Ubezpieczenie aparatu fotograficznego - dla zawodowców i amatorów

Aktualizacja:
ubezpieczenie-aparatu

Swego czasu lustrzanka była atrybutem profesjonalisty. Aktualnie jest równie popularna wśród amatorów fotografii, zwłaszcza w wersji cyfrowej. Mniej popularne jest samo ubezpieczenie aparatu fotograficznego, które rozważyć powinni jednak zapaleni pasjonaci. Jaki mają wybór? Jakie ubezpieczenie aparatu wybrać?

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego – dla amatora czy profesjonalisty?

Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego nie należy do najpopularniejszych. Jeśli jednak zaczniemy się nad nim zastanawiać, pierwsze pytanie jakie pojawia się w naszej głowie brzmi: „Czy to mi się opłaca?”. Myślimy pewnie, że w przypadku amatorskiej fotografii, to zbędny wydatek. Sytuacja zmienia się jednak w momencie, gdy robieniem zdjęć zajmujemy się na poważnie, jest to nasza pasja i poniekąd sposób na życie. Co ważne – pasja ta może być bardzo kosztowna. Nieważne, czy używasz jednego modelu do artystycznych ujęć w parku, czy może nosisz po kilka korpusów oraz cztery „szkła” na różne okazje, a w każdy wolny weekend robisz zdjęcia Młodej Parze na weselu. Lepiej od razu zarezerwować część pieniędzy, jakie jesteś w stanie przeznaczyć na zakup sprzętu i zainwestować je w ubezpieczenie aparatu fotograficznego. W przypadku profesjonalnego sprzętu, składki za jego ochronę mogą okazać się spore, ale wciąż wydają się adekwatne do wartości tego, co nosisz w torbie.

Będąc profesjonalistą w rozumieniu biznesowym, czyli wykonując swoją profesję i zarabiając na tym, prowadząc działalność gospodarczą – możesz przebierać w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych dla firm. Tych jest całkiem sporo. Problem może być w momencie, kiedy jako osoba prywatna chcesz ubezpieczyć osobisty aparat na własną rękę. Tutaj wybór ubezpieczycieli proponujących taką polisę będzie zdecydowanie mniejszy.

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego Simplesurance

W ubezpieczeniach różnego rodzaju sprzętu elektronicznego specjalizuje się serwis Simplesurance, w którym znajdziemy również polisę na aparat fotograficzny. Zakres polisy obejmuje szkody w wyniku takich zdarzeń jak upadek, zalanie płynem, pożar czy chociażby szkody spowodowane przez inne osoby lub urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest także ochrona na wypadek błędów w obsłudze. Jak to rozumieć? Jeśli z powodu niezdarności czy po prostu niewiedzy dotyczącej obsługi, nasz aparat zostanie uszkodzony, ubezpieczenie pokryje koszty jego naprawy. To jednak nie wszystko! Jako rozszerzenie polisy możemy wykupić opcję ochrony sprzętu przed kradzieżą. A jak prezentuje się cena takiego ubezpieczenia? To zależy! Od czego? Między innymi od wartości aparatu oraz preferowanego okresu obowiązywania umowy.

Od czego chroni ubezpieczenie sprzętu fotograficznego?

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego sprawdzi się w przypadkach kradzieży oraz zniszczeń, celowych (wandalizm) lub przypadkowych. Przewrócenie statywu albo samego fotografa, (o co nie trudno dokumentując uroczystości i imprezy, gdzie zaglądamy obiektywem pomiędzy tańczących ludzi), jest istotne także dla amatorów. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najadłem się sporo strachu, gdy pod ustawiony na spokojnej alejce parkowej statyw z aparatem próbowało wejść dziecko goniąc motyla – a odwróciłem się tylko do torby po filtr.

Co ciekawe, ubezpiecza się oprócz zdarzeń losowych także błędy obsługi. Chociaż nie przychodzi nam zazwyczaj na myśl, co możemy zrobić przy lustrzance błędnie, to mając przy sobie dwa korpusy różnych firm być może zdarzyło się Tobie, spiesząc się by nie utracić dobrego momentu, wcisnąć bagnet obiektywu na siłę i uszkodzić styki. Większość ubezpieczycieli posiada odpowiednie zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia, np. PZU, Warty, Allianz (ubezpieczenie tej ostatniej firmy jest oferowane klientom indywidualnym przez Simplesurance).

Za co ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności?

Jeśli już zdecydujemy się na ubezpieczenie aparatu fotograficznego i wybierzemy konkretną polisę, uważnie przeczytajmy OWU. Dlaczego to takie ważne? Dla przykładu – posiadając ubezpieczenie sprzętu od kradzieży, myślimy sobie, że jeśli przez roztargnienie zostawimy aparat na ławce w parku, a po 10 minutach po niego wrócimy, ale już go tam nie będzie, ubezpieczyciel pokryje szkody. Nic bardziej mylnego! Bardzo często w warunkach ubezpieczeń znajdziemy zapis, że ubezpieczenie – owszem – obejmuje kradzież, ale tylko z rabunkiem. Dla pewności sprawdź, czy polisa będzie obejmowała każdy przypadek utraty sprzętu, czy np. tylko włamanie albo rabunek (rozbój). Tak dzieje się np. w PZU (ubezpieczenie dla firm lub osób prowadzących działalność gospodarczą):

pzu-ubezpieczenie-aparatu

Sytuacja, gdzie złodziej zabierze Ci aparat pozostawiony na statywie do naświetlania ujęcia będzie więc już Twoim , a nie ubezpieczyciela problemem – nikt Ci niczego nie wyrwał, nie groził, że zrobi krzywdę, nie przełamywał zabezpieczeń, po prostu przyszedł, wziął sprzed nosa i uciekł. Jeżeli lubisz robić zdjęcia gwiazd, z pozoru absurdalny przypadek nocną porą staje się bardziej prawdopodobny.

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – przed czym chroni i czy się opłaca?

Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego w ramach polisy turystycznej

Na koniec warto wspomnieć o możliwościach ubezpieczeń turystycznych. Nawet towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie sprzedają ubezpieczeń aparatów fotograficznych dla osób fizycznych, dają nam możliwość ubezpieczenia aparatu w ramach polisy typowo wycieczkowej. Ubezpieczenie działa wtedy oczywiście za granicą i dotyczy zazwyczaj tylko kradzieży. Jest to pewna alternatywa, jeżeli posługujesz się aparatem głównie podczas podróży, a Twoje albumy zapełniają prawie wyłącznie zdjęcia spoza Polski.

Przykładem takiego ubezpieczenia jest Warta Travel, gdzie za dodatkową opłatą (ubezpieczenie bagażu nie jest standardem) zyskujesz ochronę aparatu na wypadek rabunku, kradzieży w wyniku włamania, ale również od uszkodzeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku, tudzież w sytuacji gdy stracisz przytomność, a do czasu jej odzyskania sprzęt zmieni już właściciela. Suma ubezpieczenia, zgodnie z warunkami, jest ustalana z ubezpieczającym. Naturalnie powinieneś zwrócić uwagę, aby nie była ona niższa niż wartość aparatu.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać i gdzie kupić online?

Bardzo często ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, a w tym aparatu fotograficznego możliwe jest w ramach ubezpieczenia ruchomości w przypadku ubezpieczenia domu lub mieszkania. Warto sprawdzić, czy Twoja polisa tego nie obejmuje.

Simplesurance – ubezpieczenie laptopa, smartfona, elektroniki i narzędzi

Podsumowanie

  • Najłatwiej znajdziesz ubezpieczenie aparatu fotograficznego jeśli prowadzisz firmę - w ofertach ubezpieczycieli dla przedsiębiorców.
  • Klienci indywidualni mogą zainteresować się ubezpieczeniami oferowanymi przez serwis Simplesurance. Przedsiębiorcy też znajdą tam coś dla siebie.
  • W Simplesurance ochrony udziela niemiecka firma ubezpieczeniowa Allianz.
  • Ubezpieczenie aparatu fotograficznego sprawdzi się w przypadkach kradzieży oraz zniszczeń, celowych (wandalizm) lub przypadkowych.
  • Często ubezpieczenie od kradzieży jest ograniczone jedynie do przypadków włamania lub rozboju.
  • Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego może być także składnikiem polisy turystycznej w ramach ubezpieczenia bagażu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej