Planujesz zakup samochodu. Przeglądasz oferty serwisów internetowych, odwiedzasz komis, ale nigdzie nie znajdujesz swoich wymarzonych czterech kółek. Stawiasz więc na sprowadzenie samochodu z zagranicy. Choć proces ten może być długotrwały i wyczerpujący, jesteś zdecydowany. Jedną z pierwszych formalności, jaką musisz załatwić, jest opłata za samochód, a konkretniej – podatek akcyzowy od samochodu sprowadzonego z zagranicy. Poniżej przedstawiamy małe kompendium wiedzy dotyczące akcyzy na samochody.

Co to jest akcyza na samochody?

Decydując się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, musimy go zarejestrować w Polsce. Wcześniej jednak musimy złożyć konieczną deklarację, zapłacić podatek akcyzowy i uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód. Akcyzą objęte są zatem wszystkie samochody osobowe, które będą rejestrowane w Polsce po raz pierwszy. Opłata ta dotyczy zarówno aut nowych, jak i używanych.

Ile wynosi akcyza na samochody sprowadzone z zagranicy?

Wbrew pozorom akcyza za auto jest bardzo łatwa do policzenia. Można do tego celu wykorzystać wzór ustalony przez Urząd Skarbowy – samodzielnie obliczymy, ile będzie nas kosztowała akcyza na samochód sprowadzony z zagranicy. Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość podatku akcyzowego?

Polski Urząd Skarbowy bierze pod uwagę jedynie dwa czynniki. Są one istotne z punktu widzenia zarówno ekonomicznego, jak i ekologicznego. Na wysokość akcyzy za samochód wpływa:

Należy pamiętać o prawidłowym przeliczeniu wartości samochodu na polskie złote. Kupując auto w innej walucie, na złote najlepiej przeliczać, korzystając z bieżącego kursu złotówki względem obcej waluty. Kurs ten dostępny jest na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Akcyza na samochody 2020

Jeśli obliczyliśmy już wartość samochodu, zostaje jeszcze kwestia drugiego czynnika. Pojemność skokowa silnika wpływa na to, ile wyniesie akcyza od auta sprowadzonego z zagranicy. W 2020 roku w Polsce obowiązują dwie stawki akcyzy na samochody:

  • 3,1% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Przyjmijmy zatem, że sprowadziliśmy z zagranicy auto, którego wartość po przeliczeniu według aktualnego kursu złotego wynosi dokładnie 45 tys. zł, a silnik ma pojemność 1984 cm3. Ile wyniesie podatek akcyzowy w tym przypadku? Dokładnie 1395 zł.

3,1% x 45 000 zł = 1395 zł

Jeśli jednak zamarzy nam się mocniejsze auto z większym silnikiem, musimy liczyć się z tym, że akcyza za niego będzie 6-krotnie wyższa. Weźmy zatem na warsztat samochód o takiej samej wartości, ale z silnikiem o pojemności ponad 2000 cm3.

18,6% x 45 000 = 8370 zł

Warto też zaznaczyć, że w 2017 roku głośnym echem odbił się pomysł Ministerstwa Finansów, które zaproponowało nowy wzór wyliczania akcyzy samochodowej. Miałby on uwzględniać 8 różnych pojemności silnika i 4 grupy wiekowe auta. Zmiany nie weszły jednak do tej pory w życie i na razie ma planów ich wprowadzenia.

Akcyza za samochód hybrydowy w 2020 roku

Nieco inaczej wygląda akcyza na samochody hybrydowe sprowadzone spoza granic Polski. Od 1 stycznia 2020 roku obniżono stawki podatku akcyzowego na samochody z napędem hybrydowym. Na mocy ustawy podpisanej pod koniec października kupując hybrydę zza granicy, zapłacimy mniej. Stawki akcyzy przedstawiają się następująco:

  • 1,55% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
  • 9,3% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Czyli w przypadku sprowadzenia samochodu o wartości 45 tys. zł będzie to odpowiednio:

1,55% x 45 000 zł = 675 zł

9,3% x 45 000 zł = 4185 zł

Jak łatwo zauważyć, bardziej opłaca się być ekologicznym, bo akcyza od samochodu z napędem hybrydowym jest dokładnie o połowę niższa od tych ze standardowym silnikiem. Co istotne, do końca 2020 roku hybrydy typu plug-in oraz samochody z REX (range-extender) są zwolnione z akcyzy.

Jak się okazuje, niższa akcyza dotyczy także miękkich hybryd. To samochody wyposażone w moduł zintegrowanego rozrusznika oraz akumulatora z niewielką pojemnością. Nie mają one jednak wiele wspólnego z klasycznymi hybrydami oraz tymi typu plug-in. Nie są napędzane przez silnik elektryczny, a jednak kupując taki samochód, zapłacimy o połowę niższą akcyzę.

Gdzie zapłacić akcyzę za samochód w 2020 roku?

Tutaj z kolei wszystko zmieniło się w marcu 2017 roku. Wówczas w życie weszły nowe przepisy dotyczące miejsca dokonywania opłaty akcyzy od samochodów. Obecnie akcyzę za auto zapłacimy w Urzędzie Skarbowym, a nie tak jak wcześniej w Urzędzie Celnym. Jeśli chcielibyśmy opłacić akcyzę przez internet, wszelkie formalności możemy załatwić korzystając z PUESC, czyli Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Na zapłatę akcyzy mamy 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy, wcześniej jednak musimy złożyć tzw. „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U”.

Deklaracja AKC-U musi być złożona w ciągu 14, od kiedy została opłacona akcyza za samochód. Należy pamiętać, że każdy współwłaściciel musi złożyć osobną deklarację i dołączyć umowę kupna-sprzedaży, a także wymagane dokumenty.

Podatek akcyzowy od samochodu: jakie dokumenty są potrzebne?

Przed zarejestrowaniem samochodu w Polsce należy złożyć m.in. wspomnianą deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie jej zapłaty. Jednak by otrzymać dokument potwierdzający zapłatę akcyzy od samochodu sprowadzonego z zagranicy, musimy przedłożyć następujące dokumenty:

  • wypełniona deklaracja AKC-U,
  • wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
  • kopię umowy kupna-sprzedaży auta,
  • dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE (dowód rejestracyjny lub karta pojazdu),
  • tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Dopiero po spełnieniu wszystkich tych warunków i uiszczeniu podatku możemy zarejestrować samochód w Polsce.