Początki IKZE sięgają 2012 roku. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (bo tak brzmi pełne rozwinięcie skrótu IKZE) to wciąż niszowy na polskim rynku sposób oszczędzania na emeryturę. Z jednej strony IKZE to czysta oszczędność (między innymi ze względu na ulgi podatkowe), z drugiej – pewne obostrzenia dotyczące wypłaty środków z konta, o których warto wiedzieć. Postaramy się zatem przybliżyć nieco istotę IKZE, wskazać jego zalety i zwrócić szczególną uwagę na pewne haczyki.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego: co warto wiedzieć?

Mimo stopniowego wzrostu popularności rachunku IKZE, w dalszym ciągu stanowi on na polskim gruncie rzadkość. Jeśli jest już kojarzony, bardzo często bywa mylony z IKE, które jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym. Zamiast skupiać się na różnicach obu kont, postanowiliśmy zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie dotyczące IKZE. O tym warto wiedzieć!

  • Teoretycznie konto IKZE może mieć osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat. W rzeczywistości jednak, aby osoba niepełnoletnia mogła zacząć oszczędzać na emeryturę, musi otrzymywać ona dochód na podstawie umowy o pracę.
  • Jedna osoba ma prawo do posiadania jedynie jednego konta IKZE. Nie jest możliwe prowadzenie wspólnego konta, np. dla małżonków.
  • Nie ma obowiązku dokonywania regularnych wpłat na konto IKZE. Jednego miesiąca możesz wpłacić 300 zł, a przez kolejne trzy nie wpłacać ani złotówki. Ważne jest, aby nie przekroczyć rocznego limitu wpłat.
  • Roczna wysokość wpłat jest limitowana i identyczna dla wszystkich oszczędzających. W 2018 roku, na konto IKZE, możesz wpłacić maksymalnie 5331, 60 zł.
  • Wypłata środków z konta odbywa się na wniosek właściciela. Tutaj jednak warto pamiętać o pewnych warunkach. Jeśli chcemy by zyski były zwolnione z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki), pieniądze muszą być wpłacane przez co najmniej 5 lat, a oszczędzający w dniu wypłaty musi mieć skończony 65. rok życia. Wówczas wypłata z IKZE obciążona będzie jedynie 10% podatkiem.
  • Dokonując wcześniejszej wypłaty z IKZE (przed ukończeniem 65 lat) musisz pamiętać o dwóch kwestiach – wypłaceniu wszystkich środków w całości i uiszczeniu podatku dochodowego oraz podatku od zysków kapitałowych.
  • Każdego roku, kwotę wpłaconą na IKZE możesz odliczyć od dochodu w deklaracji PIT. W  2018 roku możesz skorzystać z ulgi podatkowej sięgające nawet 1706 zł.
  • Środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego są dziedziczone i zwolnione od podatku spadkowego.
  • Każda instytucja oferująca konta IKZE  ma wypracowane własne zasady, na podstawie których funkcjonuje. Niektóre z nich, za prowadzenie konta, pobierają prowizje nawet w wysokości 4 proc. od zgromadzonych środków. Warto również sprawdzić kwestię kosztów grożących za zerwanie umowy w pierwszym roku po jej podpisaniu.

Ulga podatkowa z tytułu oszczędzania na IKZE: jak to działa?

Maksymalna ulga podatkowa z tytułu oszczędzania na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Indywidualnego w 2018 roku, może wynieść nawet 1706 zł. Załóżmy więc, że w ciągu roku wpłaciłeś na konto IKZE równowartość 4500 zł. Jesteś w pierwszym progu podatkowym wynoszącym 18 proc. W takiej sytuacji, Twoja ulga podatkowa wyniesie dokładnie 810 zł. Jeśli nie masz żadnych innych odliczeń, oznacza to, że urząd skarbowy właśnie tyle zwróci Ci na konto. Maksymalny zwrot dostaną osoby, który wpłaciły równowartość rocznego limitu i znajdują się w drugim progu podatkowym.