Zapewnij sobie spokojny urlop

Wyszukamy dla Ciebie najlepszą polisę turystyczną
Nawet 50% taniej za pełny pakiet ochrony

Kup online lub przez telefon

Na początek uwaga dla miłośników jednej deski, którzy mogliby poczuć się urażeni. W naszym tekście pojawiają się głównie narciarze – ale podkreślamy, że snowboardziści potrzebują dokładnie takiej samej ochrony ubezpieczeniowej. Polisa na snowboard będzie też kosztowała tyle samo ile ubezpieczenie na narty.

Odpowiednim ubezpieczeniem na zimowy wyjazd będzie polisa turystyczna – ale taka, która obejmuje swoim zakresem uprawianie narciarstwa lub snowboardingu.

Ubezpieczenie narciarskie w Polsce i za granicą

Polisa ubezpieczeniowa dla narciarzy, w przypadku wyjazdu zagranicę, diametralnie różni się od ochrony, którą możesz zapewnić sobie w kraju. W Polsce każdy płacący składki, objęty jest powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku kontuzji na stoku, nie musisz więc martwić się o koszty leczenia, bo zapłaci za Ciebie Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowo ominą Cię koszty ratownictwa górskiego. Górskie lub Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe samo zabiega o finansowanie akcji ratowniczych, a to oznacza, że w razie wypadku na nartach przyjdzie Ci z pomocą bez pytania o ubezpieczenie. Nie będzie też domagać się zwrotu kosztów akcji.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z szusowaniem za granicą. Na terenie Europy również chroni Cię publiczne ubezpieczenie na takich zasadach, jakie obowiązują w kraju, w którym przebywasz. Przed wyjazdem musisz jednie wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek o  jej wydanie powinieneś złożyć w regionalnym oddziale NFZ.

Czytaj także: EKUZ – bezpłatna ochrona ubezpieczeniowa poza granicami kraju

Fundusz pokrywa koszty leczenia pod warunkiem że w kraju, w którym udzielono Ci pomocy, skorzystałeś z zabiegów finansowanych ze składek. Pamiętaj też, że NFZ nie zwróci pieniędzy za transport do Polski. Nie sfinansuje też akcji ratowniczej, a jej koszty mogą cię zrujnować, zwłaszcza jeżeli na pomoc przyleci śmigłowiec.

Czytaj także: Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – nie płać za śmigłowiec

Widzisz więc wyraźnie, że dodatkowe, prywatne ubezpieczenie na narty przyda się przede wszystkim gdy wybierasz się szusować na zagranicznych stokach –  Polsce nie jest aż tak potrzebne.

Narciarstwo – sport wysokiego ryzyka?

Wybierając polisę powinieneś zwrócić uwagę, w jaki sposób dany ubezpieczyciel zakwalifikuje Twoje wyczyny sportowe. Załóżmy, że na nartach jeździsz amatorsko, nie zajmujesz się wyczynowo tą dyscypliną sportu ani nie szukasz adrenaliny poza oficjalnymi trasami. Mimo rekreacyjnego zjeżdżania po łatwych trasach, w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) może znaleźć się zapis, że i tak uprawiasz sport wysokiego ryzyka – tak kwalifikuje narciarstwo firma ERV, która specjalizuje się w polisach turystycznych i często ubezpiecza wyjazdy zorganizowane przez biura podróży.

Sprawdź w OWU definicje pojęć (są na samym początku dokumentu), aby dowiedzieć się, jakie rodzaje aktywności będą dla Twojego ubezpieczyciela sportami wysokiego (podwyższonego) ryzyka. Nie zniechęcaj się jednak, jeśli okaże się, że jakiś ubezpieczyciel przyzna narciarstwu wyższą kategorię ryzyka – oblicz składkę w internetowym kalkulatorze, bo może okazać się, że polisa w tej firmie wcale nie będzie droższa niż w innych.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenie narciarskie, czyli polisa turystyczna dla amatorów zimowych sportów, najczęściej zawiera kilka składników – zatem jest to ubezpieczenie pakietowe. Oto najważniejsze ubezpieczenia wchodzące w skład takiego pakietu:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – zapewnia pokrycie kosztów leczenia za granicą. Powinno obejmować również koszty akcji ratowniczej.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, np. gdy doznasz kontuzji na stoku.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym) – zapewni, że za szkody, które wyrządzisz osobom trzecim (np. gdy podetniesz innego narciarza) nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni, ale zrobi to Twój ubezpieczyciel.
  • Assistance – konsultanci Centrum Alarmowego ubezpieczyciela zorganizują Ci np. wizytę u lekarza, transport medyczny, udzielą informacji w przypadku problemów w podróży.
  • Ubezpieczenie bagażu lub/i sprzętu sportowego od kradzieży, zniszczenia.

Bardzo ważną pozycją w ubezpieczeniu narciarskim (ale i dla tych, którzy na szlak wybierają się pieszo) jest pokrycie kosztów akcji ratowniczej. To istotne, bo koszty użycia śmigłowca przez górskie pogotowia, chociażby za naszą południową granicą, są olbrzymie. Godzina pracy takiej maszyny to około 3 tysięcy euro. Na korzyść narciarzy działa fakt, że w przeciwieństwie do wspinaczy, najczęściej uprawiają swój sport w publicznych, dobrze przygotowanych miejscach. W razie wypadku odpada niebagatelny koszt wielogodzinnej akcji poszukiwawczej.

Narciarze często wyjeżdżają w góry z własnym, często wartościowym sprzętem.  I nie chodzi tu tylko o to, co przypinamy do butów, ale też same buty, kask, gogle, kijki, czy kombinezon. A zdarzyć mogą się różne rzeczy – kradzież z pokoju hotelowego, czy zagubienie bagażu przez linie lotnicze. Dla narciarza, który wybiera się w Alpy tylko po to, by wyszaleć się na stoku, takie przypadki oznaczają zmarnowany wyjazd. Dlatego ubezpieczyciele zwracają pieniądze za sprzęt. Niektórzy w ofercie zwracają nawet koszty wypożyczenia sprzętu w przypadku utraty własnego. Warta zapewnia na ten cel 40 złotych dziennie przez tydzień.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie?

Porównaliśmy oferty trzech firm: Warty, Generali oraz Allianz. Zapytaliśmy o polisę dla jednej osoby, wybierającej się na narty do Austrii na dwa tygodnie w grudniu 2015 roku.

Towarzystwo/
zakres
ubezpieczenia
Sumy ubezpieczenia
WARTA Travel
plus sport
(wariant komfort)
GENERALI
ubezpieczenie
podróży
zagranicznych
ALLIANZ Globtroter
Direct (wariant
rozszerzony złoty)
Koszty
leczenia
160 000 PLN200 000 PLN30 000 euro
(ok. 126 000 PLN)
NNW10 000 PLN40 000 PLN2 500 euro
(ok. 10 500 PLN)
OC50 000 PLN100 000 PLN20 000 euro
(ok. 84 600 PLN)
assistance+++
CENA175 PLN164 PLN165 PLN

Ubezpieczenie na narty najlepiej kupić przez internet. Będziesz mógł samodzielnie dobrać sobie składniki pakietu, a przede wszystkim określić sumy ubezpieczenia. Im wyższe sumy ubezpieczenia, tym oczywiście więcej zapłacisz za polisę, ale w zamian za to będziesz miał większą pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z ewentualnym wypadkiem. Nie warto oszczędzać na polisie narciarskiej, zwłaszcza gdy mówimy o ubezpieczeniu kosztów leczenia.

Ubezpieczenie sportów na wyjeździe