Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenie komunikacyjne assistance – na czym polega i gdzie wykupić?

Assistance może Ci pomóc w nieprzewidzianych zdarzeniach na drodze
mfind.pl

W wielkim skrócie assistance komunikacyjne polega na świadczeniu ze strony ubezpieczyciela w sytuacji, gdy kierowca potrzebuje pomocy technicznej lub medycznej na drodze. W praktyce taka potrzeba pojawi się, gdy zepsuje Ci się samochód, pasażer będzie potrzebował lekarza lub po prostu zabraknie Ci paliwa w baku. Dodam, że problem z autem nie musi wiązać się koniecznie z wypadkiem drogowym – mając wykupione assistance w odpowiednim pakiecie otrzymujesz gwarancję, że w przypadku zdarzeń losowych ubezpieczyciel pospieszy Ci z pomocą i nie zostaniesz sam na środku drogi.

Dla kogo assistance?

Omawiane ubezpieczenie może wykupić każdy kierowca, niezależnie czy zrobi to prywatnie, czy też w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tym samym oznacza to, że każdy z nas może wykupić taką polisę. Od razu też zaznaczę, że nie jest ona obowiązkowa – jeśli ubezpieczyciel przekonuje Cię, że musisz mieć assistance, bo takie są wymogi prawa, to nie ma racji – żadne przepisy nie przewidują takiego obowiązku.

Wykupiłem assistance – czego mogę żądać?

Zakres ubezpieczenia pomocowego (na potrzeby niniejszego artykułu właśnie tak nazwijmy assistance komunikacyjne) jest naprawdę różny. Wszystko zależy od ubezpieczyciela, a dokładniej od zapisów zawartej z nim umowy. Ostatecznie bowiem Ty jako klient decydujesz o zakresie takiej polisy – większy zakres zazwyczaj wiąże się też z wyższą składką Oferta assistance jest naprawdę bardzo bogata, dla przykładu wymienię możliwą pomoc ze strony ubezpieczyciela:

 • naprawa pojazdu na miejscu kolizji/awarii,

 • odholowanie pojazdu do najbliższego serwisu,

 • pomoc telefoniczna przy poszukiwaniu najbliższego mechanika,

 • dostarczenie paliwa we wskazane miejsce,

 • uruchomienie silnika auta (ta opcja jest szczególnie wykorzystywana przez kierowców zimą),

 • zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy auta,

 • wynajęcie pojazdu zastępczego.

Przykłady mógłbym mnożyć i mnożyć, jednak powyższe wyliczenie z pewnością już daje Ci obraz tego, co zyskasz decydując się na zakup assistance. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić na wskazany przez ubezpieczyciela numer telefonu i wyjaśnić konsultantowi, w czym tkwi cały problem. Takie infolinie funkcjonują z reguły 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – ostatecznie pechowa sytuacja na drodze może złapać Cię w każdym momencie, nawet gdy jedziesz na urlop czy niedzielny obiad u teściów.

Ile kosztuje dodatkowa pomoc na drodze?

Jak to z ubezpieczycielami bywa, również i w tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego czy chcesz assistance w wersji podstawowej, czy rozszerzonej – takie bowiem funkcjonują na naszym rynku. A czym one się różnią? Oczywiście zakresem udzielanej pomocy, ale także i zasięgiem terytorialnym – czyli miejscem gdzie ubezpieczyciel będzie mógł faktycznie udzielić Ci pomocy. Pakiet podstawowy ogranicza się do zdarzeń komunikacyjnych powstałych wyłącznie na terenie Polski, pakiet rozszerzony obejmuje takie sytuacje również w innych państwach, choć głównie tych europejskich. Pamiętaj jednak, że rozszerzony pakiet assistance komunikacyjnego nie zawsze obejmuje wszystkie rodzaje pomocy świadczonej w ramach pakietu podstawowego. Innymi słowy w ramach assistance rozszerzonego możesz nie otrzymać pomocy pod postacią dostarczenia paliwa, jeśli znajdziesz się z pustym bakiem na drodze francuskiej czy hiszpańskiej. Jak dokładny jest zakres rozszerzonego assistance, musisz zapytać się swojego ubezpieczyciela.

Wracając jednak do ceny ubezpieczenia pomocowego, to i w tej sprawie dokładnych informacji musisz szukać u swojego ubezpieczyciela – tylko on powie Ci, ile kosztuje assistance komunikacyjne. Wszystko zależy głównie od tego czy będzie ono kupowane osobno, czy razem z OC, a może z OC i AC w komplecie – z reguły im więcej produktów ubezpieczeniowych kupisz, tym większe masz szanse na gratisowe assistance. Dla naprawdę ciekawych dodam, że w praktyce ubezpieczenie to nie należy do najdroższych – przykładowo AXA oferuje swój assistance w cenie już od 59 zł za rok, Warta od 82 zł (choć w ofercie ma także darmowe assistance). Zdarzają się też tacy ubezpieczyciele, którzy włączają podstawowe assistance do pakietu ubezpieczenia OC i AC – oznacza to, że nie zapłacisz za nie kompletnie nic, ot taka duża promocja. Darmowe assistance może być idealnym wabikiem dla klientów – pamiętaj jednak, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić, jaki jest dokładny zakres takiej pomocy. Niewykluczone bowiem, że gratisowe ubezpieczenie będzie dużo skromniejsze, niż gdybyś wykupił je oddzielnie.

Czytaj także: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

Same korzyści

Decydując się na zakup assistance komunikacyjnego zyskujesz spokój, bo w razie nieprzewidzianych wypadków nie będziesz musiał martwić się zmianą dziurawego koła, brakiem paliwa czy szukaniem najbliższego hotelu lub mechanika. Jedyne co musisz zrobić w takiej sytuacji to zadzwonić do ubezpieczyciela z prośbą o pomoc – telefon komórkowy jest więc niezbędny, bez niego assistance niestety nie zadziała. Tak naprawdę koszt ubezpieczenia pomocowego jest niewielki, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę korzyści, jakie ono oferuje. Ostatecznie za assistance możesz nie zapłacić wcale – decydując się na zakup OC (to ubezpieczenie, jak z pewnością wiesz, jest obowiązkowe) ubezpieczyciel może dorzucić Ci pomoc drogową w gratisie. Czy spokój na drodze nie jest więc warty zakupu assistance?

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie assistance często dodawane jest gratis do pakietu OC + AC.
 • Możesz skorzystać z usług assistance gdy będziesz potrzebował holowania lub pomocy na drodze.
 • Sprawdź zakres swojego assistance, przed wyjazdem za granicę upewnij się, że ubezpieczenie działa także tam, dokąd jedziesz.
 • W razie problemów na drodze dzwoń do centrum alarmowego assistance. Jest czynne przez 7 dni w tygodniu przez całą dobę.

Prawnik z zamiłowaniem do pisania. W swoich artykułach staram się przekazać informacje w jak najprostszy sposób, tak aby każdy mógł je zrozumieć. Poza tym lubię dobre książki i komercyjne (a co!) kino, serialami też nie pogardzę.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz