Dotychczas rejestracja auta z Wielkiej Brytanii i Irlandii budziła wiele wątpliwości wśród ekspertów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Samochody z kierownicą po prawej stronie są dostosowane do poruszania się w zupełnie innych warunkach, a prowadzenie ich po polskich drogach będzie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wypadków. Brytyjskie auta utrudnią kierowcom bezpieczne manewry, wyprzedzanie czy omijanie innych uczestników ruchu.

Jak zauważa serwis Motofakty.pl, sprowadzenie auta z kierownicą po prawej stronie może być problematyczne ze względu na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. OC dla takiego pojazdu może okazać się droższe niż standardowa polisa, ponieważ większe jest ryzyko wypadku. Z drugiej strony miłośnicy „anglików” nie będą już musieli płacić kilku tysięcy złotych za przerobienie wybranego modelu. Dotąd sprowadzone auto mogło być zarejestrowane w Polsce tylko po dokonaniu kosztownej modyfikacji (po przełożeniu kierownicy oraz pedałów gazu, sprzęgła i hamulca na lewą stronę). Po wejściu w życie nowych przepisów jedynym wymogiem będzie dostosowanie do ruchu prawostronnego lusterek wstecznych oraz reflektorów.

Zniesienie zakazu rejestracji aut dostosowanych do ruchu lewostronnego, choć ucieszy wielu kierowców, może również podzielić opinię publiczną i zapoczątkować motoryzacyjne polowanie na czarownice.

Czytaj także: Ubezpieczyciele bezlitośni dla „anglików” – nawet 500% zwyżki na OC

Foto: by rust.bucket [CC BY-ND 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/)], via Flickr