Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu z internetu – PDF, doc
Jeśli myślisz, że umowa kupna sprzedaży samochodu to bułka z masłem, masz rację, ale tylko częściowo. W dobrej umowie powinno być coś więcej niż tylko sprzedający, kupujący, dane samochodu i cena. Wielu kierowców uważa, że nie potrzebuje do tego większej wiedzy czy doświadczenia prawnego, zwłaszcza że w dobie powszechnego dostępu do sieci każdy może znaleźć dla siebie odpowiednie wzory umów, co więcej, nie trzeba za nie płacić.
Od razu przestrzegam przed tego typu działaniami – oczywiście w sieci wzory umów sprzedaży auta można znaleźć na wielu stronach, jednak prawie wszystkie są niewystarczające. Dlaczego? Z prostego powodu – nie zawierają wszystkich wymaganych elementów lub są po prostu błędnie skonstruowane. Dla osoby, która z prawem ma na co dzień niewiele do czynienia jest to szczególna pułapka – myślisz bowiem „mam umowę z Internetu, wystarczy ją podpisać i sprawa załatwiona”. Niestety muszę Cię rozczarować – w przypadku konfliktu z kupującym taka umowa może Cię pogrążyć w sądzie. Dobry wzór to więc podstawa działania.
Umowa kupna sprzedaży samochodu 2020 – pobierz wzór umowy PDF
Przykładowo – jeśli nowy nabywca auta znajdzie w nim wadę, która nie była widoczna w dniu zakupu, odpowiesz jako sprzedawca, chyba że w umowie skonstruujesz klauzulę zwalniającą Cię z odpowiedzialności lub ograniczającą roszczenia nowego właściciela samochodu. Niewystarczające? To co powiesz na sytuację, w której niedokładnie określiłeś sposób zapłaty za pojazd, a nabywca wziął samochód, ale nie chce Ci przelać pieniędzy? Co więcej, jeśli w takiej sytuacji umowa będzie zbyt ogólna, na pieniądze przyjdzie Ci trochę poczekać. Widzisz teraz, jak ważne są wszystkie postanowienia umowne, także wtedy, gdy decydujesz się sprzedać pojazd.
Umowa kupna sprzedaży samochodu: strony
Najważniejszym elementem każdej umowy sprzedaży jest poprawne określenie jej stron, czyli przyszłych kontrahentów. Musisz jednak pamiętać, aby podać wszelkie niezbędne dane, w przeciwnym razie cała transakcja będzie nieważna, nawet jeśli wszystkie pozostałe zapisy będą idealnie skonstruowane. Informacje odnośnie stron zobowiązania zależą od tego, kim tak naprawdę jest ta strona.
W przypadku osób fizycznych podajemy:
- imię i nazwisko,
- adres zameldowania i zamieszkania (jeśli jest inny),
- PESEL,
- numer dowodu osobistego lub paszportu.
W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą podajemy:
- imię i nazwisko,
- adres zameldowania i zamieszkania (jeśli jest inny),
- PESEL,
- numer dowodu osobistego lub paszportu,
- informację o prowadzeniu działalności gospodarczej ze wskazaniem firmy (nazwy) przedsiębiorstwa i jej siedziby
- numer wpisu w Centralnej Informacji Działalności Gospodarczej lub w innym rejestrze (wraz z załączeniem aktualnego wypisu z takiego rejestru).
W przypadku osób prawnych (spółek) podajemy:
- nazwę osoby prawnej
- siedzibę osoby prawnej
- informacje o organie prowadzącym rejestr danej osoby prawnej (z reguły jest to sąd rejestrowy prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy) wraz z podaniem numeru we właściwym rejestrze,
- wysokość kapitału zakładowego oraz informację czy jest on pokryty w całości czy w części (dotyczy to tylko spółek kapitałowych – spółki z o.o. i spółki akcyjnej)
- NIP
- REGON
- osoby uprawnione do reprezentacji spółki, a więc także do podpisania umowy sprzedaży samochodu (osoba prawna zawsze działa przez osoby fizyczne, stąd potrzeba wskazania ludzi upoważnionych do podpisania dokumentu– spółka sama go nie podpisze).
Umowa kupna sprzedaży samochodu – współwłaściciel
Często zdarza się, że pojazd ma kilku współwłaścicieli. Najczęściej ma to miejsce w przypadku młodych kierowców, którzy chcą uniknąć bardzo wysokich stawek za swoje pierwsze ubezpieczenie OC. Kupując i rejestrując auto na dwóch właścicieli – zwykle drugim właścicielem jest starsza, bardziej doświadczona osoba z rodziny – mogą obniżyć cenę polisy.
Pamiętaj, że kupując pojazd zarejestrowany na dwóch właścicieli, na umowie kupna sprzedaży powinny znaleźć się dane (m.in. imiona, nazwiska, adresy zamieszkania) i podpisy wszystkich współwłaścicieli auta. Dokładnie tak samo jest w przypadku dwóch kupujących, czyli przyszłych dwóch współwłaścicieli pojazdu.
Przedmiot umowy, czyli auto
Gdy już określiłeś poprawnie strony umowy, przejdziemy teraz do kolejnego etapu, jakim jest wskazanie jej przedmiotu . W naszym przypadku będzie to oczywiście sprzedaż samochodu. Musisz jednak wyraźnie zaznaczyć o jaki model auta chodzi, jaki jest jego rocznik, przebieg, numer nadwozia (VIN), numer rejestracyjny. Dodatkowo zaznacz, co jest sprzedawane wraz z pojazdem – np. dodatkowy komplet kluczyków, opon, wyposażenie czy wreszcie zestaw dokumentów takich jak karta pojazdu. Niezwykle ważnym elementem jest wskazanie ceny, jaką musi zapłacić kupujący.Można określić ją w innej walucie niż polska, warto jednak,aby umowa precyzyjnie odnosiła się do terminu płatności, nawet jeśli ma ona nastąpić w kilku ratach.
Sama cena jest jednak niewystarczająca, trzeba bowiem podać, w jakiej formie będzie ona uiszczona – czy do rąk sprzedawcy, czy na wskazany przez niego rachunek bankowy. Zaznacz też, kiedy nastąpi przekazanie samochodu nowemu właścicielowi – czy w momencie wpłacenia całej kwoty, ostatniej raty, a może w innym terminie.
Zadatek czy zaliczka?
Z wynagrodzeniem umownym może wiązać się także zaliczka lub zadatek – sprzedawca ma prawo żądać zapłaty części ceny auta zaraz po podpisaniu umowy.
- Zaliczka – to wcześniej zapłacona część ceny. Jeśli umowa jest wykonana, kupujący płaci cenę pomniejszoną o wartość wcześniej wpłaconej zaliczki. Jeśli Ty jako sprzedający nie wywiążesz się z ustaleń, musisz zwrócić kupującemu zaliczkę.
- Zadatek – jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem wykonania transakcji. Także w tym przypadku, jeśli wszystko będzie w porządku i transakcja dojdzie do skutku, ostateczną cenę pomniejsza się o wartość wcześniejszego zadatku. Jednak jeśli umowa sprzedaży samochodu nie dojdzie do skutku z Twojej (sprzedającego) winy, bo np. w międzyczasie znajdziesz kupca na samochód za lepszą cenę albo się rozmyślisz, kupujący będzie mógł zażądać od Ciebie zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.
Zadatek zabezpiecza więc interesy obu stron, podczas zaliczka przede wszystkim interes sprzedającego.
<dod>: Sprzedałem firmie swój rozbity samochód – normalna standardowa umowa kupna sprzedaży samochodu. Jednakże kupujący wpisał na umowie pełną kwotę, a w rezultacie zostawił tylko zaliczkę 300 zł i słownie zadeklarował, że pojazd odbierze i resztę zapłaci następnego dnia. I tak już mijają 2 tygodnie, a jego nie ma. Ja nigdzie nie zgłaszałem ponownej sprzedaży, bo czekam na odbiór i resztę pieniędzy. Dzwoniłem ze 4 razy i za każdym razem słyszałem odpowiedź, że jutro przyjedzie na pewno. Czy mogę anulować umowę kupna sprzedaży, zostawić sobie zaliczkę i sprzedać auto ponownie?
Odpowiedź: Dobrze jest w treści umowy określić formę przekazania zapłaty i termin jej wpłaty. Jeżeli umowa kupna sprzedaży samochodu nie zawierała terminu przekazania pojazdu, to nie masz podstaw do jej anulowania, a tym bardziej ponownej sprzedaży auta. Możesz odstąpić od transakcji, ale wtedy nie możesz zachować sobie zaliczki – musisz ją zwrócić wpłacającemu.
Czy sprzedający odpowiada za wady samochodu?
Używany samochód może mieć wady, nawet takie, o których sprzedający nic nie wie. Dlatego kupujący powinien dokładnie obejrzeć auto. Problem w tym, że uszkodzenia mogą uwidocznić się dopiero po pewnym czasie od podpisania umowy.
Aby sprzedawca nie był odpowiedzialny za tego rodzaju wady, w umowie powinien znaleźć się zapis, że kupujący sprawdził stan pojazdu i oświadcza, że w chwili zawarcia transakcji nie miał on żadnych wad (ani fizycznych ani prawnych) lub że akceptuje stan techniczny auta. Przypomnę, że wada fizyczna to wszelkiego rodzaju uszkodzenia w pojeździe. Wada prawna pojawia się zaś, gdy auto nie jest własnością sprzedawcy, jest obciążone np. zastawem lub zajęte w związku z egzekucją komorniczą – w takich przypadkach w ogóle nie wolno go sprzedawać.
Oczywiście sprzedawca będzie zwolniony od odpowiedzialności za wady sprzedawanego samochodu tylko wtedy, gdy nie miał o nich w ogóle pojęcia i podstępnie nie ukrył ich przed kupującym. W przeciwnym razie oświadczenie kupującego o sprawdzeniu auta nie będzie wiążące i nabywca będzie mógł skutecznie dochodzić roszczeń od poprzedniego właściciela.
<Krzysztof>: Witam. Tydzień temu sprzedałem samochód. W ogłoszeniu wyraźnie napisane było, że jest uszkodzony. Poza tym na zdjęciach było widać. Do tego napisałem, że świeci się kontrolka silnika. Auto zakupił serwis SEATA na handel. W umowie jest napisane, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. Dzisiaj dostałem od nich pismo, że auto posiada ukryte wady, między innymi zepsuty silnik. Ja nic przed nikim nie chciałem ukryć, dlatego napisałem w ogłoszeniu, że pojazd jest uszkodzony. A poza tym oni wcale tego auta nie oglądali. Teraz żądają zwrotu pieniędzy za auto plus 3 tys zł za to, że musieli dojechać z Olsztyna do Wałbrzycha. Co w takiej sytuacji zrobić??
Odpowiedź: Skoro pan Krzysztof poinformował nabywcę, że pojazd jest uszkodzony i wskazał konkretną oznakę uszkodzenia silnika, a kupujący oświadczył, że zapoznał się ze stanem technicznym, to kupujący nie ma podstaw do roszczeń wobec pana Krzysztofa.
Umowa kupna sprzedaży auta – dodatkowe elementy
Dodatkowymi, choć nieobowiązkowymi elementami są:
- gwarancja sprzedawcy,
- kara umowna za nieterminową płatność rat lub niezapłacenie wymaganego wynagrodzenia za samochód,
- prawo do odstąpienia w oznaczonym terminie np. w ciągu 14 dni od zakupu auta.
Zasadniczo każda umowa cywilna jest konstruowana tak, jak życzą sobie tego jej strony. Tym samym mogą one określić dowolne postanowienia odnoszące się tak do praw, jak i obowiązków kupującego lub sprzedawcy. Musisz przy tym pamiętać, aby jeden z kontrahentów nie miał silniejszej pozycji względem drugiego oraz żeby poszczególne zapisy nie były sprzeczne z prawem (np. nie zmuszały kupującego do przestępstwa).
Podpisy
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem są podpisy obu stron. Muszą być one odręczne i nie mogą przybierać formy tzw. parafy. Oczywiście zarówno kupujący jak i sprzedawca mogą zawrzeć umowę za pośrednictwem pełnomocników (trzeba ich wówczas oznaczyć na początku kontraktu w miejscu określenia stron zobowiązania) – w takiej sytuacji umowę kupna sprzedaży samochodu podpisuje pełnomocnik.
Podatki przy sprzedaży lub kupnie pojazdu
Sprzedaż auta jest czynnością cywilnoprawną, a to oznacza że jest ona opodatkowana. Podatek wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu w dniu zawarcia umowy sprzedaży. Wartość rynkowa to przeciętna cena za auto tej samej marki, modelu, rocznika, stanu technicznego, stopnia zużycia, jaką możemy otrzymać w miejscowości (liczy się położenie geograficzne), w której sprzedawany jest pojazd. Pamiętaj więc, że wartość rynkowa to niekoniecznie cena, za jaką kupisz auto – jeśli cena za samochód ustalona w umowie będzie zbyt mała, Urząd Skarbowy może wszcząć procedurę wyjaśniającą.
Zapłacenie podatku obciąża kupującego – na złożenie do swojego Urzędu Skarbowego deklaracji PCC-3 ma on 14 dni od daty spisania umowy sprzedaży.
Rejestracja i ubezpieczenie samochodu
Po sprzedaży auta nabywca powinien niezwłocznie zgłosić fakt zawarcia umowy w organie rejestracyjnym – Wydziale Komunikacji Urzędu Gminy lub Powiatu. Ma to na celu przerejestrowanie pojazdu na nowego właściciela.
W stosunku do obowiązkowego ubezpieczenia OC, jeśli pojazd był już objęty tą polisą, a sprzedawca nie postanowił inaczej – OC komunikacyjne przechodzi na nowego właściciela samochodu. W takim przypadku polisa ubezpieczenia OC kończy się wraz z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wcześniej ją wypowie (wypowiedzenia dokonuje się oczywiście na piśmie). Jeśli jednak sprzedawany samochód nie był objęty polisą OC, nabywca musi wykupić tę polisę najpóźniej w dniu zakupu auta.
Podsumowanie
- Umowa sprzedaży samochodu może być zawarta w formie ustnej, zdecydowanie lepsza jest jednak forma pisemna.
- Najważniejszymi elementami umowy sprzedaży są oznaczenie stron i przedmiotu transakcji oraz podpisy kontrahentów. Oprócz tego można wskazać inne postanowienia umowne, zależy to wyłącznie od stron.
- Sprzedaż samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który obciąża kupującego.
- Zakupione auto musi być niezwłocznie przerejestrowane przez nabywcę – zgłoszenie zawarcia umowy sprzedaży samochodu dokonuje się w Wydziale Komunikacji.
- Jeśli samochód był objęty ubezpieczeniem OC, polisa ta przechodzi na nowego właściciela auta.
Autor artykułu: Rafał Rodzeń
Prawnik z zamiłowaniem do pisania. W swoich artykułach staram się przekazać informacje w jak najprostszy sposób, tak aby każdy mógł je zrozumieć. Poza tym lubię dobre książki i komercyjne (a co!) kino, serialami też nie pogardzę.
Witam, Mam pytanie?
Mama odziedziczyła udział w samochodzie wartym ooło 2000 zł, generalnie udział jest znikomy, natomiast właścicieli jest 23 z różnych stron świata i nie ma szans na kontakt z większością z nich, nie długo zbliża się kolejna rata OC,
w jaki sposób można się pozbyć tego samochodu? Czy do umowy sprzedaży muszą być wszyscy współwłaściciele czy wystarczy większość i czy trzeba podawać wszystkie dane czy wystarczy tylko podpis i adres, lub może można go zezłomować bez podpisu wszystkich?
Dzień dobry, ze względu na dość skomplikowaną sytuację opisaną przez Panią polecam skontaktować się z radcą prawnym.
Witam mam pytanie odnośnie quada kupiłem go miesiac temu i teraz się okazało że silnik jest cały spawany czy mam prawo odstąpić od umowy że wada była ukryta? Jeszcze mam problem z umową gdyż nie wpisaliśmy ceny i teraz ten Pan twierdzi że wpisane jest 1000 zł a ja za niego dałem 8900zl i na moim arkuszu umowy w polu cena nie ma nic napisane i umowy są podpisane przez nas obu. Mam świadka kolegę który widział ile pieniędzy daje.
Dzień dobry, od wykrycia wady powinien Pan powiadomić sprzedawcę do miesiąca czasu od zakupu pojazdu. Natomiast jeśli na umowie została wprowadzona inna kwota niż ta, którą Pan zapłacił, to będzie ciężko uzyskać ewentualny zwrot całości środków. Jeśli nie porozumie się Pan ze zbywcą, to sprawę zapewne trzeba będzie skierować na drogę sądową.
Sprawa wygląda tak, samochód kupiony w komisie, mam kilka umów poprzednich właścicieli a ostatnia umowa jest na właściciela i współwłaściciela ale jest taki problem że na tejże umowie jest seria i nr dowodu tylko współwłaściciela. Co mam w tej sytuacji zrobić?
Dzień dobry,aby zgłosić sprzedaż do ubezpieczyciela, to wymaga on danych nabywcy łącznie z nr pesel.Jeżeli chodzi o samo sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, to dane tam zawarte muszą pozwolić na identyfikację osoby.Nie trzeba wpisywać nr dowodu osobistego, wystarczą pesele.
witam. chcę sprzedać auto uszkodzone (po kolizji, nie nadaje się do jazdy) czy umowa kupna-sprzedaży jest wtedy inna (żeby zawrzeć, że auto jest uszkodzone i wszelkie koszty z transportem uszkodzonego auta ponosi kupujący?
Dzień dobry, umowa jest taka sama jak przy nieuszkodzonym pojeździe, proszę tylko dopisać, że pojazd jest uszkodzony.
Sprzedałem auto kupujacy nie sprawdził stanu technicznego chociaż proponowałem. Nie chciał odbyć jazdy próbnej kazał zanizyc wartości auta na umowie kupna sprzedaży. A teraz domaga się zwrotu pieniędzy po dwóch tygodniach argumetujac że coś stuka.
Proszę pamiętać, że przy sprzedaży pojazdu obowiązuje prawo rękojmi. Jeśli podczas sprzedaży auta zostały zatajone informacje o jego stanie technicznym, to kupujący ma prawo żądać unieważnienia transakcji lub uszkodzonej części.
Witam
Chcę sprzedać samochód po wypadku (dowód rejestracyjny zabrany przez policję,po ewentualnych naprawach i przeglądzie do odbioru w Wydziale Komunikacji) gościowi z Ukrainy (twierdzi że auto kupuje na części i że nie potrzebuje i nie chce zaświadczenia,które mam z Policji).
Pytanie,czy Ja nie będę miał problemu z wyrejestrowaniem go po sprzedaży???,i czy jak już dałoby rade wyrejestrować auto,to czy jak ten dowód rejestracyjny będzie cały czas u nich nigdy nie odebrany ,czy Ja nie będe miał problemów przez to po jakimś czasie??
Z góry dziękuje
Dzień dobry, w tym przypadku najlepiej będzie skontaktować się z wydziałem komunikacji. Każdy wydział ma różne interpretacje prawa i własne procedury. Ogółem do wyrejestrowania pojazdu z powodu sprzedaży nie jest wymagane okazanie dowodu rejestracyjnego, jedynie należy dostarczyć umowę kupna-sprzedaży.
Witam. Jestem świeżo po ślubie i planuje kupić auto i wpisać w umowę mnie zarówno i Żonę tylko tak, Żona przejęła moje nazwisko A ja zmieniam meldunek A nie możemy zmienić dowodu ponieważ za niecałe 2 tyg lecimy na wczasy. Jak to wszystko ogarnąć? Z góry dziękuję
Dzień dobry, małżonka powinna podpisać się już nowym nazwiskiem, na podstawie aktu małżeństwa ma prawo do posługiwania się nazwiskiem męża. Jeśli meldunek faktycznie nie został jeszcze zmieniony, a do sprzedaży dojdzie przed jego zmianą, to należy wpisać adres z aktualnego dowodu osobistego.
Witam. Co zrobić w przypadku kiedy sprzedalam samochód i zgubilam umowe kupna/sprzedaży a kupujący nie chce przerejestrować samochodu na siebie. Za kilka dni kończy się OC.
Dzień dobry, proszę w pierwszej kolejności spróbować otrzymać kopie lub zdjęcie/skan umowy od nowego właściciela, jeśli otrzyma Pani taką, to będzie można przesłać zdjęcie/skan do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Witam tydzień temu wyszłam za maż i zamierzamy z mężem kupić na dniach auto, co zrobić jeśli nie będę miała jeszcze aktualnego dowodu a będę współwłaścicielem .
Dzień dobry, nazwisko na umowie kupna-sprzedaży powinno być aktualne, takie jakie Pani obecnie posiada, natomiast polecam skontaktować się jeszcze z wydziałem komunikacji, aby doprecyzować, czy nie będzie później problemu z zarejestrowaniem auta – być może będą wymagali kopii aktu małżeństwa.
Witam kupiłem wczoraj samochód od handlarza auto zawiera kilka umów zmieniło się kilku właścicieli ale auto nadal jest zarejestrowane na pierwszego właściciela w Polsce następne z kolei osoby które kupiły to auto jeżdziły bez jego przerejestrowania czy nie będę miał z tego tytułu problemów z zarejestrowaniem auta na siebie.
Dzień dobry, nie będzie miał Pan problemów z przerejestrowaniem auta, natomiast proszę dołączyć wszystkie umowy kupna sprzedaży, które otrzymał Pan od zbywcy auta.
Witam.
Kupuję auto z USA które obecnie po wszelkich opłatach akcyzy, cłach i podatkach jest w Polsce.
Auto ma Certificate of Title (czyli dowód rejestracyjny) i wszelkie wymagane dokumenty ale nie ma tablic rejestracyjnych – bo podobno żadne auto z USA nie ma tablic. Czy brak tablic rejestracyjnych będzie problemem przy rejestracji?
Data umowy nie może być z datą wcześniejszą niż odbiór dowodu rejestracyjnego stałego. O tym w artykule już nie ma.
Czy na umowie konieczny jest numer dowodu osobistego współwłaściciela, czy wystarczy numer Pesel?
Co do zasady, ubezpieczyciel wymaga zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych: imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany. Natomiast wydział komunikacji najczęściej wymaga także numeru dowody osobistego i bez tej informacji na umowie, mogą pojawić się problemy z rejestracją auta.
Mam zamiar kupić samochód, który ojciec kupił córce,mającej wrócić z zagranicy. Wpisał ją jako właścicielkę pojazdu i za nią podpisał umowę. Za parę dni córka oświadczyła, że nie wraca i ojciec chce sprzedać auto. Czy jeśli córka widnieje jako właściciel i dowód rejestracyjny jest na jej nazwisko, ojciec może sprzedać ów pojazd bez niczego ? Czego dopilnować żeby nie mieć problemów ? Kupując auto też podpisał za córkę umowę.
Witam. Umowa kupna sprzedaży powinna zostać podpisana i przez ojca i przez córkę. Bez odpowiedniego upoważnienia ojciec nie może podpisywać umowy za córkę. Umowa będzie nieważna.
Kupiłem używany samochód i nie upłynęło jeszcze 24 godzin a już pojawiły się bardzo poważne usterki (duży luz w układzie kierowniczym którego nie wyczułem przy zakupie). Zmylił mnie fakt, że auto co dopiero przeszło przegląd techniczny. Dodatkowo umowa nie została podpisana przez kupującego i sprzedającego, ale jest klauzula o zapoznaniu się z stanem technicznym.
Jakie mam szanse na unieważnienie tej transakcji i czy sprzedający może prawnie odmówić unieważnienia umowy sprzedaży?
Skoro umowa kupna-sprzedaży nie została podpisana przez strony umowy, jest ona nieważna.
Kupiłem auto w komisie i nie mogłem przerejestrować bo w karcie pojazdu jest wpis współwłaściciela a nie otrzymałem dokumentu kupna-sprzedaży z podpisem owego współwłaściciela. Moje pytanie brzmi, czy moja umowa z komisem jest ważna? Czy auto mógłbym zwrócić?
Umowa jest nieważna, chyba że współwłaściciel miał umocowanie do sprzedaży pojazdu od drugiego współwłaściciela. Według mnie, w takiej sytuacji, auto można zwrócić.
Jak pobrać wzór umowy? Nie widze zadnego linku itp. Na koncu artykułu (bardzo wartościowego) jest tylko napis [Widget umowa kupna sprzedazy samochodu] ale to nie jest zaden odnosnik.
Dziękujemy za komentarz. Poprawiamy…
Dalej widać tylko napis. brak linku. prosił bym o naprawienie
Dziękujemy za uwagę. Niedługo wszystko powinno być już w porządku.
Witam, pytanie odnośnie współwłaściciela pojazdu. Na umowie kupna-sprzedaży widnieje tylko moje nazwisko. Chciałabym jednak dodać mojego tatę jako współwlaściciela. Dodam że kupiłam samochód 2 dni temu i nie zarejestrowałam jeszcze pojazdu. Czy wystarczająca bedzie tylko umowa darowizny ? I czy wystarczy np 20% darowizny, by stał się na równi ze mna współwłaścicielem pojazdu? Jak najkorzystniej wybrnąć z tej sytuacji żeby składka OC liczona była na tatę a nie na mnie (młody kierowca). Proszę o odpowiedź.
W zaistniałej sytuacji wystarczy umowa darowizny. Aby tata stał się na równi współwłaścicielem, należy mu przekazać 50% własności auta.
Więcej na temat darowizny w linku poniżej: https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/umowa-darowizny-samochodu-wzor/
Witam, Jako osoba prywatna kupuje samochod od osoby prywatnej. Auto nalezy do Pana ktory nabyl je bedac w malzenstwie, czyli jest to wlasnosc wspolna jego i jego zony. Rowniez tylko jego imie i nazwisko widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Niestety wlasciciela nie ma w kraju i nie moze podpisac umowy kupna sprzedazy. Z tego co wiem żona moze dokonac sprzedazy bez specjalnego upowaznienia od meza (majatek wspolny) Jaka osobe moge wpisac na umowie jako sprzedajaca ? Jesli wpisze dane zony (ktora to obawiam sie problemow z rejestracja (inne dane niz na dowodzie rejestracyjnym). Jesli wpisze dane meza to zona podpisujac sie… Więcej »
Nie jest wymagane upoważnienie od męża, zatem żona spokojnie może sprzedać Panu samochód. Według mnie, ze względu na to, że samochód jest własnościa wspólną, w umowie można wpisać dane obydwojga małżonków. Sugeruję skontaktować się jeszcze w tej sprawie z urzędem komunikacji w celu szczegółowego wyjaśnienia sprawy.
czy jest możliwe wpisanie do umowy tzw. kary umownej, tak by mieć oręże do walki z nie uczciwymi sprzedającymi. Przykładowo wpisujemy do umowy, że w okresie użytkowania pojazdu przez sprzedającego (I właściciel) auto nie miało wypadku, a stan licznika jest zgodny ze stanem faktycznym i w przypadku ujawnienia, że było inaczej to sprzedający zobowiązuje się do zapłacenia kary w jakiejś kwocie (jako odszkodowanie), przyjęcia auta i zwrotu pieniędzy…
Nie widzę przeszkód. Prawo nie zabrania kształtować warunków umowy kupna sprzedaży w ten sposób.
Chcę sprzedać samochód, mam jednak problem, ponieważ wyszłam za mąż, a co za tym idzie – zmieniłam nazwisko. Zostałam wprowadzona w błąd, że nie muszę wyrabiać nowego dowodu rejestracyjnego. Dowód osobisty mam już na nowe nazwisko. Niestety nie mam czasu, by teraz zmienić dowód rejestracyjny. Czy w umowie kupna-sprzedaży mam wpisać aktualne dane i dodatkowo dopisać oświadczenie o zmianie nazwiska? Czy to wystarczy i żadna ze stron nie będzie miała problemu z zarejstrowaniem/wyrejstrowaniem pojazdu? Czy takie oświadczenie powinno wyglądać mniej wiecej tak: ja niżej podpisana … oświadczam, iż dnia … zmieniłam nazwisko z … na … . Dane te potwierdzam… Więcej »
W mojej ocenie powinno to wystarczyć.
Cześć Kupiłem samochód w pani.Ale teraz nie mogę zarejestrować ponieważ nie wszystkie warunki zakupu i sprzedaży innego vlasnykiv.Scho tym zrobić
Witam a ja mam taki problem w tamtym roku kupiłem auto w komisie peugeot 307 w dowodzie jest wpisane tak samochód osobowy liczba miejsc 5 ale oznaczenie ma n1 czyli jako ciężarowy i auto nie przeszło mi przegladu , co mam teraz zrobić ?
w karcie pojazdu poprzedniego właściciela jest wpisane jako ciężarowy
auto bylo kupione w polskim salonie
Proszę skontaktować się z wydziałem komunikacji i tam zasięgnąć informacji.
I just couldn’t go away your web site before suggesting that I really enjoyed the usual information an individual provide on your visitors? Is gonna be again continuously in order to check up on new posts deeggbgakgdegedb
Dzień dobry. Kilka lat temu kupiłem uszkodzony motocykl z przeznaczeniem do remontu. W chwili obecnej chciałbym go zarejestrować ale w międzyczasie wymieniłem dowód osobisty na nowy (na umowie K-S jest nr „starego dowodu”) – czy nie będzie problemów z rejestracją? Dodatkowo na nowych dowodach nie ma informacji o zameldowaniu/zamieszkaniu – rozumiem, że na umowie K-S te dane są konieczne?
W celu uzyskania informacji proszę skontaktować się z Wydziałem Komunikacji.
Witam. Kupiłem samochód od Pana X, był on jedynym właścicielem auta, jednak kupił je 15 dni wcześniej i nie przerejestrowal. Otrzymałem od niego umowę od poprzedniego właściciela jaką z nim podpisał. Tylko umowa ta jest sporządzona między Panem X a poprzednim właścicielem. Jednakże, auto wcześniej miało też współwlasciciela,który nie widnieje na tej umowie. Czy nie będę miał teraz problemu z zarejestrowaniem tego auta? W dowodzie widnieją dwie osoby?
Chodzi o ciągłość umów, a umowy Pan posiada, w związku z czym nie powinno być problemów przy rejestracji.
Witam! Mam pytanie, czy między kupnem a rejestracją samochodu mogę zmienić adres zameldowania? Czy bez problemu będę mogła zarejestrować samochód nie mając jeszcze nowego dowodu osobistego i już nie mając starego? Czy inny adres zameldowania w umowie kupna niż nowy adres zameldowania nie będzie stwarzał problemów przy rejestracji?
Zapewne podczas rejestracji samochodu niezbędnym jest, by posiadała Pani dokument potwierdzający Pani tożsamość. w celu uzyskania szczegółowych informacji, proszę zgłosić się do Wydziału Komunikacji.
A co jeśli na umowie z osobą prywatną nie ma nr. dowodu osobistego?
Dzień dobry
jeśli dla urzędu będzie to problem, to proszę się powołać na art. 32 pkt 2 ustawy o OC : ” Dane posiadacza, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1) imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany”. Tu są podane niezbędne dane.
Pozdrawiam
Witam kupuję auto w dowodzie rej są wpisane dwie osoby, ale przy sprzedaży fizycznie będzie tylko jedna, druga złożyła podpisy in blanco, czy taka umowa będzie ważna ?
Dzień dobry
jeśli nie przeszkadza Panu brak obecności jednego z właścicieli, to umowa podpisana będzie obowiązywała.
Pozdrawiam
Witam. Mam pytanie. Zawarlam wczorarsj ustna umowe sprzedazy auta. Miala ona zostac sfinalizowana w srode. Pomimo umowy ustnej sprzedajacy sprzedal za moimi plecami samochod ktory mial byc moj. Czy moge dochodzic swoich racji
Dzień dobry
jeśli będzie Pani potrafiła przed sądem dowieść zawarcia takiej umowy, to jak najbardziej tak, bo umowa ustna jest pewną formą obowiązującej umowy.
Pozdrawiam
Witam. Czy kupujący może mieć skserowaną umowę sprzedaży? Chodzi o wszelkie dane, bo podpisy sprzedających nie są skserowane
Dzień dobry
jeśli na obydwu egzemplarzach widnieją oryginalne podpisy, to taka umowa uznawana jest również jako oryginał.
Pozdrawiam
Dziękuje za odpowiedź
Jak powinien brzmieć punkt na umowie mówiącym o tym, że dostanie kasę równą wartości pojazdu pomniejszoną o zaliczkę/zadatek?
Witam,
w jakim celu potrzebny jest taki zapis? Na umowie znajduje się zapis na temat tego na jakim poziomie jest ustalona cena i taką kwotę łącznie powinien przekazać kupujący sprzedającemu. Jeśli wcześniej miała miejsce zaliczka to sprzedający powinien wystawić chociaż odręcznie napisaną notatkę w stylu „otrzymałem zaliczkę w wysokości x zł” + podpis i wręczyć Panu jako dowód.
Pozdrawiam,
Łukasz
Pytanie w kwestii przedstawicielstwa i współwłasności
Planuję zakup samochodu i w celu obniżenia składki OC chcę, żeby właścicielem była moja mama, a ja będę współwłaścicielem. Czy mogę sam podpisać umowę kupna-sprzedaży? Czy lepiej, żebym podpisał się pod umową jako reprezentant mamy? Podobno jeśli osoba posiadająca większe zniżki jest głównym właścicielem to składka OC jest niższa.
Hej Mateusz
jeśli podpiszecie ze sobą pełnomocnictwo i druga strona (sprzedający) zaakceptuje takie rozwiązanie, to nie ma najmniejszego problemu. Ewentualnie możesz zakupić pojazd na siebie i dokonać darowizny na mamę, to też dobry sposób na współwłasność.
Pozdrawiam
Witam. Czy na umowie kupna samochodu muszą być dane wszystkich przyszłych współwłaścicieli np. w sytuacji kiedy chcemy zmniejszyć wysokość ubezpieczenia oc w ” ubezpieczalni ” podając jako współwłaściciela osobę posiadającą maksymalne zniżki. Czy w wydziale komunikacji odmówią zarejestrowania pojazdu, nawet wówczas gdy przyszły współwłaściciel stawi się osobiście? Czy trzeba wtedy podpisywać nową umowę kupna?
Witam
współwłasność może być ujęta na umowie kupna. Współwłaściciela możemy również dopisać w dowolnej chwili składając odpowiedni wniosek w WK, nie musi być on na umowie kupna. Trzeba jednak pamiętać, że dopisanie współwłasności w DR jest dodatkowo płatne.
Pozdrawiam
Helpful info. Fortunate me I found your website by chance, and I’m shocked why this twist of fate did not took place earlier! I bookmarked it. accfaddkfeadeeda
A czy może Pan napisać jak powinien brzmieć zapis w umowie odnoszący się do ochrony danych osobowych?
Witam
czy mogłaby Pani sprecyzować, co konkretnie ma Pani na myśli ?
Pozdrawiam
Chodzi mi o zapis chroniący moje dane osobowe, które wpiszę w umowie. Chciałabym zabezpieczyć się przed wykorzystaniem ich przez sprzedającego (autokomis) do innych celów: kredyty na mój rachunek, fikcyjne umowy itd.
Pani Renato
jeżeli nie będzie dodatkowych klauzul, na które się Pani zgodzi (dotyczącyh Pani danych), to nie powinny być wykorzystane.
Każde użycie Pani danych, bez zgody Pani zgody będzie złamaniem prawa, a przed tym nie uchroni Pani żaden dodatkowy zapis w umowie.
Pozdrawiam
tretinoin chemotherapy ebekbdeegkecggac
Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently! ecfcfkdebgkadbae
Mąż sprzedał samochód pół roku temu bez wpisania nr pesel kupującego. Niestety nie ma kontaktu z kupującym i tym samym uzyskania tego numeru. Ubezpieczyciel żąda 2 raty za oc. Co mamy zrobić ?
Witam 🙂
sprzedający po transakcji ma 14 dni na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. Proszę poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta, ponieważ nie jesteście już Państwo w jego posiadaniu a właścicielem polisy po 30 dniach od sprzedaży stał się nabywca.
Pozdrawiam
Mam podobny przypadek gdyz na umowie sprzedaży samochodu nie mam adresu zamieszkania kupująego a firma ubezpieczeniowa domaga się opłacennia oc a było zgłoszone sprzedanie auta w firmie ubezpieczeniowej
Witam.Proszę mi doradzić co zrobić w moim przypadku. Kupiliśmy auto prawie miesiąc temu,mąż pojechał zarejestrować go dopiero dziś ze względu na to iż było do roboty sporo rzeczy i auto nie miało przeglądu. w piątek przeszedł przegląd i dziś rejestracja …i tu nie miła niespodzianka. Wisi na nim komornik….nie mam kontaktu z właścicielami poprzednimi ale to znajomi mojego znajomego i on po rozmowie z byłymi właścicielami mówi żeby rejestrować bo to stara sprawa juz nie aktualna….Ale ja jakoś nie wierzę, co teraz zrobić? Czy możemy anulować umowę kupna po takim czasie?
Witam 🙂
Warto jednak w pierwszej kolejności zorientować się co do statusu prawnego sprawy i sprawdzić czy samochód nie jest obiektem windykacji komorniczej.
Jeśli będą Państwo chcieli odstąpić od umowy w kodeksie cywilnym artykuły 556-576 dokładnie opisują sytuacje w których może to nastąpić.
Pozdrawiam
Jak można sprawdzić status prawny samochodu? Właśnie chce kupić auto i wolałabym nie popaść w niepotrzebne kłopoty.
Witam 🙂
Bardzo dobre pytanie! Podaję stronę rządową, z dostępem do historii : https://historiapojazdu.gov.pl/
Pozdrawiam
W artykule w części dotyczącej PCC podano informację: „Zapłacenie podatku obciąża kupującego”, natomiast w ramce zawierającej podsumowanie artykułu podano informację: „Sprzedaż samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który obciąża sprzedawcę”
Witam,
przepraszamy za błąd i dziękujemy za spostrzegawczość 🙂
Pozdrawiam
A czy można na umowie od razu dwóch kupujących zapisać żeby nie robić później darowizny
Witam,
jest to możliwe, wtedy obydwie osoby na umowie będą w dowodzie rejestracyjnym.
Pozdrawiam
Witam, dokonałam zakupu auta z osobą trzecią natomiast sprawy tak się potoczyły, że nie chce widnieć na umowie zakupu pojazdu – jak załatwić taką sprawe ?
Witam,
konieczne będzie sporządzenie umowy kupna- sprzedaży lub darowizny ze współwłaścicielem auta.
Pozdrawiam
Witam, 2 dni temu kupiłam samochód, właścicielem jest teściowa a ja jako współwłaściciel, proszę o informację, jak zmienić właściciela, np na moją mamę, w jakiej formie to powinno się odbyć, jakich czynności wszystkie strony powinny dopełnić?
pozdrawiam
Witam,
zmiana właściciela może się odbyć poprzez sporządzenie umowy darowizny lub kupna- sprzedaży.
Pozdrawiam
Witam. Jeśli umowa kupującego zawiera jego pesel a na mojej nie jest on wpisany czy ta umowa jest ważna ?
Witam,
taką umowę należy sporządzić od początku, ponieważ jest nieważna, jeżeli brakuje wszystkich danych jednej ze stron.
Pozdrawiam
Witam,
mój adres zamieszkania od ponad 10 lat jest inny niż adres zameldowania(odległość około 600 km). W związku z tym, jeżeli w umowie kupna/sprzedaży samochodu będą wpisane oba adresy będą mógł zarejestrować samochód w miejscu zamieszkania? Czy jest to możliwe i jakoś prawnie określone czy zależy od samego urzędnika?
Witam,
art. 73. 1. PRD mówi jasno: „Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (…)”. Często urzędnicy twierdzą, że taka rejestracja jest niemożliwa, ale proszę nie dać się zbyć.
Pozdrawiam
kupuję samochód od Sp.Cywilnej gdzie jest 2 współwłaścicieli. Pobrałam od Was umowę ale niestety jest to zwykła standardowa umowa jakich wiele w internecie. Moje pytanie -czy można uzyskać na e-maila taki przykładowy wzór , który będzie dotyczył Sp.Cywilnej ?
Witam, a co z podaniem przebiegu auta na umowie – czy to nie jest konieczne? Co jeśli tych danych na umowie nie będzie, a okaże się, że zakupiłam auto z cofniętym licznikiem? Przegram ze sprzedającym?
Witam,
podanie przebiegu auta w umowie nie jest konieczne. Natomiast zawsze jest możliwość podjechania autem do serwisu celem sprawdzenia stanu technicznego auta, można też wtedy spytać o licznik.
Pozdrawiam
Witam,
Niestety nie posiadamy takiego wzoru. Proszę napisać do nas na pomoc@mfind.pl postaramy się pomóc w stworzeniu takiej umowy chociaż spółki bardzo często mają do tego swoje druki.
Mój mąż zawarł umowę kupna sprzedaży bez podania przedmiotu w umowie. Czy ta umowa nadal jest umowa kupna sprzedaży? I co teraz zrobić żeby zawierała podstawowe elementy umowy?
witam nie mozemy zarejestrowac auta bo mamy kopie kupna sprzedaży a ma być orginał ,
Witam,
konieczne jest sporządzenie nowej umowy, ponieważ każda umowa kupna-sprzedaży musi zawierać jej przedmiot.
Pozdrawiam
Mam dla mnie ważne pytanie. Chcemu kupić auto – dwóch współwłaścicieli, w tym jeden nie ma adresu zameldowania. Jak w takim razie zarejestrujemy auto? Jaki adres w pisać w umowie? (Adres zameldowania jednego z współwłaścicieli jest inny niż adres zamieszkania drugiego) ?
Witam,
w takiej sytuacji należy złożyć podanie w wydziale komunikacji o chęci zarejestrowania auta zgodnie z miejscem zamieszkania, powołując się na art. 61 § 1 Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz na WSA w Wyroku z 2009-02-17 (sygn. akt II SA/Bk 787/08 ), gdzie zauważył „Skoro przepis art. 73 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym posługuje się pojęciem „zamieszkania” wnioskodawcy, a nie „zameldowania”, zaś interpretacja pojęcia „zamieszkania” w pewnych okolicznościach faktycznych może budzić trudności, to ustawodawca (można by postawić tezę) godził się na takie dane o miejscu zamieszkania, jakie wskaże petent we wniosku o rejestrację pojazdu.”.
Pozdrawiam
W uzupełnieniu do zadanego pytania chcę dodać,że więzień występujący w umowie kupna sprzedaży samochodu po stronie kupującego dwa dni przed zawarciem w/w umowy był na przepustce(może fakt korzystania z przepustek jest w tej sprawie istotny).
Istotnym tutaj jest fakt kto złożył podpis na umowie. Jeżeli jeden z kupujących nie podpisał jej własnoręcznie to umowa taka jest umową wadliwą.
Witam, Bardzo proszę Eksperta o szersze wyjaśnieni ponieważ jestem w takiej samej sytuacji. Okazało się, że sprzedałem samochód osobie która odsiaduje wyrok. nie miałem o tym pojęcia w momencie podpisywania umowy. Dane jej są umieszczone na umowie kupna sprzedaży, ale teraz już wiem na pewno, że podpis własnoręczny złożyła inna osoba posługująca się dokumentem tożsamości skazanego (dokument był podrobiony – dane skazanego, zdjęcie podpisującego). Skazany w momencie podpisywania umowy był w więzieniu. Co w takiej sytuacji zrobić? Zgłosić sprawę na policję, ale jako co – oszustwo, kradzież czy wyłudzenie? Czy grożą mi jakieś konsekwencje bo nie rozpoznałem sfałszowanego dowodu. Co… Więcej »
Witam,
Jeżeli podpis nabywcy pojazdu został sfałszowany to w świetle prawa nie doszło do zmiany własności pojazdu. Sprawę powinien Pan jak najszybciej zgłosić na Policję.
Sprzedałem samochód osobowy.Na umowie są podpisy:sprzedającego i kupującego.Później okazało się,że kupującym był więzień odsiadujący wyrok sądowy.Osoba sporządzająca umowę zataiła ten fakt i dokonała zakupu (przy sporządzaniu umowy więzień był nieobecny,ponieważ w tym dniu był w więzieniu,a na umowie jest jego podpis jako kupujący).
Czy umowa ta jest zgodna z prawem?(czy mogę być pewien,że samochód rzeczywiście został sprzedany?)
Proszę o szybką odpowiedź- z góry dziękuję.