Amerykańscy rezydenci świata mody zaczęli się nerwowo rozglądać za odpowiednią ochroną, kiedy zorientowali się, że ubezpieczenie nieruchomości nie pokryje ogromnych strat finansowych, jakie wiążą się z jakąkolwiek szkodą na kolekcji ubrań i dodatków od znanych projektantów. Julie Macklowe – założycielka marki Vbeauté – zwierzyła się reporterce The Wall Street Journal, że dopiero niedawno postanowiła dopytać agenta o szczegóły swojej polisy i z przerażeniem odkryła, że jej kolekcja, poczynając od kreacji haute couture od Valentino i Diora na dresach od Chanel kończąc, nie jest objęta żadną ochroną.    

Jedna suknia od znanego projektanta może kosztować nawet kilka tysięcy dolarów, co oznacza, że zawartość całej szafy miłośnika mody, który nie oszczędza na dobrym krawiectwie, może z łatwością osiągnąć wartość milionów zielonych. Firmy ubezpieczeniowe wrzucają ubrania i wszelkie akcesoria typu buty, torby i futra do jednego worka z innymi ruchomościami domowymi, stosując klauzule o udziale własnym i ograniczeniach odpowiedzialności. Nie ma mowy, żeby ubezpieczyciel zapłacił na przykład za spustoszenie, jakie zasiała plaga moli.

The Wall Street Journal donosi, że AIG postanowiło ruszyć z ofertą polisy dedykowanej dla bogatych klientów z garderobą pełną materiałów równie cennych jak szlachetne kruszce i równie niepowtarzalnych jak dzieła sztuki. Ubezpieczenie kolekcji ubrań ma być dostępne we wszystkich stanach USA przed końcem tego roku. AIG zapłaci za naprawę uszkodzonych ubrań lub akcesoriów oraz za ich całkowitą utratę według wartości odtworzeniowej. Skoro słynna torebka Birkin może kosztować tyle co dom (w 2013 roku jeden z modeli został sprzedany na aukcji za 63 tys. dolarów), należy jej się ubezpieczenie od wszelkich możliwych szkód – huraganu, zalania, trzęsienia ziemi, szkodników, kradzieży i wandalizmu. Idea jest taka, żeby ubrania i dodatki można było chronić tak jak Le Rêve – obraz Picassa, który ucierpiał w 2006 roku przez niesławny zamaszysty ruch łokciem Steve’a Wynna. Ubezpieczenie kolekcji odzieży wartej milion dolarów ma kosztować rocznie około 3000 dolarów, w zależności od czynników ryzyka (składka będzie droższa na przykład dla mieszkańców strefy huraganów).

A jak mają się sprawy dla miłośników tzw. wysokiego krawiectwa w Polsce? Ubrania mogą być objęte ubezpieczeniem nieruchomości, najczęściej w ramach rozszerzonego wariantu. Stanowią one ruchomości domowe ubezpieczone na ustaloną sumę ubezpieczenia od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem i rabunku. Odzież oraz dodatki, podobnie jak biżuteria, która bardzo często staje się łupem włamywaczy, mogą być ubezpieczone w ramach dedykowanych wariantów. Joanna Borowiec z Biura Ubezpieczeń Indywidualnych ERGO Hestii wyjaśnia : Ubezpieczając rzeczy osobiste w ramach pakietu ERGO 7 klienci mogą objąć ochroną biżuterię, którą zgodnie z wyborem klienta ubezpieczymy, tak samo jak dzieła sztuki i zbiory kolekcjonerskie, od zdarzeń losowych i od kradzieży z włamaniem czy wandalizmu. Tak samo chronimy ubrania. W razie szkody, odszkodowanie zostanie wypłacone do wysokości sumy ubezpieczenia, określonej przez klienta w umowie ubezpieczenia, według wartości odtworzeniowej. Dzięki temu możliwa będzie naprawa lub zakup utraconego przedmiotu ubezpieczenia, np. w przypadku kradzieży pierścionka z brylantem za otrzymane odszkodowanie klient będzie w stanie odkupić taki sam nowy pierścionek.”

Zgłoszenie do ubezpieczenia szczególnie drogocennych przedmiotów może wiązać się z koniecznością zgromadzenia przez towarzystwo dodatkowych informacji. Leon Pierzchalski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych UNIQA podkreśla, że w przypadku ubezpieczenia kolekcji ubrań o wartości kilkuset tysięcy złotych mogą być wymagane pomocnicze dane w postaci:

  • Sporządzenia wykazu ubezpieczanych przedmiotów z podaniem ich jednostkowej wartości.  Wartość powinna być potwierdzona dowodem zakupu lub sporządzoną wycena przez rzeczoznawcę majątkowego
  • Ustalenia gdzie i w jaki sposób mienie jest przechowywane
  • Podania informacji o zabezpieczeniach przeciwpożarowych oraz przeciwkradzieżowych w budynku/lokalu mieszkalnym, w którym przechowywane są przedmioty ubezpieczenia

Ubezpieczenie kolekcji haute couture od znanych projektantów trąci nieco  polisą dla celebryty – jest przeznaczona głównie dla bogatych bywalców pokazów mody i spektatorów paryskich wybiegów. Beztroscy miłośnicy second handów w ubezpieczeniach dedykowanych kolekcjonerom raczej nie znajdą nic dla siebie.