porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych

Co zawiera dobrowolne ubezpieczenie dla studentów?

 • ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, na które jesteś narażony zarówno na uczelni, jak i poza nią

 • ubezpieczenie KL, gwarantujące zwrot kosztów leczenia (np. za granicą)

 • OC w życiu prywatnym – przyjdzie Ci z pomocą, gdy spowodujesz zdarzenie, na skutek którego ucierpi inna osoba lub jej majątek

Oprócz powyższych ryzyk, które znajdziesz w niemal każdym ubezpieczeniu dla studentów, ubezpieczyciele dokładają różne opcje dodatkowe, jak np. śmierć rodzica, poważne zachorowanie, dzienne świadczenie szpitalne czy assistance.

Student, który chce się ubezpieczyć, ma do wyboru aż 3 rozwiązania. Sprawdź, które z nich będzie odpowiednie dla Ciebie.

 1. Ubezpieczenie grupowe na uczelni

Pierwszą propozycją, na jaką natkniesz się np. w dziekanacie wydziału, będzie propozycja ubezpieczenia grupowego w towarzystwie, z którym Twoja uczelnia ma podpisaną umowę. Tego typu oferta jest dedykowana dla studentów danej uczelni i charakteryzuje się niewysoką składką. Należy jednak zwrócić uwagę na wysokość świadczeń. Czy będą one zadowalające w kryzysowej sytuacji?

Czytaj także: Ubezpieczenie grupowe – w szkole, w pracy, w banku. Czy warto przystąpić?

Przykładem ubezpieczenia grupowego jest oferta ubezpieczenia NNW dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Zielonogórskiego w towarzystwie Compensa. Suma Ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota wypłacona w przypadku np. śmierci w wyniku wypadku, to 20 000 zł. Składka roczna wynosi 18,00 zł. Świadczenia zostaną wypłacone w przypadku zgonu ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub trwałego uszkodzenia ciała w następstwie wypadku.

Z ofertą ubezpieczenia grupowego do akademickiego klienta wychodzi również Generali. Jeżeli Twoja uczelnia zdecyduje się na podpisanie umowy z tym ubezpieczycielem, to w ofercie otrzymasz świadczenia z tytułu następujacych zdarzeń:

 • śmierć ubezpieczonego,

 • trwały uszczerbek na zdrowiu

 • trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany zawałem serca i udarem mózgu

 • śmierć ubezpieczonego w wyniku zawału serca lub udaru mózgu

 • usługi Assistance w związku z nieszczęśliwym wypadkiem

Suma ubezpieczenia w zależności od wynegocjowanych warunków będzie wynosiła od 5 000 zł do 30 000 zł. Uczelnia może negocjować z Generali warunki dodatkowego ubezpieczenia, które w zamian za podwyższenie składki może obejmować np. śmierć ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku w środku lokomocji czy dzienne świadczenie szpitalne w związku z leczeniem następstw nieszczęśliwego wypadku.

PZU oferuje grupowe ubezpieczenie NNW dzieci, młodzieży i personelu w szkołach. Uczelnie wyższe również mogą skorzystać z tej polisy. Przedmiotem tumowy są następstwa niebezpiecznych wypadków, zawałów serca, krwotoku śródczaszkowego i obrażenia ciała, których zaistnienie spowodowane zostało atakiem epilepsji albo omdleniem o nieustalonej przyczynie. Ubezpieczenie to występuje w dwóch wariantach, skromniejszym i bogatszym:

Suma ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie z placówką oświatową i może zawierać się w przedziale od 1 000 do 100 000 zł.

 1. Karta studencka

W świecie studenta czas na negocjacje i poszukiwanie ofert ubezpieczeniowych jest ograniczony. Dlatego znajdziesz na rynku karty które łączą w sobie np. legitymację studencką, upoważnienie do zniżek i rabatów i właśnie ubezpieczenie. Można je zamówić wypełniając wniosek internetowy i wpłacając jednorazowo składkę, co zdecydowanie ułatwia i skraca cały proces zawarcia umowy ubezpieczenia.

Porównanie cen i zakresów ubezpieczenia w 3 popularnych kartach studenckich:

 Zapewne zastanowisz się przez chwilę lub dwie, czy przypadkiem za ubezpieczeniem “karcianym” nie stoi jakiaś firma z “Gold” w nazwie i czy przy wypłacie świadczenia nie okaże się, że dostaniesz wielkie zero złotych. Mogę Cię uspokoić. Ubezpieczenie w ramach poszczególnych kart oferują następujące, znane na polskim rynku towarzystwa:

 • Euro 26 – AXA TUiR S.A.

 • ISIC – Gothaer

 • Planeta Młodych – TU Europa S.A.

Co jest dodatkowo zachęcające w tychże kartach dla studenckiego konsumenta? Rabaty, zniżki i bonusy rzecz jasna. Z kartą taniej kupisz prenumeratę czasopisma, kawę w topowej kawiarni a nawet opłacisz czesne z 5% upustem. Jeśli dodasz do tego ubezpieczenie, to możesz stwierdzić, że ta karta jest Ci bliższa niż kupel z pokoju w akademiku.

 1. Ubezpieczenie indywidualne

Sytuację, kiedy student samodzielnie sprawdza ofertę towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie NNW lub innych umów ubezpieczenia śmiało można nazwać opcją profesjonalną. Jest to czasochłonne i wymaga uważnego czytania warunków ubezpieczenia, aby wybrać odpowiedni produkt indywidualny. Zdecydowanym atutem takiego rozwiązania jest możliwość samodzielnego ustalenia wysokości sumy ubezpieczenia i wysokości składki. Można powiedzieć, że jest to wtedy ubezpieczenie szyte na miarę. Z tym że koszty tego ubezpieczenia będą zapewne wyższe niż w dwóch pierwszych rozwiązaniach.

Przykładem indywidualnego ubezpieczenia NNW jest oferowane przez Allianz ubezpieczenie  indywidualne i rodzinne. Samodzielnie ustalasz w nim nie tylko wysokość sumy sbezpieczenia, ale też rodzaj i ilość umów dodatkowych, a na podstawie wyboru kalkulowana jest wysokość składki. Nawet podstawowy zakres ubezpieczenia indywidualnego w Allianz jest dość szeroki:

 • świadczenie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu

 • świadczenie na wypadek śmierci w wyniku wypadku

 • przeszkolenie zawodowe inwalidów

 • świadczenia opiekuńcze na terenie Polski (m. in. wizyty lekarzy i pielęgniarek, transport medyczny, pomoc psychologa, opieka nad dziećmi, pomoc medyczna za granicą, opieka nad zwierzętami domowymi)

 • świadczenie na wypadek zawału serca lub udaru mózgu dla osób poniżej 30 roku życia

Do zakresu podstawowego możesz dokupić umowy dodatkowe, czyli jedno lub kilka z nastepujących ubezpieczeń: ubezpieczenie kosztów leczenia, zasiłek szpitalny, zawał serca/udar mózgu lub trwała niezdolność do pracy.

W przypadku ubezpieczenia indywidualnego składkę zapłacisz zazwyczaj wyższą niż w polisie grupowej. Za to jednak dostaniesz wyższe sumy ubezpieczenia. W ubezpieczeniu idnywidualnym masz także możliwość dokupienia wielu umów dodatkowych, których nie znajdziesz w typowych studenckich “grupówkach”. Jeśli zechcesz, możesz zdecydować się na ubezpieczenie uniwersalne na życie, gdzie część składki będzie inwestowana w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, i spróbować w ten sposób pomnożyć swój kapitał.

Czytaj także: Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Jeśli szukasz opcji ekonomicznej z podstawowym zakresem ubezpieczenia, to zapewne wybierzesz ubezpieczenie grupowe lub kartę studencką, która również jest rodzajem polisy grupowej. Zawsze jednak warto umówić się z agentem ubezpieczeniowym. To Cię nic nie kosztuje, a może pomóc w podjęciu decyzji.