Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Polisa OC z internetu nieważna? Dementujemy te „rewelacje”!

Polisa OC z internetu nieważna? Dementujemy te „rewelacje”!
mfind.pl

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości zbadaliśmy sprawę i poprosiliśmy o oficjalne stanowisko Policję i Rzecznika Ubezpieczonych.

“Paaanie, OC kupione przez internet to nieważne jest!”

Po sieci krążą różne plotki, że polisa OC zakupiona przez internet i wydrukowana w domu jest nieważna. I tak przeglądając fora internetowe lub komentarze pod artykułami można natknąć się na przestrogi w stylu:

 • „OC kupowane przez internet jest nieważne, ponieważ nie ma żadnego potwierdzenia, że to prawdziwa umowa”
 • „Jeśli złapie Cię Policja i będziesz miał OC zakupione przez internet dostaniesz mandat za brak ubezpieczenia”
 • „Na polisie kupionej przez internet nie ma podpisu agenta, czyli nie działa w ogóle”

…i wiele innych zarzutów nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.

Część z nich to wypowiedzi sprzed kilku lat, kiedy faktycznie zdarzały się sytuacje, że bardziej konserwatywni policjanci uznawali polisę zakupioną przez internet i wydrukowaną w domu za nieważną. Nie było wówczas także jasnych przepisów, które traktowałyby na równi polisy zakupione u agenta z tymi „wydrukowanymi z internetu” – te czasy jednak przeminęły i przepisy obowiązujące od 11 lutego 2012 roku jasno określają, że polisy zakupione przez internet/telefon zawierające podpis elektroniczny są tak samo ważne jak te zakupione u tradycyjnego pośrednika

Nie każdy musi być na bieżąco z przepisami…

Oczywiste jest, że zdecydowana większość kierowców nie interesuje się prawem ubezpieczeniowym, ponieważ nie ma ochoty ani potrzeby. Dlatego kluczową rolę informacyjną pełnią tutaj doradcy i agenci, których zadanie polega na rzetelnym przedstawieniu tego, co dzieje się w skomplikowanym ubezpieczeniowym świecie i przełożeniu tych informacji na „ludzki” język.

… jednak są tacy, którzy jawnie wprowadzają klientów w błąd

Niestety kilka dni temu natrafiliśmy na post opublikowany na profilu społecznościowym pewnej stacjonarnej multiagencji. Jego treść przepełniła czarę goryczy i w zasadzie była głównym powodem powstania tego artykułu. Na fanpage można było przeczytać taką oto „ostrzegawczą” wiadomość (dane zostały zamazane, aby nie robić niezamierzonej reklamy tego profilu):

OC nieważne

Sam post stwarza pozory „newsa z ostatniej chwili” i może bardzo łatwo wprowadzić w błąd sugerując, że niedawno zmieniło się prawo i zakupując polisę przez internet jesteśmy bezpośrednio zagrożeni. Cel publikacji tego typu informacji pozostawimy bez komentarza.

Polisa OC z internetu jest ważna!

Skonfrontujmy zatem treść powyższego wpisu z Ustawą o działalności ubezpieczeniowej, Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego, a także opiniami Policji i Rzecznika Ubezpieczonych.

Zacznijmy od tego, jakie informacje według prawa powinny znaleźć się na polisie ubezpieczenia OC, aby była ona ważna – kwestię tę porusza wyżej wspomniane Rozporządzenie Ministra Finansów:

rozporządzenie

Jeśli na dokumencie ubezpieczenia, który zabierasz zawsze ze sobą w drogę, są wszystkie wyżej wymienione informacje, to taki dokument jest ważny.

Podpis elektroniczny jest dopuszczalny

Jeśli chodzi natomiast o ważność podpisu elektronicznego ubezpieczyciela/agenta na polisie, uspokaja nas Krystyna Krawczyk, Dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych:

„Oryginał dokumentu potwierdzającego zawarcie czy opłacenie umowy, opatrzony własnoręcznym podpisem i pieczątką bądź to przez pracownika zakładu ubezpieczeń lub pośrednika ubezpieczeniowego nie będzie budził zastrzeżeń kontrolującego. Odmiennie może przedstawiać się sytuacja, gdy dokumenty zostały przesłane drogą elektroniczną i zawierają ‘popis odwzorowany mechanicznie’ – czyli np. zeskanowany czy wydrukowany – mogą zaniepokoić niektórych kontrolujących. Dotyczy to zatem głównie dokumentów pozyskiwanych w sytuacji ubezpieczenia zawieranego w tzw. systemie direct czyli ubezpieczenia na odległość.

Na szczęście kwestie te reguluje treść ustawy o działalności ubezpieczeniowej z dnia 22 maja 2003 r. a konkretnie art. 26 ust. 1, który brzmi następująco: Dokumenty związane z zawieraniem i wykonywaniem umów ubezpieczenia mogą być sporządzone na informatycznych nośnikach danych, jeżeli będą w sposób należyty utworzone, utrwalone, przechowywane i zabezpieczone. (…). Kolejny ustęp tego samego artykułu brzmi: Podpis osoby reprezentującej zakład ubezpieczeń na dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia może być odtworzony mechanicznie.

Krótko mówiąc, ubezpieczenie OC zakupione przez internet jest ważne, natomiast podpis elektroniczny/zeskanowany (określony w ustawie jako „odtworzony mechanicznie”) jest tak samo ważny jak odręczny podpis agenta w placówce.

Policja nie robi problemów posiadaczom OC z internetu

Nasze wątpliwości rozwiewa ostatecznie stanowisko Komendy Głównej Policji reprezentowanej przez Marię Balcerzak z Zespołu Prasowego: „Dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia OC podczas kontroli drogowej może być dokument wygenerowany elektronicznie przez ubezpieczyciela – i wydrukowany przez jego klienta.”

Natomiast jeśli chodzi o kwestie domniemanego zatrzymywania dowodu rejestracyjnego i odholowaniem pojazdu w związku z brakiem „ważnej” polisy OC KGP odpowiada:

„Dowód rejestracyjny jest zatrzymywany w przypadku, gdy kierowca nie okaże policjantowi potwierdzenia zawarcia umowy OC na pojazd, który jest zarejestrowany w kraju nie będącym państwem członkowskim UE. Oznacza to, że nie ma podstaw do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu zarejestrowanego w Polsce lub innym państwie członkowskim.”

Podsumowując: Jeśli spotkasz się z ostrzeżeniami w stylu „OC z internetu jest nieważne”, a dodatkowo są one napisane/wypowiedziane przez agenta lub innego pośrednika, jak najszybciej poszukaj kogoś innego, kto nie będzie próbował wykorzystać Twojej niewiedzy do sprzedaży własnej oferty. Jeśli natomiast do tej pory wahałeś się z zakupem OC przez internet, możesz to zrobić spokojnie, kiedy tylko chcesz – np. za pomocą porównywarki ubezpieczeń mfind. Oczywiście przez internet możesz zakupić nie tylko obowiązkowe OC, ale także pakiet OC+AC, polisę mieszkaniową czy ubezpieczenie turystyczne.

Podsumowanie

 • W sieci można znaleźć informacje o tym, że ubezpieczenie kupione przez internet jest nieważne.
 • To nieprawda - polisa OC z internetu jest tak samo ważna jak zakupiona u agenta.
 • Podczas kontroli drogowej zostaniesz poproszony o okazanie ważnego dokumentu ubezpieczenia.
 • Tym dokumentem może być nie tylko polisa, ale np. potwierdzenie opłaty składki.
 • Informacje, które powinny znaleźć się na takim potwierdzeniu, określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lipca 2012 r.
 • Podpis osoby reprezentującej zakład ubezpieczeń może być odwzorowany mechanicznie - to znaczy że polisa zakupiona online i wydrukowana samodzielnie jest ważna.
 • Możesz zakupić OC przez internet na stronie www niektórych ubezpieczycieli lub za pomocą porównywarki ubezpieczeń.

Autor artykułu:

Social media, marketing internetowy i ubezpieczenia to moja pasja. Właśnie tym zajmuję się na co dzień w mfind jako Marketing Manager. Lubię dzielić się moją wiedzą, objaśniać działanie produktów ubezpieczeniowych... a przy okazji piętnować spamerów internetowych ;) Gdy tylko mam możliwość – podróżuję.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Polisa OC z internetu nieważna? Dementujemy te „rewelacje”!"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Miłosz
Gość

Dzięki, rozjasniłes

wpDiscuz