Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Zniżki na OC – jak sprawdzić, kiedy są przyznawane i za co można je stracić?

Zniżki na OC – jak sprawdzić, kiedy są przyznawane i za co można je stracić?
mfind.pl

Zniżki na OC – co to takiego?

Zniżki na OC to nic innego, jak rabat przyznawany przez ubezpieczycieli tym kierowcom, którzy w poprzednich latach nie spowodowali żadnej stłuczki. Są one przypisane do konkretnego kierowcy, a nie samochodu. Nie trzeba się zatem martwić, że po sprzedaniu auta zniżki zostaną utracone.

Tak samo ze zmianą ubezpieczyciela – lata bezszkodowej jazdy są uznawane przez wszystkie towarzystwa. Nie oznacza to jednak, że istnieje jednolity system naliczania zniżek.

Jak liczyć zniżki na ubezpieczenie OC – za co są przyznawane?

Każdy z ubezpieczycieli traktuje kwestię upustu indywidualnie. U większości towarzystw można zdobyć nie więcej, niż 60% zniżek za bezszkodową jazdę. Są jednak odstępstwa od tej zasady. Takie firmy, jak Uniqa czy Proama, oferują swoim klientom jeszcze wyższe upusty, sięgające nawet 80% – nie zawsze mają one jednak związek wyłącznie z bezszkodową jazdą i zależą także od innych czynników.

Jak są naliczane zniżki na OC? Obowiązuje prosta zasada – 1 rok bezszkodowej jazdy to 10% upustu na OC. Kolejny rok to 20%, itd. Aż do osiągnięcia maksymalnego pułapu 60% zniżek. Czy oznacza to, że największe zniżki można osiągnąć dopiero po 6 latach jazdy bez żadnej szkody na koncie? Tutaj kolejna niespodzianka. Są ubezpieczyciele, którzy honorują bezszkodową jazdę w inny sposób. W niektórych towarzystwach 3 lata bezszkodowej jazdy oznaczają, że możemy liczyć na maksymalnie 20% upustu. W innych zaś po tym samym czasie otrzymamy pełne 60% zniżki na OC.

Jak sprawdzić zniżki na OC? Gdzie mogę to zrobić online?

Sposobów na uzyskanie informacji o zniżkach na OC jest kilka. Oto przykłady:

 • Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK). To dokument, który wystawiany jest przez każdego ubezpieczyciela z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia OC. Na tym zaświadczeniu znajdują się informacje o rodzaju ochrony (np. OC, NNW, etc.), a także dane o popełnionych szkodach. Co ważne, na ZOPUK nie będzie podane wprost, ile zniżek Ci przysługuje, ale na jego podstawie łatwo policzyć zniżki w oparciu o zapisaną tam liczbę lat bezszkodowej jazdy.
 • Zaświadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na stronie internetowej UFG można samemu wygenerować dokument podobny do ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczeniowej. Dokument ten zawiera informacje za ostatnie 5 lat. Jednak wygenerowanie tego zaświadczenia z wymaga rejestracji na stronie UFG i uwierzytelnienia konta.
 • Dane z ostatniej polisy. To najszybszy sposób i jednocześnie najprostszy. Musisz tylko odnaleźć polisę OC za ostatni rok. Jeśli informacje o ilości zniżek nie znajdują się na małym blankiecie, spróbuj odszukać je na pozostałych dokumentach, które dostałeś od ubezpieczyciela. Zawsze możesz też po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela i zapytać o zniżki z ostatniej polisy. Większość ubezpieczycieli udzieli Ci takiej informacji “od ręki”.

Kiedy tracimy zniżki na OC?

Skoro zniżki na OC przyznawane są za bezszkodową jazdę, to odpowiedź na pytanie kiedy je tracimy jest prosta. Za spowodowanie stłuczki. Niestety, o ile gromadzenie zniżek jest mozolne i trwa latami, o tyle ich utrata następuje bardzo szybko. Wystarczy jedna, nawet niegroźna stłuczka, by stracić zniżki. Nie musisz się jednak obawiać, że stracisz wszystko od razu. Z reguły jedna stłuczka oznacza utratę około 20% zniżek. Jak przekłada się to na liczby?

 

CZYTAJ TAKŻE

Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC

Masz ubezpieczenie szyb? I tak możesz stracić zniżki na AC!

Aby to sprawdzić, wykonaliśmy kalkulację składki OC dla 35-letniego kierowcy z Krakowa, który jest właścicielem Opla Astry z 2013 roku z silnikiem 1.6-litra. Okazało się, że podstawowa składka w jego przypadku to wydatek 534 złotych. Jednak już jedna kolizja na jego koncie wzrost ceny polisy OC do 779 złotych. Oznacza to podwyżkę o 46%.

Co ważne, nie liczy się, czy spowodujesz małą stłuczkę, czy duży wypadek – stracisz tyle samo zniżek w obu tych przypadkach.

Miałeś przerwę w ubezpieczeniu? Możesz stracić swoje zniżki!

Zniżki możesz stracić nie tylko za szkody, ale również za brak ciągłości w ubezpieczeniu. Z reguły jest tak, że jeśli sprzedasz swoje auto i kolejne zakupisz dopiero po 2 latach, Twoje zniżki przepadną. Ale znowu, nie ma reguły obowiązującej wszystkich ubezpieczycieli. W jednym towarzystwie stracisz np. 15%, w innym 20%, a jeszcze inne firmy biorą pod uwagę zniżki nawet do 5 lat przerwy ubezpieczeniowej.

Czy zniżki na OC przechodzą na współmałżonka?

Jest to możliwe – warunkiem jest jednak ustalenie wspólnoty majątkowej. Jednak nawet bez niej można korzystać ze zniżek małżonka. Wystarczy, że pojazd jest zarejestrowany na oboje partnerów. Dzięki temu, nawet jeśli jeden z małżonków nie posiada żadnej historii ubezpieczeniowej, to za polisę OC zapłaci tyle, co współmałżonek posiadający zniżki za bezszkodową jazdę.

Należy jednak pamiętać, że zasada ta działa w obie strony. Jeśli jeden z małżonków ma zwyżki za spowodowane szkody, cena składki dla drugiego ze współmałżonków będzie odpowiednio wyższa

Zniżki na OC dla współwłaściciela pojazdu – kiedy i jak je uzyskać?

Jeżeli dopiero zacząłeś zdobywać doświadczenie za kierownicą, dobrym sposobem na uzyskanie zniżek za bezszkodową jazdę jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela kierowcę z długim stażem. W ten sposób jego zniżki “przejdą” także na Ciebie. Oczywiście nie w pełnym wymiarze, jednak ostateczny koszt polisy OC i tak będzie znacznie niższy, niż w przypadku samodzielnej własności.

Oczywiście w ten sposób zdobywa się też doświadczenie wliczane do historii ubezpieczeniowej. Jeśli więc po kilku latach zdecydujesz się być jedynym właścicielem auta, będziesz mógł liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli w czasie współwłasności spowodujesz szkodę, to zniżki tracą wszyscy właściciele auta, a nie tylko sprawca kolizji.

mfind.pl

Podsumowanie

 1. Zniżki na OC za bezszkodową jazdę sięgają maksymalnie 60%, bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe
 2. Z reguły zniżki na OC przyznawane są według zasady 1 rok bezszkodowej jazdy = 10% zniżki
 3. Sprawdzić zniżki na OC można na 3 sposoby, wysyłając zapytanie do ubezpieczyciela, rejestrując się w systemie UFG lub sprawdzając dane na poprzedniej polisie
 4. Utrata zniżek następuje w przypadku spowodowania stłuczki lub na skutek dłuższej przerwy historii ubezpieczeniowej

Autor artykułu:

Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz