Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Nie zapłaciłem składki ubezpieczenia OC w terminie. Co mi grozi?

Nie zapłaciłem składki ubezpieczenia OC w terminie. Co mi grozi?
mfind.pl

Opłata OC po terminie? Co teraz? Gdy odkryjemy zwłokę, najlepiej jak najszybciej zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – tam zostały dokładnie opisane kolejne kroki, które ubezpieczyciel podejmie, jeśli nie opłacimy kolejnej raty na czas. Możemy też wyjaśnić sprawę telefonicznie, dzwoniąc na infolinię towarzystwa, które nas ubezpiecza.

Nie zapłaciłem II raty za OC – jakie konsekwencje?

Bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybrałeś, umowa OC ulega automatycznemu przedłużeniu, chyba, że dobrowolnie ja wypowiedziałeś lub zmieniłeś pojazd (wtedy możesz wykorzystać ubezpieczenie wykupione przez poprzedniego właściciela, ale po wygaśnięciu polisy musisz przedłużyć ją samodzielnie, na własne nazwisko).

Gdy jednak kolejny rok używasz tego samego samochodu, polisa OC trwa, została automatycznie przedłużona i na pewno jest ważna. Ubezpieczyciel będzie przysyłał Ci informacje o konieczności opłacenia kolejnej składki, ale jeśli tego nie zrobisz, umowa nie przestanie obowiązywać. Gdy dojdzie do kolizji z Twojej winy, towarzystwo może wstrzymać wypłatę odszkodowania do chwili, gdy uregulujesz wszystkie zaległości. W sytuacji, gdy nie zapłacisz żadnej ze składek w danym roku, towarzystwo wypowie Ci kontynuację umowy i nie zostanie ona przedłużona na kolejny rok.

CZYTAJ TAKŻE

Najtańsze OC w 2017 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 sposobów na tańsze OC

OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

Brak składki za AC

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. Tu postępowanie towarzystw ubezpieczeniowych może się różnić, dlatego precyzyjnych informacji warto szukać u źródła, czyli w OWU. Jeśli będziesz zwlekał z opłaceniem składki, ubezpieczyciel będzie wysyłał Ci kolejne wezwania do zapłaty, wyznaczając termin uregulowania zaległości. Jeśli się do nich nie zastosujesz, otrzymasz pismo z informacją, kiedy Twoja polisa zostanie zerwana. Zwykle jest to termin 1 miesiąca od upłynięcia terminu płatności, czasem 3 miesięcy. Wielu ubezpieczycieli deklaruje też, że mimo zwłoki, polisa będzie ważna do końca jej trwania, a Ty zostaniesz obciążony odsetkami i postępowaniem egzekucyjnym.

Ubezpieczenie mieszkania, polisa na życie

W przypadku pozostałych polis – na życie, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu mieszkania – ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę także w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli nie opłacisz kolejnej składki, będziesz otrzymywał kolejne wezwanie do zapłaty. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel prześle Ci wypowiedzenie polisy z podanym dokładnym terminem, w którym ubezpieczeniowa ochrona przestanie obowiązywać.

Nie zapłaciłeś składki ubezpieczenia OC w terminie? Nigdy nie bagatelizuj wezwań do zapłaty!

Jeśli Twoja zwłoka w opłatach wynika z trudności finansowych, najlepiej wprost zwrócić się do ubezpieczyciela z prośbą o rozłożenie zaległości na korzystne raty. Zdecydowanie nie warto sprawy ignorować i bagatelizować przychodzących ponagleń i wezwań do zapłaty. Możemy być pewni, że ubezpieczyciel nie zapomni o nas i nie podaruje nam długu, a zwłoka spowoduje tylko dodatkowe kary i odsetki. W najgorszym razie, jeśli nie zareagujemy na żadne z wezwań, sprawa zostanie oddana do sądu, a dług poddany egzekucji komorniczej. Ręka sprawiedliwości z pewnością więc nas dosięgnie.

Podsumowanie

  1. W przypadku OC, brak składki nie powoduje przerwania ochrony ubezpieczeniowej, ale jak najszybciej ureguluj należności.
  2. AC jest dobrowolne, sprawdź w OWU, jak uregulował brak składek Twój ubezpieczyciel.
  3. W przypadku pozostałych polis – na życie, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu mieszkania – ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę także w trakcie obowiązywania umowy.

Autor artykułu:

Z wykształcenia psycholog i dziennikarz. Lubi pisać o ludziach i tym, co czyni ich życie lepszym i łatwiejszym. Swoje teksty publikuje w różnych miejscach w internecie. Po godzinach gotuje i zwiedza świat na dwóch kółkach.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

31 komentarzy do "Nie zapłaciłem składki ubezpieczenia OC w terminie. Co mi grozi?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Katarzyna
Gość

Mam ubezpieczenie OC w TUZ ,przedluzyłam ubezpieczenie ale nie zapłaciłam w terminie jakie groza mi konsekwencje

Urszula Borowiecka
Gość

W sytuacji przedłużenia umowy, mimo, iż nie opłaciła Pani składki w terminie, ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje, sugeruję zatem jak najszybciej uregulować należność.

JANEK
Gość

KUPIŁEM AUTO I PRZEOCZYŁEM KONIEC OC O 2 DNI – MIAŁEM OC DO 25 A ZAPŁACIŁEM 27.
COŚ MI GROZI? KARA? KTOŚ TO WYCHWYCI?
AUTO PRZEZ TEN CZAS STAŁO POD DOMEM, JEDNOCZEŚNIE AUTO JEST PRZEREJESTROWYWANE W URZĘDZIE.
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.

Urszula Borowiecka
Gość

Grozi Panu kara za dwudniową przerwę w ubezpieczeniu. Kary nakładane są przez UFG, a ich wysokość reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Agnieszka
Gość

Czy dostanie kary jest pewne? Czy może uda się jej uniknąć?

Urszula Borowiecka
Gość

UFG weryfikuje dane nieubezpieczonych kierowców za pomocą różnych środków, co powoduje, że działania instytucji są coraz bardziej skuteczne, zatem otrzymanie kary jest bardzo prawdopodobne.

Andrzej
Gość

1minął mi termin platnosci zapomnialem zaplacic skladki na ubezpieczenie na zycie co mi grozi

Urszula Borowiecka
Gość

W przypadku ubezpieczenia na życie ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli składka nie zostanie opłacona w terminie, ubezpieczyciel wyśle wezwanie do jej zapłaty. Jeśli nie zapłaci Pan składki po otrzymaniu takiego wezwania, ubezpieczyciel prześle wypowiedzenie polisy z podanym dokładnym terminem, w którym ubezpieczeniowa ochrona przestanie obowiązywać. Szczegółowe zapisy dotyczące składki znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Proszę skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i powiedzieć o zaistniałej sytuacji. Zapewne ubezpieczyciel poprosi o dokonanie opłaty i wszystko będzie w porządku.

AGA
Gość

Zapomniałam zapłacić ubezpieczenie miałam termin miesiąc temu, Jakie konsekwencje ?

Urszula Borowiecka
Gość

Czy umowa OC była zawierana przez Panią? Czy przeszła na Panią wraz z zakupem pojazdu?

kamil
Gość

Zapomniałem opłacić ubezpieczenie za skuter który kupiłem ale jeszcze nie przerejestrowałem brak ubezpieczenia przez 1,5miesiąca co mi za to grozi

Urszula Borowiecka
Gość

Czy sprzedający nie przekazał Panu kopii potwierdzającej zawarcie przez niego umowy ubezpieczenia OC?

kamil
Gość

był ten kwitek do kiedy jest ważne ubezpieczenie ale nie przyszło mi nic że kończy się ubezpieczenie i zapomniałem zapłacić a już 1,5miesiąca przeleciało dopiero teraz zapłaciłem tylko nwm co dalej czy czeka mnie jakaś kara czy coś takiego

Urszula Borowiecka
Gość

W przedmiotowej sprawie ma znaczenie okres, na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia przez poprzedniego właściciela. Być może okres ten jeszcze nie minął? Jeśli jednak minął, to miał Pan przerwę w ubezpieczeniu i UFG może nałożyć na Pana karę.

kamil
Gość

jak duża może być kara ?

Renata
Gość

Witam
Spóźniłam się z opłatą ubezpieczenia OC przyczepki samochodowej o 10 dni. Jakie grożą mi konsekwencje?

Urszula Borowiecka
Gość

Jeżeli nie miała Pani ubezpieczenia przez te 10 dni, UFG może nałożyć na Panią karę.

Antoni
Gość

Witam. A co w przypadku jeżeli umowa oc została zawarta z innym ubezpieczycielem a stara została wypowiedziana kilka dni po upływie starego oc??

Wojciech
Gość

Przez kilka miesięcy przez zapomnienie jeździłem bez składki OC. W tym czasie miałem jednak aktualne AC. Czy mimo to, zapłacę pełną stawke kary?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Tak. UFG nie bierze pod uwagę, czy były inne ubezpieczenia. Dla nich najważniejsze jest OC.

Zbigniew
Gość

Witam
Kończy się miejsce na przegląd techniczny pojazdu
Nie posiadam karty pojazdu
Dowód rejestracyjny nie jest na mnie
Co mogę zrobić?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Witam. Może udać się Pan na przegląd. Diagnosta wystawi zaświadczenie o dokonanym przeglądzie, a następnie będzie mógł Pan zarejestrować auto na siebie. Przy tych czynnościach należy mieć ze sobą umowę kupna-sprzedaży auta. Chyba, że najpierw zdąży Pan przerejestrować auto, a dopiero później pojechać na przegląd.

dominik
Gość

Witam. Kupilem samochód 4 miesiące temu miesiąc temu przyszlo mi do zaplaty OC które przeszli na mnie nie zaplacilem go jeszcze a chce sprzedać samochód co mam zrobić?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Co do zasady jest tak, że ubezpieczyciel po zmianie właściciela przelicza składkę i prosi o ewentualną dopłatę. Opłatę o którą poprosili przeliczyli do końca ubezpieczenia. Jeśli sprzeda Pan auto, składka zapewne zostanie przeliczona ponownie, a Pan nie będzie musiał płacić całości, tylko część kwoty o którą się ubiegają.

Paweł
Gość

Witam mam polisę OC na 1 rok płatność jej rozłożona jest na 2 raty zapomniałem zapłazić drugą ratę jest 6 dni po terminie czy grozi mi kara za niezaplacenie drugiej raty w terminie??

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Nie powinno być żadnych konsekwencji z tego tytułu. Proszę jak najszybciej zapłacić ratę i powinno być dobrze. Ubezpieczyciel co do zasady nie nalicza odsetek. Jedynie jeśli ma Pan ubezpieczenia dobrowolne typu AC, mogą rozwiązać umowę AC, ale OC będzie biegło dalej. A rozwiązanie ubezpieczeń dobrowolnych, co do zasady, następuje dopiero przy spóźnieniu powyżej 30 dni.

Rob
Gość

Witam, miałem zapłacić drugą ratę za OC(Aviva) 25.10.2017r. Samochód miałem sprzedać znajomemu i on miał uregulować drugą ratę. Trochę zwlekał z decyzję zakupu i do transakcji nie doszło. Zapłaciłem drugą ratę 28.11.2017r. (ponad miesiąc zwłoki). Ponieważ na wiosnę chce się starać o kredyt hipoteczny, czy ubezpieczyciel (Aviva) zgłosi tą zaległość do BIK i będzie to miało wpływ na moją historie kredytową? Z góry dzięki.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Ciężko powiedzieć. Proszę do nich zadzwonić i dopytać. Co do zasady po upływie 30 dni ubezpieczyciel wysyła wezwanie do zapłaty i od razu wysyła informację do BIK. Ale czy AVIVA postąpiła tak w Pana przypadku dowie się Pan tylko kontaktując się bezpośrednio z nimi.

ADI
Gość

Termin zapłaty oc przypada w niedziele.Co jesli zapłace w niedziele ale przelew dojdzie w poniedziałek?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Liczy się moment, w którym zostanie wysłany przelew. Więc jeżeli nawet Towarzystwo zaksięguje wpłatę kilka dni później, to ubezpieczenie będzie aktywne i nie będzie z tym żadnych problemów.

wpDiscuz