Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Przygotuj auto do zimy: ubezpieczenie opon i szyb – czy to się opłaca?

Przygotuj auto do zimy: ubezpieczenie opon i szyb – czy to się opłaca?
mfind.pl

Radzimy sobie sami z wymianą opon?

Jak wykazało przeprowadzone niedawno badanie TNS Polska tylko 24 proc. kierowców wie, kiedy zmienić opony w samochodzie! Prawie połowa uzależnia wymianę od konkretnego miesiąca, a nie od spadku temperatury poniżej 7 st. Celsjusza. Część (4 proc.) uważa, że należy z tym czekać do pierwszego śniegu. A skoro nie wiemy, jak warunki atmosferyczne wpływają na ogumienie samochodu i że jazda na oponach letnich, gdy temperatura jest niska nawet w październiku czy listopadzie, jest niebezpieczna, to czy radzimy sobie sami z wymianą opony, gdy np. złapiemy gumę? Niestety nie znaleźliśmy danych na ten temat.

Możemy przypuszczać, że i tu przeceniamy swoje umiejętności i założyć z dużym prawdopodobieństwem,  że większość kierowców ma problem z wymianą koła w warunkach drogowych. Nic w tym dziwnego – aby otrzymać prawo jazdy nie trzeba legitymować się taką umiejętnością.

Ubezpieczenie opon – czy to ma sens?

Dziura w oponie to zdarzenie dość częste. Jazda z taką oponą nie ma sensu i może skończyć się poważniejszym uszkodzeniem, które będzie Cię sporo kosztować. Jeśli jesteś niedaleko domu, możesz liczyć na czyjąś pomoc – to masz szczęście. Gorzej jednak, gdy przytrafi się to w trasie, w niesprzyjających warunkach pogodowych. Samodzielność wówczas bywa wręcz niemożliwa! Możesz nie być w stanie odkręcić śrub lub warunki są tak złe, że wykluczają jakiekolwiek działania. Nie w każdym samochodzie jest koło zapasowe, a zestawy naprawcze bywają zawodne. Wtedy w grę wchodzi oczywiście AC i holowanie do najbliższego wulkanizatora. Jeśli nie masz takiej polisy, płacisz niemało z własnej kieszeni.

Jeśli więc uczciwie przyznajesz, że nie jesteś w stanie sam wymienić koła, albo nie masz ochoty tego robić, to żaden wstyd. Rozważ ubezpieczenie opon. Koszt jest niewielki, a ta opcja uwolni Cię od kłopotu. Ale czy od wszystkich kosztów związanych z naprawą lub wymianą opon? Niezupełnie! Sprawdź, co oferują ubezpieczyciele. Zapytaj też konsultantów mfind.pl. Zadzwoń na 22 490 90 00 lub napisz na adres: kontakt@mfind.pl

Poniżej przejrzeliśmy kilka ofert ubezpieczycieli w tym zakresie. Najczęściej to opcje dodatkowe do pakietów OC / AC.

Ubezpieczenie opon. Co oferują ubezpieczyciele?

AXA:

Oferuje standardowo:

 • Pomoc przy wymianie koła na terenie całej Polski, 24h/dobę.
 • Jeśli wymiana koła na miejscu nie będzie możliwa, holowanie do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego,
 • Brak utraty zniżek za bezszkodową jazdę przy korzystaniu z ubezpieczenia.

Koszt: od 20 zł rocznie. Uwaga: ubezpieczenie nie pokrywa kosztu naprawy! Jest to opcja dodatkowa do assistance, a nie osobny produkt!

 

Gothaer:

Auto Assistance Opony – ubezpieczyciel oferuje najniższą na rynku składkę, tylko 7 zł rocznie! W jej ramach masz:

 • Całodobową pomoc na terenie całej Polski (ubezpieczenie nie działa poza granicami kraju), czyli:
 • wymianę koła w miejscu zdarzenia,
  lub, jeśli to niemożliwe
 • holowanie,
 • pokrycie kosztów wymiany koła lub naprawy uszkodzonego ogumienia,

Tylko w warsztatach wskazanych przez ubezpieczyciela.

Link4:

Oferta obejmuje:

 • wymianę koła na miejscu awarii na koło zapasowe będące na wyposażeniu pojazdu,
 • holowanie do warsztatu w razie konieczności,
 • naprawę opony lub opon zgodnie z technologią napraw we wskazanym przez LINK4 warsztacie, do którego odholowany został pojazd.

Koszt: zależy od kilku czynników i jest kalkulowany razem z pakietem OC. Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona kwotowo (do 2000 zł na jedno i wszystkie zdarzenia).

Mondial Assitance

Ubezpieczenie opon już od 17 zł/szt. Ubezpieczyciel oferuje trzy sposoby pomocy w przypadku uszkodzenia opony:

 • Pomoc przy wymianie koła. Klient może dokonać naprawy opony we własnym zakresie i uzyskać zwrot poniesionych kosztów.
 • Holowanie auta z uszkodzoną oponą do najbliższego warsztatu oraz zwrot kosztów naprawy
 • Zwrot kwoty za zakup nowej opony w przypadku, gdy uszkodzona nie nadaje się do naprawy.

Usługa dostępna m.in. w sieci serwisów oponeo.pl. Składka zależy od ceny opony (za sztukę) i dla opon droższych od 400 zł wynosi 29 zł.

WARTA Opony

Ubezpieczenie obejmuje:

 • wymianę na miejscu zdarzenia kół, w których zostały uszkodzone opony lub dętki, na sprawne koło lub koła zapasowe na wyposażeniu ubezpieczonego pojazdu,
 •  holowanie ubezpieczonego pojazdu do najbliższego serwisu, jeżeli wymiana koła lub kół w miejscu zdarzenia w nie będzie możliwa. W tym przypadku umowa gwarantuje również pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego ogumienia ubezpieczonego pojazdu w serwisie wskazanym przez Wartę.

Cena: 9 zł rocznie. Warta Opony działa tylko w Polsce.

Ubezpieczenia opon – poznaj warunki polisy!

Ubezpieczenia opon są dostępne także w innych towarzystwach i warto o nie pytać przy zawieraniu umowy OC / AC. Przy każdej ofercie zwróć jednak uwagę na ograniczenia odpowiedzialności! Pamiętaj, że pomoc ubezpieczyciela w większości wypadków ogranicza się do wymiany opony, jej naprawy, najczęściej na miejscu zdarzenia. Przeczytaj OWU, by uniknąć rozczarowania, gdy mimo wszystko będziesz musiał zapłacić za usługę!

Ubezpieczenie szyb – na czym to polega i czy warto kupić?

W przypadku szyb, trochę inaczej niż w przypadku opon, nie możemy podpierać się własnymi umiejętnościami naprawczymi, no chyba, że akurat jesteśmy specjalistami w temacie. Co grozi w przypadku uszkodzenia, zbagatelizowania pęknięcia lub odkładania naprawy w serwisie?

Konsekwencje mogą być poważne. Rachunek za wizytę w warsztacie samochodowym na kwotę sięgającą kilkuset złotych, ryzyko mandatu lub odebrania dowodu rejestracyjnego – bo pęknięta szyba to zagrożenie w ruchu drogowym!

Szyby są dość wytrzymałe, ale niestety poddane naprężeniem, a to sprawia, że czasem nawet niewielki kamień może spowodować poważne uszkodzenie. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Wiele uszkodzeń powstaje w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Dzieje się tak z kilku powodów. Szybom nie sprzyjają duże wahania temperatur: wyjeżdżamy z ciepłego garażu na kilkunastostopniowy mróz lub odwrotnie. Problematyczne bywają także odłamki kamienno – żwirowe, które odrywają się z powierzchni drogi przy kiepskiej jakości nawierzchni. Czasem wystarczy niewielki kamyk, który uderzy spod kół innego auta i kłopot gotowy.

Zwykle ubezpieczenie szyb, podobnie jak ubezpieczenie opon, nie jest osobnym produktem, a dodatkową opcją w OC / AC. W dodatku większość ubezpieczycieli, z uwagi na duże ryzyko, umożliwia zawarcie ubezpieczenia szyb tylko w dniu startu ubezpieczenia AC / OC. Niestety, wiele osób nie korzysta z opcji ubezpieczenia szyb, w obawie przed utratą zniżek: ale nie musi tak być! Jeśli masz wątpliwości, warto dopytać o to przed zawarciem umowy ubezpieczenia! Poniżej przedstawiamy przykładowe oferty.

Ubezpieczenie szyb – co oferują ubezpieczyciele?

Aviva

Ubezpieczyciel proponuje umowę dodatkową na ubezpieczenie szyb jako dodatek do OC i AC. Zapewnia ona pokrycie kosztów i szybkie zorganizowanie wymiany lub naprawy szyb: przedniej, tylnej i bocznych.

Dodatkowo:

 • Szybka pomoc na telefon
 • Naprawa w renomowanych warsztatach i pokrycie kosztów napraw i szyb
 • Zachowanie zniżki za bezszkodową jazdę

Ubezpieczenie szyb w AXA 

AXA zapewnia pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyb do kwoty 2000 zł, przy składce już od 84 zł wzwyż przy zakupie polisy przez internet.

 • Gwarantuje szybką naprawę (nawet w ciągu dwóch dni od daty zgłoszenia szkody) w sieci warsztatów specjalizujących się w naprawach i wymianach szyb.
 • Bezgotówkowe rozliczenie szkody.
 • Zgłoszenie szkody z tego ubezpieczenia nie powoduje utraty zniżek w AXA Ubezpieczenia.

Dodatkowo, co nie jest standardem na rynku, w AXA możesz dokupić ubezpieczenie szyb do już posiadanej polisy AC – jednak tylko w ciągu 90 dni od jej zawarcia i pod warunkiem przejścia inspekcji stanu szyb.

Ubezpieczenie PZU Auto Szyba

Podobnie jak w Aviva, jest to opcja dodatkowego doubezpieczenia pojazdu. Zawiera ona organizację i pokrycie kosztów napraw w kraju oraz zwrot kosztów naprawy szyb za granicą.

Dodatkowo:

 • Brak utraty zniżek na AC w PZU.
 • Gwarancja na zamontowaną szybę oraz wykonaną usługę.
 • Profesjonalna obsługa u najlepszych i sprawdzonych partnerów.

Zwykle składka za tą dodatkową usługę nie przekracza 100 zł (cena zależy od wersji posiadanego AC)  więc jest znacznie mniejsza niż koszt ewentualnego mandatu i naprawy na własną rękę, zwłaszcza gdy pęknięcia nie da się skleić.

Wymiany lub naprawy dokonuje punkt wyznaczony przez PZU. Niestety, ubezpieczenie nie gwarantuje wymiany szyby na oryginalną – taką jak fabryczna, tylko jej odpowiednik (cześć zamienną porównywalnej jakości). Pomyśl jednak, czy gdybyś wymieniał szybę sam, to zdecydowałbyś się na właściwy model droższy o kilkaset złotych od dobrej jakości odpowiednika tylko bez firmowego znaczka?

Ubezpieczenie opon i szyb – czy to się opłaca?

Kalkulacja składki i zestawienie jej z ewentualnymi kosztami napraw wychodzi zwykle jednoznacznie na korzyść ubezpieczenia. Rachunek jest prosty: koszt dodatkowych opcji w przypadku opon i szyb to zwykle średnio 20-80 zł rocznie, koszt naprawy może sięgnąć nawet kilku tysięcy.

Jeśli wahasz się, czy decydować się na te dodatki do polis, przeanalizuj historię Twoich samochodowych przygód i awarii. Jeśli zdarzają Ci się dość regularnie, a przysłowiowy „kapeć” czy złośliwy kamyczek na drodze nie są Ci obce, może warto dopłacić za święty spokój?

 

Podsumowanie

 1. Jesień i zima to czas, gdy najłatwiej uszkodzić oponę lub szybę – zmiany temperatur, żwir na drogach, to większa szansa na gumę czy odprysk na szybie.
 2. Ubezpieczenie opon i szyb to relatywnie niewielki koszt. W przypadku opon najczęściej obejmuje tylko pomoc na drodze, bo za naprawę lub wymianę musimy zapłacić sami, ale nam odpada samodzielna wymiana koła, np. gdy warunki pogodowe są fatalne.
 3. Wymiana pękniętej szyby to kilkaset złotych minimum. Dodatek do ubezpieczenia wydaje się tu naprawdę niewielki.
 4. Większość ubezpieczycieli, z uwagi na duże ryzyko, umożliwia zawarcie ubezpieczenia szyb tylko w dniu startu ubezpieczenia, niektóre TU dopuszczają możliwość dokupienia go w ciągu określonego czasu.

Autor artykułu:

Redaktor naczelna, content manager i specjalista ds. marketingu sieciowego z 10- letnim doświadczeniem w branży internetowej. Tworzy treści na strony internetowe, prowadzi bloga, pisze do prasy i doradza w zakresie social media.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz