Z zakupem ubezpieczenia AC nie będziesz miał problemu, jeśli zdecydujesz się na zakup nowego samochodu, czy nawet kilkuletniego. Sprawa nieco się komplikuje, gdy auto Twoich marzeń jest kilkunastoletnim, czy jeszcze starszym wytworem motoryzacji.

Co to jest ubezpieczenie AC?

AC, w przeciwieństwie do OC, to ubezpieczenie dobrowolne, w ramach którego ubezpieczyciel pokryje Ci koszty naprawy uszkodzeń spowodowanych kolizją bądź straty spowodowane kradzieżą auta. Wysokość składki zależy m.in. od wartości samochodu (a co za tym idzie do jego wieku) oraz zakresu ochrony ubezpieczeniowej, jaką wybierzesz. Na koszty, jakie poniesiesz wykupując ubezpieczenie AC, ma także wpływ Twój wiek czy ewentualne zniżki za bezszkodową jazdę.

Zgodnie z badaniem firmy Moto Data, średni wiek samochodu zarejestrowanego w Polsce to około 11,5 – 12 lat. Dlatego ubezpieczyciele coraz częściej są otwarci na indywidualne potrzeby klientów i ubezpieczają także starsze pojazdy – zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi kontynuacja ubezpieczenia AC w tym samym towarzystwie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie autocasco?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:

  • Dowiedz się, czy polisa pokryje tylko szkodę całkowitą, gdy koszt naprawy przekroczy 70% wartości auta, czy także szkodę częściową lub zrekompensuje stratę spowodowaną kradzieżą samochodu. Możesz to sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
  • Ustal, jaki udział własny będzie zapisany w umowie, tzn. jaką część szkody musisz pokryć z własnej kieszeni. Im wyższy udział własny tym niższą składkę zapłacisz za AC.
  • Zwróć także uwagę, czy w ramach AC auta będziesz mógł skorzystać z usług autoryzowanego warsztatu, jeśli zależy Ci, aby do naprawy użyto oryginalnych części.

Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu

O ubezpieczeniu AC na pewno warto pomyśleć gdy kupujesz nowe auto z salonu, którego wartość jest znaczna. Tu masz dwa wyjścia:

Pierwszy wariant ma tę zaletę, że dostajesz od razu pełny pakiet ubezpieczeń. Ubezpieczenie dealerskie ma jednak też i wady. Nie masz wyboru firmy ubezpieczeniowej ani nie możesz dowolnie regulować sobie warunków ubezpieczenia.

Jeśli jednak nie chcesz wiązać się umową z ubezpieczycielem, którego w ramach pakietu narzuca Ci salon samochodowy, możesz znaleźć ubezpieczenie samochodu nowego samodzielnie.

Na przykład Warta w ramach AC Komfort wypłaca kwotę określoną w polisie (a nie wartość auta z dnia szkody, jak w standardowych polisach) bez względu na to, kiedy dojdzie stłuczki lub kradzieży auta.

W przypadku nowych samochodów,  jeśli ukradną Ci auto np. 11 miesięcy po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej, towarzystwo wypłaca kwotę, za jaką kupiłeś auto w salonie.

Dodatkowo, wykupując ubezpieczenie nowego auta, możesz zdecydować się na gwarancję utrzymania wartości fakturowej  pojazdu przez trzy lata – wtedy za kradzież w trzecim roku od podpisania umowy ubezpieczyciel wypłaci Ci również kwotę, za jaką kupiłeś samochód. A ile kosztuje AC nowego samochodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym kalkulatorze. Sprawdź, jaki jest koszt ubezpieczenia nowego samochodu:

Z kolei PZU do ubezpieczenia AC dodaje bezpłatny pakiet podstawowych usług Assistance (np. holowanie i samochód zastępczy). Towarzystwo kusi także gwarancją tej samej wartości pojazdu przez cały rok – w razie kradzieży, otrzymasz odszkodowanie równe wartości samochodu z dnia zawarcia umowy niezależnie od spadku jego wartości rynkowej.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kupujesz auto na kredyt. Wówczas bank będzie od Ciebie wymagał cesji polisy AC podczas zawierania umowy kredytu. Powinieneś wtedy zadbać, by polisa została wzbogacona o zapis dotyczący ryzyka kradzieży pojazdu. Zwykle bank określa minimalny wymagany do umowy kredytowej zakres ubezpieczenia AC i możesz być pewien, że zaproponuje Ci cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Pamiętaj jednak, że nie masz obowiązku zakupu ubezpieczenia w banku, który udziela Ci kredytu. Jeśli nie jest to Twoja pierwsza polisa, rozważ czy bardziej opłacalne nie okaże się podpisanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którego usług korzystałeś do tej pory.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

Autocasco auta kilkuletniego – ubezpieczenie AC do ilu lat?

Im starszy samochód, tym mniejszy wybór ubezpieczycieli, którzy udzielą Ci ochrony w ramach AC. Pamiętaj również, że wartość auta z roku na rok spada, więc może niekoniecznie trzeba inwestować w pełny zakres ubezpieczenia AC.

Ubezpieczyciele często oferuję właścicielom starszych samochodów tzw. minicasco, które obejmuje mniejszy zakres ubezpieczenia niż pełne AC, w konsekwencji jest tańsze (składka wynosi kilkadziesiąt złotych rocznie), ale zwykle gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko w przypadku kradzieży auta lub ewentualnie całkowitego zniszczenia. Część firm ubezpieczeniowych proponuje klientom zniżki, jeśli minicasco wykupią wraz z ubezpieczeniem OC i NNW. Przy zawieraniu umowy trzeba zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wysokość amortyzacji części zamiennych stosowanych przy likwidacji szkody.

Na przykład Compensa w ramach AC Mini wypłaci odszkodowanie tylko jeśli do uszkodzenia pojazdu doszło w wyniku kolizji z innym pojazdem w ruchu drogowym, a zdarzenie miało miejsce na terytorium Polski.

Z kolei AXA Direct właścicielom starszych samochodów proponuje alternatywę dla AC – ubezpieczenie „P-KR i Szyby”. Zadziała ono wówczas gdy samochód ulegnie spaleniu, a źródłem ognia będą czynniki zewnętrzne (np. podpalenie) lub wewnętrzne (np. samozapłon). Składnikiem tego ubezpieczenia jest ochrona  szyb. Gwarantuje ona bezgotówkową naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby czołowej, bocznej oraz tylnej w sieci warsztatów współpracujących z ubezpieczycielem. AXA oferuje ten rodzaj ubezpieczenia już od kilkudziesięciu złotych rocznie.

Czytaj także: Minicasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Pamiętaj także o tym, że ubezpieczyciele stosują wewnętrzne ograniczenia dotyczące wieku samochodów, dla jakich można wykupić ubezpieczenie AC. Sprawdź poniżej, czy możliwe jest ubezpieczenie AC samochodu powyżej 10 lat?

AC do ilu lat można wykupić:

Ubezpieczenie używanego auta kilkunastoletniego

Najczęściej ubezpieczenie AC kilkunastoletniego auta jest proponowane w wersji podstawowej, a odszkodowanie pomniejszone o udział własny, czyli około 10-20 proc. Często też ubezpieczyciel zastrzega w umowie, że za części użyte do naprawy powypadkowej zapłaci tylko od 20 do 40 proc. ich wartości. Resztę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. W efekcie wypłacone odszkodowanie pokryje tylko pewną część ogólnej wartości szkody.

Mimo to, zakup AC dla używanego auta, to z pewnością mniejszy wydatek niż naprawa uszkodzenia wyłącznie na własny koszt. Tym bardziej, że część ubezpieczycieli jest elastyczna. Coraz częściej dostosowuje się do potrzeb rynku uwzględniając wiek samochodów jeżdżących po polskich drogach.

Jeśli poszukujesz dobrego ubezpieczenia auta, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Będziesz mógł dobrać sobie taki zakres ubezpieczenia, jaki Cię interesuje i od razu zakupić online polisę OC lub OC+AC.