Ubezpieczenie motocykla

Jeśli poszukujesz taniego i szybkiego ubezpieczenia motocykla, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie i jak najlepiej ubezpieczyć motocykl oraz skuter.

1. Czy ubezpieczenie OC motocykla jest konieczne przez cały rok?

Już jesienią zeszłego roku pan Piotr postanowił, iż z nadejściem wiosny zamieni swój samochód na skuter, którym znacznie szybciej i taniej poruszać się będzie po stołecznych ulicach. Z końcem kwietnia tego roku kupił więc jednoślad z 2013 roku i zaczął szukać taniego ubezpieczyciela. W związku z tym, że skutera pan Piotr planował używać tylko w miesiącach letnich, poszukiwał na rynku oferty, która proponuje polisy krótkoterminowe. Szybko jednak jego nadzieje na krótkoterminową polisę, a tym samym oszczędności na ubezpieczeniu zostały rozwiane.

Motocykl czy skuter podlega bowiem takiemu samemu obowiązkowi wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia jak samochód.

Jeśli zatem zakupiłeś motocykl z aktywną polisą OC, obowiązuje ona do końca jej trwania. Potem musisz pamiętać o koniecznym przedłużeniu polisy lub ubezpieczeniu jednośladu w innym towarzystwie. Zgodnie, bowiem z nowelizacją ustawy OC z 2013 roku polisa poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok ubezpieczeniowy. Jeśli kupiłeś nowy jednoślad z salonu pamiętaj, że aby wyjechać nim na ulicę, musisz go najpierw ubezpieczyć.

2. Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC motocykla i skutera w 2017 roku?

Okres bez ochrony
ubezpieczeniowej
Wysokość kary
Do 3 dni130 zł
3-14 dni340 zł
Powyżej 14 dni670 zł

Pamiętaj zatem o sprawdzeniu ważności swojej polisy.

Czytaj także: 2016 rok: wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

3. Czy zniżki na ubezpieczenie samochodu przechodzą na ubezpieczenie motocykla i odwrotnie?

Jeśli udało Ci się wypracować zniżki za bezszkodową jazdę podczas ubezpieczenia samochodu, będą one uwzględnione przy wykupieniu ubezpieczenia OC na motocykl czy skuter.

Jednak nie wszystkie towarzystwa na polskim rynku przenoszą zniżki z motocykla i skutera na samochód.

W związku z tym, że polityka przyznawania zniżek kierowcom za bezszkodową jazdę to wewnętrzna sprawa ubezpieczycieli, sytuacja wygląda tu bardzo różnie – od przenoszenia wszystkich zniżek po całkowite ich nieuwzględnianie. PZU na przykład przenosi zniżki w całości z motocykla o pojemności powyżej 125 cm, nie przenosi natomiast wcale z motorowerów i motorynek. Podobnie rzecz ma się w InterRisk czy Warcie.

4. Czy możliwe jest ubezpieczenie motocykla on-line?

Od czasu, kiedy na polskim rynku ubezpieczeniowym pojawiły się towarzystwa ubezpieczeń direct, pan Piotr ubezpieczał swoje samochody przez telefon. W ten sam też sposób chciał ubezpieczyć swój nowo nabyty skuter. Niestety okazało się to nie takie proste a mówiąc wprost wręcz niemożliwe. Niestety nie mamy atrakcyjnej oferty na ubezpieczenie motocykli i skuterów – taką odpowiedź usłyszał pan Piotr dzwoniąc min. do Aviva, AXA Direct, czy Liberty. Jednym towarzystwem directowym, które przedstawiło panu Piotrowi ofertę był Link4, który za pakiet OC, NNW (na 6 tys. zł.) oraz assistance przy pełnych zniżkach zaproponował 125 zł rocznie. W Link4 niestety nie jest możliwe ubezpieczenie motocykla czy skutera w casco, co zmusiło pana Piotra do dalszych poszukiwań.

Czytaj także: Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter [INFOGRAFIKA]

5. Czy możliwe jest ubezpieczenie AC motocykla?

W poszukiwaniu atrakcyjnej oferty ubezpieczenia swojego jednośladu w pakiecie OC i AC pan Piotr skontaktował się jeszcze między innymi z Wartą i Allianzem. Niestety przez telefon doradcy ubezpieczeniowi nie byli w stanie przedstawić choćby przybliżonej oferty na skuter pana Piotra, za każdym razem zapraszali do kontaktu z agentem. Do kontaktu z agentem zaprosili również pana Piotra pracownicy InterRisk i PZU, które przedstawiły pełną ofertę na ubezpieczenia OC i AC.

6. Gdzie najlepiej i najtaniej na polskim rynku ubezpieczyć jednoślad?

Za ubezpieczenie OC i AC jednośladu z 2013 roku, o pojemności <50 cm, mocy 4 KM, InterRisk zaproponował panu Piotrowi (35 lat, pełne zniżki w OC i AC) 1320 zł. PZU za taki sam pakiet z dodatkowym NNW na 15 tys. i dodatkową ochroną zniżek 512 zł.

Wybór ubezpieczyciela nowo nabytego skutera w odróżnieniu od poszukiwań nie był dla pana Piotra trudny.

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC 2016! Sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej w swoim mieście  [RAPORT]

Ubezpieczenie motocykla