Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Aktualizacja:
Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Każdy przedsiębiorca powinien być przygotowany na to, że życie może go zaskoczyć. Zwłaszcza ten mały i średni – oni bowiem mają więcej do stracenia. Pożar, powódź, kradzież, uszkodzenie mienia – to zdarzenia, których nie da się przewidzieć, ale można się od nich dobrowolnie ubezpieczyć, wykupując polisę ubezpieczenia mienia i odpowiedzialności cywilnej. Czy warto?

Ubezpieczenie małych i średnich przedsiębiorstw Twoim parasolem ochronnym 

Oczywiście, że warto. Ubezpieczenie MiŚP może ochronić Twoją firmę przed poważnymi skutkami zdarzeń losowych – przestojami, problemami finansowymi, a nawet bankructwem. Odpowiednio wybrana polisa pozwoli Ci czuć się komfortowo, spać spokojnie i planować kolejne ścieżki rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Musisz jednak wybrać ją właściwie i nie podejmować żadnych pochopnych decyzji.

Nie kupuj najtańszego ubezpieczenia

W przypadku polisy MiŚP, podobnie jak przy kupowaniu pakietu AC do samochodu, nie powinieneś kierować się ceną. Nie skuś się na żadną promocję czy wyjątkową propozycję ubezpieczyciela – przeciwnie, w przypadku niskiej ceny niech Ci się włączy w głowie czerwona lampka. Niska składka najczęściej oznacza wąski zakres ubezpieczenia, jej opłacanie może Cię więc nie uchronić przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami. Jeśli podejmiesz rozsądnie decyzję o wyborze ubezpieczyciela i polisy, nie będziesz rozczarowany i unikniesz przykrych konsekwencji.

Pamiętaj, że dobrowolność w przypadku polisy MiŚP dotyczy nie tylko Ciebie, ale również TU. Jeśli oceni ono, że ryzyko podpisania umowy z Tobą jest zbyt wysokie i że ona mu się zwyczajnie nie kalkuje, ma prawo odmówić. A Ty musisz to uszanować i zastanowić się, dlaczego tak się stało.

Sam wybierasz zakres ubezpieczenia

Polisę MiŚ kupujesz dobrowolnie, więc sam wybierasz zakres ubezpieczenia. To bardzo ważne, żebyś dokładnie i drobiazgowo przeanalizował wszystkie warunki umowy, ponieważ to od niej zależy, czy w przyszłości otrzymasz odszkodowanie.

Można powiedzieć, że wybierając z ubezpieczycielem polisę, zamieniasz się w zawodnika, który układa puzzle. Sam będziesz wybierał odpowiednie elementy, dobierając je tak, aby do siebie idealnie pasowały. Kolejne elementy polisy dobieraj więcw sposób dającym ochroną odpowiednią dla specyfiki Twojej branży w odpowiednim momencie.

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Zwróć uwagę przede wszystkim na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela zawarte w ogólnych warunkach (OWU). To bardzo ważne, żeby nie znalazły się tam rzeczy, których prawdopodobieństwo przytrafienia się jest duże. Przy każdej umowie MiŚP ubezpieczyciel jest wyłączony z odpowiedzialności w przypadku, kiedy powstała szkoda została spowodowana umyślnie, wyniknęła z naturalnego zużycia mienia, użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem, naruszenia praw autorskich i znaków towarowych. Ubezpieczyciel nie wypłaci Ci również odszkodowania, jeśli do szkody doszło pod wpływem strajków społecznych, zamieszek, sabotażu, aktów terrorystycznych, działań wojennych, wycieku niebezpiecznych substancji, wybuchu, skutów energii jądrowej.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie MiŚP?

Pamiętaj, że standardowo ubezpieczenie MiŚP nie obejmuje szkód, które powstały w składnikach mienia, tj. uprawach drzew i krzewów, przedmiotach zabytkowych, kartach płatniczych, papierach wartościowych, aktach i dokumentach, programach komputerowych, budynkach wzniesionych bez zezwolenia, będących w  trakcie przebudowy lub przeznaczonych do rozbiórki.

Pamiętaj, podpisując umowę MiŚP wybierz ubezpieczyciela, który ma rozsądną ofertę. Nie kieruj się niską ceną, ale zakresem odpowiedzialności ubezpieczyciela – im jest on większy, tym większe masz szanse na uzyskanie odszkodowania. Szczegółowo przeanalizuj umowę i zadbaj, aby znalazły się w niej wszystkie ważne punkty. Tylko wtedy ubezpieczenie MiŚP będzie miało sens i zabezpieczy Cię przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie małego i średniego przedsiębiorcy ma go ochronić przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi, które mogą zachwiać stabilnością firmy.
  • Ubezpieczenie MiŚP jest ubezpieczeniem dobrowolnym.
  • Właściciel firmy sam decyduje o ochronie i zakresie ubezpieczenia oraz wysokości składki.
  • Właściciel może wykupić dwa pakiety: ochronę od zdarzeń losowych, a także OC, które chroni przed powstaniem pasywów obciążających jego majątek.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej