Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • Liberty
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Zgubienie umowy kupna sprzedaży samochodu? To może być początek kłopotów

Zgubienie umowy kupna sprzedaży przed rejestracją samochodu może oznaczać duże kłopoty
mfind.pl

Do czego potrzebna jest umowa sprzedaży samochodu?

Udało Ci się kupić auto. Od poprzedniego właściciela dostajesz wszystkie dokumenty – kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową i mapę w prezencie. Jednak to umowa sprzedaży, gdy już odbierzesz kluczyki od sprzedawcy, może okazać się najważniejsza. To często jedyny dowód, że auto należy do Ciebie. Do czasu. A czas ten jest ściśle określony w przepisach:

 • W ciągu 14 dni w Urzędzie Skarbowym musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości auta.
 • W ciągu 30 dni w wydziale komunikacji urzędu miasta, dzielnicy, lub w starostwie powiatowym powinieneś złożyć wniosek o rejestrację pojazdu.

W obu tych przypadkach w okienku będziesz musiał pojawić się z umową sprzedaży (potocznie nazywana umową kupna sprzedaży, może i słusznie, bo podpisują je obie strony – sprzedający i kupujący).

Warto pospieszyć się z tymi formalnościami. Jeżeli bowiem zdarzy Ci się łagodnie mówiąc zawieruszyć gdzieś umowę, możesz wpaść w nie lada tarapaty. Problem nie jest tylko teoretyczny. Fora internetowe zalane są pytaniami od osób, które nie mogą znaleźć dokumentu potwierdzającego zakup samochodu.

Bez umowy nie zarejestrujesz samochodu

Podstawowa zasada w kontakcie z wydziałem komunikacji jest taka, że bez dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem pojazdu, nie uda Ci się go zarejestrować. Nie dostaniesz więc dowodu rejestracyjnego, który w przyszłości będzie też dowodem własności pojazdu. Wszelkie dane potrzebne do wydania dowodu będą leżeć spokojnie w aktach urzędu. Dowód rejestracyjny możesz spokojnie w przyszłości gubić, jeżeli tylko nie szkoda Ci czasu na ponowne załatwianie formalności. Ale na razie jedynym dowodem zakupu jest właśnie umowa sprzedaży. Pamiętaj, że oprócz Ciebie powinna posiadać ją też druga strona transakcji, czyli sprzedający. I to u niego szukaj pomocy.

Utrzymuj kontakt ze sprzedającym

Jeżeli udało ci się kupić samochód, nie pozbywaj się najprostszego nawet kontaktu z osobą, z którą zawarłeś transakcję, nawet gdy wszystko przebiegło pomyślnie. Czasem jest to tylko numer telefonu – zapisz go choćby pod nazwą „gość od auta”. Być możesz będzie potrzebował tylko porady dotyczącej klimatyzacji lub zepsutego zamka. Ale możesz potrzebować pomocy w poważniejszej sprawie, a taką jest właśnie odtworzenie umowy sprzedaży. Jeśli zgubiłeś ją, poproś albo o przepisanie i podpisanie umowy jeszcze raz, albo o jej kopię. Pamiętaj jednak, że odbita na ksero, też musi mieć oryginalne podpisy wszystkich sprzedających i kupujących.

Bardziej skomplikowane zadanie czeka właścicieli aut, które przechodziły z rąk do rąk bez rejestracji. Aby wyrobić dowód rejestracyjny z własnym nazwiskiem, będziesz musiał w urzędzie pokazać wszystkie umowy sprzedaży, czyli historię pojazdu od momentu poprzedniej rejestracji. Kupując samochód, zawsze sprawdź dowód rejestracyjny. Jeżeli w dokumencie wpisana jest inna osoba, zażądaj od sprzedawcy poprzedniej umowy lub umów.

Sprzedający zapadł się pod ziemię. Co wtedy?

Co zrobić jednak, gdy zaginęła nie tylko umowa sprzedaży, ale i sam sprzedający? Tu pojawiają się kłopoty. Teoretycznie mógłbyś zwrócić się do sądu z wnioskiem o ustalenie własności pojazdu. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób sąd miałby dotrzeć do osoby, która sprzedała auto. To bardziej sprawa dla detektywa. Ustalenie własności auta na drodze sądowej częściej przydaje się w skomplikowanych sytuacjach życiowych, na przykład gdy jeden ze współwłaścicieli auta wyjechał i odmawia kontaktu, albo gdy sprzedający jest znany, ale za to w dokumentach, na podstawie których wydział komunikacji ma zarejestrować auto, roi się od błędów czy nieścisłości.

Umowa sprzedaży przydaje się także sprzedającemu

Umowę sprzedaży auta powinieneś zachować także w sytuacji, gdy to Ty właśnie się go pozbyłeś. Nie tylko po to, żeby pomóc w przyszłości nowemu, roztargnionemu właścicielowi. Zdarzają się też kłopoty z ubezpieczeniem. Jeżeli w ciągu 14 dni nie powiadomisz swojego ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży auta (tu umowa też będzie potrzebna), w oczach towarzystwa nadal będziesz uchodził za właściciela pojazdu.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

Podsumowanie

 • Do czasu wydania dowodu rejestracyjnego umowa sprzedaży jest jedynym dowodem tego, że auto należy do Ciebie.
 • Jeśli kupujesz samochód, zawsze zachowaj kontakt do sprzedającego.
 • Kupując samochód, zawsze sprawdź dowód rejestracyjny. Weź od sprzedającego wszystkie umowy od czasu ostatniej rejestracji.
 • Umowa sprzedaży przydaje się też sprzedającemu - powinien on w ciągu 14 dni poinformować ubezpieczyciela o zbyciu auta.

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

86 komentarzy do "Zgubienie umowy kupna sprzedaży samochodu? To może być początek kłopotów"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
piotr
Gość

ja mam problem bo nie mam umowy i nie moge nawet go zarejestrowac a poprzedni wlasciciel nie chce ze mna rozmawiac

Stefan
Gość

Idź na drogę sądową

Mariusz
Gość

Witam, mój problem polega na braku 1 umowy kupna sprzedaży pomiędzy właścicielem z dowodu a panią od której auto odkupiłem , kobieta przy sprzedaży twierdziła,ze ma dokument u rodziców i , ze dośle mi go poczta niestety brak wysłanej umowy i kontaktu z ta panią czy jest jakaś szansa uzyskania kopi albo zaświadczenia z WK i rejestracji auta ?

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Zdecydowanie ciężko będzie się dogadać z WK. Pozostaje kontakt ze sprzedającą i wymaganie przekazania umowy, którą zobowiązała się dosłać. Jeśli jej nie ma to wówczas pozostaje ugodowe rozwiązanie sprawy i zwrot pieniędzy, oraz samochodu. Niestety bez ciągu umów nie uda się Panu zarejestrować pojazdu 🙁

Pozdrawiam,
Łukasz

Mariusz
Gość

Ok,a co w przypadku kradzieży bagażu podręcznego w którym znajdowały się dokumenty pojazdu czy na to także nie ma rozwiązania ?

Łukasz Leus
Ekspert

Kradzież należałoby zgłosić na policję, a następnie spróbować z taką notatką zdziałać coś w Wydziale Komunikacji. Nie jestem w stanie odpowiedzieć jakie szanse powodzenia są w takiej sytuacji 🙁

Pozdrawiam,
Łukasz

Roman
Gość

Ja mam taki problem że:
jestem 3 właścicielem samochodu że tak powiem na umowie kupna.
skończyło się miejsce w dowodzie rejestracyjnym na przegląd no i byłem w urzędzie przerejestrować samochód. A i tam nic nie załatwiłem ponieważ pierwszy właściciel miedzy drugim właścicielem popełnił błąd w swoim adresie zamiast np.. Żniwna 6/9 jest zapis w umowie 9/6. Taki błąd miał tylko na umowie sprzedaży pierwszy właściciel. kupujący miał dobry adres. natomiast jak pierwszy właściciel wyrejestrował samochód to urząd ma jego błąd. co ja mam zrobić bo nie chcą mi zarejestrować samochou

Dominika Grabek
Użytkownik

A dlaczego drugi właściciel nie zarejestrował pojazdu na siebie i nie sprostował przy okazji tego błędu? Czy ma Pan wszystkie te umowy sprzedaży, na podstawie których samochód dwukrotnie zmieniał właścicieli? Trzeba pokazać urzędnikom wszystkie dokumenty, które mogą świadczyć o tym, że zaszła zwykła pomyłka. Dobrze byłoby, gdyby pierwszy właściciel napisał stosowne oświadczenie.

Paweł
Gość

oto mój problem: w 2012r kupiłem samochód w Niemczech i tam go na siebie zarejestrowałem (tam pracowałem i mieszkałem od 2011 do 2015), teraz wracam na stałe do kraju – UC zwolnił mnie już z opłaty celnej ( samochód jest mieniem przesiedleńczym) a problem w WK bo: „nie mam umowy kupna” i nie mam opłaty recyklingowej, którą muszę opłacić bo kupiłem to auto w 2012 roku ( samochód trafił do Polski w styczniu 2016)

Dominika Grabek
Użytkownik
Rozumiem, że zgubił Pan umowę kupna? Moim zdaniem powinien Pan spróbować skontaktować się z poprzednim właścicielem i poprosić przynajmniej o skan tej umowy (jeśli on jeszcze ją ma). Jeśli naprawdę nie ud się odtworzyć tej umowy, pozostaje indywidualna rozmowa z urzędnikami z Wydziału Komunikacji, żeby przyjęli np. Pana oświadczenie o zawartej umowie i jej zagubieniu. Takie przypadki rozpatrywane są indywidualnie i dużo zależy od samych urzędników. W sprawie opłaty recyklingowej powinien Pan skontaktować się z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – ponieważ ta opłata została zniesiona z początkiem tego roku, a Pan wprowadził samochód do Polski już w… Więcej »
Iza
Gość

Mój tato zgubił umowę i nie wyrejestrował samochodu. Nowy właściciel jeździ na dokumentach taty i do tego musimy płacić ubezpieczenie. Jest jakieś wyjście z sytuacji?

Agata Ostrowska-Jasik
Ekspert

Można spróbować skierować pismo do nabywca z prośbą o udostępnienie skanu (kopii) umowy.

Iza
Gość

Nie mamy danych nabywcy

Iza
Gość

Przecież nie jesteśmy jedynymi w takiej sytuacji, nie rozumiem dlaczego nie ma jakiegoś rozwiązania. Chyba,że można coś zrobić,ale mało kto o tym wie.

Agata Ostrowska-Jasik
Ekspert

Niestety sprawa jest ciężka. Jak dawno miała miejsce sprzedaż? Czy tata po sprzedaży nie zgłaszał tego w firmie ubezpieczeniowej? A może gdzieś się zachował numer telefonu nabywcy?

Iza
Gość

Sprzedaż nastąpiła w marcu lub kwietniu 2015 roku, niestety tato nie zrobił nic w tej kwestii. Ma swoje lata i może zapomniał. W Link4 zgłaszał sprzedaż, ale tylko telefonicznie i właściwie oni chcieli koniecznie umowę sprzedaży. Ja nie zajmowałam się wtedy tą sprawą i stąd taki problem.Dzwoniłam do urzędu komunikacji w Nowej Rudzie, bo tam zostało to auto sprzedane. Jednak nikt nie umiał mi pomóc.Czy będzie wyjściem z sytuacji wypowiedzenie umowy ubezpieczalni? Co wtedy może się wydarzyć?

P.s.
Bardzo dziękuję za okazywane zainteresowanie.
Iza

Agata Ostrowska-Jasik
Ekspert

Proszę skontaktować się z Link4 i dowiedzieć czy przepisali polisę na nabywcę lub jeżeli nie zrobili tego to poprosić o odsłuchanie rozmowy z tatą. Może tata podał im dane nabywcy dzięki którym uda się z nim skontaktować.
Co do ubezpieczenia OC to wypowiedzenie jest dość ryzykownym krokiem, bo jeżeli nowy nabywca nie przerejestrował auta i nie ubezpieczy na siebie po wygaśnięciu polisy taty to możecie dostać wezwanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wysoką karę.
Skąd ma Pani pewność że nabywca nie przerejestrował auta? Czy taką informację uzyskała Pani w Wydziale Komunikacji?

Iza
Gość

Taką informację mam z Wydziału komunikacji w moim mieście i w mieście nabywcy.

Agata Ostrowska-Jasik
Ekspert

Tak, jak pisałam wcześniej, proszę skontaktować się z Link4 – może coś się uda ustalić.
Co do samej kwestii OC to proszę na stronie UFG sprawdzić po numerze rejestracyjnym czy auto ma wykupioną jakąś polisę oprócz tej Taty.

Iza
Gość

Tato nie podawał żadnych danych tego gościa, dzwoniłam. Natomiast na stronie UFG figuruje, sprawdzałam już wcześniej.Polisa na mojego tatę oczywiście.

maciek
Gość

Mam taki problem ze zgubiłem umowe kupna i karte pojazdu,dowód rejestracyjny mam ale skonczyło mi sie miejsce na przeglądy co mam zrobić?

Agata Ostrowska-Jasik
Ekspert

Czy pojazd był zarejestrowany na Pana?

Robert
Gość
Witam potrzebuje pomocy, otoz kupilem auto od handlarzy, w dowodzie autko jest na Pania 1 , potem ona sprzedala to autko Panu nr 2 ktory go nie przerejestrowal, potem Pan 2 sprzedal autko Panu 3 ktory auto sprzedal mnie , i zaczynaja sie schody poniewaz nie mam umowy pani 1 ktora sprzedala panu 2 , mam kontakt z ta pania ale mowi ze nie ma juz tej umowy byla rowniez u ubezpieczyciela bo kojarzyla cos ze tam dawala umowe aby odstapic od ubezpieczenia ale niestety tej umowy tam nie ma. z Panem 3 nie mam jak sie skontaktowac mama miala… Więcej »
Agata Ostrowska-Jasik
Ekspert

Witam,

Zamiast jechać te 150 km można spróbować załatwić to drogą listowną. Proszę wysłać listem poleconym pismo z prośbą o udostępnienie kopii brakującej umowy.
Można też dowiedzieć się w Wydziale Komunikacji czy zamiast kopii umowy nie wystarczy im oświadczenie o zgubieniu umowy oraz oświadczenie tej Pani potwierdzające, że pojazd sprzedała Panu widniejącemu na kolejnej umowie sprzedaży (umowie Pana 2 z Panem 3).

jarek
Gość

Witam mam podobny problem otoz kupiłem auto z kilkoma umowani z dokladnie jedna dokladniej chodzi o to ze mam moja umowe i poprzednia sprzedajacego tylko nie ma na tej poprzedniego własciciela umowie zadnej pieczatki ze auto oplacił. i pytanie czy z takimi umowami bezpieczatek zarejestruje auto na siebie? prosze o odpowiedz jestem załamany moja głupota

Agata Ostrowska-Jasik
Ekspert

Witam,

O brak jakiej pieczątki dokładnie chodzi? Czy to zakupiony pojazd jest na zagranicznych numerach?

Janusz
Gość

Wlasciciel auta nie ma wszystkich umów, powiedział, że może spisać tą jedyną pomiędzy mną a nim z adnotacją, że jestem swiadom kupna auta bez reszty umów. Auto posiada karte pojazdu i dowód rejestracyjny. Czy będę miał problemy zarejestrować auto w Wydziale Komunikacji? Czy istnieje możliwość przerejestrowania auta na siebie?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

ważna jest umowa spisana pomiędzy Panem, a zbywcą auta. Ta umowa w zupełności wystarcza, by mógł Pan przerejestrować auto na siebie.

Pozdrawiam

magda
Gość

Mam problem ponieważ samochód jest zarej na mnie a użytkuje fo znajomy i wszystkie papiery ma do niego teraz przyszło mi płacić oc co mam z tym wszystkim zrobić jak to wycofac

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

póki widnieje Pani w dowodzie rejestracyjnym, to na Panią będzie sporządzana polisa, ponieważ to na właścicielu auta spoczywa obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. W obecnej sytuacji proponuję dogadać się ze znajomym użytkującym auto co do płatności za polisę. Natomiast najlepszym rozwiązaniem byłoby przerejestrowanie auta na znajomego poprzez umowę kupn- sprzedaży lub darowiznę, jeżeli to on ma być właścicielem pojazdu.

Pozdrawiam

ja
Gość

beznadziejny artykuł, nic nie wnosi i nie rozwiązuje problemu

Rafał
Gość

Jeśli zgubiłem umowe a ubezpieczenie mam na siebie i sprzedajacy przesłał mi ksero jego umowy ale ponownie nei podpisał się tylko ten podpis jest co odbił się na ksero to mogę sprzedać pojazd?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

rozumiem, że chodzi o poinformowanie TU o zbyciu pojazdu? Wystarczy przesłać ubezpieczycielowi skan/ xero umowy kupna-sprzedaży.

Pozdrawiam

bożena
Gość

Witam. Mój problem polega na tym ,że samochód został sprzedany, a umowę ,także kopię zabrał kupujący i nie chce jej oddać.Czy mogę wyrejestrować samochód nie mając umowy sprzedaży.?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

bez umowy kupna-sprzedaży nie ma możliwości wyrejestrowania auta, ani zgłoszenia zbycia do TU. Najlepszym rozwiązaniem jest ponowny kontakt z nabywcą i prośba o zwrot dokumentu. Jeżeli nie uda się Pani odzyskać należnego egzemplarza umowy, pozostaje zgłosić kradzież dokumentu na policję, by uniknąć nieprzyjemności przy np. wypadku- jeżeli nadal Pani widnieje w dowodzie i nie zgłosiła sprzedaży do TU, w dalszym ciągu pozostaje Pani właścicielem pojazdu.

Pozdrawiam

Rafal
Gość

Witam . Otóż sprawa jest następująca w grudniu ub. roku sprzedałem samochod na umowę kupna sprzedaży lecz nie zgłaszając tego ani do starosty ani do ubezpieczyciela . Ten chłopak co to kupił nie przerejstrowal samochodu wogole . Teraz przyszła rata płatności składki za ubezpieczenie do mnie . Co zrobić ?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

należy dosłać ubezpieczycielowi umowę kupna- sprzedaży auta.

Pozdrawiam

Rafał
Gość

Witam mam problem, auto miało 3 umowy przed moim kupnem, posiadam tylko umowe ostatnia czyli moja ze wczesniejszym sprzedajacym, lecz 3 wczesniejsze umowy zostały zgubione, w dowodzie rejestracyjnym istnieje osoba z 1 umowy ktorej nie posiadam, czy jest jakis sposob zebym przerejestrował auto? czy potrzebuje wczesniejszych umow?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

aby zarejestrować auto, w tym przypadku potrzebne są wszystkie umowy. Wydział Komunikacji nie zarejestruje auta na Pana powołując się na brak ciągłości umów.

Pozdrawiam

gerard
Gość

kupiłem auto od osoby która nie przerejestrowała auta. W urzędzie okazało się, ze w poprzedniej umowie jest literówka w nr vin brak jednej cyfry i brak roku w dacie. Moja umowa pomiędzy sprzedającym tych błędów nie ma. Czy urzędnik mógł mi odmówić przyjęcia dokumentów?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

urzędnik niestety mógł odmówić przyjęcia dokumentów, bo nie było zgodności w danych. Czasami jednak bezlitosne przepisy wygrywają ze zwykłą logiką i uprzejmością.

Pozdrawiam

Damian
Gość

Witam, otóż moj problem wyglada nastepujaco. Po sprzedazy auta zaniedbalem obowiazki dotyczace zgloszenia faktu sprzedazy do TU i WK. Umowa zgubiona przy przeprowadzce, a kontakt z Kupującym utrudniony. Ciągle dostaje powiadomienia o niezapłaconym OC, czy są realne szanse na odkręcenie tej sytuacji czy jednak za mały błąd młodości muszę ponosić konsekwencje do końca życia?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

w mojej ocenie powinien Pan próbować cały czas kontaktować się z nabywcą samochodu i poprosić przynajmniej o skan umowy. Jeśli naprawdę nie będzie jej już posiadał i nie uda się jej w żaden sposób odtworzyć, pozostaje indywidualna rozmowa z urzędnikami z Wydziału Komunikacji, żeby przyjęli np. Pana oświadczenie o zawartej umowie i jej zagubieniu. Takie przypadki rozpatrywane są indywidualnie i w dużej mierze ich pozytywne rozpatrzenie zależy od samych urzędników. Warto jako argument wspomnieć też o konieczności poinformowania ubezpieczyciela, który aktualnie wzywa Pana do uiszczenia opłaty za ubezpieczenie. Mam nadzieję, że sprawa dla Pana rozwiąże się pozytywnie!

Pozdrawiam

Robert
Gość

Mam problem z zarejestrowaniem ciągnika rolniczego ponieważ 1 właściciel sprzedał 2 właścicielowi i ten drugi nie zarejestrował pojazdu sprzedał następnemu tym 3 właścicielem był mój ojciec który umowę kupna sprzedaży opłacił w urzędzie skarbowym ciągnik nie był zarejestrowany wydział komunikacji odmówił rejestracji ponieważ nie było umowy pomiędzy 1 właścicielem a 2 właścicielem odszukałem umowę tą brakującą jest opłacona w urzędzie skarbowym tylko okazało się że poprzedni właściciel ma tylko kopię umowy będąc w wydziale komunikacji dalej odmawiają rejestracji ponieważ jest kopia wymagają orginał jak wybrnąć z tej sytuacji.Pierwszy i drugi właściciel żyją i jest z nimi kontakt

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam 😉

Jeśli obydwaj właściciele żyją i wyrażą zgodę, to warto by było odtworzyć oryginał. Można również spróbować potwierdzić zgodność z oryginałem u notariusza, ale do tego potrzebny jest oryginał…. No chyba, że notariusz jest naszą rodziną.. 😉 Bo na upartego, złośliwego urzędnika nie ma innej recepty.

Pozdrawiam

Gosia
Gość

Witam! Kupiłam samochód w Polsce, ale nie został przerejestrowany. Umowa jest spisana między mną a chłopakiem, który samochód sprowadził z Niemiec (opłacił akcyzę, oc na miesiąc, zrobił tłumaczenia). W US zapłaciłam podatek, zrobiłam przegląd, wszystkie dokumenty niemieckie mam. Problem pojawił się w wydziale komunikacji, gdyż zauważono, że umowa która była zawarta między Niemcem a chłopakiem od którego kupiłam samochód nie jest podpisana przez sprzedającego, czyli tego Niemca. Odmówiono rejestracji samochodu. Co robić?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam 🙂

proszę spróbować skontaktować się ze sprzedającym w celu uzyskania podpisu poprzedniego właściciela, ponieważ jedyną opcją na dopełnienie formalności związanych z rejestracją samochodu jest prawidłowo sporządzona i podpisana umowa kupna-sprzedaży.

Pozdrawiam

Albert
Gość

Witam mam taki problem że nie mam umowy motoroweru i skończyło mi się oc i nie wiem czy mogę iść normalnie zapłacić oc czy będą jakieś problemy z tym

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam 🙂

rozumiem, że zgubił Pan umowę kupna? Obowiązkiem sprzedającego było zgłosić zbycie pojazdu, więc Pan kontynuował umowę do ostatniego dnia jej trwania. Nie ma już automatycznej prolongaty w umowie sprzedanego auta więc nie ma Pan też OC w takim razie. Proszę jak najszybciej ubezpieczyć się w zakresie OC, ponieważ każdy dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia powiększa możliwą kwotę opłaty karnej, nakładanej przez UFG.

Pozdrawiam

Fred
Gość

Proszę o wyjaśnienie: „Kupując samochód, zawsze sprawdź dowód rejestracyjny. Weź od sprzedającego wszystkie umowy od czasu ostatniej rejestracji.”

Co oznacza „weź”?
Kupując samochód należy żądać kserokopii umów kupna-sprzedaży poprzednich właścicieli? Pytam bo przymierzam się do zakupu pierwszego auta w życiu i jestem zielony w temacie…

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam 🙂

Proszę wziąć kserokopię poprzednich umów, żeby w urzędzie można było wykazać ciągłość zdarzeń, bo np. : w krótkim okresie czasu samochód zmienił właściciela parę razy. Ktoś inny jest właścicielem w dowodzie rejestracyjnym, ktoś inny jeszcze później występuje na umowie kupna-sprzedaży itd.

Pozdrawiam

Fred
Gość

Serdecznie dziękuję.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Proszę bardzo 😉

jarek
Gość

przed laty kupilem przyczepke no i oczywiscie zaginela umowa na amen – co nalezy zrobic? moze wystarczy oswiadczenie ze byla umowa?

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Niestety jest to bardzo trudna sprawa. Wydział Komunikacji najprawdopodobniej nawet nie będzie chciał rozmawiać na temat wydania dowodu rejestracyjnego na podstawie oświadczenia, jednak to tam należy się udać i postarać uzyskać więcej informacji jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

PS: Przede wszystkim należy dokładnie przedstawić okoliczności zakupu i w jaki sposób zaginęła umowa

PS2: Niestety trzeba też trafić na miłego urzędnika i równie miłym dla niego być, a może się uda coś zaradzić 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

dominik
Gość

co ja mam zrobic zamieniłem sie na auta klient powiedział zeby na umowie wpisac cenr auta wiec wpisałem 4100 a warte było 9tys on swoje podobnie zrobil ale to była zamiana auto za auto problem w tym ze wszystko w jego aucie było cacy wszystkie nowe częsci itp po wjechaniu na kanał okazało sie ze nic nie było robione a klient teraz nie odbiera tel poprostu usuał numer umowa którą mi dał jest wgl nie czytelna i nie chce sie poprostu odmienic gdzie mam prawo odstąpic od umowy co mam zrobic

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

odstąpienie od takiej umowy jest możliwe na podstawie art. 556 (i następne Kodeksu cywilnego) tak jak w przypadku umowy sprzedaży samochodu, na zasadzie rękojmi za wady fizyczne. Zgodnie z jego treścią w przypadku wady fizycznej kupujący może bowiem odstąpić od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie wady usunie lub rzecz wymieni. Także, jeśli po wymianie okazało się, że pojazd różnił się od stanu technicznego, o którym zapewniał wymieniający się z Tobą, to trzeba wysłać jednostronne oświadczenie o stanie rzeczy przez Pocztę Polską, listem za potwierdzeniem odbioru i do tego żądanie zwrotu samochodu, który mu dałeś.

Pozdrawiam

Kamila
Gość

Witam
Kupiłam samochód od osoby, która po zakupie w 2013 r. nie przerejestrowała go na swoje nazwisko. Posiadam obie umowy. Podczas rejestracji w WK stwierdzono niezgodność – pierwszy właściciel zgłosił sprzedaż w 2014 r i na swoim egzemplarzu umowy przeprawił datę. Osoba od której kupiłam samochód nie może się z nim skontaktować (prawdopodobnie przebywa zagranicą, nr tel jest już nieaktualny). Samochód został czasowo przeze mnie zarejestrowany. Czy WK wyda mi twardy dowód? Jak rozwiązać tą sytuację?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

czy powiedziano Pani w WK, że bez wyjaśnienia tej sprawy nie dojdzie do skutecznej rejestracji pojazdu ?

Pozdrawiam

Kamila
Gość

Dowód rej. jest fizycznie wyrobiony, z wydaniem mi go urzędniczka czeka na powrót kierownika referatu z urlopu i jego decyzję. Zastanawia się, czy sprawa będzie kierowana na policję (fałszerstwo umowy). Sugerowała odnalezienie na własną rękę pierwszego własciciela, by wyjaśnił zmianę daty sprzedaży pojazdu w WK w którym zgłaszał sprzedaż (to inne województwo).

Maciej Putrzyński
Ekspert

W takim razie sprawa spoczywa w rękach kierownika referatu, ponieważ to jego urząd jest odpowiedzialny za rejestrację pojazdów i wydawanie dokumentów.
Jeśli ma Pani takie możliwości, żeby dotrzeć do tego człowieka, to warto by było to zrobić, żeby uniknąć np. teoretycznego postępowania w sprawie. Miejmy nadzieję, że sprawa rozwiąże się pozytywnie dla Pani i tego życzymy! 🙂

Pozdrawiam

Patryk
Gość

witam sprzedalem auto i zgubilem umowe kupna sprzedazy co zrobic ? ktos doradzi?pomoze ?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

warto skontaktować się z kupującym, by odtworzyć umowę sprzedaży.

Pozdrawiam

Artur
Gość

Witam, mam taki problem: auto kupiłem 7 lat temu do remontu, umowy dziś nie mogę znaleźć aby opłacić oc i zarejestrować.
7 lat temu zapłaciłem na jeden rok oc i opłaciłem opłatę skarbową. Gdzie najprościej znajdę kopię umowy ? PS. w Urzędzie Komunikacji sprzedającego nie ma bo nie zgłosił sprzedaży.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

najlepiej spróbować skontaktować się ze sprzedającym i odświeżyć umowę, lub uzyskać od niego kopię. Jeśli nie ma takiej opcji, pozostaje kontakt z ubezpieczycielem. Istnieje szansa, że będzie miał kopię umowy u siebie, ale ma też obowiązek o zaraportowaniu braku ubezpieczenia OC, jeśli to wykryje.

Pozdrawiam

jarek
Gość

Witam! W 2006 roku sprzedałem motocykl, w Wk zgłosiłem sprzedaż i w ubezpiecza lnie również. Wczoraj odezwał się do mnie mlody człowiek, że ma ten motocykl kupił go bez umowy. Do tej pory jeszcze dowód rejestracyjny jest na moje nazwisko. Ja nie mogę z nim spisać umowy bo ten motocykl juz raz sprzedałem. Nie wiadomo gdzie motocykl był przez te 10 lat i ile miał właścicieli. Czy mogę mieć pretensję, że motocykl po tylu latach na mnie widnieje? Bardzo mi zależy żeby ten motocykl odzyskać. .. co mam zrobić?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

niestety nie możesz mieć żadnych pretensji, natomiast jeśli chcesz odzyskać motocykl i chcesz zrobić to pełnoprawnie, powinieneś aktualnego właściciela poprosić o uzupełnienie brakującej dokumentacji i wtedy podpisanie umowy. Natomiast na krótki dystans (dopóki starczy miejsca w DR na przeglądy techniczne) możesz zakupić motor na swoją rodzinę, tego samego dnia odkupić, ubezpieczyć i wszystko będzie poprawnie. Jedyny problem, to wymiana DR, bo będziesz musiał przedstawić wszystkie umowy KS, których nie będziesz posiadał.

Pozdrawiam

Fryderyk
Gość

Sprawy z zagubiona umowa kupna sprzedazy winny byc ustalane przez Urzedy celem ustalenia prawowitego wlasciciela bo kazdemu moze sie zdazyc zagubic dokument a na ten czas Urzad winny jest wystawic rejestracje probne do czasu wyjasnienia sprawy jest tak w calej europie ale jak wiemy nasze Urzedy sa zainteresowane braniem kasy za free a nie pomoc obywatelowi majac go gleboko w d…ie poniewaz jak wiadomo petent to intruz w Urzedzie.

Arthur
Gość
Witam takie sprawy jak zagubiona umowa kupna sprzedazy pojazdu powinna byc zalatwiona od reki po 2ch latach kiedy nikt nie zglosi kradziezy a nowy wlasciciel moglby wystawic oswiadczenie iz nabyl osobiscie pojazd od poprzedniego wlasciciela. Dlaczego w taki sposob wyjasniam otoz nasza Polska policja po odzyskaniu skradzionego auta nie informuje wlasciciela ze auto zostalo odzyskane i po 2 latach postoju na policyjnym parkingu przechodzi na rzecz skarbu Panstwa gdzie auto wystawia sie na wewnetrzne aukcje policji gdze funkcjonariusz moze nabyc pojazd warty przykladowo 20.000 za 5000 tysiecy i nikt z tego nie robi problemu. A dlaczego policja nie informuje ubezpieczyciela… Więcej »
Basia
Gość

witam. Mój problem polega na tym, że auto którym jeżdżę kupione było za moje pieniądze, ale wszystkie dokumenty spisane są na mojego byłego partnera, który teraz grozi, że zabierze mi auto. Nie chce ze mną spisać umowy kupna-sprzedaży.. Dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, OC mam ja, widnieją tam jego dane. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Nie chcę stracić auta, problemów z policją też nie chciałabym mieć. A on nie chce się dogadać.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

niestety w tym przypadku, oprócz dogadania się z byłym partnerem, nie ma praktycznie żadnego rozwiązania. Zostaje jedynie postępowanie sądowe, w którym musiałaby Pani udowodnić, że pieniądze przeznaczone na zakup auta należały do Pani.

Pozdrawiam

Paweł
Gość

Witam, co mam zrobić? Chciałem zarejestrować auto, a okazało się ,że jedną umowę mam xero, byłem pod wskazanym adresem na umowie i akurat ten facet co powinien mieć oryginał jest za granicą a mieszkanie sprzedał 10 lat temu. Co teraz mam zrobić?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

w tej sytuacji pozostaje jedynie odtworzenie umowy..

Pozdrawiam

mmmmmm
Gość

witam ja kupialm 2 samochody ale niestety z nich nie korzystam bylo to 4 gora 5 lata temu i z zadnego nie wypowiedzialm umowy oc. nie zarejtrowalam samochodow na sb . ani razu nie dostalam rachunku oc co w zwiazku z tym??

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Czy samochody są zarejestrowane w Polsce?

Pozdrawiam,
Łukasz

goroooo
Gość

a co jezeli przyszedl kolejny rachunek z oc a ja go nie oplace czy ubezpiecznie na kolerjny rok sie pprzedluzy czy tez nie bo rachunek nie bedzie oplacony jak to dziala bo nietety zielony w tym jestem z gory dziekuje za odpowiedz

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie o ile była to wykupiona polisa na obecnego właściciela, oraz została w całości opłacona składka. Jeśli umowa się przedłuży wtedy jest Pan zobowiązany do opłacenia składki – w innym wypadku ubezpieczyciel rozpocznie windykację i naliczy odsetki. Jeśli składka nie zostanie w całości zapłacona to nie przedłuży się na kolejny rok, a w razie braku ubezpieczenia nawet jeśli pojazd jest nieużywany naraża się Pan na karę od UFG (która w 2017 będzie wynosić 4000 zł za okres bez polisy powyżej 14 dni).

Pozdrawiam,
Łukasz

Ewelina
Gość

Mam taki problem. Brakuje mi ciągłości umów ( jedna umowa po prostu przepadła ) a zgubiłam dowód rejestracyjny. Czy udało by mi się go jakoś odzyskać bez tej jednej umowy ?
I czy da się bez niej przerejestrować samochód ?
Bardzo mi na tym zależy.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

w przypadku kiedy pojazd był na Panią już zarejestrowany proponuję zgłoszenie się po wtórnik dowodu rejestracyjnego. Jeśli pojazd był nieprzerejestrowany po jego zakupie, nie widzę innej możliwości niż odtworzenie zagubionej umowy, ponieważ bez niej niestety nic Pani zrobi.

Pozdrawiam

Magda
Gość

Witam,
Ja mam trochę inny kłopot. Kupiłam samochód i sprzedałem po 3 tygodniach w związku z czym go nie zarejestrowałem. Niestety też nie oplacilem podatku pcc3, a umowę przekazałem nowemu właścicielowi. Teraz mam kłopot bo wymagają umowę kupna sprzedaży, minęło już prawie dwa lata, boje się ze narosna mega odsetki a ja nie mam tej umowy ani kontaktu ze sprzedającym. Czy można to jakoś inaczej załatwić przecież ja chcę to opłacić, ale Pani wymaga umowy??

dawid
Gość

Mam probelm kupiłem od goscia skuter cos 4 lata temu spisałem z nim umowe i wszystko . Po czterech latach wgl nie zgłosiłem kupna skutera wraz z tą umową i nie dawno sprzedałem skuter jeszcze z dowodem rejstracyjym na goscia którego kupiłem skuter a umowe zgłubilem jeszcze 4 lat temu

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

problem będzie miał kupujący, który nie będzie mógł przerejestrować na siebie pojazdu bez wszystkich umów KS.

Pozdrawiam

Dorota
Gość

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość odzyskania pojazdu w przypadku gdy samochód został zakupiony przez mojego narzeczonego po czym właścicielką została jego poprzednia dziewczyna. W dokumrntach widnieje jako właściciel pojazdu ale umowa kupna była spisana przez mojego narzeczonego.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

niestety nie znam podstawy prawnej, która umożliwiałaby przywrócenie statusu właściciela Pani narzeczonemu. Przekazał prawdo do własności z własnej, nieprzymuszonej woli. Była dziewczyna musiałaby zrobić to samo, ewentualnie może odsprzedać auto.

Pozdrawiam

Karol
Gość

Witam, mam problem z przerejestrowaniem ciągnika gdyż brakuje mi pierwszej umowy pomiędzy gościem z dowodu a kupującym dodam ze on nie przerejestrował go ale ubezpieczył a po roku czasu odsprzedał kolejny właściciel tez go nie rejestrował ani ubezpieczał i ja go kupiłem. Moje pytanie brzmi następujące gdyż odnalazłem kolesia z dowodu i czy mogę z nim bezpośrednio spisać umowę z pominięciem tamtych dwóch ponieważ z tym pierwszym kupującym nie ma kontaktu.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

jeśli poprzednie sprzedaże były zawierane przez umowy KS, to może uda się odtworzyć pierwszą umowę ? Z proponowanego przez Pana rozwiązania może być więcej kłopotów, niż korzyści niestety. Wystarczy, że choć jedna z tych poprzednich umów była gdzieś zarejestrowana i będzie problem.

Pozdrawiam

wpDiscuz