Allianz winny ocalałym z Holokaustu 2,5 mld dolarów” – głosił napis, który mogli zobaczyć wszyscy spoglądający w niebo podczas turnieju golfowego w Boca Raton na Florydzie. Nad głowami uczestników przeleciał wynajęty przez Holocaust Survivors Foundation USA oraz jej zwolenników samolot, za którym powiewał na wietrze baner z oskarżeniem wobec ubezpieczyciela.

W tym samym czasie grupa ofiar oraz aktywistów wspierających przedsięwzięcie pikietowała przed bramami klubu golfowego. Jak relacjonuje „Sun Sentinel”, protestujący chcą zwrócić uwagę na kwoty, które Allianz wydaje na wydarzenia PR-owe, takie jak sponsorowanie turnieju, jednocześnie odmawiając ocalałym z Holokaustu należnych świadczeń z ubezpieczeń na życie zawartych przed i w czasie wojny w Allianz i stowarzyszonych spółkach.

Amerykańska fundacja wysunęła w kierunku Allianz następujące postulaty: o opublikowanie w sieci listy ubezpieczonych między 1920 a 1945 rokiem oraz dokumentów ubezpieczeniowych dotyczących organizacji nazistowskich, o zaprzestanie lobbowania przeciwko działaniom sądowym podejmowanym przez ocalałych z Holokaustu oraz o wypłacenie zaległych 2,5 mld dolarów na świadczenia dla ofiar i ich rodzin, a także na organizacje społeczne. Protestujący uważają, że Allianz celowo komplikuje dochodzenie roszczeń, bezpodstawnie domagając się od ubezpieczonych przedstawienia nieistniejącej dokumentacji, np. oryginalnej polisy czy świadectwa zgonu.

Allianz nie odmawia ubezpieczonym i uposażonym prawa do świadczeń z tytułu polis zawartych w Europie w czasie II Wojny Światowej. Towarzystwo ubezpieczeniowe twierdzi, że wszystkie roszczenia zostały rozpatrzone, zarówno te, które zostały złożone bezpośrednio, jak i te złożone za pośrednictwem Międzynarodowej Komisji do spraw Roszczeń Ubezpieczonych Okresu Holokaustu (ICHEIC), która zakończyła pracę w 2007 roku. Członkowie amerykańskiej fundacji dla ocalałych z Holokaustu wierzą jednak, że proces wypłaty świadczeń podjęty przez ICHEIC nie wynagrodził ofiar adekwatnie.

Podczas demonstracji w Boca Raton za bezprawne wtargnięcie został aresztowany syn ocalałych z Holokaustu, który próbował agitować na terenie klubu golfowego.

Źródło: „Sun Sentinel”