Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta
mfind.pl

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Marzysz o tym, żeby wymienić swoją wysłużoną Skodę Fabię na nowe Audi A6, którym będziesz mógł się pochwalić kolegom z pracy, ale Twoja świnka skarbonka świeci pustkami. Zaczynasz rozważać pożyczkę, zgłębiać warunki kredytów i porównywać oferty różnych banków. Twoją pierwszą decyzją będzie wybór pomiędzy zwykłym kredytem gotówkowym, a kredytem celowym, przeznaczonym wyłącznie na zakup auta.

Kredyt samochodowy będzie niżej oprocentowany, bo jego zabezpieczeniem jest samochód, a w razie problemów ze spłatą zawsze można sprzedać auto. Bank, mając konkretne zabezpieczenie, ponosi mniejsze ryzyko – zatem może taniej udzielić kredytu.

Decydując się na kredyt samochodowy będziesz musiał zgodzić się jednak na ustalone przez bank zabezpieczenia spłaty, najczęściej przewłaszczenie samochodu i zastaw rejestrowy. Bank zostanie wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel auta. Po spłacie zadłużenia będzie można wykreślić kredytodawcę z dowodu. Kredyt samochodowy jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą kupić auto względnie nowe. Banki niestety nie chcą dawać kredytów samochodowych na auta starsze.

Jeśli więc masz na oku kilkuletnią, używaną perełkę, możesz zainteresować się kredytem gotówkowym. Będzie on droższy, ale bardziej elastyczny. Banku nie będzie interesować to, na co wydasz pieniądze, dlatego nie ustanowi zabezpieczenia na Twoim świeżo zakupionym samochodzie. Nie będzie też wymagał cesji praw z polisy AC.

Obowiązkowa cesja z polisy AC

OC auta jest ubezpieczeniem obowiązkowym, więc nie jest tajemnicą, że należy je wykupić dla nowo kupionego samochodu, niezależnie od tego czy został kupiony na kredyt, za oszczędności, czy wygraną z totolotka.

Inaczej jest z autocasco, którego zakup jest dobrowolny, ale banki wymagają polisy AC podczas zawierania umowy kredytu samochodowego. Będziesz miał w związku z tym kilka obowiązków – takich jak te, zawarte w regulaminie Volkswagen Banku:

cesja vw

Instytucja finansowa, która udziela Ci pożyczki na wymarzone auto, zobowiąże Cię do dokonania cesji umowy ubezpieczenia AC, a także określi jego zakres. Najważniejszym warunkiem jest zadbanie o to, żeby polisa była rozszerzona o ryzyko kradzieży auta. Zapis o tego typu zabezpieczeniu dla banku wygląda następująco (umowa kredytu samochodowego mBank):

cesja mbank

Bank określił minimalny wymagany zakres AC, okres ważności, a także zaznaczył, że polisa nie powinna uwzględniać udziału własnego w szkodzie. Do dokumentów składanych podczas dopełniania formalności kredytowych należy dołączyć polisę z adnotacją dokonania cesji ubezpieczenia na bank lub zaświadczenie od ubezpieczyciela.

Kto dostanie odszkodowanie?

Jeśli będziesz musiał zgłosić szkodę w swoim zakupionym na kredyt aucie, konsultant na infolinii ubezpieczyciela zapyta Cię, czy samochód jest przedmiotem kredytu lub leasingu. Będziesz musiał podać nazwę banku, który figuruje w dowodzie jako współwłaściciel. Po zgłoszeniu szkody powinieneś poinformować o tym bank, aby wystawił upoważnienie do odbioru odszkodowania dla Ciebie lub dla warsztatu, który będzie się zajmował naprawą.

W przypadku kradzieży pojazdu kwotę pozostałą do spłaty pokryje za Ciebie ubezpieczyciel. Jeśli odszkodowanie będzie większe niż Twoje zobowiązanie, bank zwróci Ci różnicę.

Schody zaczynają się, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania w przypadku utraty auta, na przykład jeśli uzna, że nie zostały dopełnione wymogi umowy i powoła się na klauzulę ograniczenia odpowiedzialności. Taką sytuację przywołała Gazeta Ubezpieczeniowa, opisując przypadek, w którym kredytobiorca zgłaszając kradzież auta oświadczył, że miał trzy komplety kluczyków, podczas gdy przy składaniu wniosku o polisę zadeklarował jedynie dwa komplety. Ubezpieczyciel uznał, że poszkodowany oświadczył nieprawdę i odmówił wypłaty odszkodowania. Sprawa trafiła do sądu i choć właściciel skradzionego auta miał dużą szanse na wygraną, uznano, że to nie on powinien być stroną konfliktu, tylko bank i sprawę oddalono. Dlatego szczególnie ważne jest współdziałanie między stronami umowy kredytowej i ustalenie wariantów działania w przypadku problemów z ubezpieczycielem.

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych od banku

Kiedy udajesz się do banku po kredyt samochodowy, możesz z niego wyjść nie tylko z funduszami na nowe auto, ale również z pakietem ubezpieczeń komunikacyjnych, które okażą się niezbędne po zakupie czterech kółek. Będzie to na pewno obowiązkowe OC oraz AC wymagane przy zaciąganiu kredytu. Bank da Ci możliwość wykupienia pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, w których może znaleźć się także NNW i assistance.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie samochodu na kredyt nie musi być wykupione w banku, który udziela pożyczki. Może to być AC w dowolnym towarzystwie, byle tylko spełniało bankowe wymogi. Ponadto, jeśli nie jest to Twój pierwszy samochód, być może bardziej korzystne będzie dla Ciebie kontynuowanie współpracy z dotychczasowym ubezpieczycielem, ze względu na zniżki. Bank nie może zmusić Cię do zakupu proponowanych przez niego produktów, dlatego upewnij się, że zapoznałeś się ze wszystkimi ofertami, zanim zdecydujesz się na zakup.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu w leasingu – leasingodawca dyktuje warunki

Podsumowanie

 • Kredyt samochodowy jest tańszy, bo jego zabezpieczeniem jest auto.
 • Kredyt gotówkowy daje większą elastyczność - banku nie interesuje, jaki samochód kupisz. Nie będzie też jego współwłaścicielem.
 • Przy kredycie samochodowym konieczne jest ubezpieczenie AC i cesja praw z tej polisy na bank.
 • Kredytodawca określi warunki, jakie musi spełniać polisa AC.
 • W przypadku szkody częściowej bank może wystawić upoważnienie do odbioru odszkodowania dla Ciebie lub warsztatu.
 • Jeśli dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej, priorytetem będzie pokrycie z odszkodowania reszty kredytu.
 • Nie musisz kupować ubezpieczenia samochodu od razu w banku - możesz wybrać je samodzielnie. AC powinno jednak spełniać bankowe wymagania.

Autor artykułu:

Moją pracą jest zarządzanie, planowanie i dbanie o kontakt z klientem. W swoich czterech kątach piszę, czytam i gram na konsoli, a w większych przestrzeniach pływam i jeżdżę na łyżwach. Ale ponad wszystko jestem kinomaniakiem.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

10 komentarzy do "Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Karol
Gość

Dlaczego taka duża różnica jest w ubezpieczeniu OC I AC przedstawionym przez AVIVE I PZU na korzyść tego pierwszego róznica wynosi 700 zł od czego to zależy, samochód jest osobowy, 1,0 pojemnosc ?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

każde TU inaczej wycenia ryzyko szkodowości dla poszczególnych modeli aut.

Pozdrawiam

Tom
Gość

Dlaczego oc sa tskie drogie i czemu niema mozliwosci wykupienia go tylko na te dni w ktorych jezdze.

Uwazam ze to okradanie ludzi bo dlaczego ubezpieczyciel ma dostawac kase jesli auto stoi.
Przeciez zyjemy w tzw. Kraju demokracji to ja chce wybierac kiedy bede gdzies jechac a nie ub. Twierdzi ze csly czas suto jest w ruchu.
Czy sa szanse zeby to zlodziejskie oc dzialalo na innych warunkach

Maciej Putrzyński
Gość

Witam 😉

Jeśli auto nie jest wyrejestrowane, to cały czas podlega obowiązkowi ubezpieczenia. Ewentualnie, jeśli jest to auto historyczne to można wtedy kupić polisę krótkoterminową. I jest jeszcze jedna opcja… można wejść na naszą porównywarkę mfind.pl i zaoszczędzić ładną kwotę 😉

Pozdrawiam

Tom
Gość

I wlasnie to jest bez sesu i sciaganie kasy bo prawo jest robione nie dla ludzi a dla firm i politykow .
Bo jesli ja raz w roku przez 3 tygodnie uzywam auta a reszte stoi to dlaczego mam placic za caly rok.
Tylko ze jesli by byla taka mozliwosc to ktos by nie zarobil a lepiej wprowadzic takie przepisy zeby sciagac kase .
No taka polska .
Dziekuje.

Maciej Putrzyński
Gość

Niestety przepisy są bezduszne a nam nie pozostaje nic innego, jak tylko się do nich dostosować.

Pozdrawiam

Alex
Gość

Witam.
Fajnie ze mozna cos wyliczyc tylko ze chcialbym wyliczyc oc ale nie do konca mi die podoba to ze zeby wyliczyc nawstukiwslem sie sporo a potem musze podac moje dane i to jest nie fajne bo w wsszej bazie odrazu bede widniec .a niechce.
Jesli jest to mozliwe usuncie ta obcje .
Albo podajcie ja na samym poczatku co zaoszczedxi sporo czasu. Bo albo chce podac i wyliczyc albo nie.
Dobrze by bylo zeby to zmienic ale chyba niema takiej obcji.
A i brskuje modelu w spisie fista qobo .wiec nie do konca mozna cos wyliczyc pozdrawiam.

Maciej Putrzyński
Gość

Witam 🙂

zostawianie swojego numeru tel. bądź adresu email jest dobrowolne 😉 Tak samo jak podawanie imienia i nazwiska.
Jeśli chodzi o samochód, dodamy go do bazy danych. Dziękujemy za spostrzegawczość.

Pozdrawiam

Barbara
Gość

miałam kolizję nie z mojej winy.współwłaścicielem auta jest bank.rzeczoznawca wycenił szkodę na 3000zł,a ja dostałam 1500 zł na konto dlaczego?

Urszula Borowiecka
Gość

Ponieważ odszkodowanie zostało wypłacone proporcjonalnie do współwłasności.

wpDiscuz