Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Nie zapłaciłem składki ubezpieczenia OC w terminie. Co mi grozi?

Nie zapłaciłem składki ubezpieczenia OC w terminie. Co mi grozi?
mfind.pl

Opłata OC po terminie? Co teraz? Gdy odkryjemy zwłokę, najlepiej jak najszybciej zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – tam zostały dokładnie opisane kolejne kroki, które ubezpieczyciel podejmie, jeśli nie opłacimy kolejnej raty na czas. Możemy też wyjaśnić sprawę telefonicznie, dzwoniąc na infolinię towarzystwa, które nas ubezpiecza.

Nie zapłaciłem II raty za OC – jakie konsekwencje?

Bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybrałeś, umowa OC ulega automatycznemu przedłużeniu, chyba, że dobrowolnie ja wypowiedziałeś lub zmieniłeś pojazd (wtedy możesz wykorzystać ubezpieczenie wykupione przez poprzedniego właściciela, ale po wygaśnięciu polisy musisz przedłużyć ją samodzielnie, na własne nazwisko).

Gdy jednak kolejny rok używasz tego samego samochodu, polisa OC trwa, została automatycznie przedłużona i na pewno jest ważna. Ubezpieczyciel będzie przysyłał Ci informacje o konieczności opłacenia kolejnej składki, ale jeśli tego nie zrobisz, umowa nie przestanie obowiązywać. Gdy dojdzie do kolizji z Twojej winy, towarzystwo może wstrzymać wypłatę odszkodowania do chwili, gdy uregulujesz wszystkie zaległości. W sytuacji, gdy nie zapłacisz żadnej ze składek w danym roku, towarzystwo wypowie Ci kontynuację umowy i nie zostanie ona przedłużona na kolejny rok.

CZYTAJ TAKŻE

Najtańsze OC w 2017 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 sposobów na tańsze OC

OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

Brak składki za AC

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. Tu postępowanie towarzystw ubezpieczeniowych może się różnić, dlatego precyzyjnych informacji warto szukać u źródła, czyli w OWU. Jeśli będziesz zwlekał z opłaceniem składki, ubezpieczyciel będzie wysyłał Ci kolejne wezwania do zapłaty, wyznaczając termin uregulowania zaległości. Jeśli się do nich nie zastosujesz, otrzymasz pismo z informacją, kiedy Twoja polisa zostanie zerwana. Zwykle jest to termin 1 miesiąca od upłynięcia terminu płatności, czasem 3 miesięcy. Wielu ubezpieczycieli deklaruje też, że mimo zwłoki, polisa będzie ważna do końca jej trwania, a Ty zostaniesz obciążony odsetkami i postępowaniem egzekucyjnym.

Ubezpieczenie mieszkania, polisa na życie

W przypadku pozostałych polis – na życie, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu mieszkania – ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę także w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli nie opłacisz kolejnej składki, będziesz otrzymywał kolejne wezwanie do zapłaty. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel prześle Ci wypowiedzenie polisy z podanym dokładnym terminem, w którym ubezpieczeniowa ochrona przestanie obowiązywać.

Nie zapłaciłeś składki ubezpieczenia OC w terminie? Nigdy nie bagatelizuj wezwań do zapłaty!

Jeśli Twoja zwłoka w opłatach wynika z trudności finansowych, najlepiej wprost zwrócić się do ubezpieczyciela z prośbą o rozłożenie zaległości na korzystne raty. Zdecydowanie nie warto sprawy ignorować i bagatelizować przychodzących ponagleń i wezwań do zapłaty. Możemy być pewni, że ubezpieczyciel nie zapomni o nas i nie podaruje nam długu, a zwłoka spowoduje tylko dodatkowe kary i odsetki. W najgorszym razie, jeśli nie zareagujemy na żadne z wezwań, sprawa zostanie oddana do sądu, a dług poddany egzekucji komorniczej. Ręka sprawiedliwości z pewnością więc nas dosięgnie.

Podsumowanie

  1. W przypadku OC, brak składki nie powoduje przerwania ochrony ubezpieczeniowej, ale jak najszybciej ureguluj należności.
  2. AC jest dobrowolne, sprawdź w OWU, jak uregulował brak składek Twój ubezpieczyciel.
  3. W przypadku pozostałych polis – na życie, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu mieszkania – ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę także w trakcie obowiązywania umowy.

Autor artykułu:

Z wykształcenia psycholog i dziennikarz. Lubi pisać o ludziach i tym, co czyni ich życie lepszym i łatwiejszym. Swoje teksty publikuje w różnych miejscach w internecie. Po godzinach gotuje i zwiedza świat na dwóch kółkach.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

8 komentarzy do "Nie zapłaciłem składki ubezpieczenia OC w terminie. Co mi grozi?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Katarzyna
Gość

Mam ubezpieczenie OC w TUZ ,przedluzyłam ubezpieczenie ale nie zapłaciłam w terminie jakie groza mi konsekwencje

Urszula Borowiecka
Ekspert

W sytuacji przedłużenia umowy, mimo, iż nie opłaciła Pani składki w terminie, ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje, sugeruję zatem jak najszybciej uregulować należność.

JANEK
Gość

KUPIŁEM AUTO I PRZEOCZYŁEM KONIEC OC O 2 DNI – MIAŁEM OC DO 25 A ZAPŁACIŁEM 27.
COŚ MI GROZI? KARA? KTOŚ TO WYCHWYCI?
AUTO PRZEZ TEN CZAS STAŁO POD DOMEM, JEDNOCZEŚNIE AUTO JEST PRZEREJESTROWYWANE W URZĘDZIE.
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.

Urszula Borowiecka
Ekspert

Grozi Panu kara za dwudniową przerwę w ubezpieczeniu. Kary nakładane są przez UFG, a ich wysokość reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Agnieszka
Gość

Czy dostanie kary jest pewne? Czy może uda się jej uniknąć?

Urszula Borowiecka
Ekspert

UFG weryfikuje dane nieubezpieczonych kierowców za pomocą różnych środków, co powoduje, że działania instytucji są coraz bardziej skuteczne, zatem otrzymanie kary jest bardzo prawdopodobne.

Andrzej
Gość

1minął mi termin platnosci zapomnialem zaplacic skladki na ubezpieczenie na zycie co mi grozi

Urszula Borowiecka
Ekspert

W przypadku ubezpieczenia na życie ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli składka nie zostanie opłacona w terminie, ubezpieczyciel wyśle wezwanie do jej zapłaty. Jeśli nie zapłaci Pan składki po otrzymaniu takiego wezwania, ubezpieczyciel prześle wypowiedzenie polisy z podanym dokładnym terminem, w którym ubezpieczeniowa ochrona przestanie obowiązywać. Szczegółowe zapisy dotyczące składki znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Proszę skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i powiedzieć o zaistniałej sytuacji. Zapewne ubezpieczyciel poprosi o dokonanie opłaty i wszystko będzie w porządku.

wpDiscuz