Na skróty: Rodzaje tablic rejestracyjnych   Rejestracja i wydanie tablic   Koszty rejestracji   Utrata lub kradzież tablic rejestracyjnych

Kto pierwszy wpadł na pomysł znakowania pojazdów mechanicznych? Zdania są podzielone, ale prawdopodobnie byli to Francuzi w roku 1893. Na naszym polskim podwórku pierwsze tablice rejestracyjne wprowadzono rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych i Ministra Spraw Wewnętrznych w roku 1922. Ówczesne oznaczenie składało się z jednej lub dwóch liter dla identyfikacji województwa, w którym samochód zarejestrowano, oraz z cyfr stanowiących numer rejestracyjny. Przez kolejne lata zarówno symbole jak i forma tablic ulegały zmianom zarówno ze względów geopolitycznych jak i praktycznych.

Obecnie stosowane w Polsce tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w 2000 roku. Musisz wiedzieć, że nic, co znalazło się na tablicy rejestracyjnej, nie jest dziełem przypadku. Za kształt tzw. blach odpowiada Ministerstwo Infrastruktury, które w rozporządzeniu z dnia 22 lipca 2002 roku dokładnie określa rozmiar i znaczenie każdej litery i cyfry.

tablica rejestracyjna

1. Rodzaje tablic rejestracyjnych

Polskie Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło podział tablic rejestracyjnych na:

 • zwyczajne
 • indywidualne
 • zabytkowe
 • tymczasowe
 • dyplomatyczne
 • służb specjalnych

Prawie każdy rodzaj posiada tzw. euroband czyli niebieski pasek z gwiazdkami UE i oznaczenie Polski – PL.

Tablice tymczasowe mają służyć Ci tylko chwilowo. Możesz ich używać gdy np. chcesz wywieźć samochód za granicę, albo samochód nie był zarejestrowany, a czeka go badanie techniczne lub naprawa przed rejestracją stałą. Tablice tymczasowe charakteryzują się tym, że na białym tle wybita jest czerwona czcionka, a używać ich możesz maksymalnie 30 dni. Ewentualnie za dodatkowym wnioskiem możesz przedłużyć ten czas o 14 dni.

tablice tymczasowe

 

http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Koteczek http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

W przypadku gdy zakupiłeś auto i zamierzasz używać go dłużej niż 30 dni, to odpowiednie dla Twojego pojazdu będą tablice zwyczajne, czyli te najczęściej spotykane na polskich drogach. Podobnie jak omawiane „tymczasówki” mają białe tło, z tym że czcionka ma kolor czarny. Litery umieszczone na początku tablicy oznaczają województwo, w którym zarejestrowałeś samochód, a cyfry stanowią numer rejestracyjny dobierany losowo (lub mniej losowo, jeśli trafisz miłą Panią w Urzędzie Komunikacji).

tablice normalne

Foto: by DG

Istnieje też taka możliwość, że nie masz zamiaru zdawać się na ślepy los ani humory Pani w okienku, a Twoja szeroko pojęta indywidualność wymaga zdecydowanego pokreślenia. W tej sytuacji możesz wybrać tablice indywidualne. W granicach określonych przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury możesz na nich zamieścić swój pseudonim artystyczny, imię ukochanej lub nazwę swojej firmy. Zwróć uwagę, że minister nakazał, aby hasło wyróżniające Twój pojazd nie było obraźliwe. Dodatkowo musisz zmieścić się w 5 znakach (maksymalnie 2 litery możesz zastąpić cyframi), co niestety może zawęzić obraz Twojej indywidualności, ale zapewne uwolni wielka kreatywność.

tablice indywidualne

 

Foto by: Kazik Rex, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Jeśli w Twoim garażu ukrywasz skarb w postaci starej Warszawy po liftingu, która tylko czeka, aby objawić swe oryginalne kształty całemu światu, to zechciej zafundować jej najpierw tzw. żółte blachy czyli tablice rejestracyjne dla pojazdów zabytkowych. Wyróżnia je to, że w odróżnieniu od wcześniej omawianych tablic mają tło koloru żółtego, a dodatkowo mają narysowany symbol zabytkowego auta. Najczęściej tego typu tablice wydawane są dla pojazdów starszych niż 25 lat, nie są produkowane od co najmniej 15 lat i są wpisane do rejestru dóbr kultury. Sama zasada oznaczeń miejsca rejestracji i numerowania nie różni się od tablic standardowych.

tablice zabytkowe

 

Foto: by Julo

Jeżeli często poruszasz się po polskich drogach, to zapewne spotkałeś się z pojazdami z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi. Dodatkowo takie samochody przybierane są czasami flagami innych państw, często wyglądających bardzo egzotycznie. Te niebieskie tabliczki to tablice dyplomatyczne i nadawane są wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw dyplomatycznych i misji państw obcych w Polsce. Te tablice jako jedyne nie mają eurobandu. Pierwsza litera występująca na tablicy rejestracyjnej oznacza województwo rejestracji, 3 pierwsze cyfry to symbol państwa a trzy kolejne kod przeznaczenia. Często pojazdy dyplomatów oznaczone są dodatkowo naklejką z literami CD.

tablice dyplomatyczne

Foto: by Sebastianm, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/

Osobnymi oznaczeniami zarówno samych pojazdów jak i ich tablic rejestracyjnych mogą poszczycić się pojazdy specjalne. Do takich pojazdów zaliczyć można zarówno wojskowy transporter opancerzony, koparkę w usługach straży granicznej jak i limuzynę CBA. Każda służba specjalna w Polsce ma przydzielone specjalne tablice rejestracyjne. Na ilustracji poniżej znajduje się wojskowa tablica rejestracyjna.

tablice wojskowe

 

2. Kto wydaje tablice rejestracyjne?

Żeby otrzymać tablice rejestracyjne dla Twojego pojazdu, musisz udać się do wydziału komunikacji w Twoim urzędzie miasta, dzielnicy lub powiatu. Gdy już złożysz w urzędzie wniosek o rejestrację pojazdu, Starosta Powiatowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania wyda decyzję o zarejestrowaniu samochodu, a urzędnicy wydadzą stosowne dokumenty wraz z tablicami rejestracyjnymi.

Pamiętaj że w celu rejestracji pojazdu oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku o rejestrację powinieneś przedstawić:

 • dowód własności pojazdu lub jego powierzenia
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
 • dowód rejestracyjny, jeśli samochód był wcześniej już rejestrowany
 • kartę pojazdu, jeżeli ją otrzymałeś
 • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z opłaty w przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy
 • dowód uiszczenia opłaty recyklingowej i rejestracyjnej

Więcej na temat formalności związanych z rejestracją pojazdu przeczytasz w artykule na temat wniosku o rejestrację pojazdu. Pobierzesz również bezpłatnie druk wniosku o rejestrację pojazdu.

3. Ile kosztują nowe tablice rejestracyjne?

Podobne jak wiele czynności obowiązkowych, rejestracja pojazdu wraz z pozyskaniem tablic rejestracyjnych niestety nie jest bezpłatna. Pomijając koszt czasu straconego w kolejkach, urlopu wykorzystanego w celu stania w kolejkach oraz obgryzionych długopisów podczas wypisywania wniosków, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (przykładowo) podaje poniższy cennik:

SamochódPrzyczepa/
naczepa,
ciągnik
rolniczy
MotocyklMotorower
Tablice
rejestracyjne
zwyczajne
80 zł40 zł40 zł30 zł
Tablice
rejestracyjne
indywidualne
1000 zł-500 zł-
Dowód
rejestracyjny
54 zł54 zł54 zł54 zł
Pozwolenie
czasowe
13,50 zł13,50 zł13,50 zł13,50 zł
Nalepka
kontrolna
18,50 zł---
Nalepka
legalizacyjna
12,50 zł12,50 zł12,50 zł12,50 zł
Opłata
ewidencyjna
2 zł1,50 zł1,50 zł1,50 zł
RAZEM
(w przypadku
zwyczajnych
tablic rej.)
180, 50 zł121,50 zł121,50 zł111,50 zł
RAZEM
(w przypadku
indywidualnych
tablic rej.)
1100,50 zł-581,50 zł-

Źródło: www.um.warszawa.pl

4. Utrata lub kradzież tablic rejestracyjnych

Tablice rejestracyjne częściej niż inne elementy Twojego pojazdu mogą ulec zniszczeniu, zagubieniu lub kradzieży. Czy możesz ten fakt zignorować i jeździć bez tablic? Niestety zgodnie z polskim prawem poruszanie się po drogach bez tablic rejestracyjnych jest zabronione i jest karane mandatem karnym do 500 zł lub nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i zakazem dalszej jazdy. Co robić zatem w przypadku zniszczenia lub zagubienia tablicy rejestracyjnej? Konieczna okaże się ponowna wizyta w urzędzie komunikacji w celu wydania duplikatu tablicy rejestracyjnej. Oczywiście w tym celu należy złożyć stosowny wniosek oraz przedłożyć poniższe dokumenty:

 • dowód rejestracyjny
 • oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań w przypadku zagubienia tablic oraz określenie okoliczności zagubienia
 • dowód tożsamości
 • aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadanym nr REGON – w przypadku podmiotów rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym
 • pełnomocnictwo – w przypadku kiedy chcesz dopełnić formalności w czyimś imieniu
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie
 • dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej

Przy odbiorze duplikatu tablicy powinieneś mieć dodatkowo kartę pojazdu, tablicę rejestracyjną, która Ci pozostała, dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, pełnomocnictwo (jw) oraz zaświadczenie o ubezpieczeniu.

Nie zapominaj że w przypadku wydania duplikatu tablic rejestracyjnych także musisz dokonać stosownych opłat podobnie jak przy pierwszej rejestracji. W przypadku samochodu będziesz musiał zapłacić 53 zł za jedną tablicę a 93 zł za komplet.

Niestety sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych. W wielu polskich miastach ten proceder zyskuje na popularności. Skradzione “blachy” służą złodziejom podczas kradzieży paliwa na stacjach benzynowych lub do innych działań przestępczych. Co robić w przypadku stwierdzenia kradzieży tablic rejestracyjnych? Kradzież tablic to wbrew pozorom nie jest drobnostka – jeśli jej nie zgłosisz, a zostaną użyte przez przestępców, możesz mieć nieprzyjemności. Natychmiast udaj się do najbliższego komisariatu policji w celu złożenia zawiadomienia o kradzieży (o takiej konieczności zostaniesz zapewne poinformowany przez dyspozytora policji jeśli wcześniej zadzwonisz na 007).

Na komisariacie zostaniesz zapytany o to, kiedy zauważyłeś zaginięcie tablic rejestracyjnych (dokładna godzina) i w jakich okolicznościach. Dodatkowo, czy nie podejrzewasz kogoś o ten niechlubny czyn lub wiesz, jak można kogoś takiego odszukać. Przedstawisz dowód osobisty, dokumenty wozu (dowód rejestracyjny) i zostaniesz poinformowany że za składanie fałszywych zeznań możesz zostać ukarany. Pamiętaj, aby na koniec poprosić o zaświadczenie o poinformowaniu o kradzieży, które później wymagane jest często w urzędzie, a dodatkowo może być pomocne jeżeli musisz się gdzieś przemieścić pojazdem bez tablic rejestracyjnych.

Jak już te przykre formalności masz za sobą, to także w tym przypadku czeka Cię wizyta w wydziale komunikacji stosownego dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu. Tam możesz złożyć wniosek o wydanie duplikatu tablic rejestracyjnych lub nadanie nowych numerów. Jaka jest różnica w Twoim przypadku? Jeżeli skradzione numery posłużą komuś podczas przestępstwa, to może się zdarzyć że otrzymasz wezwanie w celu złożenia wyjaśnień. Nowe numery rejestracyjne „odetną” Cię skutecznie od skradzionych tablic.

To, co zyskujesz w przypadku pozyskiwania nowych tablic rejestracyjnych, to także czas, ponieważ “blachy” dostajesz od ręki wraz z dowodem tymczasowym pozwalającym Ci na poruszanie się pojazdem. Dowód stały odbierzesz w ciągu maksymalnie 30 dni od Twojej pierwszej wizyty w urzędzie.To, co tracisz, to pieniądze, ponieważ nowe tablice rejestracyjne są droższe od duplikatów. Za komplet nowych “blach” zapłacisz 180 zł.