Co to jest ubezpieczenie graniczne?

Jest to ubezpieczenie OC, które działa tak samo jak polskie – zagwarantuje pokrycie szkód osobom poszkodowanym w momencie gdy Ty spowodujesz wypadek. Polisę graniczną wystawi towarzystwo ubezpieczeń działające w państwie, którego granicę chcesz przekroczyć. Jest to ubezpieczenie krótkoterminowe – zawierane najczęściej na 15 lub 30 dni.

Ubezpieczenie graniczne jest mało popularne, ponieważ na terenie większości państw europejskich, a w szczególności w całej Unii, wystarczy nasze polskie OC, nie trzeba nawet brać Zielonej Karty. Jednak jeśli przytrafi Ci się nagły wyjazd na Ukrainę albo zmiana trasy w podróży po Bałkanach, a nie masz przy sobie Zielonej Karty, nie musisz wracać po nią do Polski. Możesz wykupić na granicy właśnie ubezpieczenie graniczne.

Polisa OC graniczna musi być zawarta:

a) na okres 30 dni, jeśli jej posiadacz wjeżdża na teren Polski, a przy tym nie posiada ważnej polisy ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty;

b) na okres od 30 dni do maksymalnie roku, jeśli posiadacz tej karty podczas przebywania na terenie RP utracił umowę OC lub Zieloną Kartę.

Jest to więc rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie przewidzieli, że na trasie ich podróży będą państwa, w których polskie OC nie zadziała.

Czytaj także: Zielona Karta – OC na zagraniczny wyjazd

W jakich państwach będziesz potrzebował ubezpieczenia granicznego?

Dla kogo ubezpieczenie graniczne OC? Jest ono niezbędne wszędzie tam, gdzie normalnie wjechałbyś z Zieloną Kartą, a więc w następujących państwach:

 • Albania
 • Białoruś
 • Bośnia i Hercegowina
 • Iran
 • Izrael
 • Macedonia
 • Maroko
 • Mołdawia
 • Rosja
 • Serbia
 • Czarnogóra
 • Tunezja
 • Turcja
 • Ukraina

Do tej listy należy dodać jedyny europejski kraj, w którym nie zadziała nawet Zielona Karta, czyli Kosowo. To niewielkie bałkańskie państewko, które ogłosiło niepodległość w 2008 roku, ale w dalszym ciągu nie jest uznawane przez niektóre kraje, a zwłaszcza przez Serbię, od której się oderwało. Jeśli więc chcesz wjechać na teren Kosowa, musisz bezwzględnie wykupić ubezpieczenie graniczne samochodu.

Do Dubrovnika tylko z Zieloną Kartą lub ubezpieczeniem granicznym

Chorwacja od lat jest jednym z ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku Polaków. Przystępne ceny, sympatyczni ludzie, gwarantowana pogoda i brak zagrożeń terrorystycznych sprawiają, że Kowalski chętnie jedzie do Chorwacji z całą rodziną, własnym samochodem. Obowiązkowym punktem urlopu w tym pięknym kraju jest zwiedzanie urokliwego Dubrovnika, polożonego nad Adriatykiem, niedaleko granicy z Czarnogórą.

Nie wszyscy wiedzą, że aby dojechać do tego chorwackiego miasteczka, wyjeżdża się z terytorium Unii Europejskiej i dwukrotnie przekracza granicę Bośni i Hercegowiny. Turyści myślą, że przed podróżą do Chorwacji nie muszą wyrabiać Zielonej Karty, bo to państwo jest w Unii Europejskiej. Owszem, Chorwacja tak, ale Bośnia i Hercegowina już nie – a zatem kto nie weźmie Zielonej Karty, a chce zwiedzić Dubrovnik, ten powinien na granicy chorwacko-bośniackiej wykupić ubezpieczenie graniczne.

Pewnie znajdziesz na forach internetowych mnóstwo informacji o tym, że “przecież nie sprawdzają, możesz śmiało jechać bez Zielonej Karty”. Po pierwsze, sprawdzają, po drugie, jeśli nawet “uda Ci się” wjechać na teren Bośni i Hercegowiny bez ubezpieczenia, to gdy spowodujesz nawet najdrobniejszą stłuczkę – będziesz ugotowany. Będziesz musiał zapłacić za wszystkie szkody z własnej kieszeni, bo Twoje polskie OC nie zadziała.

Za gapowe się płaci, czyli ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Zielona Karta przez większość krajowych zakładów ubezpieczeń wydawana jest bezpłatnie, a niektóre pobierają symboliczne opłaty za wystawienie takiego dokumentu. Kto jednak zapomni o Zielonej Karcie i stanie przed koniecznością wykupienia ubezpieczenia granicznego, będzie musiał liczyć się z większymi wydatkami.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opracowało europejską mapę cen ubezpieczenia granicznego. – Chcemy przybliżyć ceny ubezpieczeń granicznych zapominalskim lub tym, którzy z jakichś względów muszą zmienić trasę podróży i przejechać przez terytorium państwa, którego pierwotnie nie brali pod uwagę – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

KLIKNIJ TUTAJ, aby wyświetlić całą mapę.

Najwięcej zapłacą “gapowicze” na granicach Maroka, Macedonii i Rosji, najmniej ci, którzy chcą wjechać do Mołdawii i na Ukrainę.

Ubezpieczenie graniczne cena

Państwo Ceny ubezpieczenia granicznego
na 15 dnina 30 dni
Albania49 euro65 euro
Białoruś17 euro25 euro
Bośnia
i Hercegowina
40 euro75 euro
Czarnogóra15 euro28 euro
Kosowo30 euro41 euro
Maroko57 euro88 euro
Mołdawia4,5 euro7 euro
Macedonia50 euro70 euro
Rosja43 euro65 euro
Turcja42 euro44 euro
Ukraina9,2 euro12 euro

Dane: PBUK

Dowiedz się, czy Twój ubezpieczyciel wyda Ci Zieloną Kartę za darmo. Przeczytaj nasz artykuł o bezpłatnych dodatkach do ubezpieczenia OC: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej