Na początek, aby rozwiać wszelkie wątpliwości – odpowiedzialność kierowcy zależy przede wszystkim od charakteru przewozu. Ten może być bezpłatny, czyli tzw. przejazd grzecznościowy, albo odbywać się na zasadzie wynagrodzenia czy zwrotu kosztów przejazdu. I to właśnie od tego, z jakiego przejazdu korzystasz, będzie zależała odpowiedzialność kierowcy wobec pasażera. Jak to jest w przypadku przewozów realizowanych za pośrednictwem aplikacji Uber?
Przejazd grzecznościowy a odpowiedzialność kierowcy
A więc po kolei… Najpierw na warsztat bierzemy przejazd grzecznościowy, za który kierowca nie pobiera żadnych opłat. W takiej sytuacji uznaje się, że działa on jedynie na zasadzie uprzejmości. Co z jego odpowiedzialnością? Kierowca oferujący bezpłatny przejazd odpowiada na zasadzie winy, a w tym przypadku kwestia Twojego prawa do odszkodowania jest nieco skomplikowana. Odpowiedzialność na zasadzie winy oznacza, że jeśli doznasz szkody podczas takiego przejazdu, będziesz musiał udowodnić, że kierujący pojazdem jest za nią odpowiedzialny, czyli na przykład nie przestrzegał przepisów ruchu drogowego. Jeśli nie będziesz w stanie tego wykazać, będziesz musiał poczekać na prawomocne rozstrzygnięcie postępowania, które miałoby stwierdzić winę Twojego kierowcy.
Przejazd za odpłatnością: Uber a odpowiedzialność kierowcy
Kwestia odpowiedzialności kierowcy prezentuje się jednak zupełnie inaczej w sytuacji, gdy przejazd odbywał się za odpłatnością – i właśnie do tej grupy zaliczać będziemy przejazd, który odbywa się za pomocą aplikacji Uber. Jeśli za podwózkę, kierujący uzyskał jakikolwiek ekwiwalent pieniężny, w razie wypadku, ponosi już odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Jest to o wiele poważniejsza forma odpowiedzialności, ponieważ z punktu widzenia prawa, nie ma tutaj znaczenia, kto jest winny szkodzie. Oznacza to, że nawet jeśli kierujący jechał zgodnie z przepisami, a w jego zachowaniu nie upatruje się żadnych nieprawidłowości, i tak będzie ponosił odpowiedzialność za szkodę na pasażerze. Ale czy dla pasażera oznacza to stuprocentowe prawo do odszkodowania? Niekoniecznie. Kierowca może się bronić, powołując się na pewne przesłanki, które wyłączą jego odpowiedzialność i wykażą winę osoby trzeciej.
Uber a odpowiedzialność ubezpieczyciela
Każdy samochód, niezależnie od tego czy jest taksówką czy też nie, zobowiązany jest mieć ubezpieczenie komunikacyjne OC. Tak samo jest w przypadku samochodów, które użytkowane są do przewozu osób korzystających z aplikacji Uber. Jeśli w czasie zdarzenia, kierującego chroniła polisa OC, wówczas odpowiedzialność za szkody poniesie zakład ubezpieczeń.
Praca dla Ubera 🚕 Na jakie zarobki możesz liczyć i ile zapłacisz za OC?
Podsumowanie
- Odpowiedzialność kierowcy zależy przede wszystkim od charakteru przewozu. Ten może być grzecznościowy, czyli bezpłatny, albo odbywać się za odpłatnością.
- Kierowca oferujący bezpłatny przejazd odpowiada na zasadzie winy, którą będzie trzeba mu udowodnić.
- W przypadku Ubera w grę wchodzi zapłata za przewóz, a to definiuje odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.
- W przypadku odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, nie ma znaczenia kto jest winny zdarzeniu - w każdym przypadku odpowiedzialność za szkodę ciąży na kierowcy.
Autor artykułu: Anna Rychlewicz
Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Zawodowe spełnienie odnalazła w słowie pisanym. Poszerza horyzonty pisząc na tematy różne - od wnętrzarskich, przez społeczne, na kryminalnych kończąc. Prywatnie miłośniczka dobrej książki, mocnej kawy, Turcji i wszystkiego, co z nią związane.
Dodaj komentarz