Wypowiedzenie OC przez nabywcę – kiedy można to zrobić?

Jako właściciel pojazdu nie jesteś skazany na jedno towarzystwo ubezpieczeniowe. Możesz w dowolnym momencie wypowiedzieć swoją umowę OC. Firmy są w stanie zaproponować różne zniżki – warto porównać oferty i wybrać najbardziej korzystną dla siebie opcję. Oferty najlepiej przeglądać przynajmniej co kilka miesięcy, by nie przepłacać.

Jeżeli już dokonałeś takiego researchu i jesteś zdecydowany na wypowiedzenie swojej obecnej umowy OC – pokażemy Ci, od czego zacząć.

Nie martw się formalnościami

Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę jest bardzo proste. Nie musisz obawiać się żadnych skomplikowanych formalności. Wystarczy, że dostarczysz osobiście lub listownie wypowiedzenie umowy do siedziby ubezpieczyciela na dzień przed końcem jej trwania.

Nawet w takiej sytuacji nie jesteś jednak skazany na dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli przegapiłeś termin zakończenia umowy, a nie chcesz wiązać się z dotychczasowym ubezpieczycielem na kolejny rok, wykup OC u innego towarzystwa ubezpieczeniowego, a następnie złóż specjalny druk wypowiedzenia OC u ubezpieczyciela, z którego chcesz zrezygnować. Towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarłeś nową umowę z pewnością chętnie pomoże Ci w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności i wyda właściwy druk.

Kiedy jeszcze nabywca auta może wypowiedzieć umowę OC?

Jeżeli kupujesz używane auto z aktualnym ubezpieczeniem, możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie. Musisz jednak pamiętać, że umowa OC podpisana przez poprzedniego właściciela pojazdu nie przedłuża się w sposób automatyczny. Jeżeli jej nie przedłużysz, będziesz jeździć bez ważnego ubezpieczenia.

Umowę OC musisz wypowiedzieć w przypadku wyrejestrowania auta, czyli gdy utracisz pojazd lub zarejestrujesz go za granicą. Gdy polisa została zawarta na odległość – przez telefon lub Internet, masz 30 dni na odstąpienie od tej umowy.

Pamiętaj o terminach

Wypowiedzenie umowy OC nabywcy pojazdu to nic trudnego. Musisz jednak pamiętać o podstawowych terminach. Jeżeli chcesz wypowiedzieć kończącą się umowę, wypowiedzenie musi znaleźć się w siedzibie ubezpieczyciela przynajmniej dzień przed jej zakończeniem. W przypadku wysłania listu Pocztą Polską decyduje data stempla pocztowego. Zasada ta nie dotyczy wysłania umowy w żaden inny sposób, np. za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Umowę przedłużoną automatycznie możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie, tak samo jak polisę OC, która przeszła na Ciebie po zakupie pojazdu. Tylko musisz mieć zawartą polisę w innym towarzystwie. Z chwilą wyrejestrowaniu pojazdu umowa OC ulega rozwiązaniu i powinieneś powiadomić o tym ubezpieczyciela.

Na wypowiedzenie polisy zawartej na odległość masz trzydzieści dni od daty jej podpisania.

Jeżeli sam sprzedałeś auto z ważnym OC, powinieneś powiadomić o tym ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od daty sprzedaży.

Jak dostarczyć ubezpieczycielowi wypowiedzenie umowy OC nabywcy?

Najlepiej dostarcz wypowiedzenie OC osobiście do siedziby ubezpieczyciela lub wyślij za potwierdzeniem Pocztą Polską. Jeżeli jesteś pewien, że nie przegapisz terminu, możesz skorzystać również z usług kuriera. Niektóre firmy ubezpieczeniowe godzą się także na przesyłanie umów drogą mailową.

Wypowiedzenie umowy OC nabywcy jest bardzo proste – wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami. Przeglądaj i porównuj na bieżąco oferty firm ubezpieczeniowych.

Gdy odkryjesz, że inny ubezpieczyciel jest w stanie zapewnić Ci lepszą cenę, skorzystaj z możliwości wypowiedzenia umowy przez nabywcę. Nie ma na co czekać!