Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Tańsze OC dla młodego kierowcy dzięki czarnej skrzynce

Tańsze OC dla młodego kierowcy dzięki czarnej skrzynce
mfind.pl

Wyjaśnienie tego, jak dokładnie działa spersonalizowane ubezpieczenie BlackBox, można znaleźć na stronie brytyjskiej porównywarki ubezpieczeń Confused.com, która podpowiada, jak zaopatrzyć się w odpowiednią usługę. Kierowca, który dopiero zaczyna swoją motoryzacyjną przygodę i nie ma na koncie długiej historii bezszkodowej jazdy, zazwyczaj jest skazany na płacenie pełnej kwoty składki OC. Co prawda Akademia mfind podpowiada młodym jak uniknąć zwyżek za wiek, ale na horyzoncie pojawiła się nowa perspektywa. Zainstalowane w samochodzie urządzenie może udowodnić, że niezależnie od wieku, płci i doświadczenia, osoba siedząca za kółkiem prowadzi ostrożnie i odpowiedzialnie.

Czarną skrzynkę montuje się zazwyczaj pod maską lub za deską rozdzielczą, ale może też znaleźć się w podwoziu – wszystko zależy od auta i modelu urządzenia. BlackBox będzie mierzyć parametry takie jak lokacja, długość jazdy, prędkość, wchodzenie w zakręty, hamowanie i płynność jazdy. Informacje zgromadzone przez przyrząd zostaną przekazane ubezpieczycielowi, który na ich podstawie decyduje o przeliczeniu składki OC. Jeśli okaże się, że młody kierowca jeździ dobrze i spokojnie, jego składka będzie niższa.

Zalet posiadania czarnej skrzynki jest więcej – jakość swojej jazdy można sprawdzić online, a jeśli auto zostanie skradzione, można je z łatwością zlokalizować. Co prawda ubezpieczyciel może zastrzec godziny, w których kierowca nie powinien siadać za kółko (w porze, w której statystycznie ma miejsce najwięcej wypadków), a zignorowanie takiego polecenia może negatywnie wpłynąć na ostateczną ocenę, ale jest to niewielkie poświęcenie w zamian za tanie ubezpieczenie auta.

W Polsce żaden ubezpieczyciel nie oferuje usługi czarnej skrzynki, ale coraz częściej słyszy się głosy o zaletach tego typu rozwiązania i planach wprowadzenia projektu monitorowania pracy pojazdu. Młodzi kierowcy, trzymajcie kciuki!

Czytaj także: Link4 przygotowuje nas na „czarne skrzynki” w samochodach? Telematyka wkracza do ubezpieczeń

Foto: by Leonid Mamchenkov [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr

 

Autor artykułu:

Moją pracą jest zarządzanie, planowanie i dbanie o kontakt z klientem. W swoich czterech kątach piszę, czytam i gram na konsoli, a w większych przestrzeniach pływam i jeżdżę na łyżwach. Ale ponad wszystko jestem kinomaniakiem.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz