Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenie auta. Jakie AC dla samochodu nowego, a jakie dla starszego?

Ubezpieczenie auta. Jakie AC dla samochodu nowego, a jakie dla starszego?
mfind.pl

Z zakupem ubezpieczenia AC nie będziesz miał problemu, jeśli zdecydujesz się na zakup nowego samochodu, czy nawet kilkuletniego. Sprawa nieco się komplikuje, gdy auto Twoich marzeń jest kilkunastoletnim, czy jeszcze starszym wytworem motoryzacji.

Co to jest ubezpieczenie AC?

AC, w przeciwieństwie do OC, to ubezpieczenie dobrowolne, w ramach którego ubezpieczyciel pokryje Ci koszty naprawy uszkodzeń spowodowanych kolizją bądź straty spowodowane kradzieżą auta. Wysokość składki zależy m.in. od wartości samochodu (a co za tym idzie do jego wieku) oraz zakresu ochrony ubezpieczeniowej, jaką wybierzesz. Na koszty, jakie poniesiesz wykupując ubezpieczenie AC, ma także wpływ Twój wiek czy ewentualne zniżki za bezszkodową jazdę.

Zgodnie z badaniem firmy Moto Data, średni wiek samochodu zarejestrowanego w Polsce to około 11,5 – 12 lat. Dlatego ubezpieczyciele coraz częściej są otwarci na indywidualne potrzeby klientów i ubezpieczają także starsze pojazdy – zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi kontynuacja ubezpieczenia AC w tym samym towarzystwie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie autocasco?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:

 • Dowiedz się, czy polisa pokryje tylko szkodę całkowitą, gdy koszt naprawy przekroczy 70% wartości auta, czy także szkodę częściową lub zrekompensuje stratę spowodowaną kradzieżą samochodu. Możesz to sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
 • Ustal, jaki udział własny będzie zapisany w umowie, tzn. jaką część szkody musisz pokryć z własnej kieszeni. Im wyższy udział własny tym niższą składkę zapłacisz za AC.
 • Zwróć także uwagę, czy w ramach AC auta będziesz mógł skorzystać z usług autoryzowanego warsztatu, jeśli zależy Ci, aby do naprawy użyto oryginalnych części.

Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Ubezpieczenie auta nowego

O ubezpieczeniu AC na pewno warto pomyśleć gdy kupujesz nowy samochód, którego wartość jest znaczna. Tu masz dwa wyjścia:

 • Pakiet dealerski, czyli ubezpieczenie OC/AC/NW oferowane tylko za pośrednictwem salonu sprzedającego nowe samochody
 • Wykupienie ubezpieczenia auta na własną rękę

Pierwszy wariant ma tę zaletę, że dostajesz od razu pełny pakiet ubezpieczeń. Wady są takie, że nie masz wyboru firmy ubezpieczeniowej ani nie możesz dowolnie regulować sobie warunków ubezpieczenia.

Jeśli jednak nie chcesz wiązać się umową z ubezpieczycielem, którego w ramach pakietu narzuca Ci salon samochodowy, możesz znaleźć ubezpieczenie samochodu nowego samodzielnie.

Na przykład Warta w ramach AC Komfort wypłaca kwotę określoną w polisie (a nie wartość auta z dnia szkody, jak w standardowych polisach) bez względu na to, kiedy dojdzie stłuczki lub kradzieży auta. W przypadku nowych samochodów,  jeśli ukradną Ci samochód 11 miesięcy po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej, towarzystwo wypłaca kwotę, za jaką kupiłeś auto. Dodatkowo, ubezpieczając nowy samochód, możesz zdecydować się na gwarancję utrzymania wartości fakturowej  pojazdu przez trzy lata – wtedy za kradzież w trzecim roku od podpisania umowy ubezpieczyciel wypłaci Ci również kwotę, za jaką kupiłeś samochód.

Z kolei PZU do ubezpieczenia AC dodaje bezpłatny pakiet podstawowych usług Assistance (np. holowanie i samochód zastępczy). Towarzystwo kusi także gwarancją tej samej wartości pojazdu przez cały rok – w razie kradzieży, otrzymasz odszkodowanie równe wartości samochodu z dnia zawarcia umowy niezależnie od spadku jego wartości rynkowej.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kupujesz auto na kredyt. Wówczas bank będzie od Ciebie wymagał cesji polisy AC podczas zawierania umowy kredytu. Powinieneś wtedy zadbać, by polisa została wzbogacona o zapis dotyczący ryzyka kradzieży pojazdu. Zwykle bank określa minimalny wymagany do umowy kredytowej zakres ubezpieczenia AC i możesz być pewien, że zaproponuje Ci cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Pamiętaj jednak, że nie masz obowiązku zakupu ubezpieczenia w banku, który udziela Ci kredytu. Jeśli nie jest to Twoja pierwsza polisa, rozważ czy bardziej opłacalne nie okaże się podpisanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którego usług korzystałeś do tej pory.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

Ubezpieczenie auta kilkuletniego

Im starszy samochód, tym mniejszy wybór ubezpieczycieli, którzy udzielą Ci ochrony w ramach AC. Pamiętaj również, że wartość auta z roku na rok spada, więc może niekoniecznie trzeba inwestować w pełny zakres ubezpieczenia AC.

Ubezpieczyciele często oferuję właścicielom starszych samochodów tzw. minicasco, które obejmuje mniejszy zakres ubezpieczenia niż pełne AC, w konsekwencji jest tańsze (składka wynosi kilkadziesiąt złotych rocznie), ale zwykle gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko w przypadku kradzieży auta lub ewentualnie całkowitego zniszczenia. Część firm ubezpieczeniowych proponuje klientom zniżki, jeśli minicasco wykupią wraz z ubezpieczeniem OC i NNW. Przy zawieraniu umowy trzeba zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wysokość amortyzacji części zamiennych stosowanych przy likwidacji szkody.

Na przykład Compensa w ramach AC Mini wypłaci odszkodowanie tylko jeśli do uszkodzenia pojazdu doszło w wyniku kolizji z innym pojazdem w ruchu drogowym, a zdarzenie miało miejsce na terytorium Polski.

Z kolei AXA Direct właścicielom starszych samochodów proponuje alternatywę dla AC – ubezpieczenie „P-KR i Szyby”. Zadziała ono wówczas gdy samochód ulegnie spaleniu, a źródłem ognia będą czynniki zewnętrzne (np. podpalenie) lub wewnętrzne (np. samozapłon). Składnikiem tego ubezpieczenia jest ochrona  szyb, która gwarantuje bezgotówkową naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby czołowej, bocznej oraz tylnej w sieci warsztatów współpracujących z ubezpieczycielem. AXA oferuje ten rodzaj ubezpieczenia już od kilkudziesięciu złotych rocznie.

Czytaj także: Minicasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?

Pamiętaj także o tym, że ubezpieczyciele stosują wewnętrzne ograniczenia dotyczące wieku samochodów, dla jakich można wykupić ubezpieczenie AC.

Maksymalny wiek pojazdu w ubezpieczeniu AC w różnych towarzystwach:

Ubezpieczenie auta kilkunastoletniego

Najczęściej ubezpieczenie AC kilkunastoletniego auta jest proponowane w wersji podstawowej, a odszkodowanie pomniejszone o udział własny, czyli około 10-20 proc. Często też ubezpieczyciel zastrzega w umowie, że za części użyte do naprawy powypadkowej zapłaci tylko od 20 do 40 proc. ich wartości, a resztę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. W efekcie wypłacone odszkodowanie pokryje tylko pewną część ogólnej wartości szkody.

Mimo to, zakup AC dla starszego auta, to z pewnością mniejszy wydatek niż naprawa uszkodzenia wyłącznie na własny koszt. Tym bardziej, że część ubezpieczycieli jest elastyczna, i coraz częściej dostosowuje się do potrzeb rynku uwzględniając wiek samochodów jeżdżących po polskich drogach.

Jeśli poszukujesz dobrego ubezpieczenia auta, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Będziesz mógł dobrać sobie taki zakres ubezpieczenia, jaki Cię interesuje i od razu zakupić online polisę OC lub OC+AC.

Podsumowanie

 • To, czy w ogóle możesz wykupić autocasco (AC), zależy od wieku Twojego samochodu.
 • Maksymalny wiek aut ubezpieczanych w zakresie AC to 15 lat (np. w AXA Direct, Link4 czy Aviva)
 • Średni wiek samochodu zarejestrowanego w Polsce to 12 lat.
 • Jeśli szukasz ubezpieczenia auta nowego, to masz wybór pomiędzy pakietem dealerskim a samodzielnym poszukiwaniem polisy.
 • Ubezpieczenie auta kilkuletniego: zastanów się, czy potrzebujesz pełnego AC, czy może wystarczy Ci polisa typu minicasco.
 • Ubezpieczenie auta kilkunastoletniego (AC) nie w każdej firmie w ogóle jest możliwe. Jeśli Twój samochód ma więcej niż 15 lat, możesz wykupić AC tylko jako kontynuację polisy u tego samego ubezpieczyciela.
 • Jeśli poszukujesz dobrego ubezpieczenia auta, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Autor artykułu:

Redaktor prowadząca portalu Motofaktor.pl. Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem w radiu i redakcjach prasowych, m.in. Radiu Kolor, „Życiu Warszawy” i „Polsce The Times”. Prywatnie miłośniczka ruchu we wszelkiej postaci, a zwłaszcza pływania oraz podróży, szczególnie na Kretę.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Ubezpieczenie auta. Jakie AC dla samochodu nowego, a jakie dla starszego?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
kasandra
Gość

Moim zdaniem warto też dodatkowo skorzystać z gwarancji takich jak np [reklama] , znajomi nam polecili. Mamy darmowe naprawy, całodobowy assistance, pomoc]drogowa i jak jakas awaria się zdarzy maja specjalną aplikację na telefon [reklama], się [reklama]

wpDiscuz