Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenia – kto to robi najlepiej? Ranking towarzystw ubezpieczeniowych

Ubezpieczenia – kto to robi najlepiej? Ranking towarzystw ubezpieczeniowych
mfind.pl

Liczba skarg kierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych osiągnęła maksimum w roku 2013 (16 51 skarg). Rok później klienci skarżyli się Rzecznikowi 15 429 razy, ale to i tak bardzo dużo. Trudno powiedzieć, czy bardziej jest to spowodowane wzrostem świadomości ubezpieczeniowej Polaków, czy tym, że ubezpieczyciele coraz częściej zaniżają odszkodowania lub w inny sposób krzywdzą swoich klientów.

Liczba skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych
skierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych
RokLiczba skarg ogółem
20066 404
20076 883
20087 631
20098 566
201011 947
201114 356
201215 273
201316 516
201415 429

Wiem, że w pierwszej chwili pomyślałeś, że te informacje nie mają dla Ciebie znaczenia. Otóż, mają. Warto wiedzieć, czy na towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę, często wpływają skargi, bo może Cię to w przyszłości uchronić przed niepotrzebnym stresem. Klienci najczęściej skarżą się na niekorzystne dla nich rozpatrzenie sprawy. Jeśli więc nie chcesz się denerwować, że otrzymasz w przyszłości zbyt małe świadczenie lub chcesz uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania, przeanalizuj poniższy ranking towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia majątkowe

One zapewne zainteresują Cię najbardziej. W dziale tych ubezpieczeń znajdują się bowiem ubezpieczenia komunikacyjne, które wzbudzają najwięcej emocji u klientów. W 2014 roku do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło 15 429 skarg, z czego prawie połowa dotyczyła ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie ma co się dziwić – jazda samochodem budzi wiele emocji, a stłuczki i wypadki zdarzają się w Polsce ciągle jeszcze zbyt często. Na które towarzystwa ubezpieczeniowe wpłynęło najwięcej skarg? Spójrz na ranking, przygotowany względem liczby skarg i udziału w rynku danych towarzystw (dotyczy ubezpieczycieli majątkowych – w tym także komunikacyjnych):

Ranking ubezpieczycieli

TowarzystwoLiczba
skarg
% ogółu
skarg
udział firmy
w rynku
1PZU S.A.2 74724%31%
2Warta S.A.1 28711%13%
3InterRisk7896,8%4%
4Generali S.A.6595,7%3,4%
5Proama5134,5%brak danych
6Allianz Polska S.A.4804,1%6,7%
7Uniqa TU S.A.4443,9%4,2%
8MTU S.A.3563%2,3%
9AXADirect3503%brak danych
10Gothaer S.A.3072,7%2,1%

Ubezpieczyciel o największym udziale w rynku odnotował najwyższą liczbę skarg. Nie oznacza to jednak, że firma ta jest niesolidna. PZU posiada aż 31 proc. udziału w rynku, więc nic dziwnego, że skargi na tego ubezpieczyciela stanowią ponad 20 proc. wszystkich zgłoszonych spraw. Podobnie jest z Wartą – 13 proc. udział w rynku i 11 proc. skarg pokazują, że klienci rzadko decydują się na zgłoszenie sprawy Rzecznikowi. Stosunkowo najlepszy wynik osiągnęło Allianz.

Inaczej jest w przypadku towarzystw takich jak InterRisk czy Generali, w przypadku których liczba skarg znacząco przewyższa udział w rynku. Może to oczywiście oznaczać, że klienci, nie znając tych marek tak dobrze jak ubezpieczycieli działających w Polsce od dawna, podchodzą nieufnie do oferowanych przez nich świadczeń i częściej składają skargi. Ale może również oznaczać, że oferowane przez nie usługi nie są tak kompleksowe, jak czołowych ubezpieczycieli. Sam musisz zdecydować, na czym Ci bardziej zależy – czy na niższej składce, co oferują zwykle te firmy, czy szerszej i bardziej złożone ofercie, która pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony do złożenia skargi.

Podsumowując, nie ma więc złotej rady przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętaj, że na ranking trzeba patrzeć w kontekście udziałów w rynku – największa liczba skarg nie musi od razu oznaczać najgorszej firmy. Często na znane firmy wpływa więcej skarg – bo klienci sugerując się wybiórczą informacją, zasłyszaną w radiu czy u znajomych, kupują produkt, nie zwracając uwagi na wszystkie jego cechy. Najlepiej będzie, jeśli rozsądnie wybierzesz ubezpieczyciela, dokładnie rozważając jego ofertę oraz sprawdzając opinie klientów. I skrupulatnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia – często skargi wynikają właśnie z rozbieżności, które nie znalazły się w dokumencie albo których nie doczytałeś.

Czytaj także: Likwidacja szkody z problemami. Kiedy należy zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego?

Podsumowanie

 1. Jakość towarzystwa ubezpieczeń można ocenić analizując liczbę skarg, jakie wpływają na ubezpieczyciela do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie jest to Rzecznik Finansowy)
 2. To, że na daną firmę wpływa dużo skarg, jeszcze nic nie znaczy - należy odnieść tę liczbę do udziału firmy w rynku
 3. Stosunkowo najmniej skarg składa się na Allianz. Dobry wynik osiągnęły również PZU, Warta oraz Uniqa
 4. Stosunkowo najwięcej skarg klienci składają na InterRisk i Generali

Autor artykułu:

Czytam, żeby pisać i piszę, żeby doczytywać. Chłonę setki stron, próbując przekonać samą siebie, że kiedyś nadążę i dobrnę do końca listy ;-) Wierzę w wartość słowa i w to, że internet jest znakomitym miejscem do przekazywania dobrych jakościowo treści. Interesuję się reportażem, w wolnych chwilach prowadzę blog o literaturze faktu

Zobacz także:

Dodaj komentarz

11 komentarzy do "Ubezpieczenia – kto to robi najlepiej? Ranking towarzystw ubezpieczeniowych"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Piotr
Gość

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!Przestrzegam przed wyliczaniem składki na tronach internetowych Link4 – po dokonaniu kalkulacji przysyłają umowę mailem i każą sobie płacić.

trackback

[…] Warta została uznana za jedną z najsilniejszych marek konsumenckich na polskim rynku w rankingu Superbrands Polska 2013. To marka rozpoznawalna i, jak wynika z danych Rzecznika Ubezpieczonych, solidna – skargi do Rzecznika Ubezpieczonych na jej działalność w zakresie ubezpieczeń majątkowych wynosz…. […]

jaaaaa
Gość

Przestrzegam przed PZU! Miałam ubezpieczone mieszkanie w PZU. Po zalaniu mieszkania nie zwrócono mi środków (NIC).
Uznano, że rury pękły z mojej winy…
Przy zakupie oczywiście nikt nie wspomniał o wyjątkach. Miałam mieć ubezpieczone wszystko od wszystkiego, niezależnie od winy.
Wykupiłam również opcję dom – czyli fachowcy mieli przyjść i naprawić mi szkodę w mieszkaniu. Po 3 dniach przyszedł i powiedział, że nic nie da się zrobić. Potem nikt się do mnie nie odzywał, musiałam wydzwaniać i stracić kilka dni urlopu.
Przez PZU byłam ponad 1,5 tygodnia bez ogrzewania i wody w środku zimy!!!!!!
Oszuści.

Radosław Felski
Gość

Cenne dane. Porównanie ilości skarg do udziału w rynku jest rozsądnie zaproponowanym kryterium. Zauważam jednak niespójność danych z konkluzją w podsumowaniu; „3. W rankingu ubezpieczycieli majątkowych zwyciężają PZU i Warta”. Najlepszy stosunek (wg. w/w danych) ma Allianz Polska (?)

Maciej Putrzyński
Użytkownik

Dzień dobry

dziękujemy za czujność, została wprowadzona korekta 🙂

Pozdrawiam

Marcin Trzaska
Gość

Ten ranking Towarzystw Ubezpieczeniowych może nie jest najistotniejszą rzeczą przy podejmowaniu decyzji, ale miło stwierdzić, że jest się ubezpieczonym w firmie mającej dobre notowania nawet pod tym względem.

Inna sprawa, że chętnie bym zobaczył także informacje, w której z firm najwięcej skarg zostało rozpatrzonych pomyśli wnioskodawcy, to by pokazało, którzy ubezpieczyciele starają się zaniżać lub w ogóle nie wypłacać świadczeń zasłaniając się niezgodnymi z prawem kruczkami i dziwnymi zapisami w umowie.

Dagmara Deska
Gość

Skoro artykuł ten opiera się głównie na skargach, to mam pytanie: gdzie się takie skargi składa? W jaki sposób napisać je prawidłowo? Pytam, ponieważ jest to dla mnie nowość. Oczywiście mam nadzieję, że nigdy nie znajdę się w sytuacji, w której będę musiała taką skargę złożyć, ale zaciekawiło mnie to, że nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, do jakiej instancji miałabym się odwołać w razie niepowodzenia. Bardzo mało się o tym pisze na forach ogólnych.

Akademia mfind
Gość

Sposoby na odwołanie oraz instytucje, do których należy się zgłosić w przypadku problemów z ubezpieczycielem, znajdzie Pani w naszym artykule: https://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/ubezpieczyciel-nie-placi-co-zrobic-zeby-nie-isc-do-sadu-a-dostac-odszkodowanie/

Patryk Morawski
Gość
Szkoda, że nie ma dodatkowych statystyk dot. tego, czego dokładnie dotyczyły skargi w przypadku poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy podobnej cenie oraz podobnych zakresach ubezpieczenia w przypadku dwóch różnych firm, wybrałbym tę, w której skargi dotyczą głównie opóźnień w podejmowaniu czynności likwidacyjnych, czy też innych mniej znaczących spraw (ilość składanych skarg nie miałaby tak dużego znaczenia). W przypadku drugiej firmy, w której każda skarga wiąże się z niechęcią ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowań (i próby wymigania się od tego), a stanowią one jedynie niewielki procent udziału w rynku mocno bym się zastanowił. Myślę, że najlepiej warto rozeznać się w opiniach osób, które… Więcej »
Filip Przestarz
Gość

Wydaje mi się, że rankingi choć ważne, nie powinny stanowić głównego źródła podejmowania decyzji. Najlepiej samemu przejrzeć oferty, wczytać się w nie, dopytać znajomych posiadających polisę. To powinno pomóc. „Suche rankingi” niewiele mówią, gdyż często skargi na ubezpieczycieli są bezpodstawne czy wręcz irracjonalne.

Akademia mfind
Gość

To prawda, najważniejsze to kupować świadomie i wspierać się różnymi źródłami informacji – wtedy efekt jest najlepszy :).

Pozdrawiamy

wpDiscuz