Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Burze, wichury, gradobicia – ubezpieczenie od skutków żywiołów. Gdzie kupić polisę?

Burze, wichury, gradobicia – ubezpieczenie od skutków żywiołów. Gdzie kupić polisę?

Zapewnij sobie spokojny sen

Wybierzemy dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie mieszkania lub domu
Nawet 50% taniej z gwarancją pełnego bezpieczeństwa

Kup online lub przez telefon

Ubezpieczenie od skutków żywiołów kosztuje grosze, szkody – tysiące

Jeśli zastanawiasz się, czy warto wykupić takie ubezpieczenie, przemyśl to, co w ostatnich latach dzieje się w kraju. Burz, trąb powietrznych i gwałtownych ulew nie da się przewidzieć, a ich skutki są coraz bardziej poważne. Po przejściu burzy w Małopolsce straty tylko w jednym mieście oszacowano na kilkadziesiąt milionów złotych. Wielu ludzi w ciągu nocy straciło dorobek życia. Nie mogli tego przewidzieć, ale mogli się ubezpieczyć i jeśli tak zrobili, będą mieli środki na rozpoczęcie życia od nowa.

Polisa zabezpieczająca majątek przed zdarzeniami losowymi jest elementem ubezpieczenia domu/mieszkania, czyli ubezpieczenia majątkowego. Kosztuje kilkaset złotych rocznie, a zabezpiecza dobytek całego życia. Nie warto liczyć, że w przypadku nieszczęścia państwo pokryje koszty strat. Tym, którzy wierzą w taką pomoc, wystarczy przypomnieć, że zasiłki dla powodzian najczęściej wynosiły 6 tysięcy złotych, bez względu na skalę zniszczeń. To kwota, która nie pokryje kosztów remontu zalanego domu, nie mówiąc o wymianie zniszczonych okien, drzwi, posadzek. Odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń może pokryć wszystkie Twoje straty, pod warunkiem że wykupisz pełne ubezpieczenie nie zaniżając wartości domu dla niższej składki.

Ubezpieczenie od skutków żywiołów zabezpieczy Twój dobytek

Decydując się na zakup polisy majątkowej nie warto oszczędzać – od zakresu ubezpieczenia, a co za tym idzie ceny polisy, zależy Twoja ochrona. Jeśli więc zdążyłeś sobie pomyśleć, że wybierzesz ubezpieczenie, które ochroni Cię przed skutkami burz, ale zrezygnujesz z ochrony od przepięć wywołanych uderzeniem pioruna, uważaj – Twoje ubezpieczenie będzie niepełne.

Aby zakup miał sens i zapewniał Ci kompleksową ochronę, powinieneś przeanalizować dokładnie wszystkie scenariusze wydarzeń i wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Nie odsuwaj od siebie wizji pożaru, podtopienia, szkód wyrządzonych przez powalone drzewa czy grad – tylko biorąc pod uwagę wszystkie możliwe skutki żywiołów, zapewnisz sobie ochronę.

Spokojnie i rzeczowo rozmawiaj z agentem i zadbaj, aby wszystkie ważne punkty znalazły się w Twojej umowie. Skup się na tym, ponieważ w ferworze wydarzeń możesz nie pamiętać, jakie były warunki Twojego ubezpieczenia, a od tego zależy wypłata odszkodowania.

Warto również ubezpieczyć od skutków żywiołów samochód w ramach dobrej polisy AC.

Jak zgłosić szkodę i uzyskać odszkodowanie za zniszczenia przez żywioł?

Na zgłoszenie szkody masz najczęściej od jednego do siedmiu dni – to zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś polisę. Szkodę możesz zgłosić telefonicznie albo wypełniając formularz online. Już w czasie interwencji straży pożarnej czy policji musisz zadbać o zdobycie odpowiedniej dokumentacji. Poproś o kopie raportów służb oraz zrób dokumentację fotograficzną. Przyda Ci się ona w czasie rozmowy z rzeczoznawcą, tym bardziej, że będziesz musiał szybko zacząć sprzątanie.

Pamiętaj jednak, żeby najpierw zadzwonić do ubezpieczyciela i ustalić, co możesz sprzątać, a co powinno pozostać nienaruszone do wizyty rzeczoznawcy. Na pewno będziesz musiał zabezpieczyć miejsce zdarzenia przed dalszym powiększaniem się uszkodzeń. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel może pomyśleć, że działasz celowo, aby podwyższyć wartość szkody. Jak się domyślasz, nie zadziała to na Twoją korzyść.

Zgromadź również wszystkie rachunki za materiały, których użyłeś do wykończenia domu, a które zostały zniszczone w czasie nawałnicy – oczywiście jeśli je masz. Mogą to być faktury za płytki, panele, ramy okienne – wszystko, co znajdziesz. To pomoże rzeczoznawcy wycenić szkodę.

Po zgłoszeniu szkody w ciągu około 7 dni przyjdzie do Ciebie rzeczoznawca. Dokona oględzin, odbierze od Ciebie dokumenty i oszacuje straty. O wycenie szkody zostaniesz poinformowany pisemnie lub telefonicznie. Na wypłatę odszkodowania ubezpieczyciel ma 30 dni.

Pamiętaj, że w przypadkach, w których chodzi o dorobek całego życia i bezpieczeństwo Twojej rodziny, nie warto oszczędzać. Wykupując polisę zabezpieczającą przed skutkami burz, wichur i gradobić, zapewniasz sobie i bliskim spokojny sen. Dzięki opłacaniu składki w przypadku przejścia żywiołu otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci posprzątać i odbudować zniszczony dom.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania - online i przez telefon

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie od skutków żywiołów to część ubezpieczenia domu/mieszkania.
 • Wykupując je, zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia – najlepiej, aby był jak najszerszy.
 • Na zgłoszenie szkody losowej masz od 1 do 7 dni w zależności od postanowień OWU.
 • Odszkodowanie otrzymasz po wycenie szkód dokonanej przez rzeczoznawcę.

Autor artykułu:

Studiowałam marketing po to, żeby odnaleźć się w pisaniu. Teraz studiuję oferty ubezpieczycieli, żeby odnaleźć ich wszystkie słabe punkty. A w wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rolkach i przesiaduję w kinach.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Burze, wichury, gradobicia – ubezpieczenie od skutków żywiołów. Gdzie kupić polisę?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Gabi
Gość

Jeśli macie stary budynek, to za zerwany dach dostaniecie figę z makiem ! ponieważ WSZYSCY
ubezpieczyciele wypłacają szkodę jedynie kiedy : dach jest zakotwiczony, krokwie i pokrycie są
nie zniszczone ( nie spróchniałe). Czyli oferta na takiej samej zasadzie jak Auto Casco – opłaca
się przy nowych domach.

wpDiscuz