Od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu? Od czego zależy wysokość OC?

Ostateczna cena ubezpieczenia samochodu zależy od tego, jaki pojazd chcesz ubezpieczyć, ile masz lat, czy miałeś w ostatnich latach stłuczkę oraz od Twoich oczekiwań względem oferty. Jeśli chcesz kupić samo OC, zapłacisz najmniej. Jednak ubezpieczenie obowiązkowe nie da Ci pełnej ochrony, nie obejmuje przecież sytuacji, w których to Ty jako sprawca kolizji będziesz chciał naprawić samochód, nie chroni od ryzyka kradzieży. Dlatego wielu kierowców decyduje się na pakiet OC/AC, który może indywidualnie dobrać do swoich potrzeb. Możliwości jest wiele. Wysokość składki ubezpieczenia OC może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Jakich danych potrzebują ubezpieczyciele?

Aby przygotować polisę, ubezpieczyciele muszą dość dobrze Cię poznać – Twoją historię ubezpieczeniową oraz potrzeby, jeśli kupujesz pakiet OC/AC. Trzeba więc wpisać sporo informacji do formularza, który będzie podstawą do przygotowania indywidualnej oferty.

Pamiętaj, że to co dla Ciebie wydaje się nieistotne, dla ubezpieczyciela stanowi ważne informacje. Na ich podstawie kalkuluje ryzyko ubezpieczeniowe, jakie poniesie na skutek ewentualnej szkody.

Nawet niewielka zmiana we wprowadzonych danych może w znacznym stopniu zmienić końcową ofertę, bo nawet najmniejsze parametry składają się na szacowane ryzyko, które ubezpieczyciele wliczają w swoje koszty. Dlatego jeśli nie masz pewności, co wpisać w formularz, nie zgaduj odpowiedzi, ale sprawdź ją, a w razie wątpliwości skonsultuj z doradcą. Pamiętaj, że tylko podanie prawdziwych informacji pozwoli ubezpieczycielowi na przygotowanie rzetelnej oferty.

 

Porównywarka mfind

Samodzielne wypełnienie rubryk w porównywarce zajmie Ci tylko kilka minut! Wbrew pozorom to bardzo proste. Ułatw sobie zadanie i przygotuj potrzebne informacje od razu numer rejestracyjny, datę końca ubezpieczenia, numer VIN to te najważniejsze. Zastanów się także, jakie dodatkowe ubezpieczenie byłoby Ci potrzebne. Jeśli trzymasz samochód pod blokiem w niebezpiecznej dzielnicy, być może przydałoby Ci się ubezpieczenie od kradzieży pojazdu. Jeśli często podróżujesz po Polsce być może assistance z opcją holowania?

Po co porównywać oferty i jak wybrać najlepszą?

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego ceny mogą się różnić. Jeśli gubisz się wśród informacji, od czego zależy cena ubezpieczenia samochodu, skorzystaj z porównywarki, aby poznać jak najwięcej ofert w krótkim czasie. To jedyny sposób, aby szybko przejrzeć oferty z wielu towarzystw. W przeciwnym wypadku na własną rękę musisz zaglądać na strony poszczególnych firm i za każdym razem wypełniać formularz, aby móc porównać oferty.

Także w zależności od kanału sprzedaży między cenami występują różnice. Tu działają takie same zasady, jak w innych grupach produktów. Przykładowo – jabłka najtaniej kupisz bezpośrednio u sadownika, w supermarkecie zaś skorzystasz z dużych rabatów i nie będziesz musiał szukać na własną rękę producenta. Z kolei, gdy zdecydujesz się na zakupy u małego sprzedawcy w lokalnym sklepie, wybór będzie mniejszy, a ceny uzależnione np. od tego, skąd sklepikarz bierze towar i jaką ma umowę z dostawcą.

Tutaj również, analogicznie, ten sam produkt może kosztować inaczej u ubezpieczyciela, na stronie internetowej, a inaczej u agenta lub właśnie w porównywarce, którą traktuj jak supermarket – dobre ceny, duży wybór towarów i łatwość porównania.

Czynniki mające wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej samochodu OC

Czynniki mające wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej samochodu OC to między innymi:

  • rodzaj pojazdu, wiek pojazdu, pojemność silnika, przebieg –  wpływają one na to jaką składkę OC zaproponuje ubezpieczyciel ( najdrożej za OC płaca posiadacze BMW i AUDI)
  • lata bezszkodowej jazdy, historia ubezpieczeniowa klienta ( zniżki ) –  zasadniczy wpływ na cenę OC
  • wiek ubezpieczonego, płeć, okres posiadania prawa jazdy ( młodzi kierowcy płacą wyższe OC)
  • stan cywilny, ilość posiadanych dzieci – czynniki te obniżają cenę OC  –  osoby pozostające w związkach małżeńskich, posiadające dzieci są uznawane za mniej „szkodowe”.

Kto ma szansę na najtańsze OC?

Najtaniej za OC zapłacą kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od conajmniej 7 lat, mają powyżej 35 lat i w ciągu ostatnich 5-8 lat nie spowodowali żadnej szkody. Premiowani są także Ci, którzy poruszają się autem z małą pojemnością silnika, mają dzieci, lub pozostają w związku małżeńskim.

Jeśli nie spełniasz tych wszystkich warunków, a chcesz kupić tani OC, koniecznie porównuj oferty.

Zrobisz to szybko tutaj: