Każdy kierowca kojarzy, a przynajmniej powinien kojarzyć skrót UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która zajmuje się przede wszystkim wypłatą odszkodowań ofiarom wypadków samochodowych, których sprawcami są osoby niezidentyfikowane lub osoby nieposiadające obowiązkowego ubezpieczenia OC. To do jego zadań należy także wykrywanie przerw w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym i nakładanie kar na kierowców jeżdżących bez polisy OC. W końcu – UFG jest administratorem danych dotyczących historii szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC. I to właśnie w tej materii kierowcy wykazują się nie lada kreatywnością.

Jak ukryć szkodowość w UFG?

Choć w wynikach wyszukiwania, UFG pojawia się najczęściej w kontekście zapytań „jak uniknąć kary za brak OC?”, a pytającym z odsieczą przychodzą wtedy tłumy kreatywnych internautów, tak okazuje się, że ich rady są tak naprawdę kroplą w morzu. Niektórzy idą o krok dalej i posuwają się do praktyk niekoniecznie zgodnych z prawem. Co chcą przez to osiągnąć? Jedną z najbardziej pożądanych wartości jest ukrycie szkodowości, a w efekcie szansa na tańsze OC. A w jaki sposób można ukryć szkodowość? Odpowiedź brzmi – nie można! Jednak nie brakuje wśród nas takich, którzy i na to znaleźli receptę i wiedzą, w jaki sposób zafałszować nieco rzeczywistość w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

UFG kontra kierowcy

Zatem jakie triki stosują kierowcy, którym zależy by ich historia szkodowa nie wykazywała żadnych danych? Okazuje się, że wystarczy bardziej lub mniej celowa literówka w nazwisku. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Największe pole do popisu mają osoby posiadające dwuczłonowe nazwisko. Wpisanie jednego nazwiska, czy chociażby pisownia nazwisk z łącznikiem czy też bez – to wszystko ma znaczenie. Dla takiej osoby, system wykaże co prawda brak polis komunikacyjnych w ostatnich latach, ale przy okazji wykaże też brak jakichkolwiek szkód. Kolejną praktyką stosowaną przez nieuczciwych kierowców jest pominięcie szkodowego właściciela, jeśli auto jest zarejestrowane na dwie osoby. Niektórzy zaś decydują się na podanie jako właściciela auta zupełnie innej osoby, niż ta wpisana w dowodzie rejestracyjnym.

Co najciekawsze – okazuje się, że w przypadku wielu kierowców są to jedne z chętniej wykorzystywanych sposobów na tańsze OC. Przypomnijmy jednak, że niezgodne z prawem. Jak to więc możliwe, że takie działania miały w ogóle miejsce? Aby UFG udostępniło dane, wprowadzone informacje muszą być w pełni poprawne. Nie wystarczy więc wpisanie samego numeru PESEL, aby otrzymać całą historię danego kierowcy. Co ciekawe, UFG odkryło także praktyki, kiedy agenci dla szybszego i łatwiejszego przeprowadzenia transakcji, wcale nie pytali klientów o PESEL, a wpisywali swój. Z kolei, aby uzyskać dostęp do danych w bazie UFG konieczne jest wpisanie zarówno imienia i nazwiska, jak i numeru PESEL.

Czy ubezpieczyciel da się oszukać?

Nawet jeśli przy zawieraniu polisy uda nam się zataić niewygodne dla nas fakty i otrzymać tańsze OC, musimy wiedzieć, że idylla nie będzie trwała wiecznie. W przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel i tak poprawi ewentualne błędy i powtórzy weryfikację w UFG. W efekcie czego każde oszustwo wyjdzie na jaw, a ubezpieczyciel upomni się o dopłatę. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku podstawowego kontaktu telefonicznego z towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego może dojść chociażby przy zwykłej zmianie danych na polisie podczas przerejestrowania auta. Wówczas doradca może zwrócić uwagę na niepoprawne dane i cała mistyfikacja wyjdzie na jaw.

Kara za brak OC w 2020 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 7800 złotych! [TABELA]

Skonsultuj się z naszym doradcą i znajdź najtańsze OC

Masz na swoim koncie stłuczkę i nie masz zniżek za bezszkodową jazdę? Ubezpieczenie OC, choć samo w sobie jest sporym wydatkiem, w Twoim przypadku będzie kosztowało jeszcze więcej? Wszystkich tych, którzy nie mogą pochwalić się imponującą historią bezszkodową, a w nadziei na tańsze OC, chcą uciec się do nagięcia prawa i nieuczciwych praktyk, zachęcamy do konsultacji z naszymi doradcami, którzy pomogą znaleźć najtańszą ofertę na rynku.

Sposoby na niskie OC – dzięki nam nie przepłacisz za polisę