Zapewnij sobie spokojny urlop

Wyszukamy dla Ciebie najlepszą polisę turystyczną
Nawet 50% taniej za pełny pakiet ochrony

Kup online lub przez telefon
arrow

Według danych GUS liczba polskich emigrantów na koniec 2013 roku wyniosła 2,19 milionów, z czego 72,8% wyjechało w  w celach zarobkowych. Polacy coraz częściej wyglądają poza granice rodzimego kraju w poszukiwaniu pracy. W pogoni za lepszymi warunkami zatrudnienia można zdecydować się na pobyt na stałe, podjęcie pracy tymczasowej lub delegację. Każda z tych decyzji będzie wiązała się z różnego rodzaju formalnościami, między innymi z zapewnieniem sobie odpowiedniej opieki zdrowotnej czy też ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w przypadku pracy fizycznej o podwyższonym ryzyku.

EKUZ nie dla każdego

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Jeśli posiadasz ubezpieczenie w NFZ, możesz bezpłatnie wyrobić kartę EKUZ i z nią korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w krajach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla turystów lub uczniów, nie zawsze jednak będzie miało zastosowanie w przypadku  osób podejmujących pracę za granicą.

Czytaj także: EKUZ – bezpłatna ochrona ubezpieczeniowa poza granicami kraju

Kartą EKUZ mogą posługiwać się wyłącznie ci, którzy pomimo wykonywania pracy na terenie innego państwa podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. To oznacza, że takie prawo przysługuje jedynie osobom oddelegowanym do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę lub przedsiębiorcom samodelegującym się. W pozostałych przypadkach w momencie rozpoczęcia zatrudnienia świeżo upieczony emigrant zarobkowy podlega przepisom ubezpieczeniowym danego państwa i jego karta EKUZ nie ma racji bytu. W związku z tym zagraniczny pracodawca nie może wymagać od napływowej siły roboczej dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku bezrobotnych z prawem do zasiłku poszukujących pracy za granicą. Ci, podczas składania wniosku o wydanie karty EKUZ są zobowiązani do wypełnienia dodatkowego formularza, który pozwoli im do korzystania z dotychczasowych świadczeń do momentu zatrudnienia.

Ubezpieczenie do pracy za granicą – polisa turystyczna

Ubezpieczyciela, który sprzeda Ci ubezpieczenie turystyczne do pracy za granicą, nie będzie interesowała forma zatrudnienia, jaka będzie wiązała Cię z pracodawcą. Niezależnie od tego czy pracujesz „na czarno”, czy też masz umowę, możesz zostać objęty ubezpieczeniem, jeśli tylko we wniosku wskażesz odpowiedni cel wyjazdu. Np. Warta w warunkach ubezpieczenia Travel Plus definiuje pracę za granicą następująco:

Warta OWU

Dzięki polisie turystycznej można cieszyć się ochroną w zakresie kosztów leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej względem osób i rzeczy oraz ubezpieczenia bagażu. Umowę ubezpieczenia turystycznego często można zawrzeć na dowolny okres – na kilka dni, miesięcy lub cały rok. W zależności od szczegółów oferty danego towarzystwa ochrona może zostać ograniczona czasowo na termin krótszy niż rok (na przykład krótkoterminowe ubezpieczenie „W podróży” Aviva dotyczy jedynie wyjazdów trwających od 2 do 29 dni).

Ubezpieczenie turystyczne z opcją pracy za granicą najłatwiej kupić przez internet, podobnie jak każdą polisę turystyczną.

Jak rodzaj pracy wpływa na cenę ubezpieczenia?

Przy obliczaniu składki dla osoby wybierającej się do pracy za granicą będą miały znaczenie czynniki standardowo brane pod uwagę podczas kalkulacji ubezpieczenia turystycznego, takie jak wiek (zwyżki dla osób po 65 roku życia, zniżki dla osób poniżej 25 roku życia) i kraj docelowy, a dodatkowo na cenę polisy może wpłynąć zadeklarowany rodzaj wykonywanej pracy. Podstawowe rozróżnienie będzie stanowić praca umysłowa i praca fizyczna, ale można także spotkać się z podziałem pracowników fizycznych na tych, którzy wykonują pracę o normalnym, podwyższonym i wysokim ryzyku. Taka klasyfikacja ma wpływ na wysokość składki – pracownik budowlany może zapłacić więcej niż osoba pracująca w myjni samochodowej.

Zobacz, ile zapłaci 30-letni mężczyzna, który chce pojechać na miesiąc do pracy w Niemczech (ubezpieczenie Allianz Globtroter Light) w zależności od rodzaju pracy:

Wariant ubezpieczenia/
Rodzaj pracy
BasicStandardOptimum
KL: 80 000 zł
NNW: 16 000 zł
OC na osobie:
brak
KL: 200 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC na osobie:
50 000 zł
KL: 500 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC na osobie:
100 000 zł
umysłowa107,30 zł171,10 zł339,30 zł
fizyczna 113,10 zł176,90 zł359,60 zł

Praca fizyczna o podwyższonym ryzyku objęta jest ochroną jedynie w ramach pakietu Optimum. Pakiety Standard i Optimum zarówno w wersji dla pracy fizycznej jak i umysłowej zawierają także ubezpieczenie bagażu podręcznego i sprzętu elektronicznego na sumy 1800 i 4000 zł.

Na wszelki wypadek – NNW do pracy za granicą

Karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne nie są jedynymi sposobami na zapewnienie sobie ochrony podczas działalności zarobkowej w obcym kraju. Jeśli nie interesują Cię dodatki oferowane przez polisę turystyczną, takie jak OC czy ubezpieczenie bagażu lub jeśli wykonujesz pracę o wysokim ryzyku i najważniejsza jest dla Ciebie ochrona przed następstwami nieszczęśliwego wypadku, możesz poszukać zwyczajnego ubezpieczenia NNW, które będzie obowiązywało także za granicą. Taka opcję oferuje na przykład Gothaer.

„Osoby wyjeżdżające za granicę do pracy mogą skorzystać z dwóch możliwości ochrony Gothaer – ubezpieczenia „W podróży” oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków „Na wszelki wypadek”. W przypadku produktu „W podróży”, oprócz obligatoryjnych ryzyk kosztów leczenia za granicą i następstw nieszczęśliwych wypadków, zakres ochrony można rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu podróżnego, na wypadek m.in. jego zgubienia lub o usługę assistance. W przypadku drugiego produktu, czyli ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków „Na wszelki wypadek”, oprócz obligatoryjnego ryzyka NNW, zakres można rozszerzyć o ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą” – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU SA.

O czym należy pamiętać szukając ubezpieczenia do pracy za granicą?

Wykupując ubezpieczenie turystyczne do pracy za granicą lub ubezpieczenie NNW warto sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), w jakim trybie dane towarzystwo dokonuje likwidacji szkody (na przykład czy koszty leczenia pokrywane są bezpośrednio czy w formie zwrotu) oraz jakich formalności należy dopełnić, jeśli dojdzie do szkody. Obowiązkowo przeczytaj w OWU punkt „Wyłączenia odpowiedzialności”, gdzie będą wymienione sytuacje, za które ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Korzystając z karty EKUZ pamiętaj, że zakres bezpłatnych świadczeń różni się w zależności od kraju, w którym przebywasz. Jeśli decydujesz się na wyjazd do pracy tymczasowej za granicą organizowany przez agencję pracy, najprawdopodobniej będziesz miał narzucone podstawowe ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe, za które w zależności od oferty zapłacisz Ty lub Twój pracodawca.

Ubezpieczenie do pracy za granicą