Od pożaru i wycieku wody z akwarium. Od czego i co chcesz ubezpieczyć?

Wspomniana kradzież wyposażenia mieszkania to tylko jedno z wielu niebezpieczeństw, które spędzają sen z powiek właścicielom nieruchomości. Jeśli decydujesz się na zakup polisy mieszkaniowej, będziesz musiał zastanowić się nad zakresem, w którym chcesz zabezpieczyć swój dobytek i od niego między innymi będzie zależała wysokość składki. Możesz ubezpieczyć mury swojej nieruchomości, wszystko co znajduje się wewnątrz, czyli wyposażenie oraz ściany i podłogi, pomieszczenia dodatkowe, takie jak garaż, komórka, piwnica. Wszystkie te elementy mogą być chronione przed włamaniem, kradzieżą, wandalizmem, zdarzeniami losowymi, kataklizmami itd. Możesz ubezpieczyć właściwie wszystko i od wszystkiego. Nie daj się jednak bez zastanowienia skusić na dodatki, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne. W rzeczywistości możesz się bez nich obyć, a mogą one powiększyć składkę o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Choć dobrze jest się ubezpieczyć na każdą ewentualność, ochrona przed upadkiem statku powietrznego czy wyciekiem wody z akwarium, nie jest trafionym pomysłem. Zwłaszcza, jeśli nie planujesz w najbliższej przyszłości hodować rybek.

Rzetelnie wyceń wartość dobytku

Żarty żartami, ale jednym ze zdarzeń losowych, którego obawiamy się najbardziej i który może strawić większość naszego majątku, jest pożar. Pytanie brzmi: czy będziesz w stanie odbudować dom i odkupić jego wyposażenie za pieniądze z odszkodowania w przypadku tego typu zdarzenia? To oczywiście zależy od wyceny wartości tego, co posiadasz oraz od tego, czy postanowisz ubezpieczyć się na wartość odtworzeniową czy wartość rzeczywistą. Pierwsza z nich odpowiada wartości nowego sprzętu, druga – wartości pomniejszonej o stopień jego zużycia. Powinieneś rzetelnie wycenić wszystko, co chcesz, żeby podlegało ubezpieczeniu. Nie zaniżaj wartości, tego co dla Ciebie cenne, z myślą o niższej składce, ani jej nie zawyżaj, łudząc się zyskiem przy wypłacaniu odszkodowania.

Czytaj także: Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. gdzie kupić polisę?

Mieszkanie na kredyt, mieszkanie na chwilę

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, całą swoją uwagę możesz skupić na wybieraniu zakresu i przedmiotu ubezpieczenia oraz sterowaniu wysokością składki. Jednak dziś mieć nieruchomość na własność zaczyna być rzadkością lub przywilejem zwycięzców programu w TVN-ie. Ale nie martw się, jeśli właśnie wziąłeś mieszkanie na kredyt lub tylko wynajmujesz swoje cztery kąty, też należy Ci się odpowiednia ochrona. W tym pierwszym przypadku musisz uważać na oferty ubezpieczenia oferowane Ci przez bank, w którym wziąłeś kredyt. Nierzadko bardziej opłaca się wykupić polisę bezpośrednio u ubezpieczyciela. Możesz wtedy liczyć nie tylko na większą atrakcyjność oferty, ale także na mnogość opcji. Jako najemcy natomiast przysługuje Ci polisa na należące do Ciebie wyposażenie mieszkania, która zawędruje z Tobą wszędzie tam, gdzie przeniesiesz swoje gniazdko. Pomyśl też o wykupieniu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Warto wziąć pod uwagę możliwość zalania sąsiada lub narażenia go zimą na złamanie nogi na oblodzonych schodkach werandy. Zdarzyć może się wszystko. Pytanie brzmi, na co czujesz się najbardziej narażony i jakie zagrożenia są dla Ciebie i Twojego dobytku najbardziej realne.

Czytaj także: Kto odpowie za szkody w wynajętym mieszkaniu?

Nie musisz przepłacać

Nie polecam prób zmniejszania składki na siłę za pomocą umniejszania wartości mienia lub rezygnacji z istotnych składników polisy – istnieją również inne sposoby, które ustrzegą Cię przed odchudzeniem portfela. Po pierwsze zastanów się nad wysokością Twojego udziału własnego w odszkodowaniu. Tak jak w przypadku ubezpieczeń motoryzacyjnych, możesz zadeklarować wkład własny w likwidacji szkód, przy czym odpowiednio pomniejszy to Twoją składkę. Po drugie, pamiętaj o podaniu wszystkich możliwych informacji dotyczących ochrony Twojego dobytku. Każdy szczegół może mieć wpływ na cenę polisy: gaśnica, monitoring, liczba zamków w drzwiach itd. Po trzecie, przygotuj historię poprzednich polis, żeby wykazać brak szkód w ubiegłych latach i uzyskać zniżkę za każdy rok bez interwencji ubezpieczyciela. Po czwarte, kup ubezpieczenie mieszkaniowe online, żeby ustrzec się przed dodatkowymi opłatami. I ostatnie, choć nie najmniej ważne, im większą posiadasz nieruchomość i im więcej jest ona warta, tym Twoja składka będzie wyższa. Jeśli nie jesteś w stanie zapłacić jej jednorazowo, możesz postarać się o rozbicie jej na raty.

Czytaj także: Zabezpieczenia antywłamaniowe – niższa składka za ubezpieczenie mieszkania

Porównuj, wyceniaj, zbieraj informacje i korzystaj z kalkulatorów. Różnice w cenach polis mieszkaniowych różnych firm ubezpieczeniowych są znaczące. Powinieneś dobrać ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb, a jednocześnie taką, która nie uszczupli niepotrzebnie Twojego budżetu. Umowę z ubezpieczycielem możesz podpisać w każdej chwili. Do dzieła!

Ubezpieczenie mieszkania - online i przez telefon