Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?
mfind.pl

Na skróty: Ile kosztuje OC | OC na 30 dni online | OC komisowe | OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowo | Krótkoterminowe OC na zagranicznych rejestracjach | OC na 30 dni dla samochodów historycznych | Pytania z forum |

 

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zawierane na okres krótszy niż rok, nazywane jest „krótkoterminowym”. Jest ono wyjątkiem od generalnej, 12-miesięcznej zasady i dotyczy tylko kilku przypadków. Sprawdź, czy i dla Ciebie wygodniejszy i tańszy będzie krótki okres polisy, np. OC na miesiąc.

OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu możesz wykupić, jeżeli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo. Nie chodzi tu tylko o przejściową rejestrację, która jest normalnym etapem, zanim urząd wyda Ci stały dowód rejestracyjny z nowymi tablicami. Zakładając, że kupujesz auto na dłużej, i tak będziesz potrzebował rocznej polisy OC (jeżeli jest to samochód używany, pewnie skorzystasz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela).

Czasem jednak polisa OC na 30 dni przydaje się, gdy właściciele:

 • chcą wywieźć samochód za granicę,
 • potrzebują dokumentów na przejazd tylko do miejsca naprawy samochodu albo dokonania przeglądu.

W tych przypadkach mogą wykupić ubezpieczenie na 30 dni, czyli taki na okres, przez jaki ważna jest czasowa rejestracja.

OC na miesiąc dla pojazdów na zagranicznych rejestracjach

Jeśli świeżo sprowadziłeś swoje cacko, po którym „Niemiec płakał jak sprzedawał”, masz 30 dni na zarejestrowanie nabytku w Polsce. Na taki sam okres możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. To ubezpieczenie jednak nie odnowi się na kolejny okres, podobnie jak nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej polisy krótkoterminowej. Gdy ubezpieczenie samochodu na 30 dni wygaśnie, musisz wykupić standardowe OC na rok.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [Pytanie Czytelnika]

OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych i historycznych

Pojazdy wolnobieżne zgodnie to wszelkie pojazdy silnikowe fabrycznie skonstruowane tak, by nie przekraczały prędkości 25 kilometrów na godzinę, a więc rozmaite maszyny budowlane, leśne, lub transportowe. Wyjątkiem są ciągniki rolnicze i inne pojazdy używane przez rolników w swoim gospodarstwie – zarejestrowane ciągniki muszą mieć OC na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych można zawrzeć na minimum 3 miesiące.

Pojazdy historyczne to:

 • pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym,
 • pojazdy mające co najmniej 40 lat,
 • pojazdy mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów historycznych można zawrzeć na minimum 30 dni.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Pojazdy wolnobieżne i historyczne nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia OC, ponieważ zazwyczaj nie jeżdżą często po drogach publicznych. Dumny posiadacz oldtimera może wykupić ubezpieczenie OC na 30 dni przed samym zlotem, zanim wyjedzie na drogę, a przez resztę roku, kiedy auto stoi w garażu, nie musi mieć polisy.

OC krótkoterminowe kiedy wygasa?

Wszystko zależy od tego, na jak długi okres została zawarta polisa. Jak już zostało wyżej wspomniane, ubezpieczenie OC krótkoterminowe może zostać zawarte na 30 dni lub 3 miesiące, w zależności od typu pojazdu, dla którego zawierana jest umowa ubezpieczenia. A zatem krótkoterminowe OC samochodu wygasa po 30 dniach lub 3 miesiącach od rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.

OC krótkoterminowe dla pojazdów w komisach

Ubezpieczenie OC na miesiąc mogą wykupić podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jeśli działalność ta polega na sprzedaży lub pośrednictwie w sprzedaży samochodów. Z takiej możliwości korzystają najczęściej komisy samochodowe, stąd też często używana jest nazwa OC komisowe”.

Kogo obowiązuje wykupienie ubezpieczenia OC na miesiąc? To zależy, czy auto sprzedajesz, czy oddajesz do komisu.

Gdy sprzedajesz pojazd do komisu, zmienia on właściciela. Komis może korzystać z Twojego ubezpieczenia OC do końca okresu, na jaki zostało zawarte, może też je wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę, np. na ubezpieczenie samochodu na miesiąc, czyli ubezpieczenie OC 30 dniowe.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

W przypadku oddania pojazdu w komis, kiedy jest podpisywana jedynie umowa komisu, a nie ma przeniesienia własności, zwyczajowo przyjmuje się, że to Ty jako właściciel pojazdu powinieneś dbać o ciągłość ubezpieczenia OC przez ten czas, kiedy auto będzie stało w komisie.

Jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK mówi o tym, że to posiadacz pojazdu ma obowiązek zawrzeć umowę OC – a nie właściciel. Aby dowiedzieć się, czym posiadacz różni się od właściciela, musimy sięgnąć do art. 336 kodeksu cywilnego: Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Można więc powiedzieć, że w przypadku oddania samochodu do komisu może dojść do zmiany posiadacza pojazdu bez przeniesienia własności. Aby polisa OC na miesiąc nie sprawiła Ci kłopotów, koniecznie ureguluj tę kwestię w umowie komisowej. Jak widzisz, ubezpieczenie auta na miesiąc także wymaga od Ciebie zwiększonej uwagi!

Ubezpieczenie OC samochodu na miesiąc – pytania z forum

Wielu kierowców zastanawia się, czy samochód w komisie ma ubezpieczenie OC, a także jak długo można z takiego ubezpieczenia korzystać. Oto przykład z naszego forum, gdzie użytkownik RafW zapytał:

Kupiłem samochód z komisu, ma polisę OC w Liberty Ubezpieczenia, ile mogę na niej jeździć? Gościu z komisu nie wiedział, a do LU nie mogę się dodzwonić. 

Nasza odpowiedź, to:

Kupując auto w komisie, komisant powinien przekazać Ci polisę z Liberty Ubezpieczenia, na tym dokumencie będzie widniała informacja do kiedy obowiązuje ubezpieczenie. Po zakupie auta najlepiej skontaktować się TU i poprosić o przeliczenie składki według Twoich zniżek. Gdy już będziesz miał informację jaka opłata Cię czeka za kontynuowanie polisy w Liberty Ubezpieczenia możesz podjąć decyzję – czy chcesz zostać, czy zrezygnować. Jeśli zdecydujesz się na wypowiedzenie umowy, koniecznie pamiętaj, aby wykupić polisę w innym towarzystwie tak aby była zachowana ciągłość przy ubezpieczeniu.

Jeszcze inny użytkownik (Andrzej Najdzionek), napisał:

Witam. Kupiłem samochód w komisie /był sprowadzony zza granicy. Aby dojechać pod dom wykupiłem ubezpieczenie OC miesięczne. Po rozpatrzeniu ofert na rynku ubezpieczeń zmieniam TU po upływie w/w OC. Czy muszę wypowiadać tymczasowe ubezpieczenie OC?
Pozdrowienia

W takim przypadku, jeśli wykupiłeś miesięczne OC, to takiej polisy wypowiadać nie musisz. Po upływie 30 dni polisa wygaśnie i tym samym ubezpieczenie OC samochodu na miesiąc przestanie obowiązywać.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe cena

Ubezpieczenie czasowe pojazdu to wydatek od ok. 50 do 150 złotych. Jednak ostatecznie, czasowe OC i jego koszt kształtują indywidualne czynniki, te same co w przypadku standardowej, 12-miesięcznej polisy. Są to miejsce zamieszkania, pojemność silnika czy liczba pokonywanych rocznie kilometrów. Czasowe ubezpieczenie samochodu (krótkoterminowe) jest dostarczane natychmiast po zawarciu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe online

Zakup polisy na 30 dni online, bez udziału agenta ubezpieczeniowego. Czy to w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej tak. Należy jednak pamiętać, że OC na miesiąc online to oferta skierowana głównie do komisów samochodowych lub firm zajmujących się handlem pojazdami. Poza takimi podmiotami, ubezpieczenie samochodu na 30 dni online, zgodnie z art. 27 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mogą wykupić także podmioty spełniające poniższe warunki:

Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;
2) zarejestrowany czasowo;
3) zarejestrowany za granicą;
4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b);
5) pojazdem historycznym.

mfind.pl

Podsumowanie

 • Standardowo umowę OC zawiera się na 12 miesięcy, jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK dopuszcza w pewnych przypadkach wykupienie OC na miesiąc.
 • Ubezpieczenie auta na 30 dni mogą wykupić posiadacze pojazdów zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą oraz historycznych.
 • OC krótkoterminowe na minimum 3 miesiące wykupuje się dla pojazdów wolnobieżnych.
 • Również osoby prowadzące komisy samochodowe mogą wykupić miesięczne ubezpieczenie OC samochodu dla aut przeznaczonych do sprzedaży.

Autor artykułu:

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

74 komentarzy do "OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Marcin
Gość

Witam. Prowadzę firmę i kupiłem jako osoba prywatna pojazd, ktory za jakiś czas będę chciał zarejestrować na zabytek czyli żółte blachy i czasowe oc. Do tego czasu muszę płacić oc standardowe. A auto robi rocznie 100 km. Czy jeśli poszerze działalność o handel autami to czy będe mógł wykupić oc na mniej niż rok np. Na miesiąc? Tak jak handlarze samochodów?

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Mateuszek
Gość

Witam, zamierzam kupić auto sprowadzone z Niemiec któremu skończyło się 30 dniowe OC.
Czy jeżeli pojadę po auto mogę wykupić ponownie krótkoterminowe OC i wrócić do domu na kołach? Czy muszę na miejscu wykupić oc od razu na rok? Czy będę ponosił jakieś kary z braku oc w okresie od końca 30 dniowego oc do momentu zakupu auta i wykupu własnego OC.
Proszę o pilną odpowiedz.
Pozdrawiam Mateusz

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, w momencie kupna auta, przechodzi na Pana obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Można wtedy przejąć polisę po poprzednim właścicielu (może nastąpić rekalkulacja składki), lub zakupić nową. Należy pamiętać o obowiązku ciągłości okresu ochrony. Ubezpieczenie krótkoterminowe może być wykupione jedynie w ściśle określonych przypadkach z art. 27 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc w tym przypadku możliwe jedynie będzie wykupienie OC na rok.

Marian
Gość

Witam!
Mam zamiar kupić auto od handlarza, który sprowadziła je z Francji w styczniu, więc nie ma już ubezpieczenia wywozowego i ważnego dowodu rej. Jadę po ten samochód 300 km na drugi koniec Polski i nie chce ryzykować jazdy tylko i wyłącznie na OC wydanym na nr vin bez Polskich blach i dowodu rej.
Sprzedawca zasugerował, że po kupnie mogę zarejestrować czasowo ten pojazd w jego wydziale komunikacji i wykupić czasowe ubezpieczenie. Abstrahując od kwestii czy mogę rejestrować auto poza miejscem swojego zamieszkania (powiedzmy że jest to możliwe) to czy będę mógł faktycznie wykupić OC na 30 dni?
Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Staszko
Gość

Witam, mam pytanie odnośnie czasowej rejestracji oraz krótkoterminowego OC.

Zamierzam kupić samochód (z rocznika ~2003-2007) i używać go bardzo sporadycznie (tylko latem na krótsze ale też dłuższe przejażdżki w kraju i czasem za granice) z myślą aby oszczędzić na wydatkach, ponieważ jestem młodą osobą, liczę się z groszem i zazwyczaj poruszam się publicznym transportem w ciągu roku.

Czy w takim przypadku zarejestrują mi samochód na krótki okres oraz czy dostanę krótkoterminowe OC?

Bardzo zależy mi na odpowiedzi ekspertów, pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Rafał Kalinowski
Ekspert
Dzień dobry, ubezpieczenie OC musi być wykupione na cały rok. Krótkoterminowe można zrobić jedynie w niektórych przypadkach, zacytuję fragment ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: „Art. 27. 1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest: 1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2; 2) zarejestrowany czasowo; 3) zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 28 lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska; 4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b; 5)… Więcej »
Leszek
Gość

Witam,

Kupiłem auto i nie opłaciłem składki oc. Miałem kolizje z płotem i auto nadaje się na złom. Pytanie czy mogę wykupić oc na miesiąc aby legalnie auto zezłomować i wyrejestrować czy będę musiał płacić jakieś kary itp? (Za płot i szkody oczywiście zapłaciłem ze swojej kieszeni) Idzie to w ogóle jakoś załatwić?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry,

Przeważnie w Wydziale Komunikacji wymagają ważnego ubezpieczenia na czas złomowania pojazdu (w niektórych WK nie wymagają polisy OC podczas wyrejestrowania) wtedy należy ubezpieczyć pojazd, następnie go zezłomować i wtedy wyrejestrować. Odnośnie kary za brak ubezpieczenia, to może być taka nałożona jeśli dojdzie do kontroli przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Arek
Gość

Posiadam pojazd o wartości złomu którego współwłaściciel zmarł, nie mogę go przerejestrować na siebie i sprzedać a jednak muszę opłacać ubezpieczenie.
Jak legalnie pozbyć się pojazdu.

Rafał Kalinowski
Ekspert

Należy przeprowadzić postępowanie spadkowe. Po uzyskaniu aktu poświadczenia dziedziczenia, spadkobiercy będą mieli prawo do sprzedaży lub zezłomowania pojazdu.

Piotr
Gość

WItam
Zakupiłem samochód sprowadzony z niemiec bez blach, które są niezbędne do wykonania przeglądu technicznego. Stąd moje pytanie czy mogę na polskie tablice tymczasowe wykupić 30dniowe ubezpieczenie i spokojnie pojechać na przegląd ?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych daje możliwość zawarcia ubezpieczenia krótkoterminowego na samochody zarejestrowane tymczasowo. Niektóre firmy zaproponują także normalne ubezpieczenie roczne, z zastrzeżeniem, że ma Pan 30 dni na zarejestrowanie pojazdu w Polsce i zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi.

Piotr
Gość

Dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia 🙂

Marcin
Gość

Witam.
Auto jest na niemieckich tablicach i ma współwłaściciela, jeśli chcę wykupić oc krótkoterminowe to współwłaściciel też musi się podpisać czy wystarczy jedna osoba?

Urszula Borowiecka
Gość

Według mnie tak, współwłaściciel również powinien się podpisać.

Jacek
Gość

Jestem właścicielem auta na irlandzkich blachach. Moje irlandzkie ubezpiecznie nie obejmuje wyjazdu poza UK/Irlandię. Chciałbym jednak przyjechać tym autem do Pl. Nie mam zamiaru jego rejestracji w Polsce. Czy jest jakaś możliwość wykupienia polskiego ubezpieczenia? Dodam ze nie zalezy mi na jednorazowym ubezpieczeniu miesięcznym. Bo wiem ze taka możliwość jest. Jednak ma ograniczenia bo wymaga rejestracji auta. Ponownie na miesiąc już nie dam rady auta ubezpieczyć.

Urszula Borowiecka
Gość

W zaistniałej sytuacji należy wykupić ubezpieczenie graniczne (to też jest ubezpieczenie krótkoterminowe). Nie ma możliwości wykupienia OC na okres dłuższy niż 30 dni. Aby wykupić takie ubezpieczenie niezbędnym jest, aby pojazd zarejestrowany był w Polsce.

Jacek
Gość

Nie rozwiazuje to do konca problemu, poniewaz moje aktualne ubezpieczenie obejmuje dwa samochody z tym ze ten drugi w okrojonej opcji, bez AC, samo OC i w obszarze UK/Irlandia.
Nasuwa mi sie pytanie jak dojhade do polskiej granicy aby wykupic to ubezpieczenie graniczne.
KOlejna sprawa to czy to ubezpieczenie graniczne upowaznia do podrozowania przez europe?
Czy jest mozliwosc wykupienia wczesniejszego online takiego ubezpieczenia? Poze Pani poleci jakas firme ktora sprzedaje takie ubezpieczenia? MOje aktualne ubezpieczenie mam w Alianz.ie .
Dzis niestety infolinia nieczynna bo bylem ciekaw czy beda w stanie rozwiazac ten problem 🙂

Urszula Borowiecka
Gość

W takiej sytuacji nie widzę innego wyjścia z sytuacji, jak wykupić odpowiednie ubezpieczenie na Wyspach.

mada
Gość

kupiłam 30 dniowe oc 02.07 dzisiaj patrzę a jego termin mija nie po 30 dniach tylko po 29 czyli 31.07

Urszula Borowiecka
Gość
Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 27 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, PBUK i UFG: 1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest: 1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2; 2) zarejestrowany czasowo; 3)7) zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 28 lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska; 4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b; 5) pojazdem historycznym. 2. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż… Więcej »
Adam
Gość

jaki kraj takie umowy i ubezpieczenia – żenada…

Rafal
Gość

Witam. Mój przypadek jest taki. Jeste wlascicielem auta i mieszkam w Szwajcarii. Obecnie jeste w trakcie procesu przerejestrowania samochodu na szwajcarskie numery. W tym tygodniu konczy mi sie polskie OC, ale w przyszlym chcialem jechac autem na urlop do Polski. Procedura przerejestrowania samochodu w Szwajcarii bedzie trwala jeszcze kolo 3-4 tygodni. Jak powinienem rozwiazac kwestie ubezpieczenia w tym okresie 3-4 tygodni?

agnieszka
Gość

Witam
Mąż kupił samochód który jutro 02.07.2017 kończy się ubezpieczenie 30 dniowe. Auto jeszcze nie jest przerejestrowane. Co mam zrobić?

Daniel
Gość

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy można ubezpieczyć cudze auto.A dokładniej chodzi mi o sytuację w której ja młody kierowca zakupuję auto i jestem jego jedynym właścicielem, a wykupić polisę ubezpieczeniową na to auto idzie przykładowo mój wujek i w polisie brane pod uwagę są jego zniżki.

Urszula Borowiecka
Gość

Wujek może ubezpieczyć Pana auto, ale niestety nie oznacza to, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki wujka. Wujek będzie ubezpieczającym, natomiast ubezpieczonym będzie Pan (Pana samochód). Do kalkulacji składki ubezpieczyciel weźmie dane kierowcy/właściciela, nie ubezpieczającego. Zniżki wujka byłyby brane pod uwagę w sytuacji, gdyby wujek był współwłaścicielem samochodu.

Daniel
Gość

A jak wygląda sytuacja w przypadku gdyby właścicielem auta była osoba bez prawa jazdy, nadal jego zniżki nie byłyby brane pod uwagę skoro nie jest współwłaścicielem?

Urszula Borowiecka
Gość

Przy kalkulacji składki pod uwagę brane są dane osoby, która porusza się ubezpieczanym pojazdem. Jeśli właścicielem pojazdu jest osoba, która nie posiada prawa jazdy, raczej nie zostanie ona wzięta pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki. We wnioskach ubezpieczeniowych są pytania m.in. o historię szkodowości,
o okres posiadania prawa jazdy, o to, kto najczęściej będzie użytkował ubezpieczany samochód.

Elżbieta
Gość

Sprowadziłam samochód z Niemiec wykupiłam ubezpieczenie na 30 dni nie zdążyłam go zarejestrować a on się zespół poważnie czy muszę kontynuować ubezpieczenie bo nie wiem czy będę go naprawić

Urszula Borowiecka
Gość

Mimo, iż nie używa Pani samochodu, ponieważ jest zepsuty, powinna go Pani zarejestrować i wykupić ubezpieczenie. Jeśli samochód nie nadaje się do użytku, należy oddać go do stacji demontażu i pozyskać dokument potwierdzający takie działanie.

Kasia
Gość

Witam
Syn chce kupić samochód, OC skończyło się już na koniec marca 2017 roku. Jak postępować, żeby to auto kupić i czy syn nie będzie miał problemów, w związku z tym że obecny właściciel nie ubezpieczył auta i aktualnie jest nieubezpieczone

Urszula Borowiecka
Gość

W umowie kupna sprzedaży należy dokładnie określić datę zawarcia transakcji, a umowę ubezpieczenia OC należy mieć od tego dnia. Syn nie będzie miał problemów w związku z tym, że obecny właściciel nie ubezpieczył samochodu, nie odpowiada on bowiem za to, co działo się z samochodem przed zawarciem umowy kupna sprzedaży.

Piotr
Gość

W sierpniu 2017 będę kupował auto od osoby prywatnej. Ubezpieczenie auto ma bodajże do początku października. Będzie to mój pierwszy w życiu zakup. Chciałbym się dowiedzieć od Ekspertów czy umowę ubezpieczenia, która jeszcze będzie ważna trzeba jakoś przepisać na moje dane osobowe?

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
w opisanej przez Pana sytuacji sprzedający ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o danych kupującego. Na tej podstawie ubezpieczenie ,,przepisywane” jest na kupującego.
Pozdrawiam

Piotr
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Proszę powiedzieć w jakim okresie ma się ta czynność odbyć – ten sam dzień czy np 2 tygodnie?

Urszula Borowiecka
Gość

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ,,Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia
przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu”.

Piotr
Gość

Rozumiem. To już chyba ostatnie pytanie, które mi przychodzi do głowy. Ile czasu przed zakończeniem polisy należy wykupić kolejną (w tym samym lub innym zakładzie ubezpieczeń)?

Urszula Borowiecka
Gość

Najpóźniej na dzień przed końcem poprzedniej,

Damian
Gość

Witam,czy jest możliwa taka sytuacja że ubezpieczenie zaczyna sie w marcu na rok i pierwsza rata ma większą kwotę niż druga i to o 150 zł. i płatność drugiej raty jest 7 grudnia…???

Urszula Borowiecka
Gość

Nie widzę przeciwwskazań. Według mnie nie jest to działanie niezgodne z prawem.

Marek
Gość

Witam,

Kupilem wczoraj samochod ktorego oc wygasa za 4 dni. Zanim dostane twardy dowod rej. + nowe blachy to czy moge wykupic czasowe ubezpieczenie?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, to pozostaje zawarcie ubezpieczenia rocznego OC.

Pozdrawiam

Grzesiek
Gość
Pytanie do Pana Eksperta: Co się dzieje w niżej wymienionej sytuacji, jakie są konsekwencje i dla kogo. Kupuję samochód 01.02.2017 r. na podstawie umowy kupna sprzedaży. Otrzymuję również dokument OC na byłego właściciela pojazdu, gdzie polisa OC obowiązuje do czerwca 2017 r. Z uwagi na to iż (prawdopodobnie) zgodnie z literą prawa mam 14 dni na uregulowanie sytuacji z OC nie załatwiam tego od razu po zakupie. Dnia 05.02.2017 jestem sprawcą kolizji. Z tego co wiem były właściciel nie może wziąć odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przeze mnie, ani nie może stracić zniżek za bezszkodowść. Dodam, że jestem młodym kierowcą, nigdy… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
w opisanej przez Pana sytuacji szkoda zlikwidowana będzie z OC, bo na dzień zdarzenia ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała. Ubezpieczyciel najprawdopodobniej zrekalkuluje składkę, tj, naliczy Panu zwyżki (ze względu na fakt, że jest Pan niedoświadczonym kierowcą i tak by to zrobił). Odpowiedzialność za szkodę i kwestia rekalkulacji składki nie mają związku z poprzednim właścicielem pojazdu, wszystko ,,idzie na Pana konto”.
Pozdrawiam

Mariusz
Gość

Pani Ekspert prowadzę działalność jednoosobową skupi sprzedaż aut kupuje auto z oc do grudnia 2017 ale jast zapłacona tylko 1 rata do lipca do kiedy muszę wypowiedzieć umowę żeby nie płacić 2 raty i wykupić ”komisowe”?pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
umowę może Pan wypowiedzieć w każdym momencie. Jeśli wypowie Pan ją przed lipcem, ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić nadpłaconą składkę zbywcy samochodu. Proszę pamiętać, że w chwili obecnej ubezpieczyciel może zrekalkulować składkę ze względu na zmianę właściciela samochodu.
Pozdrawiam

Mariusz
Gość

Czyli żeby nie płacić 2 raty mogę poczekać do lipca?Czy ubezpieczyciel może zażądać zapłaty 2 raty przed terminem tj lipiec,przypomne że auto jest kupione na firmę w celu sprzedania.

Urszula Borowiecka
Gość

Termin zapłaty składki wyznaczony jest na lipiec, co oznacza, że ubezpieczyciel nie zażąda od Pana zapłaty raty składki wcześniej niż w tym terminie, jednak nie wyklucza to, że może zażądać od Pana dopłaty ze względu na rekalkulację składki.

Grzesiek
Gość

Jeszcze jedno pytanie do Eksperta:
W przypadku, gdy w dowodzie rejestracyjnym widnieje właściciel i współwłaściciel. To czy w przypadku szkody wyrządzonej przez właściciela, czy współwłaściciel traci nabyte zniżki za bezszkodową jazdę na inny przez siebie posiadany samochód?

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
w praktyce niestety tak się dzieje. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie zakazuje takiego działania, wskazując jedynie, że taryfikacja składki za OC jest domeną ubezpieczyciela.
Pozdrawiam

Wojtek
Gość

Witam. Mam pytanie. Prowadzę komis i chciałbym wykupić ubezpieczenie krotkoterminowe na pojazd zarejestrowany w Polsce jak większość. Nie zawsze uda się sprzedać auto w 30 dni. Czy mogę w takim wypadku wykupić następne czy jak to wygląda?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

cytuję ustawę o OC Art.27 pkt 2 : „Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych
zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu
w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie
pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży. ” Ofertę otrzyma Pan bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Pozdrawiam

boguslaw
Gość

auto oclone ale nie zarejestrowane-czyteż musi być ciąglość.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

obowiązek posiadania ubezpieczenia spoczywa na wszystkich pojazdach, które poruszają się po drodze. Obowiązek ciągłości umów ubezpieczenia w Polsce spoczywa na autach zarejestrowanych w Polsce, czyli od momentu rejestracji w Polsce wymagane jest posiadanie umowy ubezpieczenia.

Pozdrawiam

Sławomir Tadeusz
Gość

Właśnie (15 grudnia 2016r.) upływa roczny termin zawartej przeze mnie umowy ubezpieczenia samochodu (OC, AC i NW). W styczniu lub lutym 2017r. chcę sprzedać samochód i kupić nowy. Jak najkorzystniej krótkoterminowo ubezpieczyć stare auto ? Może wpłacać ubezpieczenie w ratach ?
Bardzo proszę o kompetentną radę. STB[Widget reklama porownywarki]

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

jeśli auto nie jest zarejestrowane jako pojazd historyczny ( w tym wypadku można wykupować OC krótkoterminowe ), to polecałbym Panu zakupienie OC z płatnością ratalną, które pozwoli zminimalizować koszty związane z ubezpieczeniem auta.

Pozdrawiam

Paweł
Gość

Witam!
Kupilem auto sprowadzane z Niemiec na tablicach niemieckich. Wykupilem OC na 30dni. OC konczy mi sie 14 grudnia. Dzisiaj zarejestrowalem auto w Polsce. Czy moge jezdzic na OC tymczasowym do 14 grudnia czy musze wykupic normalne OC na rok? Prosze o szybka pomoc. Pozdrawiam!

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

dla aut zarejestrowanych już w Polsce przeznaczone jest ubezpieczenie roczne OC. Może Pan zgłosić się bezpośrednio do obecnego ubezpieczyciela i zgłosić mu fakt rejestracji w Polsce, może się okazać, że ubezpieczenie zostanie przepisane na nowe numery rejestracyjne do terminu wskazanego w polisie. Potbem oczywiście trzeba zawrzeć nowe ubezpieczenie – roczne.

Pozdrawiam

mario
Gość

Witam kupilem auto na belgijskich blachach w polsce wykupilem ubezpieczenie na miesiac na vin i numer rejesyracyjny przyjechalem do domu i zarej w polsce na nasze tablice i czy moge jezdzic na tym ubezpieczeniu co zakupilem w uniqa za 70 zl do konca jego waznosci

mario
Gość

Kupilem auto na belgijskich blachach

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

jeśli zgłosi Pan fakt przerejestrowania auta do ubezpieczyciela i zgodzi się on na przepisanie do polisy nowego numeru rej, to jak najbardziej. Aczkolwiek trzeba to zrobić w dniu rejestracji w Polsce lub zawrzeć nowe ubezpieczenie roczne, tak żeby nie nastąpiła przerwa w ubezpieczeniu, która zostanie zgłoszona do UFG.

Pozdrawiam

Mateusz
Gość

Witam, mam wykupione oc płatne w 2 ratach. Druga rata wypada w styczniu, a dziś dostałem sms z powiadomieniem, że termin płatności drugiej raty upływa dziś. Czy jest to możliwe? (5 miesięcy), co mogę zrobić?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

proszę sprawdzić polisę, którą Pan zakupił i zweryfikować informację dotyczącą płatności raty. Zapisy z polisy są obowiązujące, chyba że wprowadzono aneks zmieniający te terminy. Może Pan również bezpośrednio u ubezpieczyciela otrzymać informację o należnej płatności.

Pozdrawiam

Tomasz
Gość

mam samochód zabytkowy na żółtych blachach, ale nie ma jeszcze 25 lat – roczik 1994 – gdzie mogę ubezpieczyć na 30 dni ?

Darek autozlomowanie
Gość

Na żółtych blachach auto z rocznika 1994??? To chyba są holenderskie blachy, bo w Polsce warunkiem rejestracji pojazdu jest wiek ponad 25 lat a dany model nie może być produkowany od co najmniej 15 lat.

Diagnosta
Gość

Nie koniecznie.
Owszem pojazd musi mieć co najmniej 25 lat i nie być produkowany od 15 lat ale jest z tych wymagań zwolniony jeśli jest egzemplarzem unikatowym (co stwierdza konserwator zabytków)
Polecam się dokształcić jeśli chodzi o znajomość przepisów Panie Darku.

Darek autozlomowanie
Gość
Z mojego dokształcenia w temacie znajomości przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika że : pojazd unikatowy to taki, który spełnia jednocześnie dwie przesłanki tj: (cyt) ” mający co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji”. W myśl tych przepisów pojazd z 1994 roku nie jest ani zabytkiem ani unikatem. A gdyby nawet jakimś cudem został unikatowym, to pojazdy takie, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rejestracji pojazdow, otrzymują białe blachy a nie żółte. Tak więc podtrzymuję swoje stanowisko, że żółte blachy na auto z 1994r to tylko… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

pomożemy ubezpieczyć auto 🙂 Zapraszam do kontaktu pod numer 22 490 90 00 lub proszę o wiadomość na adres mailowy : [email protected]

Pozdrawiam

piotr
Gość

Witam. A czy istnieje firma która ubezpieczy mi auto na 30 dni gdy chce nim przejechać do warsztatu który znajduje się o 150 km ode mnie a ubezpieczenie kończy sie właśnie w weekend w którym dopiero moge pojechać do warsztatu….Zakupiłem to auto 3 dni temu i mam sprwadzony warsztat ale jak niestety nie w miejscu zameszkania….

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
samochód jest zarejestrowany w Polsce?

Pozdrawiam,
Łukasz

JNK
Gość

I jaka odpowiedź? Jesli jest zarejestrowane w PL to co dalej?

Łukasz Leus
Ekspert

Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce i kupujemy go od osoby prywatnej, a nie od komisu to niestety nie ma możliwości wykupienia OC krótkoterminowego. Możemy wtedy jedynie zakupić ochronę na cały rok (i jeśli pojazd kupujemy bez ubezpieczenia to polisa musi być ważna od dnia jego zakupu w innym wypadku narażamy się na karę od UFG).

OC krótkoterminowe można zakupić jeśli sprowadzamy pojazd zza granicy i chcemy poruszać się nim do czasu rejestracji, ewentualnie jeśli zakupujemy gow komisie.

Pozdrawiam,
Łukasz

bodexx4
Gość

witam wszysko ok jest małe ALE,żadna TU w pOLSCE od 2 lat nie chce mi ubezpieczyć auta historycznego na 30 dni, to jest PRZEKŁAMANIE

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

czy Pana pojazd jest zarejestrowany jako historyczny? Jeśli tak to proszę o kontakt na adres : [email protected] , pomożemy 🙂

Pozdrawiam

wpDiscuz