Jedziesz zgodnie z przepisami. Zostajesz zatrzymany do rutynowej kontroli drogowej. Myślisz sobie, że o ile masz odnotowane jakieś występki na swoim koncie kierowcy, tak dziś przecież na mandat nie zasłużyłeś. Oddychasz więc z ulgą. Uważaj – drogówka uzbrojona w komputer wie wszystko o Tobie i Twoim pojeździe. Czy w starciu z centralną bazą o kierowcach jesteś w stanie wygrać? Czy uda Ci się zataić jakiekolwiek informacje? Nie ma szans – to tak w skrócie. Konkretniej? Odpowiedzią na wszystkie te pytania jest CEPiK.

CEPiK – skarbnica wiedzy o kierowcy i jego pojeździe

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK – skrót ten słyszał już zapewne każdy kierowca. W życiu każdego z nich odgrywa on też znaczącą rolę. Choć czasem nie zdajemy sobie sprawy, to właśnie z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, policja może czytać informacje na nasz temat jak z otwartej książki. Czego konkretnie dowie się o Tobie jako kierowcy? Do jakich danych dotyczących Twojego auta ma dostęp? Mówiąc wprost – łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, czego nie wie…

Zastanawiając się nad korzyściami, jakie CEPiK przynosi kierowcom, możemy wskazać między innymi na łatwy dostęp do informacji dotyczących uprawnień do prowadzenia różnego typu pojazdów, punktów karnych czy danych dotyczących mandatów. I tym sposobem dochodzimy do sedna – wszystkie te informacje są także dostępne dla służb korzystających z bazy. Co to oznacza dla kierowcy? Drogówka także ma do nich dostęp.

Sprawdzanie kierowcy – CEPiK

Dane, jakie napływają na temat kierowcy i jego samochodu do systemu CEPiK są rzetelne i jak najbardziej wiarygodne. Skąd ta pewność? Są one przekazywane między innymi przez organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, policję, Inspekcję Transportu Drogowego, Żandarmerię Wojskową czy stację kontroli pojazdów. Do systemu trafiają także informacje od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co więcej – znajdują się tam także dane pozyskane od sądu, prokuratury i innych organów uprawnionych do  orzekania w sprawach o wykroczenia. Uwaga – to dopiero preludium do tego, co dalej.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK) – czym jest i jak możesz z niej korzystać?

Co drogówka wie o Tobie?

Centralna baza o kierowcach to prawdziwa skarbnica wiedzy. Czasem takiej, o której my sami chcielibyśmy zapomnieć. Jakie konkretnie informacje wyciągnie z niej drogówka? Zatem po kolei – CEPiK poinformuje mundurowych czy samochód, jakim się poruszasz nie jest kradziony, jak na dłoni wykaże wszelkie szkody i kolizje, jakie masz na swoim koncie, stan licznika, a także wyniki przeglądu technicznego wraz z wszelkimi uchybieniami. Co więcej? Baza wykaże czy posiadasz ważne ubezpieczenie OC. Jeśli odebrano Ci uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych – to także nie ujdzie uwadze mundurowych. Wszelkie zmiany numerów identyfikacyjnych, utrata tablic rejestracyjnych czy dokumentów – to wszystko zostanie odnotowane w bazie, a służby w dowolnej chwili uzyskają dostęp do takich danych. Zatem, czy jesteś w stanie zataić cokolwiek ze swojej historii kierowcy? Bardzo wątpliwe.

Kary za brak OC? Tego nie unikniesz!

Choć dookoła bez przerwy słychać o kolosalnych karach nakładanych na kierowców nieposiadających obowiązkowej polisy OC, takich którzy nadal próbują swojego szczęścia nie brakuje. Niekiedy brak OC wiąże się z niedopilnowaniem, innym razem jest wynikiem świadomego działania. Co ciekawe, większość przypadków związanych z wykrywalnością nieubezpieczonych pojazdów odbywa się bez udziału kierowców. W jaki sposób? Swoją zasługę ma tutaj Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który za pomocą swoich narzędzi namierza samochody bez OC. Nie potrzebuje do tego kontaktu z kierowcą, który polisy nie wykupił. Miejmy też na uwadze fakt, że zmiana przepisów, która dopuszcza jazdę bez dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC oznacza, że możemy poruszać się jedynie bez potwierdzenia jej zawarcia – w dalszym ciągu OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a każdą nieprawidłowość w jej przebiegu drogówka sprawdzi chociażby w CEPiK. O konsekwencjach już chyba nie musimy wspominać…

Kary za brak OC 2019