Dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej

Aktualizacja:
Dokumentacja medyczna

Zdecydowałeś się kupić ubezpieczenie na życie? A może jesteś zainteresowany ofertą ubezpieczeń zdrowotnych? Okazuje się jednak, że towarzystwo uzależnia zawarcie polisy ubezpieczeniowej od wyników badań lekarskich. Czy ma do tego prawo? Jak najbardziej. To właśnie na podstawie naszego stanu zdrowia ubezpieczyciel ocenia ewentualne ryzyko ubezpieczeniowe, a przepisy prawne stoją za nim murem. Jest jednak pewne ale…

Z jednej strony dostęp do dokumentacji medycznej, a z drugiej strony tajemnica lekarska. Czy ubezpieczyciel ma prawo prosić o dokumentację lekarską? Czy ma prawo wglądu w naszą historię choroby? Czy może wymagać od nas dokumentacji medycznej, a placówka zdrowia ma obowiązek ją wydać? Dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej to dość kontrowersyjny temat. Warto go jednak podjąć, ponieważ w życiu nie raz możemy stanąć przed takim dylematem.

Dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej a tajemnica medyczna

Czy udostępnienie dokumentacji medycznej to uchylenie tajemnicy medycznej? Nie do końca. Musimy pamiętać o tym, że obowiązek zachowania tajemnicy medycznej nie ma charakteru bezwzględnego. Oznacza to, że istnieją pewne przesłanki, które pozwalają na jej uchylenie. Wśród nich będzie przede wszystkim zgoda pacjenta, upoważnienie wynikające z przepisów prawa lub działanie dla dobra pacjenta, w tym także dla ratowania jego życia i zdrowia. Dziś przyjrzymy się kwestii dostępu do dokumentacji medycznej wynikającej z przepisów prawa, bo to właśnie tutaj ma podstawę przepis umożliwiający ubezpieczycielom dostęp do danych medycznych pacjenta.

Art. 38 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej mówi:

Zakład ubezpieczeń może uzyskać odpłatnie od podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, które udzielały świadczeń zdrowotnych ubezpieczonemu lub osobie, na rachunek której ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, informacje o okolicznościach związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego i weryfikacją podanych przez tę osobę danych o jej stanie zdrowia, ustaleniem prawa tej osoby do świadczenia z zawartej umowy ubezpieczenia i wysokością tego świadczenia.

Powyższy zapis jasno potwierdza prawo ubezpieczycieli do wglądu w naszą dokumentację medyczną. Nadrzędną przesłanką w tym momencie jest ocena ryzyka ubezpieczeniowego i wyeliminowanie sytuacji, w której mogłoby dojść do wyłudzenia odszkodowania. Jest jednak pewne ale… Jakie?

Udostępnienie dokumentacji medycznej tylko za zgodą pacjenta

W ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta znajduje się zapis, który jasno i klarownie definiuje, w jakiej sytuacji placówka zdrowia może udostępnić naszą dokumentację medyczną. Jest to możliwe tylko za zgodą pacjenta. Aby dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej był możliwy, musi on przedłożyć pisemną zgodę pacjenta. Co jednak w sytuacji, gdy pacjent owej zgody nie wyrazi? Brak takiej zgody powoduje, że lekarz nie ma prawa wydać żądanej dokumentacji. Konsekwencją tego może być odmowa udzielenia ochrony, a w przypadku sprawy o odszkodowanie – odmowa wypłaty świadczenia.

Czytaj także: Uwierzytelnianie dokumentów dla ubezpieczyciela

Do jakich informacji medycznych ubezpieczyciel ma prawo?

Jeśli już powiedzieliśmy sobie, że dostęp ubezpieczyciela do dokumentacji medycznej jest możliwy, warto zastanowić się także, do jakich konkretnie informacji ma on prawo. Tylko do tych, które są niezbędne z punktu widzenia konkretnej sprawy. Może się okazać, że do oceny konkretnego ryzyka nie zawsze potrzebny jest wgląd w całość historii choroby. Prawo ubezpieczyciela obejmuje między innymi informacje o przyczynach hospitalizacji, wykonanych badaniach i ich wynikach, informacji o przyczynach leczenia ambulatoryjnego oraz informacji o wynikach przeprowadzonych konsultacji lekarskich. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje tutaj jedno wyłączenie – ubezpieczyciel nie ma prawa wglądu do wyników badań genetycznych.

A czemu konkretnie mają służyć te informacje? Zakład ubezpieczeń na ich podstawie może dokonać oceny ryzyka ubezpieczeniowego, zweryfikować podane przez nas informacje o naszym stanie zdrowia, ustalić nasze prawo do świadczenia z zawartej umowy, a także wysokość tego świadczenia. Może uzyskać także informacje o przyczynie śmierci ubezpieczonego.

Dostęp do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Tym sposobem przeszliśmy do sytuacji, w której ubezpieczyciel domaga się wglądu do dokumentacji medycznej już po śmierci pacjenta. Czy zakład ubezpieczeń ma prawo wglądu do historii choroby? Tę wątpliwość rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w 2015 roku  uznając, że zakład ubezpieczeń może korzystać z dostępu do dokumentacji medycznej, za zgodą pacjenta, również po jego śmierci. Jak to rozumieć? W świetle prawa jeśli za życia pacjent udzielił zgody na udostępnianie dokumentacji medycznej i jeśli nie istnieje żadne wyraźne zastrzeżenie mówiące o jej odwołaniu, zgoda ta nie wygasa wraz ze śmiercią pacjenta.  Wobec tego towarzystwo ubezpieczeniowe ma pełne prawo do wglądu w historię medyczną osoby zmarłej. Sytuacja komplikuje się jednak w momencie, gdy pacjent za życia nie upoważnił żadnej osoby do swojej dokumentacji medycznej. W takim przypadku, podmiot leczniczy ma obowiązek odmówić udostępnienia dokumentacji, a prawo takie można nabyć jedynie drogą sądową.

Podsumowanie

  1. Obowiązek zachowania tajemnicy medycznej nie ma charakteru bezwzględnego. Istnieją pewne przesłanki, które pozwalają na jej uchylenie.
  2. Udostępnienie dokumentacji medycznej możliwe jest za zgodą pacjenta, w przypadku upoważnienia wynikającego z przepisów prawa lub działania dla dobra pacjenta, np. w przypadku ratowania jego życia i zdrowia.
  3. Prawo ubezpieczyciela obejmuje między innymi informacje o przyczynach hospitalizacji, wykonanych badaniach i ich wynikach, informacji o przyczynach leczenia ambulatoryjnego oraz informacji o wynikach przeprowadzonych konsultacji lekarskich.
  4. Zgoda na udostępnienie dokumentacji medycznej nie wygasa po śmierci pacjenta. Jeśli jednak nie została ona wcześniej udzielona, prawo do niej można nabyć jedynie drogą sądową.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej