Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Stłuczka autem „na minuty” – sprawdź, kiedy zapłacisz z własnej kieszeni

Stłuczka autem „na minuty” – sprawdź, kiedy zapłacisz z własnej kieszeni
mfind.pl

Wypożyczalnie oferujące “samochody na minuty” zdobywają w Polsce coraz większą popularność. W największych miastach funkcjonują już firmy, które oferują takie usługi, a flota ich pojazdów stale się powiększa. Kierowcy we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Warszawie mają już do dyspozycji łącznie ponad 1500 aut, które można wynająć “na minuty”.

Carsharing – na czym to polega?

Główną ideą takiego rozwiązania jest używanie samochodu, a nie jego posiadanie. W mieście, gdzie odległości pomiędzy miejscem pracy i zamieszkania są niewielkie, a dodatkowo istnieje rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, posiadanie własnego samochodu przestaje mieć ekonomiczne uzasadnienie. Tym bardziej, gdy tylko okazjonalnie musisz skorzystać z auta.

Tutaj z pomocą przychodzi właśnie carsharing, który stanowi alternatywę dla posiadania własnego auta w mieście. W przeciwieństwie do tradycyjnych wypożyczalni, usługa carsharingu pozwala na wynajęcie pojazdu “na minuty”, a nie na minimum 1 dobę. Dokładnie w ten sam sposób od kilku już lat działają systemy rowerów miejskich. Płacisz tylko za ten czas, w którym faktycznie korzystałeś z pojazdu. Dodatkowo nie musisz martwić się o koszty amortyzacji, paliwa czy ubezpieczenia.

Wypożyczyłeś auto “na minuty” i miałeś stłuczkę – co dalej?

No właśnie, co z ubezpieczeniem takiego pojazdu? Nawet najlepszemu kierowcy może przytrafić się chwila słabości – wystarczy drobny błąd i… spowodowałeś stłuczkę. Jadąc swoim autem, które posiada OC i AC, nie musiałbyś się szczególnie przejmować – koszty naprawy pokryłby ubezpieczyciel. Czy tak samo jest w przypadku aut wypożyczanych “na minuty”? Nie zawsze.

CZYTAJ TAKŻE

Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Miałeś stłuczkę? OC będzie Cię słono kosztować…

Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za szkody spowodowane podczas jazdy u czterech największych firm oferujących usługi wynajmu samochodów “na minuty” w Polsce.

Stłuczka autem Panek CarSharing

Zgodnie z regulaminem najmu Panek CarSharing, jeśli uszkodzisz auto tej firmy z własnej winy, będziesz musiał zapłacić za jego naprawę z własnej kieszeni, jednak nie więcej niż 2 tysiące złotych. Co ważne, limit ten przestaje obowiązywać, gdy w momencie zdarzenia np. przekroczyłeś dopuszczalną prędkość. Wówczas będziesz musiał pokryć pełne koszty naprawy.

Co nas czeka po kolizji autem Traficar?

Z kolei powodując stłuczkę autem z wypożyczalni Traficar nie musimy martwić się o koszty naprawy auta. Zgodnie z zapisami regulaminu, użytkownicy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku lub kolizji. Jeśli jednak powodując szkody dopuścisz się np. “rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego”, będziesz musiał pokryć pełne koszty naprawy, a także dodatkowo zapłacić 35% tzw. narzutu.

Wypadek pojazdem 4mobility

Jeśli spowodujesz stłuczkę autem firmy 4mobility, to za powstałe szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni – jednak nie więcej niż 1000 złotych. Ale to nie wszystko. W przypadku uszkodzeń w zakresie nieobjętym przez ubezpieczenie, będziesz zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów związanych z naprawą auta.

GoGet.pl – dodatkowe pakiety ubezpieczeń

Ten operator jako jedyny oferuje swoim klientom dodatkowy pakiet ubezpieczenia. W zależności od klasy samochodu, taka polisa wiąże się z wydatkiem od 99 do 199 złotych. Co daje taki pakiet? Chroni Cię przed uszkodzeniami auta, które powstały z Twojej winy, np. podczas stłuczki. Opłata ta jest jednorazowa, a wykupione w ten sposób ubezpieczenie obowiązuje przez cały rok, bez względu na ilość rezerwacji w tym czasie. Co ważne, polisa ta jest obowiązkowa dla kierowców poniżej 23. roku życia

Co jednak, jeśli nie zdecydujesz się na zakup tego ubezpieczenia, a przytrafi Ci się stłuczka z Twojej winy? Wówczas odpowiadasz za naprawę uszkodzeń z własnej kieszeni, jednak maksymalnie do wysokości kaucji, która wynosi od 500 do 1000 złotych. Jeśli uszkodzenia będą mniejsze, otrzymasz zwrot reszty kaucji.

Czytaj regulamin!

W każdej z wymienionych wyżej firm istnieje ryzyko, że za wyrządzone szkody będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego przed skorzystaniem z usług firm oferujących auto “na minuty”, zawsze warto dokładnie przeczytać regulamin, aby później uniknąć rozczarowań.

Autor artykułu:

Motoryzacja od zawsze była w kręgu moich zainteresowań, a przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem w serwisie motofakty.pl. Poza samochodami lubię także podróże, nowinki technologiczne oraz dobrą kuchnię.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Stłuczka autem „na minuty” – sprawdź, kiedy zapłacisz z własnej kieszeni"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Maciek
Gość

w traficar nie płacimy chyba że dopuścimy się “rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego”, Ciekawi mnie co się zalicza do tego “rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego”,

Rafał Kalinowski
Ekspert

Należałoby się dowiedzieć bezpośrednio w Traficar. W regulaminie nie mogę znaleźć wyjaśnienia określenia: „rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego”.

damian
Gość

Za stłuczkę zapłacić, no i parkingi do odstawienia auta są tylko w wybranych miejscach. Dziękuję, nie skorzystam. Wolę na appce sobie [reklama] zamówić i bezproblemowo dojechać dokładnie tam, gdzie potrzebuję

wpDiscuz