Planujesz zakup samochodu. Przeglądasz oferty serwisów internetowych, odwiedzasz komis, ale nigdzie nie znajdujesz swoich wymarzonych czterech kółek. Stawiasz więc na sprowadzenie samochodu z zagranicy. Choć proces ten może być długotrwały i wyczerpujący, jesteś zdecydowany. Jedną z pierwszych formalności jaką musisz załatwić jest opłata za samochód, a konkretniej – podatek akcyzowy od samochodu sprowadzonego z zagranicy. Poniżej przedstawiamy małe kompendium wiedzy dotyczące akcyzy na samochody.

Co to jest akcyza na samochody?

Decydując się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, musimy go zarejestrować w Polsce. Wcześniej jednak musimy złożyć konieczną deklarację, zapłacić podatek akcyzowy i uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy na samochód. Akcyzą objęte są zatem wszystkie samochody osobowe, które będą rejestrowane w Polsce po raz pierwszy. Opłata ta dotyczy zarówno aut nowych, jak i używanych.

Stawki akcyzy na samochody: ile wynosi podatek akcyzowy?

Wysokość podatku akcyzowego uzależniona jest od dwóch czynników:

Obecnie w Polsce obowiązują dwie stawki akcyzy na samochody:

  • 3,1% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
  • 18,6% wartości pojazdu w przypadku aut z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Przyjmijmy zatem, że sprowadziliśmy z zagranicy auto, którego wartość po przeliczeniu według aktualnego kursu złotego wynosi dokładnie 45 tys. zł, a silnik ma pojemność 1984 cm3. Ile wyniesie podatek akcyzowy w tym przypadku? Dokładnie 1395 zł.

3,1% x 45 000 zł = 1395 zł

Jeśli jednak zamarzy nam się mocniejsze auto z większym silnikiem, musimy liczyć się z tym, że akcyza za niego będzie 6-krotnie wyższa. Weźmy zatem na warsztat samochód o takiej samej wartości, ale z silnikiem o pojemności ponad 2000 cm3.

18,6% x 45 000 = 8370 zł

Na koniec warto zaznaczyć, że w 2017 roku głośnym echem odbił się pomysł Ministerstwa Finansów, które zaproponowało nowy wzór wyliczania akcyzy samochodowej. Miałby on uwzględniać 8 różnych pojemności silnika i 4 grupy wiekowe auta. Zmiany póki co nie weszły jednak w życie.

Gdzie zapłacić akcyzę za samochód?

Tutaj z kolei wszystko zmieniło się w marcu 2017 roku. Wówczas w życie weszły nowe przepisy dotyczące miejsca dokonywania opłaty akcyzy od samochodów. Obecnie akcyzę za auto zapłacimy w Urzędzie Skarbowym, a nie tak jak wcześniej w Urzędzie Celnym. Jeśli chcielibyśmy dokonać opłaty akcyzy przez internet, wszelkie formalności możemy załatwić korzystając z PUESC, czyli Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Na zapłatę akcyzy mamy 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy, wcześniej jednak musimy złożyć tzw. „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U”.

Podatek akcyzowy od samochodu: jakie dokumenty są potrzebne?

Przed zarejestrowaniem samochodu w Polsce należy złożyć m.in. wspomnianą deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie jej zapłaty. Jednak by otrzymać dokument potwierdzający zapłatę akcyzy od samochodu sprowadzonego z zagranicy musimy przedłożyć następujące dokumenty:

  • wypełniona deklaracja AKC-U,
  • wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
  • kopię umowy kupna-sprzedaży auta,
  • dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE (dowód rejestracyjny lub karta pojazdu),
  • dokument wyrejestrowania samochodu w kraju zakupu,
  • zaświadczenie o badaniu technicznym,
  • tłumaczenia wszystkich dokumentów.

Dopiero po spełnieniu wszystkich tych warunków i uiszczeniu podatku możemy zarejestrować samochód w Polsce.