Uber to aplikacja na smartfony, za pośrednictwem której możemy zamówić transport samochodem z punktu A do punktu B. Stanowi ona bezpośrednią konkurencję dla tradycyjnych taksówek. Od czasu pojawienia się w naszym kraju, Uber szturmem wszedł na polski rynek przewozu osób, a wielu kierowców rozważa jazdę w ramach tej aplikacji. Dlaczego?

Jak czytamy na stronie tej platformy, kierowcy pracujący dla Ubera mogą liczyć na elastyczny czas pracy, szybką rejestrację czy wysokie zarobki i przelewy dokonywane co tydzień. Tak to wygląda w teorii. A na co w praktyce mogą liczyć osoby, które chcą zostać kierowcą Ubera?

Praca dla Ubera – jakie zarobki?

Nawet 6 tysięcy złotych netto miesięcznie. Ta kwota pojawia się najczęściej, gdy mowa o zarobkach kierowców jeżdżących w ramach aplikacji Uber. Ale nie wszyscy mogą liczyć na takie pieniądze. Kierowcy otrzymują wynagrodzenie zgodnie z tabelą opłat za każdy zakończony przejazd, pomniejszone o prowizję dla Ubera. Dodatkowo, jak zapewniają przedstawiciele tej firmy, partnerzy Ubera mogą liczyć także na zwrot opłat drogowych (np. za przejazd autostradą) czy kosztów umycia pojazdu.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ubera, wysokość zarobków zależy od miasta w którym jeździsz, a także czasu, jaki poświęcasz na tę pracę. Jednak uśredniając, jeśli pracujesz w tygodniu do 20 godzin, możesz liczyć na około 1700 zł brutto miesięcznie. Poświęcając tej pracy od 20 do 40 godzin tygodniowo, średnie zarobki wzrastają już do około 4700 zł brutto za miesiąc.

Stawki za przejazd są stałe: 4 zł na start, 1,30 zł za km i 0,25 zł za minutę (nie ma podziału na strefy czy taryfę dzienną/nocną). W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na przejazdy (np. noc sylwestrowa, popularny koncert, mecz piłkarski itp) pojawia się mnożnik cenowy w danym obszarze miasta. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, celem mechanizmu jest zachęcenie jak największej liczby kierowców do tego, aby pojawili się w miejscu, w którym występuje zwiększone zapotrzebowanie.

Pamiętaj jednak, że jeśli jeździsz w pełnym wymiarze godzin (minimum 40 godzin tygodniowo), będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami. Są to ubezpieczenia społeczne, emerytalne, zdrowotne i chorobowe.

Opłata na rzecz Ubera, czyli prowizja, jest stała i wynosi 25% (lub 20% w przypadku kierowców, którzy rozpoczęli współpracę z Uberem przed 2015 rokiem). Natomiast jeśli chodzi o wspomniane już dodatkowe koszty, to kierowcy mają różną sytuację – niektórzy z nich współpracują z Uberem bezpośrednio (płacąc regularną składkę ZUS bądź składkę zmniejszoną, jeśli dopiero zaczęli prowadzić własną firmę), inni współpracują z Uberem za pośrednictwem tzw. inkubatorów przedsiębiorczości.

Jak zostać kierowcą Ubera – formalności i wymogi

Zasada działania Ubera jest prosta – za pomocą aplikacji łączy pasażerów z kierowcami, którzy oferują w danej chwili odpłatny transport. Nie oznacza to jednak, że jest to praca dla każdego. Jakie wymagania musi spełnić kierowca Ubera?

Chcąc pracować w ten sposób musisz mieć minimum 21 lat i prawo jazdy kat. B ważne od przynajmniej roku. Dodatkowo, Uber wymaga zaświadczenia o niekaralności oraz wykroczeniach w ruchu drogowym. Co ważne, aby jeździć w ramach tej firmy, należy mieć zarejestrowaną własną działalność gospodarczą. Tyle, jeśli chodzi o kierowcę.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Samochód zastępczy z OC. Kiedy się należy i na jak długo?

Sposoby na tanie AC, które tylko pozornie się opłacają

Uber stawia również wymagania względem posiadanego auta. Taki samochód powinien być przynajmniej 4-drzwiowy i posiadać 5 miejsc w środku (w tym jedno dla kierowcy). Ważny jest także wiek pojazdu. Auto nie może być starsze niż 10 lat. Choć tutaj są wyjątki. Uber dopuszcza starsze pojazdy po spełnieniu dodatkowych warunków.

Praca dla Ubera a ubezpieczenie samochodu

Każdy samochód, niezależnie od tego, czy jest taksówką czy nie, zobowiązany jest mieć  umowę OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zatem firma wymaga również, by użytkowane samochody posiadały ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC. Między innymi to ostatnie jest przedmiotem sporów i kontrowersji wokół działalności Ubera w Polsce. Wykupując polisę OC, zawodowi taksówkarze muszą zadeklarować sposób użytkowania pojazdu jako taxi. OC dla nich jest wtedy znacznie droższe niż w przypadku prywatnego auta. A jako takie są najczęściej ubezpieczane pojazdy wykorzystywane do przewozu osób za pośrednictwem Ubera. Jak duże są to różnice?

Sprawdziliśmy to na przykładzie 35-letniego kierowcy z Krakowa, który porusza się Oplem Astrą 1.7 diesel z 2013 roku i ma 40% zniżek na ubezpieczenie. W jego przypadku koszt polisy OC, gdy auto służy mu do celów prywatnych, wynosi 569 złotych. Jednak deklarując już, że auto będzie wykorzystywane jako taxi, cena takiego ubezpieczenia wzrasta do aż 2075 złotych. To niemal 4-krotnie więcej!

Pojawia się jeszcze pytanie, czy polisa OC wykupiona przez kierowcę Ubera różni się czymś od polisy OC kupionej przez taksówkarza? – ,Niczym się nie różni. Jako pasażerowie Ubera nie obawiajmy się, że nie mamy ochrony ubezpieczeniowej. W razie wypadku, którego sprawcą będzie kierowca Ubera, ubezpieczyciel wypłaci nam, jako pasażerom, pieniądze właśnie z jego OC – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert mfind.pl