mfind.pl

Ubezpieczenie laptopa

Ubezpieczenie MacBooka

Ubezpieczenie komputera stacjonarnegoJednocześnie technologia rozwinęła się na tyle, że takie komputery z roku na rok mają coraz większą pojemność pamięci – dzięki temu na laptopie przechowasz ogromną liczbę zdjęć, filmów, piosenek i  ważnych dokumentów (np. faktury za internet, czy wykłady ze studiów). Problem pojawi się gdy stracisz te dane, a co gorsza nie masz ich kopii np. na dysku zewnętrznym czy w popularnej chmurze internetowej. Taki sam kłopot mają osoby, które straciły swój komputer na skutek kradzieży lub zniszczenia. Czy ubezpieczenie laptopa pomoże w takich sytuacjach?

Jakie ubezpieczenie laptopa wybrać?

Ubezpieczenie komputera, czy to stacjonarnego, czy przenośnego, jest możliwe w ramach polisy sprzętu elektronicznego. W praktyce jest to bardzo szerokie ubezpieczenie, ponieważ obejmuje nie tylko laptopy, ale także inne urządzenia np. telefony komórkowe, czy tablety.

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni

Wróćmy jednak do laptopów. Tak naprawdę masz dwie opcje do wyboru. Pierwsza z nich to oferta przedłużonej gwarancji. Znajdziesz ją w większości sklepów, które sprzedają laptopy – generalnie zasada jest bardzo prosta, typowa gwarancja wynosi 2 lata, przedłużona zazwyczaj 5 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz pewność, że w razie awarii sprzętu jego sprzedawca będzie musiał wziąć go do naprawy i to całkowicie za darmo.

Druga opcja to typowa polisa ubezpieczeniowa. Tu niestety zaczynają się trudności. Jeszcze w ubiegłym roku kilka firm oferowało ubezpieczenia komputerów przenośnych klientom indywidualnym. Taką polisę mogli wykupić np. klienci mBanku. Dziś mBank wycofał już tę opcję z oferty, a wszystkie duże towarzystwa takie jak PZU, Hestia czy Allianz owszem, mają ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, ale wyłącznie dla firm. Jeśli zatem prowadzisz działalność gospodarczą, znajdziesz na rynku coś dla siebie.

Indywidualni właściciele laptopów mogą objąć swój sprzęt ubezpieczeniem w ramach polisy domu/mieszkania. Takie rozwiązanie oferuje wielu ubezpieczycieli, np. Allianz, Liberty Ubezpieczenia czy Uniqa. Niestety w takim wypadku ochrona ubezpieczeniowa działa tylko w przypadku, kiedy coś stanie się z laptopem na terenie ubezpieczonej nieruchomości. Nie dostaniesz odszkodowania, jeśli laptop zostanie Ci skradziony poza domem.

Przedłużona gwarancja: kiedy ubezpieczenie zadziała?

Duża sieć Komputronik oferuje przedłużoną gwarancję we współpracy z dwiema firmami ubezpieczeniowymi: Mondial Assistance i Hestią. Gwarancja Beztroski to polisa ubezpieczeniowa zapewniająca ochronę sprzętu, także po wygaśnięciu gwarancji producenta oraz dodatkową ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniami nawet przez 5 lat. Jeśli jesteś przyzwyczajony do tego, że Twoje ubezpieczenie nie działa w przypadku awarii – np. gdy zepsuje Ci się samochód, to nie możesz dostać odszkodowania z AC – to tu możesz się trochę zdziwić. Gwarancja Beztroski obejmuje właśnie awarie lub przypadkowe uszkodzenia sprzętu. Niestety nie dostaniesz odszkodowania jeśli Twój laptop zostanie skradziony. Ergo Hestia i Mondial Assistance  zapłacą jedynie wtedy, gdy kradzież będzie połączona z włamaniem lub gdy dojdzie do rabunku. Żaden ubezpieczyciel nie pokryje strat, gdy po prostu zostawisz sprzęt na stoliku w kawiarni czy w przedziale pociągu. Od własnego roztargnienia się nie ubezpieczysz. Podobne warunki oferuje Warta klientom sieci MediaMarkt.

Jeśli zdecydujesz się na objęcie sprzętu komputerowego ubezpieczeniem domu lub mieszkania, ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za jego awarie.

Czy ubezpieczenie obejmuje ochronę danych zgromadzonych na komputerze?

Nie. Nie znaleźliśmy żadnego ubezpieczenia, które w ramach przedłużonej gwarancji obejmowałoby utratę danych. We wszystkich warunkach tego rodzaju ubezpieczeń utrata danych jest jednym z wyłączeń odpowiedzialności, razem z kradzieżą zwykłą i zagubieniem sprzętu.

Ubezpieczenie laptopa

Ubezpieczenie MacBookaUbezpieczenie komputera stacjonarnego