. Coraz częściej jednak stawiamy równie duży nacisk na wygodę, w tym właśnie parkowania. Jak już zaznaczyliśmy, asystent parkowania to rozwiązanie dostępne dzisiaj praktycznie w standardzie, także w przypadku tańszych aut segmentu C.

Czytaj także: Przednia szyba w aucie – za co odpowiada?

Zaawansowane systemy automatycznego parkowania to z kolei opcja droższa, dostępna najczęściej w luksusowych modelach wspomnianego BMW serii 7, Mercedesa klasy E (ten umożliwia zaparkowanie auta prostopadle nawet jeśli wymaga to podjechania z pewnej odległości, a samochód nie jest ustawiony na wprost), Audi, czy samochodów marki Tesla. Wystarczy wybrać rodzaj parkowania – prostopadłe czy równoległe. Pojazd sam wybiera miejsce do parkowania, a po powolnym podjechaniu w jego okolice przejmuje sterowanie pojazdem. W odpowiednich momentach możemy być poproszeni przez komputer o zmianę biegu. Sam proces parkowania trwa od 15 do 45 sekund.

Czytaj także: Aliexpress – najciekawsze gadżety samochodowe. Co wybrać i jak szukać?

Asystent parkowania to rozwiązanie coraz bardziej popularne i obecne na rynku od jakiegoś czasu. Stąd też możemy wybrać pojazd z taką opcją zarówno nowy, jak i używany, spośród najpopularniejszych marek i modeli, jak Skoda, Volkswagen, Volvo, Hyundai, w tym Tucson oraz Nissan, w tym Qashqai.

Czytaj także: Wyjeżdżasz na wakacje kamperem? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Czy warto korzystać z asystenta parkowania?

Skuteczność asystenta parkowania bywa różna. Oczywiście im bardziej zaawansowany system zainstalowany w najnowszych modelach aut, tym zdecydowanie większa szansa (a w zasadzie pewność) na bezbłędne parkowanie za pierwszym razem. Z drugiej strony, jak wskazują statystyki i nasze doświadczenia z dróg, asystent parkowania to większe umiejętności niż te, jakimi dysponuje wielu kierowców…

Czytaj także: Czy można stracić prawo jazdy za parkowanie?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej