Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

OC przewoźnika, czyli polisa dla firm transportowych

OC przewoźnika, czyli polisa dla firm transportowych
mfind.pl

OC przewoźnika przeznaczone jest dla Ciebie, jeżeli przewozisz towary zarobkowo, niezależnie od tego, czy masz dużą firmę, czy prowadzisz działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Ochrona obejmuje towar od chwili przyjęcia go do przewozu aż do czasu dostarczenia do odbiorcy. Nawet jeżeli jego dostarczenie zlecasz podwykonawcy, nadal jest on chroniony Twoim OCP.

OC Przewoźnika to ubezpieczenie, które teoretycznie jest dobrowolne. Prawo nie nakazuje ubezpieczać przewożonych towarów. Ale w praktyce firmy transportowe traktują je jako obowiązkowe. Klient zawsze będzie szukał przewoźnika, który ma OCP. Bo mimo że w każdym przypadku za towar w trasie odpowiada ten, któremu zlecono usługę, to uzyskanie odszkodowania od firmy, która nie wykupiła ubezpieczenia okazuje się bardzo trudne.

Ile kosztuje OC przewoźnika?

Eksperci szacują, że wykupienie OCP to wydatek w wysokości 0,5 – 1 procenta obrotów firmy. Najtańsza polisa kosztuje nawet kilkaset złotych, ale taka umowa może zawierać wiele wyłączeń, obejmować tylko część ładunku, a w rzeczywistości nadal narażać Cię na bardzo wysokie koszty w przypadku szkody.

Cena takiej polisy, która naprawdę będzie się opłacać, może sięgać kilku tysięcy złotych i zależy od:

 • sumy gwarancyjnej – im wyższa kwota, tym większa szansa, że ubezpieczyciel pokryje całkowity koszt utraconego lub uszkodzonego towaru

 • rozszerzenia ubezpieczenia o ryzyko rozboju

 • rodzaj towaru – niektóre ładunki określane są w umowie mianem „podwyższonego ryzyka”, a więc i powodujące podwyżkę ceny polisy. Są to: sprzęt komputerowy, RTV, AGD, alkohol i tytoń, części samochodowe oraz kawa, herbata i leki

 • obszaru, po którym się poruszasz – OCP krajowe i OCP międzynarodowe to dwa osobne ubezpieczenia, choć koszt polisy jest w obu przypadkach podobny

Warunki ubezpieczenia OC przewoźnika

Wykupując polisę będziesz musiał zadeklarować zarówno rodzaj przewożonego towaru, jak i jego procentowy udział we wszystkich Twoich przewozach. Taki zapis może sprawić jednak sporo kłopotu. Ubezpieczenie standardowo zawierane jest na rok, tymczasem po 11 miesiącach może się zdarzyć, że trafi Ci się nowy klient, który zapłaci za przewóz towaru, którego nie zadeklarowałeś u ubezpieczyciela. Pułapką może stać się też wpisanie do polisy konkretnego pojazdu, którym będziesz woził towary. Jeżeli w trasie zepsuje Ci się samochód i całą zawartość naczepy trzeba będzie przeładować do innego auta, w dalszej trasie polisa OCP nie będzie Cię chronić. Lepiej więc w umowie unikać zapisu o konkretnych danych ciężarówki.

Jak kupić ubezpieczenie OCP?

Najlepiej indywidualnie negocjować warunki polisy, nie zdając się na standardową umowę, z którą agent przyjdzie na spotkanie z Tobą. To nie jest obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu, którego warunki w różnych firmach niewiele różnią się między sobą, ewentualnie ceną. Przy OCP wiele zależy od Ciebie i od kompetentnego pośrednika. W tego rodzaju ubezpieczeniu, podobnie jak w większości ubezpieczeń dedykowanych firmom, najlepiej skorzystać z usług biura brokerskiego. Większość pośredników ubezpieczeniowych nie posiada doświadczenia w obsłudze ubezpieczeń transportowych i wiedzy pozwalającej na profesjonalne i kompetentne zawieranie tych ubezpieczeń – przestrzega wprost Jerzy Różyk, ekspert kancelarii brokerskiej.

Jeśli więc nie negocjowałeś indywidualnie treści Twojej polisy, powinieneś z uwagą ją przeczytać.

Problemy przy wypłacie odszkodowania

Problemów przy wypłacie odszkodowania może pojawić się dużo. Ubezpieczyciele szczególną uwagę zwracają na sprawę postoju, który w przypadku TIR-ów, zawsze jest pewnym ryzykiem. Zawodowy kierowca musi oczywiście zatrzymywać się na dłuższe postoje, ale powinien wybierać do tego parkingi strzeżone. Przed opuszczeniem pojazdu musi wyjąć kluczyk ze stacyjki, a potem sprawdzić wszelkie zamki i zabezpieczyć ewentualne otwory, którymi ktoś mógłby dostać się do samochodu. W przeciwnym razie, jeżeli tylko rzeczoznawcy uda się to udowodnić, sam będziesz musiał zapłacić odszkodowanie właścicielowi towaru.

Na zachętę warto dodać, że we wszelkich rankingach najlepszych firm transportowo-spedycyjnych obok wielu istotnych czynników, brane jest też pod uwagę posiadanie i warunki ubezpieczenia OC przewoźnika.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC przewoźnika zapewnia właścicielowi towaru odszkodowanie, gdy ładunek zostanie zniszczony w organizowanym prze Ciebie transporcie.
 • Możesz indywidualnie negocjować warunki ubezpieczenia OCP lub powierzyć jego wybór brokerowi.
 • Pamiętaj o bezpieczeństwie na trasie i właściwym zabezpieczeniu towaru - ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał jeśli wykaże Twoje zaniedbania

Autor artykułu:

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "OC przewoźnika, czyli polisa dla firm transportowych"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
zbigniew
Gość

witam szukam ocp

Marcin
Gość

Moim zdaniem OC przewoźnika, to kluczowa kwestia dla klienta firmy transportowej, stąd też mój wybór który padł na [reklama].

wpDiscuz