Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Podwójne OC to nadal problem

Podwójne OC to nadal problem
mfind.pl

Choć w swojej pracy nie ma do czynienia z kontaktem face to face, poirytowany klient po drugiej stronie słuchawki to trudny klient, a podwójnie trudny klient to ten, który uświadomił sobie, że ma podwójne ubezpieczenie OC i dwie firmy domagają się od niego zapłaty składek. Czy nowelizacja ustawy z 11 lutego 2013 roku o zniesieniu podwójnego OC nie spełniła zatem zamierzonych oczekiwań kierowców?

Czy zmieniając ubezpieczyciela muszę wypowiedzieć stare OC?

Pan Adam z Bydgoszczy swojego Opla Astrę przez ostatnich kilku lat ubezpieczał w Link4. Pod koniec zeszłego roku, szukając oszczędności zdecydował się na innego ubezpieczyciela, który nie tylko zaproponował mu atrakcyjniejszą cenę, ale podobnie jak i dotychczasowy ubezpieczył go bez wychodzenia z domu. Radość pana Adam z zaoszczędzonych pieniędzy nie trwała jednak długo, gdyż dwa miesiące po zawarciu nowego ubezpieczenia OC otrzymał on wezwanie do zapłaty z Link4 za kontynuację polisy, której wcześniej nie wypowiedział. Nasz bohater faktycznie nie wypowiedział ubezpieczenia. Przekonany był, bowiem, że nie musi tego robić zgodnie ze zmianami w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, jakie miały wejść w życie po 11 lutego 2013 roku. Zdenerwowany postanowił zadzwonić do swojego byłego ubezpieczyciela i wyjaśnić sporną sytuację.

Wypowiedzenie OC kupionego samochodu

Pani Wanda z Radomia nie wierząc w Świętego Mikołaja postanowiła sama zrobić sobie prezent i kupić na gwiazdkę pierwszy w swojej karierze kierowcy używany samochód. Skrupulatnie wybrany Ford Ka w dniu zakupu został ubezpieczony przez nią w jeszcze bardziej skrupulatnie wybranym zakładzie ubezpieczeń. Po czterech miesiącach radości i dumy z nowego samochodu zadowolenie pani Wandy zmalało gdyż dostała ona wezwanie do zapłaty blisko 1000 zł za ostatnią kwartalną ratę ubezpieczenia OC z Towarzystwa, w którym wcześniej ubezpieczony były jej gwiazdkowy prezent. Zdenerwowana postanowiła skontaktować się z ubezpieczycielem.

Czy klient ma zawsze racje? Ubezpieczyciel kontra podwójnie trudni klienci

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, jak nasi bohaterowie, zapoznaj się z radami specjalistów. Dowiedz się czy i jak możesz uniknąć podwójnego wydatku na ubezpieczenie obowiązkowe swojego pojazdu.

Podwójne OC – nadal aktualny problem wielu kierowców

Przed 11 lutego 2013 roku problem podwójnego OC dotyczył dwóch grup klientów. Pierwszą grupę stanowili zapominalscy kierowcy, którzy nie wypowiedzieli OC najpóźniej w przedostatnim dniu trwania starej umowy i podpisali nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie. Drugą byli nowonabywcy pojazdów, którzy ubezpieczając swój nowy pojazd zapomnieli wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie zakupionego samochodu. Do grup tych jednak po 11 lutego 2013 roku dołączyła kolejna grupa kierowców, którzy słyszeli o nowelizacji ustawy, nie zdążyli się z nią zapoznać, ale zdążyli zinterpretować ją według swoich potrzeb. Do tej grupy należy również pan Adam z Bydgoszczy, który nie wiedział, że nowelizacja ustawy z lutego 2013 roku nie zwalnia go z konieczności wypowiedzenia ubezpieczenia OC najpóźniej w przedostatnim dniu trwania umowy. Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji do naszego bohatera zobacz, co możesz zrobić, aby zminimalizować koszty podwójnego ubezpieczenia.

Co nowego wprowadziła nowelizacja ustawy OC?

Przed 11 lutego 2013 roku – tłumaczy pracownik Link4 – znajdując się w sytuacji Pana Adama zobowiązani bylibyśmy do opłacenia w całości dwóch zawartych przez nas polis: niewypowiedzianej kontynuacji i nowo zawartej polisy. Dziś z automatycznie przedłużonej umowy możemy w każdej chwili zrezygnować ponosząc tylko, albo aż koszt ubezpieczenia od daty jego przedłużenia do daty jego wypowiedzenia. Nowelizacja ustawy zmieniła również zasady, co do daty wpłynięcia wypowiedzenia do towarzystwa ubezpieczeń – dodaje ekspert. Przed 11 lutego 2013 roku liczyła się data wpłynięcia wypowiedzenia do ubezpieczyciela, po nowelizacji liczy się data nadania wypowiedzenia przez posiadacza pojazdu.

Czy możesz uniknąć płacenia podwójnej składki za przedłużoną polisę?

Za każdy dzień niewypowiedzianego wcześniej ubezpieczenia właściciel pojazdu zobowiązany jest rozliczyć się z ubezpieczycielem. Jeśli jesteś w analogicznej sytuacji jak pan Adam jedyne, co może zrobić to jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i złożyć stosowne wypowiedzenie, które uchroni Cię przed poniesieniem jeszcze większych kosztów za posiadanie podwójnego OC. Nowelizacja ustawy daje bowiem ubezpieczonemu możliwość rozwiązania automatycznie przedłużonej polisy, nie zwalnia go jednak z obowiązku opłacenia należnej składki za czas, w którym ubezpieczyciel obejmował go ochroną. Prawie codziennie pracownicy Link4 tłumaczą klientom podobnym do pana Adama faktyczne zmiany, jakie zaszły po wprowadzeniu nowelizacji ustawy OC i starają się wyprowadzić ich z błędu wynikającego wyłącznie z ich niewiedzy.

Czy będąc w sytuacji naszej drugiej bohaterki również będziesz zobowiązany do poniesienia kosztów starego ubezpieczenia OC swojego pojazdu?

Pani Wanda jest książkowym przykładem kierowcy, który przy zakupie używanego samochodu nie sprawdził, czy poprzedni właściciel opłacił cała składkę i nie wypowiedział aktywnej polisy OC, a kupił już następną. Takich przypadków było bardzo dużo przed zmianami w ustawie jak i po niej. Dziś na szczęście polisa nie przedłuża się automatycznie w przypadku kiedy pojazd zmienia właściciela. Część zaległej raty do dnia przeniesienia własności powinien pokryć poprzedni właściciel, natomiast pozostałą część – nowy nabywca.

Mam podwójne ubezpieczenie OC. Jak postąpić?

Jeśli masz podwójne ubezpieczenie OC, bo nie zauważyłeś, że poprzednia polisa odnowiła się automatycznie, a już kupiłeś nową w innej firmie, możesz wypowiedzieć to odnowione ubezpieczenie w trybie art. 28a ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK: Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta w trybie art. 28 ust. 1, umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie.

Czy będziesz musiał zapłacić podwójną składkę, skoro masz dwie polisy OC? Tak – ale jeśli wypowiesz tę umowę, która została automatycznie wznowiona, zapłacisz tylko za ten okres, w którym ubezpieczyciel udzielał ochrony. Dlatego ważne jest, żeby wypowiedzieć umowę jak najszybciej.

Może też zdarzyć się taka sytuacja (choć to bywa rzadko), że będziesz miał podwójne OC w tym samym zakładzie ubezpieczeń. Wtedy ubezpieczycielowi przysługuje składka tylko z jednej umowy.

Przeczytaj więcej na ten temat i pobierz za darmo wzór wypowiedzenia OC, który obejmuje również sytuację podwójnego ubezpieczenia: Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak wypowiedzieć OC? Pobierz wzór

Kupno samochodu z polisą, o której nie wiesz

Niestety, podwójne OC to dość częsta sytuacja. Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem pojazdu przechodzi na Ciebie polisa zawarta przez poprzedniego właściciela. Co więcej, jesteś przekonany, że musisz kupić ubezpieczenie, bo wiesz, że za brak polisy grozi kara. W ten sposób stajesz się właścicielem dwóch polis, czyli masz podwójne OC.

To jednak nie znaczy, że skoro płacisz za dwie polisy, to dostaniesz dwa odszkodowania. Nie dostaniesz. Posiadanie dwóch polis jest dla Ciebie zupełnie nieopłacalne! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, musisz wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela. Zrób to jak najszybciej, bo musisz zapłacić za każdy dzień ubezpieczenia. Jeśli nie wypowiesz takiej polisy, rozwiąże się ona wraz z okresem, na jaki została zawarta przez poprzedniego właściciela.         

Kupno nowej polisy w trakcie obowiązywania starej

Kolejna sytuacja, w której może przytrafić Ci się podwójne OC, to gdy pod koniec obowiązywania starego ubezpieczenia zawierasz nowe i wydaje Ci się, że stare przestanie obowiązywać. Nic bardziej mylnego! Jeśli chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, bo inna ma dla Ciebie lepszą ofertę, musisz wypowiedzieć starą umowę. Najlepiej na dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli przegapisz ten termin, stara umowa przedłuży się automatycznie i będziesz musiał płacić podwójną składkę. Przykładowo, masz samochód od dwóch lat i do dzisiaj byłeś zadowolony z ubezpieczyciela. Znalazłeś jednak dla siebie tańszą ofertę w internecie i kupujesz polisę. Z tyłu głowy masz, że spokojnie możesz kupować polisę, bo stara kończy Ci się za tydzień. Kupujesz. Stara przedłuża się automatycznie i tym sposobem wpadasz w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Mamy nadzieję, że już wiesz, co masz robić w takiej sytuacji!

Podsumowanie

 • Nowelizacja ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 11 lutego 2013 roku łagodzi skutki niewypowiedzenia umowy OC, nie zwalnia jednak z konieczności wypowiedzenia jej.
 • Wypowiedzenie Ubezpieczenia OC jest poprawnie złożone, jeśli najpóźniej w przedostatnim dniu trwania polisy zostanie wysłane przez Ciebie pocztą, złożone u agenta bądź w jednym z oddziałów zakładu ubezpieczeń.
 • Automatycznie przedłużoną umowę ubezpieczenia OC możesz wypowiedzieć. Zapłacisz tylko część składki za czas od przedłużenia polisy do czasu jej wypowiedzenia.
 • Kupując używany samochód możesz w każdym czasie wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela.
 • Polisa poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.

Autor artykułu:

Tematyką ubezpieczeń zawodowo zajmuję się od ponad pięciu lat. Prywatnie jestem fanką sportów wszelakich, gier planszowych, dobrej książki i jeszcze lepszego jedzenia. Motto życiowe: Bo w życiu chodzi o to, by być trochę niemożliwym.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

95 komentarzy do "Podwójne OC to nadal problem"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Agnieszka
Gość
A ja mam taką świeżą sprawę. Samochód został sprzedany ponad rok temu. Umowa i wypowiedzenie zostało wysłane przez brokera, który mnie ubezpieczal w Ergo Hestia. Niby sprawa załatwiona a tu windykacja odzywa się, że zalegam ze składka. Oczywiście zgłosiłam sprawę do brokera (mam stare maile potwierdzające załatwienie sprawy) oraz do EH. Czekam na wyjaśnienia. Oczywiscie windykacja ciska się. W jaki sposób mogę dojść swojej racji? EH oczywiście nie spieszy się z odpowiedzią. Czy nie powinno być jakiegoś pisma z EH o przekazaniu sprawy do windykacji oraz z windykacji o wszczęciu postępowania? Moim zdaniem powiadamianie smsem o zalega o jest mało… Więcej »
Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, polecam w pierwszej kolejności skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, dopytać czy otrzymali wiadomość i na jakim etapie jest ta sprawa.

Beata
Gość
Witam, mam pytanie 20.10.2017 r zakupiłam auto od handlarza, przy zakupie dostałam miesięczne ubezpieczenie w warcie ważne do 11.11.2018, sprzedający poinformował aby pamiętać o kumnie ubezpieczenia przed końcem bo to tylko miesiąc, kupione było w LINK 4, wszystko było od do kwietnia 2018r, gdzie otrzymałam pismo z PZU o konieczności opłacenia ostatniej składki ubezpieczenia??? zadzwoniłam do pzu okazało się że auto było w tym czasie do 11 stycznia 2018 objęte polisą w PZU? czyli auto było ubezpieczone w dwóch ubezpieczalniach o czym nie wiedzieliśmy. Sprzedający dał nam tylko jedną polisę z Warty i nie było mowy o innej, po kontakcie… Więcej »
Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, po nabyciu pojazdu prawa i obowiązki płynące z polisy przechodzą na nowego właściciela. Niestety Ubezpieczyciel nie jest w stanie określić, czy została Pani poinformowana o tej polisie, czy też nie, dlatego wiadomości odnośnie płatności przyszły do Pani. Może Pani opłacić kwotę za okres, przez który była świadczona ochrona (od kupna auta, do czasu wypowiedzenia/końca), albo postąpić zgodnie z zaleceniami Ubezpieczyciela.

Grzegorz
Gość

Witam. Moje ubezpieczenie OC zawarte w Benefia zostało wypowidziane w właściwym czasie tylko tyle, że e-mailem. Zawałem umowę z inną firmą a teraz otrzymałem pismo listem poleconym że nie opłaciłem polisy ani nie złożyłem wypowiedzenia i przedłużyła sie automatycznie. . Jak mam teraz udowodnić, że wypowiedzenie było złożone? Co z dopiskiem na upomnieniu, że umowa ubezpieczenia powinna zostać wypowiedziana na pismie? Była na piśmie z moim podpisem tylko że formia pliku Pdf. Nigdzie nie ma mowy, że musi być tradycyjną pocztą. Czy to aby nie taka taktyka na wyciągnięcie dodatkowej kasy.

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, proszę skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i przekazać informację, że wysłał Pan wypowiedzenie mailem. Sprawę wyjaśni Pan na infolinii Benefii.

Michał
Gość

Powinni jak najszybciej zmienić tą ustawę! W tym roku tez dostałem wezwanie do zapłaty bo do tej pory ubezpieczałem się u pośrednika i on sam to załatwiał, teraz znalazłem tańszą ofertę i klops, podwójne OC. Wiecie gdzie można interweniować w tej sprawie?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeśli posiada Pan 2 polisy na to samo auto, to automatycznie odnowione ubezpieczenie można wypowiedzieć zgodnie z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wypowiedzenie należy przesłać do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Andrzej
Gość
Witam W dniu 10 maja br skończyło się moje ubezpieczenie w Compensie.Wypowiedzenia nie składałem.W dniu 15 maja zawarłem ubezpieczenie w Link4 bardziej korzystne .Gdy chciałem złożyć wypowiedzenie w Compensie z uwagi na podwójne ubezpieczenie poinformowano mnie, że wypowiedzenie nie będzie skuteczne z uwagi na na niepokrywanie się okresów ubezpieczenia w tym samym czasie cyt.”Art. 28a. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta w trybie art. 28 ust. 1, umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych jest możliwość wypowiedzenia odnowionego ubezpieczenia, jeśli posiadamy drugą polisę. Proszę jeszcze raz złożyć wypowiedzenie zgodnie z art. 28a do odnowionego ubezpieczenia w Compensie (podać numer odnowionej polisy). Posiada Pan w tym samym czasie 2 ubezpieczenia, więc odnowione można wypowiedzieć.

Andrzej
Gość

Proszę Pana nie posiadam w tym samym czasie dwoch polis.Jest 5 dni różnicy.Pana wyjasnienie niestety ale nie pomogło.Proszę wyjaśnić co znaczy zapis ustawy ” w tym samym czasie”

Rafał Kalinowski
Ekspert
Art.28 a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi: „Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta w trybie art. 28 ust. 1, umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie.” W Pańskim przypadku doszło do automatycznego odnowienia poprzedniej polisy, a nowa została zawarta kilka dni później, natomiast w tym momencie jest Pan ubezpieczony w dwóch zakładach ubezpieczeń jednocześnie – proszę się na to powołać, taki zapis widnieje właśnie w art.28 a. Nie ma tam mowy… Więcej »
Michal
Gość
7.5.2018 kupiłem używanhy samochód. Poprzedni właściciel chciał odzyskać swoje ubezpieczenie ponieważ opłacił 2 miesiące temu i powiedział ,że złoży rezygnację a ja abym mu podpisał zrzeknięcie się. Tak zrobiliśmy tylko ,że poprosiłem aby zaniósł to pismo dopiero na drugi dzień czyli 8 maja ponieważ w ten dzień było już wszystko zamknięte i nie mógłbym wykupić oc na siebie więc obawiałem się zerwania ciągłości. Na tym piśmie wpisaliśmy datę 8maja aby nie było wątpliwości.Na drugi dzień poszedłem ubezpieczyć w innym TU a tamten facet powiedział ,że złożył to pismo 8 maja więc teoretycznie chyba wszystko powinno być ok? czy się mylę…?… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, zgodnie z ART. 31 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przechodzą na Pana wszelkie prawa i obowiązki związane z umową OC. Jeżeli polisa była płatna w ratach, to często ubezpieczyciel wymaga od razu opłacenia kolejnej raty, prawdopodobnie w tym przypadku tak się stało. Jednak skoro zostało złożone wypowiedzenie, to firma powinna z dniem wysłania dokumentu rozwiązać umowę. Najlepiej będzie, jak Pan skontaktuję się z towarzystwem ubezpieczeniowym i dopyta czy już została zarejestrowana rezygnacja.

Marek
Gość

Witam jesli mam wykupione obecnie oc w pzu od 25 kwietnia 2017 do 26 kwietnia 2018 byłem teraz 19 kwietnia w odziale pzu i podpisałem umowe od 27 kwietnia 2018 do 26 kwietnia 2019 ale wczoraj na internecie znalazłem o wiele tańszą ofertę oc innej firmy,czy będę mógł zrezygnowac z pzu 27 kwietnia 2018 poprzez wypowiedzenie umowy z powodu podwojnego oc a korzystac z oc które zakupie w internecie i od ktorego dnia najlepiej jest wtedy wykupic te nowe oc tez od 27 kwietnia?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, może Pan zrezygnować z ubezpieczenia już zawartego na kolejny rok. W przypadku kiedy jeszcze trwa aktualna umowa, to należy się powołać na art. 28. Nowa polisa powinna być wystawiona od 27.04.2018 r.

Marek
Gość

Dziękuję tak właśnie zrobię

Jakub
Gość
Dzień dobry. W dniu 19.10.2017 r. upiłem samochód z ubezpieczeniem ERGO Hestia do 29.10.2017 r. Po zarejestrowaniu na siebie w dniu 26.10.2017 r. nowy ubezpieczyciel – agent z PZU, gdzie wykupiłem ubezpieczenie poinformował, że polisa Hestii wygaśnie. Okazało się, że poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż samochodu w Hestii w dniu 23.10.2017 r. i w tym dniu Hestia wystawiła na mnie dwie polisy – jedną kontynuację na 7 dni ze stawką 0 zł i drugą roczną ze stawką ponad 800 zł. Teraz żądają zapłaty za roczną polisę i twierdzą, że ja powinienem wycofać polisę w Hestii. Co więcej polisy zostały wysłane z… Więcej »
Marcin
Gość
Witam. Mam z własnej winy problem z podwójnym OC. Mianowicie na około 2 miesiące przed końcem polisy OC, zadzwonił do mnie LINK4 z zapytaniem czy chcę u nich kupić polisę. Rozmowa była szybka, zgodziłem się, poprosiłem żeby wysłali dokumenty na maila. Zupełnie zapomniałem o tej rozmowie bo nie dostałem żadnego maila. Jak się teraz okazało mail od LINK4 doszedł ale na skrzynkę z której zupełnie nie korzystam. Kiedy kończyło się moje ubezpieczenie, zadzwonił mój agent czy chcę kontynuować ubezpieczenie w Compensie. Powiedziałem że tak. Zapłaciłem. Teraz zadzwoniło do mnie LINK4 że zalegam im ze składką. Czy mogę się jakoś wycofać… Więcej »
Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. w tej sytuacji niestety już nie. Ale może Pan zrezygnować z Compensy. Wystarczy wypowiedzieć umowę z Art. 28a. Składka za niewykorzystany okres zostanie zwrócona na wskazany przez Pana numer konta.

Jakub
Gość
Dzień dobry. W dniu 19.10.2017 r. upiłem samochód z ubezpieczeniem ERGO Hestia do 29.10.2017 r. Po zarejestrowaniu na siebie w dniu 26.10.2017 r. nowy ubezpieczyciel – agent z PZU, gdzie wykupiłem ubezpieczenie poinformował, że polisa Hestii wygaśnie. Okazało się, że poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż samochodu w Hestii w dniu 23.10.2017 r. i w tym dniu Hestia wystawiła na mnie dwie polisy – jedną kontynuację na 7 dni ze stawką 0 zł i drugą roczną ze stawką ponad 800 zł. Teraz żądają zapłaty za roczną polisę i twierdzą, że ja powinienem wycofać polisę w Hestii. Co więcej polisy zostały wysłane z… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeśli sytuacja wygląda tak jak pan opisał, to polisa w ERGO Hestia nie powinna się wznowić na kolejny rok. Warto też sprawdzić czy na dzień 29.10.2017 na pewno przypadał koniec polisy, czy może termin kolejnej raty. Jeśli termin kolejnej raty, to firma ma prawo jej wymagać od Pana, ale w takim przypadku można złożyć wypowiedzenie na podstawie art. 31

Jakub
Gość

29.10.2017 r. to był koniec polisy. Reklamacji nie uznali bez podania powodu, jedynie poinformowali o kwocie zadłużenia i windykacji.

Michał
Gość
Witam, Mam problem polegający na podwójnym ubezpieczeniu. Ubezpieczyłem samochód w nowym towarzystwie ubezpieczeniowym AXA , od starego TUZ nie dostałem umowy 14 dni przed końcem wygaśnięcia OC i 14 dni o informacji z cenami i że została zawarta nowa umowa zgodnie z art. 28a ust 1 o automatycznym wznowieniu umowy ubezpieczenia OC w wiązku z tym zapominałem wypowiedzieć umowę OC Teraz nagle po 9 miesiącach dostałem wezwanie do zapłaty na kwotę 4 776 zł za polisę na auto Daewoo nubira od towarzystwa ubezpieczeniowgo TUZ (wartość samochodu 2000zł) aktualne ubezpieczenie na ten samochód mam wykupione za 1139 zł. Wydaję mi się… Więcej »
Michał
Gość

Reklamacja uznana kwota do zapłaty 0 zł – nie muszę płacić za okres podwójnego ubezpieczenia samochodu w firmie TUW , warto zapoznać się ze sprawą przed wpłatą.
Dziękuje za pomoc.

Ivo
Gość

Dosc ciekawa publikacje o OC mozna przeczytac na stronie: http://wlodzi.info/pl/n/uniqa-wymusza.html Jest tu wiele racji o tym jak funkcjonuje system. Trzeba byc bardzo ostroznym i ubezpieczycielom patrzec na rece.

Damian
Gość

Witam. Mój problem przedstawia sie następująco. Od 5lat korzystam z tego samego agenta ubezpieczeniowego ktory wyszukuje mi tansze OC. Nigdy nie musialem wypowiadac umowy OC z poprzednia firma. Dzis, po 3 tygodniach , po zmianie ubezpieczyciela, przyszlo mi pismo od starej firmy ze umowa zostala automatycznie przedłużona, po mimo tego ze auto mam ubezpieczone w innej firme. Zaproponowano mi zaplate za ten okres w wysokosci 80zl i zrezygnowanie z umowy. Czy jest inne wyjście z tej sytuacji?

Urszula Borowiecka
Gość

Umowy nie trzeba wypowiadać tylko w sytuacji, gdy jest kontynuowana przy zakupie samochodu. Wtedy rozwiązuje się wraz z końcem okresu, na jaki została zawarta. W innej sytuacji umowę należy wypowiedzieć. Za okres trwania umowy (za każdy dzień do momentu jej wypowiedzenia) należy zapłacić składkę. Jeśli agent nie poinformował Pana o takim obowiązku i jednocześnie zawarł umowę w innym towarzystwie, może Pan żądać od niego zwrotu równowartości kwoty, jaką musi Pan zapłacić ze względu na niewypowiedzianą umowę (powołując się na art. 11 ust 1 lub 2 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym).

Rafał
Gość

Z powodu mojego zaniedbania, nie wypowiedzialem poprzedniego ubezpieczenia OC u poprzedniego ubezpieczyciela, które zakończyło się we wrześniu 2016. Zawarłem nową umowę (korzystniejszą) u innego ubezpieczyciela. Dopiero teraz w maju 2017 przyszło upomnienie o braku zapłaty składki u poprzedniego ubezpieczyciela. Po za tym, nie otrzymałem informacji o kalkulacji od starego ubezpieczyciela o zmianie stawki ubezpieczenia 14 dni przed zakończeniem, oraz że umowa została przedłużona – tylko upomnienie dopiero po 8 miesiącach! Czy może być to podstawą do nieopłacenia naliczonej składki nawet w przypadku wypowiedzenia podwójnego OC? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Urszula Borowiecka
Gość

W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę OC (przedłużoną automatycznie). Następnie może Pan napisać pismo reklamacyjne, w którym powoła się Pan na fakt, iż ustawa nakłada na zakład ubezpieczeń obowiązek do wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia (na 14 dni przed końcem polisy). Niedochowanie tego obowiązku upatrywać należy w kategoriach niedochowania należytej staranności w stosunkach danego rodzaju. Inaczej mówiąc, towarzystwo ubezpieczeniowe, jako profesjonalista, zobowiązane jest wykonywać swoje obowiązki z należytą starannością, a niedochowanie należytej staranności powoduje odpowiedzialność za skutki takiego działania po stronie ubezpieczyciela.

Aneta
Gość
Witam, proszę, poradźcie mi. 4 stycznia br. kupiłam samochód w komisie samochodowym. Właściciel komisu wykupił na swoje dane ubezpieczenie w Liberty dla tego samochodu na rok: od 04.01.2017 do 03.01.2018. Poinformował mnie, że po ok. miesiącu wypowie ubezpieczenie, co też rzeczywiście uczynił. Analogicznie, ja 9 lutego wykupiłam polise w LINK4. 26 kwietnia br. otrzymałam ostateczne wezwanie do zapłaty od AXA (bo akurat dwa towarzystwa: ówczesne liberty i axa zdążyły się połączyć) za okres 04.01.2017 – 03.01.2018. na kwotę 1300 zł. Pismo przyszło zwykłym listem. Proszę o informację czy jest to uczciwe, ponieważ: 1. Axa żąda zapłaty za okres od 04.01.,… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Bardzo proszę napisać prywatną wiadomość (skierowaną do mnie) na adres: [email protected]

Rafał
Gość
Samochód zakupiłem dnia 15.11.2013 r. Poprzedni właściciel miał zawarte ubezpieczenie OC na okres od 16.08.2013r. do 15.08.2014r w LINK 4. Składka była opłacona za pierwsze półrocze, termin zapłaty składki za drugie półrocze przypadał na 16.02.2014 r. Przed upływem tej daty tj. 15.02.2014 r. wykupiłem ubezpieczenie OC w innej firmie ubezpieczeniowej (BRE UBEZPIECZENIA) na okres od 16.02.2014 r. do 15.02.2014 r. Jednocześnie tego samego dnia tj. 15.02.2014 r. wypowiedziałem umowę z LINK 4 wykorzystując sugerowany przez BRE UBEZPIECZENIA gotowy formularz wypowiedzenia (powołujący się na art.28 ust.1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych) i wypełniony oraz zeskanowany przesłałem… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Kwota, którą ma Pan zapłacić to najprawdopodobniej kwota za udzielaną ochronę ubezpieczeniową do momentu wygaśnięcia umowy, czyli do 15.08.2013r. Ubezpieczenie OC w sytuacji zmiany właściciela samochodu rzeczywiście nie jest przedłużane na kolejny okres. Z przepisów nie wynika, że na ubezpieczycielu ciąży obowiązek informacyjny w opisanej przez Pana sytuacji. W mojej ocenie jednak firma ubezpieczeniowa powinna wziąć pod uwagę cel wypowiedzenia, a nie kwestię błędnej podstawy prawnej, jasno bowiem dał Pan do zrozumienia, że rezygnuje Pan z umowy.

Agnieszka
Gość

Wypowiedzenie wysłałam pocztą, nie wiedziałam, że ważna jest data wpływu a nie data wysłania. Tylko strzeliłam gafę bo ubezpieczenie obowiązywało od 21.03.2011 – 20.03.2012 a ja wsyłałam wypowiedzenie w dniu 21.03. Dostałam wezwanie do zapłaty. Ubezpieczyciel otrzymał wypowiedzenie (po terminie) jednakże pomimo tego musiałam zapłacić bo straszyli mnie windykacją. Czy musiałam płacić całą kwotę ubezpieczenia (a było to około 930zł) czy mogłam zapłacić tylko proporcjonalnie.

Urszula Borowiecka
Gość

Do umów ubezpieczenia zawartych do 11 lutego 2012 r. zastosowanie mają zapisy ,,starej” ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych czyli w opisanej przez Panią sytuacji ważna jest data wpływu wypowiedzenia. Ze względu na to, że spóźniła się Pani jeden dzień, umowa przedłużyła się o kolejny rok co oznacza, że musiała Pani opłacić całą kwotę.

Grzegorz
Gość

Witam, mam problem. dnia 12.10.2015 zakupiłem auto w którym polisa oc (PZU) skończyła się 06.10.2015. a były właściciel nie opłacił nowej plisy. W związku z tym w dniu zakupu auta opłaciłem oc w innym TU. Po pewnym czasie dostałem wezwanie z PZU do zapłaty zaległej polisy, która została naliczona od 12.10.20 15. Od byłego właściciela otrzymałem również nieważną już polisę. Co w tej sytuacji mam zrobić? PZU wciągnęło na listę dłużników.

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
polisa, którą otrzymał Pan od zbywcy nie wygasła w dniu 06.10.2015, a przedłużyła się automatycznie, w związku z czym, w zaistniałej sytuacji, jest Pan zobowiązany do zapłaty składki od dnia, kiedy były właściciel poinformował ubezpieczyciela o zbyciu samochodu. Składka może zostać naliczana przez okres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, tak więc umowę należy wypowiedzieć jak najszybciej.
Pozdrawiam

Kris
Gość

Witam.
Miałem ubezpieczenie Dealerskie w Warcie (pakiet), zapomniałem je wypowiedzieć i wysłałem wypowiedzenie po fakcie (6dni). Kazano mi czekać aż ubezpieczenie automatycznie się wznowi i wtedy przeliczą mi składkę z tytułu ubezpieczenia za 6 dni. Problem w tym, że OC nie wznowiło się automatycznie a minął termin jego wznowienia. W tej sytuacji Warta chce abym zawarł nowe ubezpieczenie u ich agenta z datą wstecz. Czy powinienem zrobić tak jak chcą czy spokojnie czekać żeby to oni wznowili OC? Już z jednym ubezpieczeniem mam problem a co będzie jak zawrę drugie.

Jarek
Gość
Witam, mam nastepujacy problem Kupujac samochod, wlasciciel ”zgubil” kwitek z OC lecz zarzekal sie ze jest OC i obiecal je doslac. Po kupnie samochodu oczywiscie kontakt sie urwal i nie odbieral juz odemnie telefonu. Po paru dniach ubezpieczylem swoje OC w innej ubezpieczalni. Samochod niestety musialem po miesiacu sprzedac. OC ktore ja zawarlem wycofalem. Po kilku miesiacach przyszlo do mnie pismo z ”tamtej ubezpieczalni od sprzedajacego” ze nie zaplacone jest OC o ktorym ja wgl nie mialem pojecia. Czy moga sie odemnie domagac pieniedzy jezeli ja mialem swoje OC a o tamtym nie mialem bladego pojecia? Oni wgl domagaja sie… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

ubezpieczyciel ma prawo żądać od Pana składki za okres, w którym był Pan właścicielem pojazdu i w tym przypadku odpowiedzialność spoczywa na Panu. Firma ubezpieczeniowa powinna jednak domagać się zapłacenia proporcjonalnej składki, adekwatnej do okresu bycia posiadaczem pojazdu.

Pozdrawiam

Sabina
Gość

Witam, ubezpieczyłam auto w Avivie i ubezpieczenie miałam ważne do 04.01.2017. W dniu 21.12.2016 podpisałam ubezpieczenie w innej firmie ubezpieczeniowej, u Pani agentki podpisałam wypowiedzenie polisy i Pani zobowiązała się do wysłania go w moim imieniu. W dniu 24.01.2017 dostałam przedłużoną polisę z Avivy z nakazem zapłaty, wiem że trzeba będzie wypowiedzieć polisę i zapłacić za czas na który została przedłużona, ale tu zawinił ktoś inny.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

może posiada Pani potwierdzenie złożenia wypowiedzenia na ręce agentki? Jeśli nie, to pozostaje jedynie wypowiedzenie automatycznie wznowionej polisy OC i opłacenie okresu ubezpieczenia, od dnia wznowienia polisy do dnia wypowiedzenia umowy. Za każdym razem warto pobierać potwierdzenie zostawienia dokumentów, tym bardziej wypowiedzenia.

Pozdrawiam

Krzysiek
Gość
Proszę mi odpowiedzieć gdzie mogę zgłosić zaistniałą sytuacje? Kupiłem samochód , w tym samym dniu go ubezpieczyłem i to wszystko, teraz liberty ubezpieczenia usiłuje wymusic na mnie opłate składki z tytułu umowy o ubezpieczenie oc które było zawarte miedzy liberty ubezpieczenia a poprzednim włascicielem. Z jakiej racji mam ponosic koszty umowy ktorej nie zawierałem? , Z takiej racji że polityk na wiejskiej nie potrafi myśleć?? Rzecznik finansowy umywa ręce, Fundusz gwarancyjny niema nic do tego, Ministerstwo milczy w tej sprawie, Pani Moniko Wilk ,skoro ma pani tyle czasu to proszę nie marnować go na próby wyjasnienia chorych przepisów, proszę poświęcić… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Hej Krzysiek

obowiązujące przepisy dają Ci możliwość wypowiedzenia umowy OC nabywcy, do końce jej trwania, w dowolnym momencie. Jeśli jednak jej wypowiesz, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki i może dochodzić należnej mu składki za świadczoną ochronę. Także decyzja w pełni należy do nowego właściciela, a paragraf tej ustawy jest w moim mniemaniu bardzo dobrze przemyślany, ponieważ nie ma przerwy w ochronie ubezpieczeniowej i nawet jeśli nie będziesz miał czasu się ubezpieczyć na własną rękę, to dalej jest ochrona, a potem to robisz w dogodnym dla siebie momencie 🙂

Pozdrawiam

Krzysiek
Gość

Oczywiscie że bardzo dobrze przemyślany, niema przerwy w ubezpieczeniu a przy okazji można wyłudzić parę groszy!
A wystraczyło by dodać do ustawy klauzule że w przypadku gdy nowy właściciel wykupuje ubezpieczenie oc na własną rękę to jego nowy ubezpieczyciel ma obowiązek poprosic o dane poprzedniego ubezpieczenia i wypowiedzieć poprzednią umowę ubezpieczenia która przestawała by obowiązywać z dniem zakupu nowej polisy oc.

NO ALE JAK TO ?? PRAWIDŁOWO DZIAŁAJĄCY SYSTEM?? Przecież „fachowcy” od ustaw niemieli by co robić gdyby konstruowali dobrze działające narzędzia, a tak …. karuzela sie kręci, kasa płynie, a klient niech płaci!!!

Maciej Putrzyński
Gość

Wiem, że Twój przypadek nie jest odosobniony i problemy z podwójną umową OC – były, są i będą. Przydałyby się zmiany prawne, regulujące bezsporny termin np. 7 dni na znalezienie nowego ubezpieczyciela, gdzie nabywca nie ponosi żadnych kosztów związanych z ubezpieczeniem, natomiast przy braku kontynuacji umowy, wypowiada ją. Wypowiedzenie umowy przez same TU jest niemożliwe, ponieważ jest oświadczeniem woli i leży gestii właściciela samochodu.

Pozdrawiam

Krzysiek
Gość
Kupiłem samochód , w tym samym dniu go ubezpieczyłem i to wszystko, nie wymówiłem poprzedniego ubezpieczenia bo najzwyczajniej w świecie o tym zapomniałem, teraz liberty ubezpieczenia usiłuje wymusić na mnie opłatę składki z tytułu umowy o ubezpieczenie oc które było zawarte między liberty ubezpieczenia a poprzednim włascicielem.   Z jakiej racji mam ponosić koszty umowy której nie zawierałem? Z racji błędnej ustawy która godzi w prawa obywatelskie?   Doskonale znam swoje prawa i obowiązki, ale jestem tylko człowiekiem i czasami się mylę,niezmienia to faktu że nie złamałem prawa, ubezpieczenie OC posiadałem i posiadam, a wychodzi na to że przez dwa… Więcej »
Krzysiek
Gość

Kompletny bezsens, polskie przepisy są chore,jak można wymagać od ludzi ponoszenia kosztów umów przez nich nie zawartych???? Przecież to przeczy logice i zdrowemu rozsądkowi ! Jako obywatel Polski domagam się natychmiastowej zmiany przepisów w tym temacie!!!

Maciej Putrzyński
Gość

Krzysiek

odpowiedź poniżej.

Pozdrawiam

Janusz
Gość

Dzień dobry. Art.31 p.2 Ustawy wymaga od ubezpieczyciela dokonania ponownego obliczenia składki. Czy może on sobie a muzom to zrobić bez informowania klienta, czy też jest zobowiązany do poinformowania go o tym. Jeśli tak, to w jakim terminie i w jaki sposób.Na marginesie: ustawa narusza się ochronę danych osobowych i bez zgody klienta przypisuje się go do ubezpieczyciela. Rodzaj niewolnictwa? Liczę na odpowiedź. Pozdrawiam.

Peter
Gość

Proszę sie nie łudzić ,automatyczna Rekalkulacja po zmianie własciciela to czysty zysk dla firm ubezpieczeniowych, ustawa jest celowo tak sformuowana , a może akurat trafi sie „jeleń” i zapłaci,

Maciej Putrzyński
Gość
Witam paragraf ten wspomina o możliwości, nie konieczności rekalkulacji składki, cytuję Art.31 p.2 ustawy OC : ” W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej „. W zależności od ubezpieczyciela, rekalkulacji się dokonuje lub się jej nie robi, kwestia polityki wewnętrznej. Nie ma terminów mówiących o dokonaniu rekalkulacji składki ani terminów dostarczenia/przekazania informacji o jej wysokości. Praktyka pokazuje, że najczęściej rekalkulacji ubezpieczyciele dokonują po 3-4 tygodniach od zakupu auta ale w przypadku niewypowiedzenia umowy… Więcej »
Smithd272
Gość

what are some really good and popular websites for blogging? ?? . aecgcegebbekdfea

Olek
Gość

Dzień dobry mam takie pytanie, kupiłem nową polisę w nowej firmy ubezpieczeniowej LINK4, ale nie zapłacił za drugą ratu starego ubezpieczeniowej UNIQA, jeśli sprzedam samochód nowy właściciel będzie musiał zapłacić za starą polisę?czy to będzie musiał zrobić ja??Przepraszam za błędy ponieważ korzystam przez google tłumacz.Dziękuję

Zenek
Gość

Ruski ciulu, nie kombinuj tylko płać!

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

na Panu spoczywa obowiązek uregulowania zaległej płatności. Obowiązek ten przechodzi na nabywcę jedynie, gdy termin płatności kolejnej raty przypada po dacie sprzedaży auta.

Pozdrawiam

Tomasz
Gość

Proszę o pomoc. Mój problem wygląda następująco, jak się okazuje mam podwójne ubezpieczenie.Ubezpieczenie obowiązywało do 15.02.1016.
Dnia 15.02.2016 napisałem wypowiedzenie powołując się na art28a ustawy…napisałem „oświadczam że wypowiadam z dniem 15.02.2016 umowę ubezpieczenia..”
dostałem informację że wypowiedzenie nie jest skuteczne.
Czy mają faktycznie rację ?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

czy Ubezpieczyciel uzasadnił ‚brak skuteczności’ wypowiedzenia? Czy na umowie znajdował się Pana odręczny podpis? W takiej sytuacji należy dosłać do Towarzystwa umowę zawartą w innej firmie, jako dowód, że auto jest już ubezpieczone.

Pozdrawiam

Tomasz
Gość

Witam,
Dziękuję za odpowiedź. Ubezpieczyciel uzasadnia to tym a raczej osoby na infolinii że złą datę podałem w wypowiedzeniu, a moim zdaniem daty są właściwe, i art na który się powołuje również. Podpis własnoręczny był i skan nowej polisy również dołączony.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Zgodnie z tą samą ustawą i punktem umowę należy wypowiedzieć dzień przed końcem polisy. Ale w momencie, gdy posiada Pan już ubezpieczenie w innej firmie, wypowiedzenie powinno zostać przyjęte przez Towarzystwo, Jeżeli Ubezpieczyciel będzie upierał się przy swojej wersji, wystarczy, że jeszcze raz wyśle Pan wypowiedzenie- wypowiedzenie zawarcia podwójnego OC.

Pozdrawiam

Tomasz
Gość

dziękuję

Sonia
Gość
Witam, Ubezpieczylam auto w firmie Benefia. Ubezpieczenie było ważne do listopada 2015 roku. Potem udałam sie do agencji ubezpieczeniowej gdzie wybraliśmy innego ubezpieczyciela. Niestety Pani agentka nie dała nam do podpisu wypowiedzenia starej polisy. Nieznajomość prawa szkodzi i my także nie wypowiedzielismy umowy. Jednakże zgdonie z przepisami Benefia powinna wysłać nam miesiąc przed koncem umowy nową polise czy chociaż propozycje kontynuacji. Nie otrzymaliśmy nic. Dopiero teraz po 8 miesiącach dostaliśmy wezwanie do zapłaty! Dlaczego nikt z Benefi nie skontaktował sie z nami wcześniej skoro 8 miesięcy nie oplacalismy skladki. Jaka jest tutaj rola pośrednika? Czy nie zaniedbal on swoich obowiązków?… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Witam

obowiązek wypowiedzenia dotychczasowej umowy OC leży po stronie Ubezpieczającego, ale zawsze z agentem tę kwestię można domówić na zasadzie złożenia na jego ręce wypowiedzenia i przekazania przez niego do firmy ubezpieczeniowej, umowy wypowiedzenia OC.
W tym przypadku trzeba złożyć wypowiedzenie podwójnego OC z art. 28a ustawy o OC.
Przesyłam Pani również pomocną interpretację Rzecznika Finansowego, odnośnie Państwa sytuacji – problem podwójnego OC.

Barbara
Gość
Ja mam jeszcze lepszy problem… auto zostało kupione po 10 lutego 2012 r, dokładnie w maju 2012r , w lipcu 2012r auto zniknęło, nie ma sprawcy, policja nie chce przyjąć zawiadomienia o kradziezy, umowa przedłużyła się automatycznie w sierpniu 2012 na kolejny rok na starych zasadach pomimo , iż zmienił się właściciel pojazdu, więc powinna być już umowa zawarta na nowych zasadach ???!!! nową składkę obliczyć dla nowego właściciela!!! jak rozwiązać umowę z automatu , w przypadku kiedy auto zniknęło i nie ma sprawcy kradzieży… dochodzenia, śledztwo, przesłuchania, auto wyrejestrowane dopiero w 2014r po mozolnych trudach prokuratury. Ale sklądke OC… Więcej »
Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Pani Barbaro, wg. polskiego prawa auto podlegało obowiązkowi ubezpieczenia do dnia jego wyrejestrowania, a brak ubezpieczenia mógł skutkować karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tak więc korzystniejsze dla Pani w tym wypadku jest to, że umowa jednak została przedłużona automatycznie (nie sądzę, aby opłata za wznowienie była wyższa od kary z UFG).

Pozdrawiam

Agnieszka
Gość

Witam serdecznie,
Kupiłam auto na koniec września. Auto było upezpieczone w PZU przez poprzedniego właściciela. Po zakupie auta, polisę przepisałam na siebie. Z tego co kojarzę, Pani w PZU powiedziała, że polisa nie przedłuży się automatycznie. Na koniec stycznia wykupiłam polisę w Avivie, jednak dzisiaj przypomniało mi się, że nie wypowiedziałam umowy w PZU. Czy zostaną naliczone opłaty? Co powinnam zrobić w takim przypadku?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

taka polisa nie jest przedłużana, więc nie musiała Pani wysyłać wypowiedzenia oraz nie ostaną naliczone żadne opłaty 🙂

Pozdrawiam

Adam
Gość

Witam. Mój problem jest tego typu ze po zakupie auta otrzymałem rekalkulacje OC które było na to auto wykupione, ubezpieczylem je w innej firmie nie wypowiadając wcześniejszego ubezpieczenia i teraz otrzymałem pismo ponaglajace do zapłaty i wniosek o przedłużenie umowy ubezpieczeniowej.. Jak mogę z tego wybrnąć?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

Czy przy okazji rekalkulacji informował Pan TU, że nie będzie kontynuował ubezpieczenia? Oczywiście nie ma Pan obowiązku kontynuowania polisy po zbywcy, wystarczy więc poinformować TU, w którym była polisa, że ubezpieczył Pan auto w innym Towarzystwie.

Pozdrawiam

Adam
Gość

Nie informowalem, to jeżeli teraz wypowiem ubezpieczenie po np. 2 miesiącach to będę zmuszony i tak zapłacić składkę u poprzedniego ubezpieczyciela? Czy jest jakieś inne wyjście?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

W tej sytuacji musi Pan wypowiedzieć umowę, a TU zapewne będzie domagało się zapłaty za okres, w którym nadal obejmowało auto ochroną, natomiast jedynie do dnia wypowiedzenia umowy.

Pozdrawiam

Gregory
Gość

Dziwna sprawa wynikła z OC
Data początku ubezpieczenia 2014-05-05 do 2015-05-04 i data płatności raty 2014-10-28 i teraz mi przysłano już drugie pismo tym razem przed-sądowe wezwanie do zapłaty z odsetkami płatności raty a mamy rok 2016-02-20 jak to jest możliwe że nie przyszło mi wcześniej żadne ponaglenie pomimo że mam ubezpieczone auto w innej firmie bo z tamtą się pożegnałem składając wypowiedzenie. i czy mogło być tak że zapłaciłem tą 2 ratę po prostu ubezpieczycielowi do kieszeni ? bo nie mam nigdzie potwierdzenia wpłaty raty.

Jacek
Gość

Jak roztrzygnęła się pana sprawa, bowiem i ja trzy dni temu otrzymałem wezwanie do zapłaty o nie opłaconej składce sprzed dwóch lat, gdzie miałem złożone w tej firmie ubezpieczeniowej wypowiedzenie umowy jeden dzień przed dniem końca ubezpieczenia.

Tomasz
Gość

Witam.
Mam podobną sytuację ( wzywają mnie do zapłacenia automatycznie przedłużonego ubezpieczenia) i nie rozumiem tu jednej rzeczy: mam zapłacić im pełna stawkę ubezpieczenia jaki im jestem dłużny , a mam opłaconą u nowego ubezpieczyciela.
Jeśli już mam płacić za własną głupotę to dlaczego nie stawkę pomniejszoną o kwotę zapłaconą u innego ubezpieczyciela
Płacenie całej to dla mnie zarabianie ubezpieczyciela.
Co jeśli była szkoda i chciał bym by kwota była wypłacona od starego ubezpieczyciela.
Pewnie by tego nie zrobił bo dla niego nie opłacona składka = nie ważne ubezpieczenie.
Gdzie tu logika

Dominika Grabek
Użytkownik

Powinien Pan przede wszystkim jak najszybciej wypowiedzieć przedłużoną umowę. Będzie Pan musiał zapłacić część składki za okres, w którym ta umowa była aktywna.
Gdyby w tym czasie, kiedy miał Pan podwójne ubezpieczenie doszło do szkody z Pana winy, obaj ubezpieczyciele wypłaciliby poszkodowanemu odszkodowanie po połowie.

BORYS BLAZEJCZYK
Gość
Witam, Zakupiłem samochód marki Honda w kwietniu 2015, ubezpieczenie poprzedniego właściciela (PZU) kończyło się w maju 2015. W maju dostałem list od PZU że ubezpieczenie przeszło na mnie i mam możliwość kupienia ubezpieczenia ze zniżką. Wykupiłem ubezpieczenie w PZU i do września było w porządku dopóki nie otrzymałem wezwania do zapłaty z Ergo Hestia. Zażądali opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie ,które przedłużyli automatycznie. Zadzwoniłem do biura Ergo Hestii i zażądałem wyjaśnień. Pani powiedziała mi że samochód musiał zostać ubezpieczony przez jednego, z wielu poprzednich właścicieli. Przy zakupie samochodu otrzymałem wszystkie papiery w tym ten z numerem polisy , okresem ubezpieczenia od… Więcej »
Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Proszę o informację na jaki okres czasu była zawarta polisa w Ergo Hestii? Czy naliczona zaległość jest opłatą jakiejś raty czy jest to zaległość wynikająca z rekalkulacji składki na Pana jako nowego właściciela?
Wypowiedzenie z art.31 proszę wysłać niezależnie od tego co ustali się dalej, aby uniknąć ewentualnie wyższej dopłaty z tytułu rekalkulacji.

BORYS BLAZEJCZYK
Gość

Nie mam pojęcia na jaki okres czasu została zawarta umowa. Opłata jest za 1 kwartał ubezpieczenia oc. Dzisiaj idę do biura zobaczę co uda się ustalić.

dominika
Gość
Witam, Mój problem polega na tym iż zakupiłam samochód marki Opel Astra, po zakupie udałam się do ubezpieczyciela w celu zawarcia nowej polisy ubezpieczeniowej z firmą PROAMA, umowa taka została zawarta. Doradca zawierający ze mną taką umowę nie sprawdził ani nie przesłał do poprzedniej firmy ubezpieczeniowej tj. HDI Warta S.A. wniosku z wypowiedzeniem tejże umowy. Nie zostałam poinformowana przez doradcę iż umowa jest zawarta i pojazd ma już wykupione OC i do kiedy jest ta umowa. W chwili obecnej mój pojazd ma dwie umowy OC z czego tą którą ja wykupiłam w PROAMA opłacam regularnie a ta druga o której… Więcej »
Michał Dąbrowski -mfind
Gość

Pani Dominiko,
podanie o umorzenie zawsze może Pani wysłać do HDI, jednak biorąc pod uwagę art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych […] to w Pani rękach leży kwestia wypowiedzenia polisy po zbywcy. Oczywiście rola doradcy nie powinna się zamykać na samej sprzedaży, jednak zgodnie z ww. ustawą agent nie był zobligowany do poinformowania Pani o polisie po zbywcy, możliwości wypowiedzenia itp.

Dominika
Gość

bardzo dziękuję za odpowiedź. W takiej sytuacji jestem zmuszona opłacić składkę, ale żeby zamknąć sprawę z HDI WARTA S.A. już do końca, żeby pozostałe raty nie były naliczane, muszę napisać pismo wypowiadające ubezpieczenie? Czy muszę załączyć jakieś inne dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia z innym ubezpieczycielem czy samo wypowiedzenie wystarczy? Pozdrawiam.

Michał Dąbrowski -mfind
Gość

Zgadza się, należy wysłać pismo informujące, że nie chce Pani dalej kontynuować polisy po zbywcy. W piśmie należy powołać się na art. art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych […], polisa po zbywcy zostanie rozwiązana zgodnie z datą wysyłki dokumentu.

Nie jest Pani zobowiązana, żeby wysyłać np. potwierdzenie zawarcia nowej polisy, wystarczy samo wypowiedzenie.

Druk z wypowiedzeniem znajdzie Pani na stronie: http://www.mfind.pl/akademia/druki-ubezpieczeniowe/wypowiedzenie-umowy-oc/

zooja
Gość
w styczniu 2015 kupiłam samochód od pana X, wręczył mi polisę polisę OC zapłaconą na pół roku w f-mie benefia. II ratę składki załaciłam w maju 2015.w dniu dzisiejszym w październiku otrzymałam informacje z PZU o nie zaplaconej składce za OC na ten pojazd. Poprzedni właściciel powiedział mi,że tez dostał takie pismo i zapłacił. On kupi ten pojazd od Pani B, ktora najpierw miala ubezpieczenie w PzU, potem w benefii i najwidoczniej zapomiala wypowiedziec umowe w PZU.Pan od ktorego kupilam pojazd nie mogl teraz wypowiedziec umowy bo nie jest wlascicielem a mnie tego nie przekazal. Czy to zgodne z prawem… Więcej »
Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Przede wszystkim proszę się skontaktować z PZU i ustalić za co dokładnie jest naliczona opłata, do kiedy trwa polisa. Jeżeli polisa jest aktywna, a Pani posiada inną, to należy także złożyć w PZU pisemne wypowiedzenie umowy.
Niestety prawa i obowiązki wynikające z zwartej umowy OC, w tym opłacanie kolejnych rat składki, przechodzą na nabywcę wraz z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

Mike
Gość

to ja mam lepszy problem – podwójne ubezpieczenie:

* mianowicie ostatniego dnia polisy (w Warcie) wysłałem do warty wypowiedzenie umowy, nowe OC zawarłem w nowej firmie, niestety nowy ubezpieczyciel zapomniał zawrzeć na moim wypowiedzeniu klauzulę – więc wysłane wypowiedzenie zostało olane przez Wartę, pół roku później dostałem informację z Warty że OC jest aktualne i mam zapłacić

co mam teraz zrobić ?

Artur
Gość

Po pierwsze to ostatniego dnia nie wypowiada się polisy OC bo to tzw „martwy dzień”. W ustawie jest napisane że wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej dzień przed końcem.Więc jeśli koniec polisy OC mamy np.12/04/2016 to wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej 11go.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

dokładnie taką informację zawarliśmy w naszym artykule 🙂

Pozdrawiam

Akademia mfind
Gość

Dzień dobry,

czy jest Pan w stanie przesłać nam na adres [email protected] dokument z wypowiedzeniem, który wysłał Pan do Warty? Musimy poznać więcej szczegółów, aby móc Panu zasugerować jakieś rozwiązanie.

Mamy poza tym jeszcze trzy pytania:

1. Co ma Pan na myśli pisząc o klauzuli na wypowiedzeniu – nie do końca rozumiemy ten fragment?

2. Czy ma Pan potwierdzenie tego, że wysłał Pan wypowiedzenie ostatniego dnia obowiązywania starej polisy?

3. Czy po złożeniu wypowiedzenia, otrzymał Pan mimo to polisę od Warty?

Pozdrawiamy serdecznie

Krzysztof
Gość
Witam Mam to samo z Wartą, a raczej HDI – wysłałem rezygnacje do Warty, dzwoniłem do ubezpieczyciela HDI, a także byłem w innej placówce by zaznaczyć zakończenie umowy. Zawarłem umowe poprzez bank na zakupiony kolejny dla rodziny samochód i.i.i. dalej przychodzi mi monit ponaglający do wpłaty zaległego ubezpieczenia a nawet ostatnio dostałem zawiadomienie od firmy ściągającej długi że Warta właśnie tam ulokowała moją niby to zapłate. Nie będę się wypowiadał odnośnie Warty bo wiadomo co bym napisał i co myśle na jej temat, ale takie podejście ze strony Warty to czyste oszustwo, bo zawsze może być powiedziane że do nich… Więcej »
Bartek
Gość
1) OC jest bardzo wazne i dzieki takim przepisom mamy pewnosc, ze w razie wypadkow nie z naszej winy, winowajca pokryje straty… 2) To, ze ubezpieczyciel ma obowiazek nas poinformowac jest tez waznym aspektem tych przepisow. 3) A co jesli ktos od strony ubezpieczyciela wstukal do komputera nieprawidlowy adres?? Tak bylo w naszym przypadku. Wlascicielem pojazdu byla moja zona, a wspolwlascicielem moj ojciec. Jakas niekompetentna osoba z ubezpieczalni zmiksowala adresy powyzszej dwojki, w wyniku czego moja malzonka nigdy nie otrzymala informacji o odnowie ubezpieczenia i zadnych ponaglen do zaplaty. Rok po zdarzeniu moi rodzice zmienili adres zamieszkania i co sie… Więcej »
adams
Gość

„1) OC jest bardzo wazne i dzieki takim przepisom mamy pewnosc, ze w razie wypadkow nie z naszej winy, winowajca pokryje straty…”
—-a jak z naszej to my pokrywamy szkodę?? że też nikt do tej pory tego nie wychwycił– właśnie OC jest po to byśmy w razie wypadku nie pokrywali szkody… tylko zakład ubezpieczeń wypłacał odszkodowanie. Jak nie z naszej winy to jak my mamy pokrywać szkodę?? Może mu kupić od razu nowy samochód?

Peter
Gość

Z tą winą to różnie bywa prawda? Policjant nigdy niejest winny, urzędnik też naturalnie jest bez skazy a ustawy są idealne.
Wina? Nie! Wódki poproszę.

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

razem stworzyliście komplementarną odpowiedź 🙂 Można powiedzieć, że nasze OC chroni nas od odpowiedzialności finansowej, chroniąc jednocześnie innych uczestników drogi, przed sutkami naszych wyczynów za kierownicą.

Pozdrawiam

Akademia mfind
Gość

Witamy i dziękujemy za pytanie.

Sprawa jest skomplikowana i trudno wypowiedzieć się jednoznacznie, ale istotne jest to, kto był osobą ubezpieczającą. Na tej osobie spoczywał zarówno obowiązek zapłaty składki, jak również sprawdzenia poprawności danych w umowie z ubezpieczycielem.

Należy pamiętać, że OC przedłuża się automatycznie i jeśli go Pan nie wypowiedział i nie wykupił innej polisy na swój samochód, to ma Pan obowiązek opłacania dotychczasowej składki.

Pozdrawiamy,
zespół mfind

wpDiscuz