PPK: nowy system oszczędzania na emeryturę. Czy to się opłaca?

Aktualizacja:
Pieniądze

Pracownicze Plany Kapitałowe, w skrócie PPK, są powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem oszczędzania dla pracowników. Cechą wyróżniającą jest fakt, że są one tworzone i współfinansowane zarówno przez pracowników, pracodawców, jak i państwo. Istotą PPK jest dobrowolne oszczędzanie środków, które zostaną wypłacone pracownikowi po przejściu na emeryturę.

Program PPK został pomyślany jako uzupełnienie przyszłej emerytury. Początek programu sięga 28 sierpnia 2018 roku, kiedy to Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. 4 października Sejm uchwalił ustawę o PPK. Na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe i z jakimi korzyściami wiążą się dla pracowników? Jak wygląda system oszczędzania w PPK? Prześwietlamy najnowszy pomysł mający na celu zapewnienie nam wyższej emerytury.

PPK: co to jest?

Pracownicze Plany Kapitałowe są systemem niezależnym od systemu emerytalnego. Są one powszechnym, dobrowolnym i prywatnym programem oszczędzania dla pracowników. Każde przedsiębiorstwo w Polsce będzie zobowiązane do utworzenia PPK dla osób zatrudnionych. Osoba, która nie ukończyła jeszcze 55. roku życia przystąpi do programu PPK automatycznie. Osoby starsze – tylko na osobisty wniosek. Jednak z uwagi na to, że Pracownicze Plany Kapitałowe są całkowicie dobrowolne, każdy pracownik będzie mógł się z nich wycofać w dowolnym momencie. Co ważne środki gromadzone na koncie są  całkowicie prywatne, a także dziedziczone.

Gromadzenie oszczędności w PPK: jak to wygląda?

Środki gromadzone na koncie PPK mają docelowo pochodzić z trzech źródeł. Swoją cegiełkę dołoży sam pracownik, jego pracodawca oraz państwo. W przypadku dwóch pierwszych, wysokość wpłat będzie naliczana procentowo od wysokości wynagrodzenia brutto, jednak nie może to być mniej niż 2 proc. w przypadku pracownika i 1,5 proc. w przypadku jego pracodawcy. Środki finansowane przez państwo zostały określone z góry i są niezależne od wysokości dochodów. Powitalna wpłata dla każdego, kto zdecyduje się przystąpić do planów kapitałowych to 250 złotych. Następnie, każdego roku, po spełnieniu określonych warunków, Fundusz Pracy będzie wpłacać na konto każdego pracownika 240 złotych. Schemat finansowania środków na koncie Pracowniczych Planów Kapitałowych bardziej obrazowo przedstawia Polski Fundusz Rozwoju, który wskazuje, że do każdej złotówki odłożonej na koncie przez pracownika, drugą dokłada pracodawca. Do tego państwo dokłada swoją dopłatę roczną.

Wypłata środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych

W opinii publicznej panuje przekonanie, że po ukończeniu 60. roku życia pracownik będzie mógł dowolnie korzystać ze środków zgromadzonych na swoim koncie. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne obostrzenie. Wypłata środków z PPK będzie ograniczona do przypadków, które zostały określone w przepisach. Czego one dotyczą? Okazuje się, że po ukończeniu 60 lat pracownik może liczyć jedynie na jednorazową wypłatę 25 proc. zgromadzonych środków. Reszta oszczędności będzie wypłacana w miesięcznych ratach, chyba że pracownik złoży odpowiedni wniosek o zmniejszenie liczby rat. Jak czytamy na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju, w wyjątkowych sytuacjach możliwa będzie także wcześniejsza wypłata części lub całości zgromadzonych na koncie środków. Czym są zatem wyjątkowe sytuacje? Taką sytuacją może być na przykład poważna choroba uczestnika programu lub jego najbliższej osoby. Całość zgromadzonych dotychczas funduszy będzie można wypłacić na przykład w przypadku konieczności pokrycia wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania.

Co Polacy sądzą o PPK?

Przyszła emerytura to temat dość kontrowersyjny. Doskonale znamy nastroje Polaków, które pojawiają się zawsze wtedy, gdy na tapetę wchodzi temat emerytury i jej wysokości. Czy dobrowolny program pozwalający gromadzić środki do przyszłej emerytury okaże się strzałem w dziesiątkę? Co o PPK sądzą Polacy?

We wrześniu 2018 roku Polska Izba Ubezpieczeń zleciła przeprowadzenie badania sprawdzającego nastawienie Polaków do tego typu przedsięwzięć. Wyniki okazały się zaskakujące. Z badania wynika, że 2/3 Polaków pozytywnie oceniło plany kapitałowe, a aż 80 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć przystąpienia do programu, gdyby miesięczna składka wynosiła 2 proc. ich pensji. Jednocześnie zaznaczyli oni, że oczekiwaliby takiej samej składki wpłacanej na ich konto od pracodawcy i od państwa.  Argumentem przekonującym Polaków do tego sposobu oszczędzania jest przede wszystkim dobrowolność i możliwość zrezygnowania w dowolnym momencie, a także fakt, że środki gromadzone na koncie są całkowicie prywatne i dziedziczone, a także zwolnione od podatku spadkowego. Czy w rzeczywistości PPK będzie cieszyło się podobnym zainteresowaniem? Okaże się już niedługo.

Pracowniczy Program Emerytalny: co to jest PPE?

 

Podsumowanie

  1. Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK, są powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem oszczędzania dla pracowników.
  2. Do PPK automatycznie zostaną zapisani pracownicy, którzy nie ukończyli 55. roku życia. Osoby starsze będą mogły dołączyć do systemu na osobisty wniosek.
  3. PPK są tworzone i współfinansowane zarówno przez pracowników, pracodawców, jak i państwo.
  4. Środki gromadzone na koncie PPK są całkowicie prywatne, dziedziczone i wolne od podatku spadkowego.
  5. Pracownik po ukończeniu 60. roku życia będzie mógł jednorazowo wypłacić 25 proc. zgromadzonych środków. Reszta będzie wypłacana w comiesięcznych ratach.
  6. W wyjątkowych przypadkach przepisy dopuszczają wypłatę większej części lub całości zgromadzonych środków. Będzie to możliwe np. w przypadku choroby pracownika czy konieczności pokrycia wkładu własnego przy zakupie mieszkania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej