Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć
mfind.pl

Ubezpieczenie samochodu powyżej 25 lat, czyli kiedy auto staje się zabytkiem?

Jaguar Roadster z 1972 roku jest oczkiem w głowie pana Tadeusza. Zaraz po sprowadzeniu samochodu z zagranicy nowy właściciel postanowił ubrać go w żółte tablice zabytkowe i z dumą prezentować na zlotach motoryzacyjnych, na których do tej pory był tylko oglądającym. Zarejestrowanie samochodu w Polsce jako pojazdu historycznego nie okazało się dużym problemem, gdyż w momencie rejestracji, Jaguar Roadster miał co najmniej 40 lat (zgodnie z Ustawą z 22.05.2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Po kilku tygodniach załatwiania formalności związanych z rejestracją pojazdu i wpisaniem go do rejestru zabytków, pan Tadeusz otrzymał wymarzone żółte tablice rejestracyjne oraz profity z ich posiadania: przegląd wieczysty oraz możliwość wykupienia krótkoterminowego OC w myśl zasady: nie jeździsz, nie płacisz.

Auto zabytkowe od ilu lat?

Aby samochód został uznany za zabytkowy, a tym samym spełniał wymagania co do otrzymania żółtych tablic rejestracyjnych, musi spełniać poniższe warunki:

 1. Jego produkcję zatrzymano 15 lat temu
 2. Ma przynajmniej 25 lat
 3. Posiada przynajmniej 75% zachowanych oryginalnych części.
 4. Od powyższych warunków istnieją jednak wyjątki…

… a są to przypadki, w których auto brało udział w ważnych wydarzeniach historycznych lub posiada unikalne rozwiązania konstrukcyjne. Wówczas, bez względu na wiek, lata produkcji czy stosunek oryginalnych części do zamienników, również będzie ono uznane za samochód zabytkowy. Tym samym będzie mogło zostać zarejestrowane na „żółtych blachach”.

Pojazd zabytkowy ustawa

Zgodnie z ustawą, pojazd historyczny staje się zabytkiem, gdy zostanie wpisany do rejestru zabytków albo zostanie ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury (art. 2 par. 39 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, Dz.U. nr 98 z dnia 19 sierpnia 1997 r.). Jeżeli nie wpiszemy auta do takiego rejestru, pozostanie tylko autem historycznym. 

Kto może skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC?

Zgodnie z ustawą możliwość ze skorzystania z krótkoterminowego OC na czas krótszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 30 dni mają osoby prowadzące działalność komisową, lub handlową polegającą na kupnie/sprzedaży pojazdów mechanicznych, osoby, których pojazd zarejestrowany jest czasowo, czyli w polskich realiach ma tak zwany miękki dowód, osoby, których pojazd jest zarejestrowany za granicą i nie posiadają ubezpieczenia OCZielona Karta, oraz posiadacze pojazdów historycznych tak, jak pan Tadeusz.

Warto od razu wspomnieć, że krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie wymaga wypowiedzenia z Twojej strony i rozwiązuje się wraz z upływem terminu, na jakie zostało zawarte. W teorii pan Tadeusz mógł w każdym towarzystwie wykupić na swój pojazd zabytkowy 30 dniowe OC, które niezbędne było mu do wzięcia udziału w zlocie oldtimerów. Praktyka okazała się zupełnie inna.

Czy pojazd zabytkowy musi mieć OC? Wyjaśniamy przepisy

Jeśli zamierzasz poruszać się swoim samochodem zabytkowym po drogach publicznych, musisz mieć wykupione choćby krótkoterminowe OC. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) nie ma jednak konieczności zachowania ciągłości polisy ubezpieczeniowej.

Dla przykładu, jeśli posiadasz pojazd zarejestrowany jako zabytkowy, którym wyjeżdżasz na drogi tylko raz w roku (np. na zlot), wystarczy, że wykupisz krótkoterminowe OC na 30 dni, a przez resztę roku możesz pozostać bez wykupionego ubezpieczenia. Oczywiście pod warunkiem, że nie wyjedziesz tym autem na drogi publiczne. Tak wygląda ubezpieczenie pojazdu historycznego w naszym kraju.

Ubezpieczenie aut zabytkowych – dlaczego tak trudno o polisę?

W związku z tym, że pan Tadeusz nie miał doświadczenia w ubezpieczaniu samochodów zabytkowych postanowił tradycyjnie podejść do tematu i poszukać najtańszej oferty wśród ubezpieczycieli. Nie okazało się to wcale łatwe, gdyż wielu ubezpieczycieli odesłało go z kwitkiem, informując że nie ubezpieczają zabytków (np. AXA czy Uniqa). Inne podawały stawkę, której zadaniem było odstraszenie potencjalnego klienta (Hestia).

Dlaczego towarzystwa niechętnie ubezpieczają samochody zabytkowe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na szczęście są na polskim rynku ubezpieczyciele, którzy doceniają weteranów szos.

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie OC samochodu zabytkowego?

Jeśli w przyszłości zmuszony będziesz wykupić ubezpieczenie pojazdu zabytkowego, możesz skierować kroki od razu do PZU, które posiada specjalną ofertę skierowaną właśnie dla weteranów szos. Dodatkowo od 01.08.2012 roku proponuje członkom Polskiego Związku Motorowego…

70% zniżki na ubezpieczenie klasyka

Na czym polega ta promocja? Każdy samochód, który ma ponad 25 lat, może liczyć na zniżkę w wysokości 70% na ubezpieczenie OC. Wystarczy spełniać następujące warunki:

– członkostwo w jakimkolwiek automobilklubie lub karta PZM
– pojazd zarejestrowany jako auto osobowe lub ciężarowe do 3,5 tony, pojazd kempingowy, przyczepa albo motocykl 

W tej chwili jest to najlepsza oferta na rynku. Inne firmy, które proponują takie ubezpieczenia to między innymi: MTU S.A., Link4, Aviva, Gothaer czy Generali. Są one jednak o kilkanaście procent droższe niż u naszego największego ubezpieczyciela.

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu zabytkowego w zakresie AC?

Pan Tadeusz po kilku dniach poszukiwań ubezpieczyciela zawarł umowę OC w PZU i uskrzydlony tym sukcesem postanowił dowiedzieć się o ubezpieczenie AC swojego „nowego” jaguara. Niestety ta misja nie zakończyła się pomyślnie. Wykupienie autocasco dla pojazdu zabytkowego na polskim rynku graniczy z cudem.

W związku z tym, że AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, ubezpieczyciel może odmówić klientowi takiej ochrony i niestety większość towarzystw w Polsce korzysta z tego przywileju. Nieliczne jak np. Warta czy PZU proponują tak zwane „polisy indywidualne”, które są bardzo drogie i nieatrakcyjne dla klienta. Niemniej jednak, ubezpieczenie starego samochodu w ramach autocasco jest jak najbardziej możliwe.

Czy istnieje możliwość ubezpieczenia samochodu zabytkowego w OC i to w dodatku po stawce, jaka nam odpowiada?

Okazuje się, że tak. Wystarczy być cierpliwym i dobrze znać prawo, tak jak Pan Mateusz z Grudziądza, właściciel zabytkowego Cadillaca. Wiedząc o tym, iż ubezpieczyciel nie może odmówić ubezpieczenia OC żadnego zarejestrowanego zgodnie z prawem pojazdu, pan Mateusz sam wystosował do kilku firm pisemną ofertę z dokładnie określonym czasem ubezpieczenia, parametrami samochodu oraz proponowaną składką.

Nie otrzymawszy odpowiedzi na swoją ofertę w ciągu 14 dni od jednego z towarzystw, pan Mateusz automatycznie zawarł umowę z opieszałym ubezpieczycielem na warunkach, jakie zaproponował. Zgodnie z prawem bowiem zakład ubezpieczeń w ciągu 14 dni musi ustosunkować się do takiej korespondencji. W innym przypadku polisa uznana jest za zawartą na warunkach określonych w ofercie złożonej przez ubezpieczającego. Jak widać, też jest to sposób na ubezpieczenie pojazdów zabytkowych. Jeśli macie czas i ochotę warto sprawdzić tę nietypową formę ubezpieczenia pojazdu.

Jak wygląda w Polsce ubezpieczenie 25 letniego auta bez żółtych tablic?

Decydując się na ubezpieczenie OC auta zabytkowego, który ma 25 lat i nie posiada żółtych tablic rejestracyjnych – nie ma z tym w Polsce większego problemu. Istnieją jednak duże rozbieżności cenowe w proponowanych składkach. Pani Joanna chcąc ubezpieczyć nowo zakupionego Volkswagena Garbusa z 1980 roku, skontaktowała się z kilkoma firmami i oto rezultat jej poszukiwań:

Dane ubezpieczającego:

Wiek: 31 lat

Stan cywilny: panna

Zniżki 60%

Dane pojazdu:

Data produkcji: 1980

Data pierwszej rejestracji: 1981

Kod parkowania pojazdu: 09-410

Dotychczasowy przebieg: 300 tys./km

Planowany przebieg roczny: do 5 tys./km

Masa własna: 710 kg

Pojemność: 1200l

Moc: 34KM

TowarzystwoProponowana roczna składka za OC
AVIVA470 zł
Liberty Direct530 zł
Link4326 zł
Proama915 zł
PZU267 zł

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia pojazdów zabytkowych PZU jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o oldtimery.

Czytaj także: Ubezpieczenie auta zabytkowego. Jak wygląda likwidacja szkód w oldtimerach?

mfind.pl

Podsumowanie

 • Samochody zabytkowe, jako jedne z nielicznych pojazdów mogą mieć wykupione krótkoterminowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 30 dni.
 • Ubezpieczyciele, choć nie mogą odmówić ubezpieczenia OC, często odsyłają potencjalnych klientów z kwitkiem proponując bardzo zawyżone propozycje składek. Najlepszą ofertę na ubezpieczenie OC pojazdu zabytkowego ma PZU.
 • W związku z tym, że AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym ubezpieczyciel może odmówić klientowi takiej ochrony. Nieliczni, jak np. Warta czy PZU, proponują polisy indywidualne, które są dość drogie.
 • Z wykupieniem ubezpieczenia OC na pojazdy starsze niż 25 lat ale nie posiadające „żółtych tablic” nie ma w Polsce większego problemu, istnieją jednak duże rozbieżności cenowe w proponowanych składkach. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia pojazdów zabytkowych PZU jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o oldtimery.

Autor artykułu:

Tematyką ubezpieczeń zawodowo zajmuję się od ponad pięciu lat. Prywatnie jestem fanką sportów wszelakich, gier planszowych, dobrej książki i jeszcze lepszego jedzenia. Motto życiowe: Bo w życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

76 komentarzy do "Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Michał
Gość

Modelu mojego auta _zabytkowego_ nie ma w formularzu wyszukiwarki ubezpieczen. Co robić?

Mario
Gość

Witam.Nie moge sie doczytać takiej rzeczy.Auto jest z 14.01.1977 rok produkcji i jest zarejestrowane na białych blachach.Czy istnieje możliwość wypowiedzenia mojej umowy rocznej np, w grudniu jak się kończy i opłaty OC np.w kwietniu na cały rok ,bo dajmy przykład nie mam kasy w grudniu na OC.Czy da rade takie coś zrobić przy białych tablicach i z takim rocznikiem ?? i jak to się liczy ma już 40 lat czy dopiero 14.01 2018 roku ?

Grzegorz
Gość

Czy popularny motorower Simson s51 Rok produkcji 1985, Data pierwszej rejestracji 31.05.1985, można zaliczyć do zabytku? aktualnie płacę 80zł za samo oc przy 60% zniżek, jak bedzie wyglądała opłata oc za 6m-cy? i za 1 m-sac? i czy to się opłaca w ogóle?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Panie Grzegorzu, tak jak pisałem wyżej, musi być spełniony jeden z 3 warunków. Pana pojazd musiałby być:
a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu
drogowym,
b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez
rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne
znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Pkt. b) odpada, pojazd jest za młody. Co do zasady cena ubezpieczenia krótkoterminowego po przeliczeniu na koszt ubezpieczenia za 1 dzień polisy wychodzi drożej, niż polisa roczna.

Krzysztof
Gość
Dzień dobry. Mam takie pytanie. Jak wygląda sytuacja z pojazdem uznanym przez rzeczoznawcę samochodowego za mający szczególne znaczenie dla motoryzacji, pojazd ma aktualnie 26 lat, natomiast OC nie jest opłacane od 2013r. Opinia rzeczoznawcy samochodowego została wydana w tym miesiącu. Czy w tym momencie fundusz gwarancyjny może przeprowadzić kontrolę? Od kiedy liczone będą te 3 lata -czy od dnia wydania opinii rzeczoznawcy, czy od dnia kiedy pojazd ma 25 lat, czy skoro aktualnie pojazd jest uznany wg ustawy za historyczny to nie będzie kontroli? Czy w przypadku braku wypowiedzenia umowy OC w 2013r przedłuża się ona do tego roku mimo… Więcej »
Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert
Dzień dobry. Kontrola może być przeprowadzona do 3 lat, licząc od ostatniego dnia roku w którym nie zostało wykupione ubezpieczenie. Fundusz Gwarancyjny ma prawo w takim razie jeszcze nałożyć karę na Pana, pomimo tego, że obecnie samochód już jest uznany za historyczny. Po upływie 3 lat sprawa się przedawnia. Ustawowo jest tak, że jeśli ubezpieczenie było przejęte po poprzednim właścicielu, to nie przedłuży się automatycznie. A jeśli kupił Pan ubezpieczenie roczne samodzielnie, to powinno się przedłużyć, o ile nie było żadnej zaległości na polisie która się kończyła. W związku z tym na dzień dzisiejszy na pewno nie ma już tego… Więcej »
Krzysztof
Gość

A ubezpieczenie musi być wykupione do ostatniego dnia roku w którym pojazd uzyskał opinię rzeczoznawcy czy do końca roku w którym uzyskał 25 lat mimo, że opinia została wydana kilka lat później? Pytam, bo mam jeszcze motocykl, który obecnie ma 30 lat a opinia rzeczoznawcy została wydana tydzień temu.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Do dnia wydania opinii. W Pana przypadku ustawowo pojazd historyczny to pojazd mający 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Samo ukończenie 25 lat nie zwalnia z obowiązku ubezpieczenia. Ważne jest jeszcze uzyskanie opinii rzeczoznawcy.

MMarek
Gość

witam. Ale czy w opini musi byc wpisane konkretnie „unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji”czy moze byc wpisane”spełnia kryteria bycia pojazdem zabytkowym podlegającym starannej konserwacji i uzytkowaniu okazjonalnie- stad zdaniem rzeczoznawcy moze on korzystac z Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komonikacyjnych OC na prawach Auta zabytkowego” – gdyz ja akurat posiadam tak opinie. Pozdrawiam i jak można oczekuje odpowiedzi . moze ktos posiada podobną opinie

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert
Witam. Pana sytuacja, to trzecia z dwóch możliwych. Pan Krzysztofa pytał konkretnie, czy uzyskanie przez pojazd wieku 25 lat to warunek wystarczający. I skupiłem się tylko na przypadkach, gdzie jest podawany wiek auta. Ogólnie, aby pojazd został uznany za historyczny i był zwolniony z obowiązku wykupienia OC musi być spełniony jeden z trzech warunków: a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym, b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat, c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji; Pana przypadek… Więcej »
MMarek
Gość

No chyba spawa jest sporna. Opinia Rzeczoznawcy brzmi : ”iz zdaniem rzeczoznawncy spełnia kryteria bycia pojazdem zabytkowym i stad jego zdaniem moze on korzystac z Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC na prawach Auta zabytkowego” .. lecz Auto nie jest wpisane w rejestr i nadal posiada białe tablice

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

W takim razie pozostaje jeszcze wpisanie pojazdu na listę zabytków, ponieważ pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym to pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został
wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji
zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie
z odrębnymi przepisami.

MMarek
Gość

No chyba spawa jest sporna. Opinia Rzeczoznawcy brzmi : ”ixz zdaniem rzeczoznawncy spełnia kryteria bycia pojazdem zabytkowym i stad jego zdaniem moze on korzystac z Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC na prawach Auta zabytkowego” .. lecz Auto nie jest wpisane w rejestr i nadal posiada białe tablice

MMarek
Gość

No chyba spawa jest sporna. Opinia Rzeczoznawcy brzmi : ”spełnia kryteria bycia pojazdem zabytkowym podlegającym starannej konserwacji i uzytkowaniu okazjonalnie- stad zdaniem rzeczoznawcy moze on korzystac z Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC na prawach Auta zabytkowego” .. lecz Auto nie jest wpisane w rejestr i nadal posiada białe tablice

Marcin
Gość

Witam.
A co w sytuacji gdy samochód (VW garbus) jest z 1972 roku, ostatnia polisa OC była do 2010 roku, czyli w 2010 roku wiek samochodu to 38lat, natomiast obecnie ma już 45lat, fundusz gwarancyjny do tej pory się nie upominał, czy może jeszcze to zrobić? Jak to jest z tą kontrolą funduszu do 3 lat wstecz?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam, dokładnie tak. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych sprawa przedawnia się po upływie 3 lat, licząc od ostatniego dnia kalendarzowego roku, w którym nie został spełniony obowiązek ubezpieczenia pojazdu. W Pana przypadku 3 lata już minęły i UFG nie będzie już przeprowadzało kontroli za tamten okres.

Marcin
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Adam
Gość

Dzien dobry
Zainteresowalo mnie info ze pojazd historyczny(pow 40lat) na bialych tablicach takze nie musi miec ciaglosci oc. Informacja jest tylko ze gdy kupuje pojazd to przy rejestracji nie musze go zawierac. Przez moja niewiedze placilem kilka lat za oc shl m11 (1967) ktora caly czas czeka w garazu na remont. Czy w takim przypadku gdy mam juz oplacone oc moge wypowiedziec ubezpieczenie pzu ? Cos jeszcze powinienem zrobic ?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Dzień dobry. Obecne ubezpieczenie musi dobiec już do końca. Nie ma możliwości wypowiedzieć go w trakcie trwania. Ale proszę je wypowiedzieć, gdy już będzie się kończyło. Wystarczy najpóźniej dzień przed końcem polisy wysłać wypowiedzenie do PZU. Nic więcej nie musi Pan robić. Sam fakt, że pojazd ma ponad 40 lat zwalnia Pana z konieczności posiadania ważnego OC.

RoXall
Gość
Dlaczego nie wspomina Pani w artykule o pojazdach historycznych (białe tablice) i braku konieczności zachowywania ciągłości oc? POJAZD ZABYTKOWY: wg Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r., Dz.U. nr 98 z dnia 19 sierpnia 1997 r.; art. 2 par.39) to: pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury. POJAZD HISTORYCZNY: USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 roku) Art 2 ust. 11 pojazd historyczny: a) pojazd zabytkowy… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

W imieniu Autorki dziękuję za zgłoszoną uwagę. Poprawiliśmy tekst. Pozdrawiam serdecznie.

krzysztof
Gość

posiadam 29 letnie audi 1,6 w PZU naliczyli mi OC 435zl jak zapiszę się do klubu za 70 zł.Razem wyjdzie 505zł.AXA naliczyła mi 515zł 10 zł wiecej 13 06 2017.PZU zdziera z nas pieniądze.

Urszula Borowiecka
Gość

Każdy ubezpieczyciel może kształtować składkę według własnych wyliczeń, zatem nie widzę nieprawidłowości w działaniach firmy. Pan z kolei może wybrać ofertę, która będzie dla Pana najbardziej korzystna. W tym celu zapraszam do skorzystania z naszego kalkulatora: https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac

Łukasz
Gość

Czy można się dowiedzieć więcej o temacie z pkt 6. Czyli w jaki sposób można samemu złożyć ofertę ubezpieczycielowi i jaka jest ku temu podstawa prawna?

Urszula Borowiecka
Gość

Podstawę prawną stanowi tutaj art. 5a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ,,Jeżeli zakład ubezpieczeń (…) otrzymał ofertę zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, brak odpowiedzi w terminie 14 dni poczytuje się za jej przyjęcie”. Zapewne chodzi o formę pisemną.

Adam
Gość
PZU to oszuści. z resztą wszystkie ubezpieczenie żerują na klientach zamiast współpracować. mój samochód kosztował mnie 9 tyś zł. kupiłem to tanio, średnia cena takiego auta w tym samym roczniku , o podobnym przebiegu ,pojemności silnika i stanie technicznym to około 12 tyś. po 2 latach posiadania uderzył mnie z impetem samochód w tył . i zniszczył klapę ,rurę i zderzak, pękła tym nie oś ,musiałem prostować troche budę. Agent PZU wycenia szkody na ponad 6tysięcy, jednak wartka auta na zaledwie 4,600. ( dodam jeszcze ,ze utrzymywalem to w stanie dobrym ,poprzez liczne wymiany podstawowych części aby jeździć nim jak… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli postępowanie reklamacyjne nie przyniosło oczekiwanego przez Pana efektu, może się Pan zwrócić z wnioskiem o podjęcie działań przez Rzecznika Finansowego.

Krzysztof
Gość
Z tymi promocjami w PZU to zwykła bujda na resorach. Po pierwsze, dzwonię regularnie co jakiś czas z pytaniem o umowę na okres krótszy niż rok i za każdym razem słyszę odmowę i zdziwiony głos informuje mnie że tylko na rok (mowa o zabytkach) Po drugie, jeśli doliczymy składkę członkowską PZM to już wcale tak różowo nie jest Po trzecie, od czterech lat ubezpieczam w konkurencyjnej firmie, bez wychodzenia z domu. Po krótkiej rozmowie telefonicznej sprawa jest załatwiona a polisa przychodzi na wskazany adres. W PZU zawsze jestem odsyłany do do oddziału osobiście. Wnioski: PZU na tak jeśli ubezpieczamy na… Więcej »
Michal
Gość

Ja niestety taniej niż PZU+PZMot nie znalazłem nadal.

Krzysztof
Gość

A czy mógłby ktoś wypowiedzieć się w temacie promocji PZU? Nikt nie zderzył się z tym że jesteśmy jawnie naciągani?
A może moderator wypowie się w temacie. Przecież wie .

Kondrot Michał
Gość

To nie jest promocja tylko oferta dla ubezpieczenia pojazdów od 25 roku eksploatacji. Zasady proste.

Pojazd od 25 roku eksploatacji do końca 39 roku. Jeśli nie ma żółtych tablic –> zniżka naliczana jeśli ktoś jest m.in. członkiem PZMotu, CAPRI i innych.

Pojazd na żółtych tablicach tzw. Zabytek albo pojazd Historyczny z ustawy czyli taki który ma przynajmniej 40 lat.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Ryszard
Gość

panie Michale proszę o kontakt

Paweł
Gość

Witam, czyli za mojego 42 latka, pojazd historyczny z ustawy powinienem zapłacić dużo mniej niż obecnie nie będąc członkiem PZMotu ani innych?

Simon88
Użytkownik

Jakiś czas temu była taka promocja w PZU, że w razie awarii Ci auto lawete opłacali tzn. ubezpieczyciel. Mogę powiedzieć, że to prawda bo sam skorzystałem. http://autolaweta-gda.pl/

Paweł
Gość
Witam, wracając do wcześniejszych wypowiedzi, to chciałem zapytać o taką rzecz a mianowicie też posiadam 42 latka na białych tablicach czyli historyczny i zamierzam w czerwcu wypowiedzieć umowę OC podpartą artykułami o nieobowiązkowym OC dla pojazdów historycznych. oczywiście mój ubezpieczyciel nic o takiej ustawie nie wie i straszy jakimiś karami za brak oc. Teraz takie pytanie, czy im na szkoleniach nic o tym nie mówią, czy wiedzą i robią ze mnie głupka żeby kasę wyciągnąć twierdząc że tylko zabytek można wypowiedzieć, czy mogę śmiało wypowiedzieć umowę oc? bo znając Polskę to ustawa ustawą a ubezpieczalnia może mieć jakieś ale żeby… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wyraźnie mówi o braku obowiązku posiadania OC na pojazd historyczny w sytuacji, gdy pojazdem się nie przemieszczamy. W momencie, gdy samochód uczestniczy w ruchu drogowym, OC musimy mieć. Można zawrzeć umowę krótkoterminową. Gdyby ubezpieczyciel miał wątpliwości, trzeba wystąpić do niego z reklamacją – niech szczegółowo wyjaśni swoje wątpliwości podając stosowną podstawę prawną.

mario
Gość

I kolejny już trzeci absurd- dlaczego kara za brak OC to ponad 4000 zł a za brak sprawnego technicznie samochodu conajwyżej 500 zł plus kara za odholowanie? Wniosek z tego taki że mniej ważne jest bezpieczeństwo ludzi dla państwa zagrożone niesprawnym samochodem niż kwestia daniny 4000 OC z której ci biurokraci sie utrzymują. Co jest wazniejsze dla nich ? zycie obywateli czy kasa? odpowiedzcie sobie sami- to skandal! Żyjemy w chorym kraju. W końcu wszyscy młodzi wyjadą i zostawią ten syf

MMM
Gość

Kara za brak OC to są 2x minimalna krajowa brutto (4000 bo minimalna 2000 brutto). To jest za powyżej 14 dni + kontrola.

Reguluje to zupełnie inna ustawa.

Zapewniam Cie, że gdyby za niesprawny technicznie samochód dało się wypisać mandat 4000 zł — to każdy policjant, nawet w najmniejszej wiosce – nie robiłby nic tylko zbierał łapówki za niewypisanie mandatu albo lepił takie mandaty choćby za przepaloną jedną żarówkę — i jeszcze był z tego dumny.

I wtedy młodzi których nie stać na nowe auto z salonu rzeczywiście by wyjechali z takiego chorego kraju.

Zbigniew
Gość

OK ! jak tak uważasz Bohaterze to Ci podpowiem: Tą chorobę widać w prędkośći jaką jechali kierowcy na A1 kiedy nastąpiła tak poważna kraksa -a dobrze że nikt nie zginął, jak sądzisz kto zapłaci za zniszczone samochody tym pokrzywdzonym własicielom -Aniołki? Temat drugi -Jak się nie ma miedzi to pieniądze na kondony pożycza się od Ojca. Pozdrawiam Logicznych.

spiknief
Gość

po..irdolony zbysiu, powiedzial co wiedzial, zbysiu jest z P-is-U, pozdrawiam kondo-iarzu!

marcello
Gość

spiknief- pomyśl.

lucjusz12+
Gość

jak korzystasz z toalety czy telefonu też myslisz pilotycznie spikniefie? pozdrawaim

mario
Gość

Kolejny absurd polskiego prawa- brak możliwości zawieszenia w płaceniu OC na okres braku użytkowania samochodu np stoi w zimie, lub z powodu wyjazdu- stoi dwa lata. Dodatkowo żeby wyrejestrowac samochód w celu braku placenia oc trzeba go albo zezłomować albo sprzedać i nie można go sobie z sentymentu zostawić w garażu, chyba ze bede opłacał złodziejom OC – to wtedy jest wporządku.

mario
Gość

OC na wszystkie samochody powinno być dobrowolne. To chory system. To tylko i wyłącznie moja sprawa czy będę w stanie pokryć koszta wypadku i polscy biurokraci, złodzieje nie powinni w tym mieszać palców!

Czesiek
Gość

Ja jeżdżę 333 konnym BMW 645 Ci, ale oficjalnie „nic nie mam i nic nie zarabiam” – czyli wg Ciebie będzie OK, gdy wyślę do piachu twoją (celowo z małej) żonę, a małe dzieci na wózek do końca życia, i nie będę ponosił z tego tytułu żadnych kosztów (nie mówimy o KK) ? Kto zapłaci za leczenie i rehabilitację rodziny takiego trolla jak ty?

MMM
Gość

A gdy to zrobisz np. rowerem — tj. będą Cie omijać i rozbiją się na drzewie z wielką prędkością to już ok ??? Kto wtedy zapłaci za rehabilitację trollu Cześku jak rowery nie mają OC ?

mario
Gość

Dlatego nie mam samochodu. a Jeżeli bede miał to na żółtych tablicach. Nie bede złodziejom płacił za pozorną „opiekę”

Mike
Gość

Dostałem auto, które w 2017 roku będzie mieć 40 lat (1977). Pierwszy właściciel wypowiedział umowę OC w 1999 roku. Od tamtego czasu auto stało w garażu. Nawet nie wiem, czy jest zarejestrowane? Pamiętam, że w tamtych czasach można było wypowiedzieć umowę bez zawierania nowej. Gdybym chciał teraz zarejestrować (lub przerejestrować) auto np. na żółte tablice co z OC? Czy musiałbym zapłacić za te 16 lat, czy za 3 lata (jako przedawnienie), czy też tylko od czasu kiedy jestem właścicielem tego auta?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

Pana odpowiedzialność rozpoczęła się w momencie nabycia prawa własności do auta. Jeśli auto nie posiada „żółtych tablic”, to UFG może dokonać weryfikacji historii ubezpieczenia do 3 lat wstecz, w związku z powyższym proponuję sprawdzić fakt, czy auto jest zarejestrowane, jak również po sprawdzeniu wykupić polisę OC. Możemy w tym pomóc 🙂 Proponuję skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń mfind.pl lub też o telefon pod numerem 22 490 90 00, gdzie nasz konsultant przedstawi Panu dostępne opcje ubezpieczenia 🙂

Pozdrawiam

Mike
Gość
Dziękuję Panie Macieju. Jeszcze jedna kwestia – pisze Pan „Jeśli auto nie posiada „żółtych tablic”, to UFG może dokonać weryfikacji historii ubezpieczenia do 3 lat wstecz”. Czyli mam rozumieć, że jeśli dokonam rejestracji (przerejestrowania) auta na żółte blachy i wykupię OC to UFG nie będzie weryfikować? Czy mógłbym prosić o podstawę prawną? Druga sprawa, czy kara z UFG to ok. 4 000 zł. za 1 rok bez ubezpieczenia, czy to jest opłata zryczałtowana niezależna od czasu – czyli jeśli dobrze pamiętam od 14 dni do – jak Pan pisze – 3 lat bez OC? Pytam się dość szczegółowo ponieważ ja… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość
Dzień dobry pisząc o żółtych tablicach i weryfikacji w UFG miałem na myśli fakt, że auto zabytkowe/historyczne nie ma obowiązku posiadania rocznego ubezpieczenia OC, tylko np. : krótkoterminowego, kiedy się porusza. Idąc dalej, jeśli auto od dnia dzisiejszego do 3 lat wstecz, nie miało takiej rejestracji i jej nie posiada, to UFG może ścigać właściciela za brak ubezpieczenia OC ( jeśli taki nastąpił ). Opłata karna jest nakładana jednorazowo, w roku kontroli, kiedy wykryta zostaje przerwa w ubezpieczeniu. Karę od UFG można otrzymać nawet za jeden dzień bez ubezpieczenia OC. Ciekawa propozycja z tą abolicją, niestety jeszcze nikt na to… Więcej »
Bogdan
Gość

Mam do odkupienia od starszego kuzyna za niewielkie pieniądze, samochód dużej wartości rynkowej jak też kolekcjonerskiej ,niestety niema jeszcze 40 lat a OC nie opłacone od kilkunastu lat.Nachodzą go złomiarze oferując mu grosze za pozbycie się kłopotu,,czy mogę kupić ten samochód bez narażeń na kary ze strony UFG ? .

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

jak najbardziej może Pan to zrobić, ważne jest żeby w dniu spisania umowy KS, kiedy przechodzą na Pana wszelkie prawa i obowiązki, pamiętał Pan o zawarciu polisy OC. Wtedy wszystko będzie ok 🙂

Pozdrawiam

Adrian
Gość

Witam. Mam 27 letniego passata b3 i chciałbym go zarejestrować jako zabytek bo jestem młodym kierowcą i ubezpieczenie jest kosmiczne lecz w tym kierunku potrzebowałbym pomocy kogoś kto już tak zrobił i mógłby pomóc

Kondrot Michał
Gość

Możesz zarejestrować go jako zabytek i mieć tańsze ubezpieczenie. Ale równie dobrze możesz skorzystać z alternatywnej opcji, która będzie dużo szybsza i tańsza dla Ciebie.

Więcej informacji w mailu, albo telefonicznie.

Zapraszam.

Czesiek
Gość

Pacat B3 zabytkiem? Hahahahahahahahahahahahahaha!!!!!!!!!!!
Jak cie nie stać na OC to kup sobie Pandę, a nie zaśmiecaj otoczenia takimi złomami to raz, a dwa, żaden WKZ nie zezwoli na rejestrację takiego auta na żółte tablice!
A potem przez takich drogowych trolli (młody bóg w swym 100 konnym pacacie) reszta społeczeństwa płaci coraz więcej za OC.

Marcin
Gość

Jeśli spełnia wymagania na zabytek to jak najbardziej możesz zarejestrować, sam miesiąc temu zarejestrowałem etz 150na zabytek a pan konserwator jako przykład białej karty pokazał mi wypełnioną z golfemll

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

zamieszczam link do artykułu, który może pomóc – jak zarejestrować pojazd zabytkowy?

Pozdrawiam

Sebastian
Gość
Witam, Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem to nie mogę skorzystać z okresowego ubezpieczenia OC ponieważ nie prowadzę działalności związanej z handlem pojazdami? ( jestem pracownikiem fizycznym ) W takiej sytuacji mam płacić ubezpieczenie jak za auto nie będące zabytkiem ? Planuje kupić auto zabytkowe ale będące jeszcze na zwykłych „blachach”. Dopuszczam opcję że nawet trzeba będzie wykonać renowacje która może potrwać kilka lat. Czy opcja czasowego ubezpieczania pojazdu dopuszcza tak długi okres postoju auta? Czy w Polsce obowiązują może jakieś inne przepisy na które można się powołać , jeśli chciałoby się zrobić przerwę w płaceniu składek? Rozumiem że po zakupie takiego… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Witam 😉

Dopiero gdy auto jest zabytkowe(„żółte tablice”) to jako właściciel takiego pojazdu,ma Pan prawo do zakupu krótkoterminowego OC. Nie ma niestety innej możliwości. W wydziale komunikacji, chcąc zarejestrować auto jako zabytkowe musi Pan również mieć ze sobą dowód ubezpieczenia. Więc do momentu rejestracji musi Pan opłacać normalne, roczne OC.
Później ma Pan prawo wykupić polisę co najmniej 30-dniową np. na czas zlotu czy zwykłej przejażdżki a maksymalnie roczną, pamiętając o tym, ze roczną trzeba wypowiedzieć, jeśli nie chce się jej kontynuować. Przy krótkookresowych polisach nie ma takiej konieczności.

Pozdrawiam

Mariusz
Gość
Witam Niestety większość naszych ekspertów i urzędników nie zna ustawy o ubezpieczeniach w ramach, której funkcjonują, nagminne jest mylenie pojazdów zabytkowych i historycznych. Pojazdy historyczne, czyli takie, które mają wiecej niż 40 lat, nie muszą być ubezpieczone ciągle. Jeśli kupujemy pojazd starszy niz 40 lat i zarejestrowany jest on na białych blachach, to nie musimy go ubezpieczać, w momencie przerejestrowania i zezwala na to ustawa. Niestety urzędnicy słabo znają tą ustawę i trzeba trochę powalczyć. Ja dałem panu w urzędzie fragment ustawy do poczytania, a i tak prosił mnie o napisanie oświadczenia, że nie zamierzam ubezpieczac pojazdu, bo mam do… Więcej »
Dariusz
Gość

Mariusz , proszę o kontakt !
Mam zamiar kupić pojazd z 1957 roku. Ma on więciej niż 40 lat.
Jakie są więc procedury związane z rejestracją ?
Czy muszę brać rzeczoznawcę i rejestrować go w Rejestrze zabytków ?
Czy może wystarczy sam wiek i to, że w 100% jest oryginalny ?
Przeraża mnie ta papierkowa robota i nie mam na nią czasu .
Napisz na : [email protected]

Kondrot Michał
Gość

Jak pojazd ma 40. Nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Idziesz do wydziału komunikacji i rejestrujesz auto. Dostajesz czarne normalne tablice. A pojazd ubezpieczasz w momencie gdy wprowadzasz go do ruchu.

Do uznania pojazdu jako pojazd Historyczny musi być spełniony wymóg wieku. Nie ma wymogu Oryginalności części.

Pozdrawiam

Piotr
Gość

Jestem w podobnej sytuacji. Ciekawe czy autorzy odpowiedzą na pytanie.

Maciej Putrzyński
Gość

Witam 😉

odpowiedź powyżej.

Pozdrawiam

Bogumiła
Gość
Ubezpieczenie samochodu zabytkowego wiąże się jeszcze z jedną sprawą , otóż jeśli umowa OC na samochód zabytkowy jest zawarta na 12 miesięcy to niestety podlega ona wznowieniu na następny okres ubezpieczenia ( tak jak inne OC na 12 m-cy) i trzeba ta umowę wypowiedzieć . Sama przerabiałam taki problem. Agent lub inny ubezpieczyciel powinien powiadomić o takiej procedurze. Ponadto brak jest informacji o takich przepisach , wiedzą o tym tylko nieliczni. Niekiedy ubezpieczenie samochodu zabytkowego jest opłacalne wykupując polisę na cały rok niż np. na 1 lub 3 miesiące. a po roku zaczyna się problem , proszę nie bagatelizować wezwań… Więcej »
Katarzyna Archacka
Użytkownik

(Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152) „Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy”. W tym przypadku w ustawie nie ma zastrzeżeń dot. pojazdów historycznych nie są zatem wyłączone z konieczności wypowiedzenia umowy najpóźniej dzień przed końcem (umowy), jeżeli została zawarta na okres 12 miesięcy.

Pozdrawiam

Jaromir
Gość

Dzień dobry.
Jestem właścicielem zarejestrowanego, stojącego w garażu skutera Osa z 1958 roku (nie ma aktualnego przeglądu). Opłacam co roku składkę w PZU, które z resztą samo się przypomina. Czy przy najbliższej rocznicy mogę po prostu przestać płacić czy muszę najpierw wymówić?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,
Jeżeli nie będzie Pan chciał dalej opłacać rocznej polisy to najpóźniej na 1 dzień przed jej końcem należy złożyć pisemne wypowiedzenie umowy.
Pozdrawiam.

Ekspert Link4
Gość

Samochód historyczny lub starszy niż 40 lat możesz ubezpieczyć w pakiecie OC z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.

xxl
Gość

artykuł sponsorowany przez PZU, podane składki na garbusa to kłamstwo, MTU ma taniej

Dominika Grabek
Gość

Dzień dobry,
podane składki kalkulowane były w maju 2014 r. Ustaliłam na infolinii PZU, że obecnie składka za OC podanego w tekście pojazdu będzie wynosiła 314 zł, czyli niewiele więcej. Różnica może wynikać ze zmiany taryf. Zawarta w tekście kalkulacja nie ma charakteru pełnego raportu o cenach OC zabytkowego pojazdu we wszystkich towarzystwach ubezpieczeń, a jedynie ma za zadanie pokazanie różnic w stawkach za OC w różnych firmach.

AFK 4x4
Gość

czy to prawda, że jeśli samochód ma więcej niż 40 lat i nie jeździ to zgodnie z polskim prawem nie muszę wykupić ubezpieczenia OC.
Jeśli tak to możecie podać mi ustawę i artykuł, który o tym mówi.

Akademia mfind
Gość
Dzień dobry, pozwolimy sobie przytoczyć odpowiedź Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: „Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) posiadacz pojazdu historycznego (tj. starszego niż 40 lat) jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przed wprowadzeniem takiego pojazdu do ruchu. Jeśli pojazd „ukończy” 40 lat, wówczas nie będzie Pan miał obowiązku zachowania ciągłości z tytułu tego ubezpieczenia OC jako jego posiadacz. Jeśli umowa dwunastomiesięczna będzie jeszcze trwała należy poczekać… Więcej »
AFK 4x4
Gość

Bardzo dziękuję za pomoc

A.
Gość

AC w UNIQA do 15 roku eksploatacji.

wpDiscuz