Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie assistance: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
mfind.pl

Na skróty: Assistance komunikacyjne   Jak wybrać assistance?   Assistance za granicą   Assistance w liczbach   Porównanie ofert assistance

Ubezpieczenie assistance – co to takiego?

Assistance to pomoc w zakresie technicznym, medycznym,  informacyjnym i prawnym udzielania ubezpieczonym w sytuacji awaryjnej. Nie sposób przewidzieć, kiedy i gdzie rozkraczy Ci się auto lub dojdzie do wypadku, dlatego warto pomyśleć o wykupieniu usługi, która zapewni pomoc specjalisty. Książę na białym koniu wysłany przez ubezpieczyciela może zmienić koło, naprawić usterkę lub odholować auto, a także wesprzeć  w poszukiwaniu noclegu lub parkingu, tym samym łagodząc stres związany z okolicznościami zdarzenia. Zakres usług świadczonych w ramach assistance zależy od wykupionego wariantu ubezpieczenia. Z tego typu usługą możesz spotkać się przede wszystkim kupując polisę komunikacyjną, ale może ona dotyczyć także opieki medycznej (nie tylko powypadkowej) lub ubezpieczenia nieruchomości.  Wraz z  rozwojem i ekspansją assistance pojawiają się nowe, coraz bardziej ekskluzywne rodzaje pomocy ubezpieczonemu. Lubiący komfort mogą skorzystać nawet z usług „konsjerża” – osobistego asystenta, który zaplanuje podróż, zarezerwuje bilety do teatru i zorganizuje przyjęcie.

Assistance komunikacyjne

Assistance zakupione wraz z polisą komunikacyjną obejmuje kilka wariantów pomocy:

 • Pomoc serwisowa
 • Pomoc informacyjna
 • Pomoc prawna
 • Pomoc medyczna

Podstawowe usługi assistance w ramach pomocy serwisowej to najczęściej naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu (zarówno ubezpieczonego, jak i osoby trzeciej), transport kierowcy, zapewnienie parkingu i wynajem pojazdu zastępczego. Każda z tych usług ma jednak swoje ograniczenia, opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), na które trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia może być ograniczona jedynie do wypadków oraz realizowana do ograniczonej kwoty, i to z wyłączeniem kosztów części zamiennych. Holowanie odbywa się często do określonej odległości, samochód zastępczy, podobnie jak parking, przysługuje na z góry ustaloną ilość czasu i zależnie od przyczyny utraty auta (awaria, wypadek lub kradzież). Powinieneś także zwrócić uwagę, czy w wybranym wariancie ubezpieczenia przysługuje Ci pomoc assistance jedynie na terenie Polski czy także poza granicami kraju.  Inne usługi serwisowe i ułatwiające dalszą podróż, występujące w rozszerzonych pakietach assistance, to m.in.: otwarcie pojazdu lub holowanie w przypadku braku kluczy, pomoc przy wymianie koła, wymiana żarówki, holowanie przyczepy, dostarczenie paliwa, uruchomienie pojazdu w przypadku rozładowania akumulatora, złomowanie pojazdu, kierowca zastępczy, transport zwierzęcia oraz organizacja i opłacenie noclegu. W tym artykule dowiesz się więcej o bezpłatnych usługach assistance oferowanych przez ubezpieczycieli w cenie ubezpieczenia OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe w podstawowych wariantach assistance zapewniają swoim klientom usługi informacyjne, które dotyczą postępowania w razie zajścia zdarzenia, lokalizacji warsztatów i stacji paliw, natężenia ruchu i utrudnień na trasie oraz możliwości przekazania wiadomości bliskiej osobie. W rozszerzonych wariantach możesz również skorzystać z usług tłumacza, jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą, a będziesz miał trudności z komunikacją w obcym języku. Centra obsługi, w których można uzyskać niezbędne informacje, działają przeważnie 24 godziny na dobę. Powstają także aplikacje mobilne, które pozwalają na sprawne i szybkie wezwanie pomocy. Asysta prawnika może okazać się nieoceniona, zwłaszcza jeśli dojdzie do kradzieży lub konfliktu na drodze, który zakończy się stłuczką. Ubezpieczenie assistance w wariancie, który obejmuje pomoc prawną, pozwoli na niezbędne konsultacje ze specjalistą lub ochronę prawną poza granicami Polski.

Oprócz troski o organizacyjne konsekwencje awarii lub wypadku, w sytuacji zagrożenia na drodze może pojawić się troska nadrzędna – o zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Medyczne usługi assistance mogą zapewnić transport poszkodowanego do szpitala, hospitalizację za granicą, transport i opiekę nad dziećmi i zwierzętami (także leczenie zwierząt domowych), zorganizowanie wizyty domowej lekarza lub opieki pielęgniarki, dostarczenie leków, organizację i pokrycie kosztów rehabilitacji itd.

Jak wybrać ubezpieczenie assistance?

Assistance, przyda się każdemu, kto posiada auto, motocykl lub rower (Europ Assistance pomyślało także o cyklistach i oferuje swoim ekologicznym klientom usługę assistance rowerowy), a tym bardziej tym, którzy często oddalają się od miejsca zamieszkania. Każde towarzystwo ubezpieczeń oferuje co najmniej dwa warianty assistance, zróżnicowane pod względem zakresu usług. Zazwyczaj funkcjonują one jako uzupełnienia ubezpieczeń komunikacyjnych i występują razem z nimi w pakiecie, co często okazuje się opcją korzystną cenowo. Oto kilka porad, które mogą przydać się w wyborze assistance:

 • Sprawdź jakie usługi w ramach assistance przysługują Ci przy kupnie OC lub AC
 • Dowiedz się czy świadczenia przysługują Ci tylko w razie wypadku, czy obejmują również zdarzenia związane z awarią i kradzieżą.
 • Wybierając usługi sprawdź ograniczenia, jakie im towarzyszą: do jakiej odległości może odbyć się holowanie, do jakiej kwoty zostaną pokryte koszty naprawy, czy pomoc obowiązuje również za granicą itd.
 • Sprawdź, od jakiej odległości od miejsca zamieszkania obowiązuje ubezpieczenie assistance
 • Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych danego towarzystwa. Jeśli interesuje Cię szersza ochrona, zastanów się nad wykupieniem assistance w pakiecie

OWU

Assistance za granicą

W trudnych sytuacjach z daleka od domu wszystko wydaje się bardziej nieprzyjazne, dlatego podróż zagraniczna może nastręczyć nie lada problemów nieprzygotowanemu kierowcy. Komfort natychmiastowej pomocy w sytuacji awaryjnej na drodze nie przysługuje każdemu ubezpieczonemu, dlatego przed przekroczeniem polskiej granicy, warto sprawdzić zakres terytorialny wykupionej usługi assistance i ewentualnie zastanowić się nad jej poszerzeniem. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wsparcie w krajach Europy już w podstawowym wariancie assistance, w innych za komfort podróży bez niespodzianek za granicę trzeba dopłacić. W tabeli zostały zestawione zakresy terytorialne assistance sześciu wybranych ubezpieczycieli:

TowarzystwoUsługaZakres terytorialny
ProamaAssistance Wypadkowy
Midi Assistance
Super Assistance
Polska
Polska
Europa
BenefiaBenefia SOS,
Alfa Romeo Top Assistance,
Fiat Top Assistance
Andora, Austria, Belgia, Bułgaria,
Ceuta, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra,
Czechy, Dania, Estonia, Finlandia,
Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania,
Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael,
Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa,
Macedonia, Malta, Monako, Niemcy,
Norwegia, Portugalia, Rumunia,
San Marino, Serbia, Słowacja,
Słowenia, Szwajcaria, Szwecja,
Tunezja, europejska część Turcji,
Watykan, Węgry, Wielka Brytania,
Włochy
You Can DriveAuto Pomoc Basic
Auto Pomoc Standard Polska
Auto Pomoc Standard Europa

Auto Pomoc Premium
Polska
Polska
Europa z wyłączeniem Albanii,
Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
Europa z wyłączeniem Albanii,
Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy
AXA DirectAssistance Mini
Assistance Midi
Assistance Midi Europa
Assistance Maxi
Assistance Maxi Europa
Polska
Polska
Europa
Polska
Europa
*Europa z wyłączeniem Polski
i krajów byłego ZSRR
za wyjątkiem Litwy, Łotwy, Estonii
AvivaWariant podstawowy,
rozszerzony i maksymalny
Europa z wyłączeniem Rosji

 

Uwaga! Limity odległości holowania lub kosztów naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia za granicą mogą różnić się od tych, które obowiązują na terytorium Polski.

Assistance w liczbach

Zarówno Mondial Assistance, jak i Europ Assistance odnotowały w wynikach przeprowadzonych badań konsumenckich wzrost popularności usług assistance wśród Polaków. VI Ogólnopolskie Badanie Assistance Europ Assistance Polska wykazało, że w 2014 roku 34% rodaków cieszyło się ochroną zapewnianą przez ubezpieczenie assistance (27% w 2010 roku) – z czego 93% to szczęśliwi posiadacze komunikacyjnego assistance. Ponadto według Mondial Assistance aż 80% Polaków dostrzega potrzebę korzystania z tego typu usługi (60% w 2011 roku).

mondial

Z pomocy ubezpieczyciela w ramach assistance w ubiegłym roku skorzystało 36% Polaków (25% w 2010 roku), przy czym najczęściej wykorzystywaną usługą jest holowanie auta i pomoc drogowa (87%). Ze wsparcia specjalisty korzystają przeważnie osoby w wieku powyżej 50 lat (41%).

Porównanie ofert assistance wybranych ubezpieczycieli

TUUsługaZakresZakup
ProamaAssistance
Wypadkowy
Midi
AssistanceSuper
Assistance
pomoc informacyjna,
naprawa pojazdu na miejscu
zdarzenia, holowanie pojazdu
ubezpieczonego,
holowanie pojazdu poszkodowanego

naprawa na miejscu zdarzenia,
holowanie, samochód zastępczy
w przypadku kradzieży lub wypadku,
transport osób, infolinia medyczna,
pomoc w przypadku: zgubienia
kluczyków, wymiany koła,
rozładowania akumulatora,
braku paliwa

+ samochód zastępczy w przypadku
awarii, wypadku lub kradzieży,
hospitalizacja dla kierowcy
i pasażerów za granicą,
transport do placówki medycznej,
usługi tłumacza
w pakiecie
z OC
i Zieloną Kartąw pakiecie
z OC,
dla aut
nie starszych
niż 9 lat
w pakiecie
z OC,
dla aut
nie starszych
niż 10 lat
BenefiaAssistance
SOSTop
Assistance
Alfa Romeo,
Top
Assistance
Fiat
naprawa na miejscu zdarzenia,
holowanie pojazdu ubezpieczonego,
odbiór albo odprowadzenie
naprawionego pojazdu,
dostawa części zamiennych,
samochód zastępczy
albo zakwaterowanie
albo przewóz osób

zakres j.w
usługa
sprzedawana
indywidualnie


usługa
przeznaczona
dla
użytkowników
aut marki Fiat
Alfa Romeo
i Lancia,
umowę
zawiera się
na czas
gwarancji
producenta
AXA
Direct
Assistance
Mini


Assistance
Midi
Assistance
Midi
EuropaAssistance
Maxi


Assistance
Maxi
Europa
pomoc informacyjna, przekazanie
pilnej informacji, naprawa na miejscu
zdarzenia, holowanie pojazdu,
holowanie pojazdu os. trzeciej,
transport kierowcy, przewóz
i leczenie zwierzęcia,
utylizacja zwłok zwierzęcia

zakres mini + parkowanie,
wymiana żarówki, otwarcie pojazdu
lub holowanie w przypadku braku
kluczy, uruchomienie pojazdu
w przypadku rozładowania
akumulatora, wymiana koła,
dostarczenie paliwa, transport
pasażerów, nocleg, samochód
zastępczy po wypadku i kradzieży

zakres midi + informacja
turystyczna, pomoc finansowa oraz
pomoc tłumacza zagranicą,
ochrona prawna, transport medyczny
oraz hospitalizacja za granicą,
tłumaczenie dokumentacji medycznej
(nie obejmuje holowania pojazdu
osoby trzeciej oraz przewozu
i leczenia zwierzęcia)

zakres midi + odbiór lub
odprowadzenie pojazdu, pomoc
w razie zatankowania niewłaściwego
rodzaju paliwa lub jego zamarznięcia,
holowanie przyczepy, złomowanie
pojazdu, kierowca zastępczy,
samochód zastępczy po awarii,
pomoc w opiece nad dziećmi,
wizyta i opieka bliskiej
osoby w Polsce i Europie,
wizyta lekarza

zakres maxi + informacja
turystyczna, transport medyczny
i hospitalizacja za granicą,
tłumaczenie dokumentacji medycznej,
transport zwłok, pomoc finansowa,
ochrona prawna za granicą,
pomoc tłumacza (nie obejmuje
holowania pojazdu osoby
trzeciej oraz przewozu
i leczenia zwierzęcia)
w cenie OC
oraz pakietu
OC+AC

usługa
indywidualna
usługa
indywidualna
usługa
indywidualna


usługa
indywidualna
You
Can
Drive
Auto
Pomoc
Basic

Auto
Pomoc
Standard
Polska i
Standard
Europa

Auto
Pomoc
PremiumSamochód
zastępczy
holowanie pojazdu ubezpieczonegonaprawa na miejscu zdarzenia,
holowanie, parking

zakres standard + złomowanie,
pokrycie kosztów pobytu
w hotelu lub transportu do
miejsca docelowego
lub miejsca zamieszkania

samochód zastępczy w przypadku
wypadku lub kradzieży
na maksymalnie 3 dni
W pakiecie
z OC


w pakiecie
OC+AC

w pakiecie
OC+AC
w pakiecie
OC+AC

UWAGA!!! W najskromniejszych wariantach assistance (mini, basic, podstawowym) pomoc zazwyczaj świadczona jest jedynie w przypadku kolizji. Aby zapewnić sobie pomoc również w sytuacji, gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa na drodze, powinieneś zainteresować się bogatszą wersją assistance.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie assistance zapewni Ci pomoc na drodze, kiedy dojdzie do kolizji lub awarii samochodu.
 • W ramach assistance możesz liczyć m. in. na holowanie samochodu, dowóz paliwa, naprawę samochodu na miejscu zdarzenia czy pomoc informacyjną.
 • Podstawowe usługi assistance są często wliczone w cenę OC. Za szerszy zakres zapłacisz dodatkowo.
 • Wybierając ubezpieczenie assistance zastanów się, czy będziesz wyjeżdżał samochodem za granicę i jaki zakres usług chcesz mieć zapewniony. Czasami nie ma sensu przepłacać za "wypasiony" pakiet.
 • Najpopularniejsze jest assistance komunikacyjne. Ubezpieczyciele często oferują jednak usługi pomocowe przy polisach mieszkaniowych i innych.

Autor artykułu:

Moją pracą jest zarządzanie, planowanie i dbanie o kontakt z klientem. W swoich czterech kątach piszę, czytam i gram na konsoli, a w większych przestrzeniach pływam i jeżdżę na łyżwach. Ale ponad wszystko jestem kinomaniakiem.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz