Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • Liberty
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?
mfind.pl

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zawierane na okres krótszy niż rok, nazywane jest „krótkoterminowym”. Jest ono wyjątkiem od generalnej, 12-miesięcznej zasady i dotyczy tylko kilku przypadków. Sprawdź, czy i dla Ciebie wygodniejszy i tańszy będzie krótki okres ubezpieczenia OC.

1. OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Ubezpieczenie krótkoterminowe możesz wykupić, jeżeli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo. Nie chodzi tu tylko o przejściową rejestrację, która jest normalnym etapem, zanim urząd wyda Ci stały dowód rejestracyjny z nowymi tablicami. Zakładając, że kupujesz auto na dłużej, i tak będziesz potrzebował rocznej polisy OC (jeżeli jest to samochód używany, pewnie skorzystasz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela).

Czasem jednak o czasową rejestrację ubiegają się właściciele, którzy:

 • chcą wywieźć samochód za granicę,
 • potrzebują dokumentów na przejazd tylko do miejsca naprawy samochodu albo dokonania przeglądu.

W tych przypadkach mogą wykupić ubezpieczenie na 30 dni, czyli taki okres, przez jaki ważna jest czasowa rejestracja.

2. OC na miesiąc dla pojazdów na zagranicznych rejestracjach

Jeśli świeżo sprowadziłeś swoje cacko, po którym „Niemiec płakał jak sprzedawał”, masz 30 dni na zarejestrowanie nabytku w Polsce. Na taki sam okres możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. To ubezpieczenie jednak nie odnowi się na kolejny okres, podobnie jak nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej polisy krótkoterminowej. Po zakończeniu ubezpieczenia krótkoterminowego musisz wykupić standardowe OC na rok.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [Pytanie Czytelnika]

3. OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych i historycznych

Pojazdy wolnobieżne zgodnie to wszelkie pojazdy silnikowe fabrycznie skonstruowane tak, by nie przekraczały prędkości 25 kilometrów na godzinę, a więc rozmaite maszyny budowlane, leśne, lub transportowe. Wyjątkiem są ciągniki rolnicze i inne pojazdy używane przez rolników w swoim gospodarstwie – zarejestrowane ciągniki muszą mieć OC na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych można zawrzeć na minimum 3 miesiące.

Pojazdy historyczne to:

 • pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym,
 • pojazdy mające co najmniej 40 lat,
 • pojazdy mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów historycznych można zawrzeć na minimum 30 dni.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Pojazdy wolnobieżne i historyczne nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia OC, ponieważ zazwyczaj nie jeżdżą często po drogach publicznych. Dumny posiadacz oldtimera może wykupić ubezpieczenie OC na 30 dni przed samym zlotem, zanim wyjedzie na drogę, a przez resztę roku, kiedy auto stoi w garażu, nie musi mieć polisy.

OC krótkoterminowe dla pojazdów w komisach

Ubezpieczenie OC na miesiąc mogą wykupić podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jeśli działalność ta polega na sprzedaży lub pośrednictwie w sprzedaży samochodów. Z takiej możliwości korzystają najczęściej komisy samochodowe, stąd też często używana jest nazwa OC komisowe”.

Kto musi wykupić ubezpieczenie? To zależy, czy auto sprzedajesz, czy oddajesz do komisu.

Gdy sprzedajesz pojazd do komisu, zmienia on właściciela. Komis może korzystać z Twojego ubezpieczenia OC do końca okresu, na jaki zostało zawarte, może też je wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę, np. krótkoterminową na 30 dni.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

W przypadku oddania pojazdu w komis, kiedy jest podpisywana jedynie umowa komisu, a nie ma przeniesienia własności, zwyczajowo przyjmuje się, że to Ty jako właściciel pojazdu powinieneś dbać o ciągłość ubezpieczenia OC przez ten czas, kiedy auto będzie stało w komisie.

Jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK mówi o tym, że to posiadacz pojazdu ma obowiązek zawrzeć umowę OC – a nie właściciel. Aby dowiedzieć się, czym posiadacz różni się od właściciela, musimy sięgnąć do art. 336 kodeksu cywilnego: Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Można więc powiedzieć, że w przypadku oddania samochodu do komisu może dojść do zmiany posiadacza pojazdu bez przeniesienia własności. Aby uniknąć nieporozumień związanych z ubezpieczeniem OC, koniecznie ureguluj tę kwestię w umowie komisowej.

Podsumowanie

 • Standardowo umowę OC zawiera się na 12 miesięcy, jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK dopuszcza w pewnych przypadkach możliwość zawarcia umowy krótkoterminowej (zwykle na 30 dni).
 • OC krótkoterminowe mogą wykupić posiadacze pojazdów zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą oraz historycznych.
 • OC krótkoterminowe na minimum 3 miesiące wykupuje się dla pojazdów wolnobieżnych.
 • Również osoby prowadzące komisy samochodowe mogą wykupić OC na miesiąc dla aut przeznaczonych do sprzedaży.

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

38 komentarzy do "OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
bodexx4
Gość

witam wszysko ok jest małe ALE,żadna TU w pOLSCE od 2 lat nie chce mi ubezpieczyć auta historycznego na 30 dni, to jest PRZEKŁAMANIE

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

czy Pana pojazd jest zarejestrowany jako historyczny? Jeśli tak to proszę o kontakt na adres : pomoc@mfind.pl , pomożemy 🙂

Pozdrawiam

piotr
Gość

Witam. A czy istnieje firma która ubezpieczy mi auto na 30 dni gdy chce nim przejechać do warsztatu który znajduje się o 150 km ode mnie a ubezpieczenie kończy sie właśnie w weekend w którym dopiero moge pojechać do warsztatu….Zakupiłem to auto 3 dni temu i mam sprwadzony warsztat ale jak niestety nie w miejscu zameszkania….

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
samochód jest zarejestrowany w Polsce?

Pozdrawiam,
Łukasz

JNK
Gość

I jaka odpowiedź? Jesli jest zarejestrowane w PL to co dalej?

Łukasz Leus
Ekspert

Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce i kupujemy go od osoby prywatnej, a nie od komisu to niestety nie ma możliwości wykupienia OC krótkoterminowego. Możemy wtedy jedynie zakupić ochronę na cały rok (i jeśli pojazd kupujemy bez ubezpieczenia to polisa musi być ważna od dnia jego zakupu w innym wypadku narażamy się na karę od UFG).

OC krótkoterminowe można zakupić jeśli sprowadzamy pojazd zza granicy i chcemy poruszać się nim do czasu rejestracji, ewentualnie jeśli zakupujemy gow komisie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Tomasz
Gość

mam samochód zabytkowy na żółtych blachach, ale nie ma jeszcze 25 lat – roczik 1994 – gdzie mogę ubezpieczyć na 30 dni ?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

pomożemy ubezpieczyć auto 🙂 Zapraszam do kontaktu pod numer 22 490 90 00 lub proszę o wiadomość na adres mailowy : pomoc@mfind.pl

Pozdrawiam

Darek autozlomowanie
Gość

Na żółtych blachach auto z rocznika 1994??? To chyba są holenderskie blachy, bo w Polsce warunkiem rejestracji pojazdu jest wiek ponad 25 lat a dany model nie może być produkowany od co najmniej 15 lat.

Paweł
Gość

Witam!
Kupilem auto sprowadzane z Niemiec na tablicach niemieckich. Wykupilem OC na 30dni. OC konczy mi sie 14 grudnia. Dzisiaj zarejestrowalem auto w Polsce. Czy moge jezdzic na OC tymczasowym do 14 grudnia czy musze wykupic normalne OC na rok? Prosze o szybka pomoc. Pozdrawiam!

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

dla aut zarejestrowanych już w Polsce przeznaczone jest ubezpieczenie roczne OC. Może Pan zgłosić się bezpośrednio do obecnego ubezpieczyciela i zgłosić mu fakt rejestracji w Polsce, może się okazać, że ubezpieczenie zostanie przepisane na nowe numery rejestracyjne do terminu wskazanego w polisie. Potbem oczywiście trzeba zawrzeć nowe ubezpieczenie – roczne.

Pozdrawiam

mario
Gość

Witam kupilem auto na belgijskich blachach w polsce wykupilem ubezpieczenie na miesiac na vin i numer rejesyracyjny przyjechalem do domu i zarej w polsce na nasze tablice i czy moge jezdzic na tym ubezpieczeniu co zakupilem w uniqa za 70 zl do konca jego waznosci

mario
Gość

Kupilem auto na belgijskich blachach

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

jeśli zgłosi Pan fakt przerejestrowania auta do ubezpieczyciela i zgodzi się on na przepisanie do polisy nowego numeru rej, to jak najbardziej. Aczkolwiek trzeba to zrobić w dniu rejestracji w Polsce lub zawrzeć nowe ubezpieczenie roczne, tak żeby nie nastąpiła przerwa w ubezpieczeniu, która zostanie zgłoszona do UFG.

Pozdrawiam

Mateusz
Gość

Witam, mam wykupione oc płatne w 2 ratach. Druga rata wypada w styczniu, a dziś dostałem sms z powiadomieniem, że termin płatności drugiej raty upływa dziś. Czy jest to możliwe? (5 miesięcy), co mogę zrobić?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

proszę sprawdzić polisę, którą Pan zakupił i zweryfikować informację dotyczącą płatności raty. Zapisy z polisy są obowiązujące, chyba że wprowadzono aneks zmieniający te terminy. Może Pan również bezpośrednio u ubezpieczyciela otrzymać informację o należnej płatności.

Pozdrawiam

Sławomir Tadeusz
Gość

Właśnie (15 grudnia 2016r.) upływa roczny termin zawartej przeze mnie umowy ubezpieczenia samochodu (OC, AC i NW). W styczniu lub lutym 2017r. chcę sprzedać samochód i kupić nowy. Jak najkorzystniej krótkoterminowo ubezpieczyć stare auto ? Może wpłacać ubezpieczenie w ratach ?
Bardzo proszę o kompetentną radę. STB[Widget reklama porownywarki]

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

jeśli auto nie jest zarejestrowane jako pojazd historyczny ( w tym wypadku można wykupować OC krótkoterminowe ), to polecałbym Panu zakupienie OC z płatnością ratalną, które pozwoli zminimalizować koszty związane z ubezpieczeniem auta.

Pozdrawiam

boguslaw
Gość

auto oclone ale nie zarejestrowane-czyteż musi być ciąglość.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

obowiązek posiadania ubezpieczenia spoczywa na wszystkich pojazdach, które poruszają się po drodze. Obowiązek ciągłości umów ubezpieczenia w Polsce spoczywa na autach zarejestrowanych w Polsce, czyli od momentu rejestracji w Polsce wymagane jest posiadanie umowy ubezpieczenia.

Pozdrawiam

Wojtek
Gość

Witam. Mam pytanie. Prowadzę komis i chciałbym wykupić ubezpieczenie krotkoterminowe na pojazd zarejestrowany w Polsce jak większość. Nie zawsze uda się sprzedać auto w 30 dni. Czy mogę w takim wypadku wykupić następne czy jak to wygląda?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

cytuję ustawę o OC Art.27 pkt 2 : „Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych
zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu
w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie
pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży. ” Ofertę otrzyma Pan bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Pozdrawiam

Marek
Gość

Witam,

Kupilem wczoraj samochod ktorego oc wygasa za 4 dni. Zanim dostane twardy dowod rej. + nowe blachy to czy moge wykupic czasowe ubezpieczenie?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, to pozostaje zawarcie ubezpieczenia rocznego OC.

Pozdrawiam

Grzesiek
Gość
Pytanie do Pana Eksperta: Co się dzieje w niżej wymienionej sytuacji, jakie są konsekwencje i dla kogo. Kupuję samochód 01.02.2017 r. na podstawie umowy kupna sprzedaży. Otrzymuję również dokument OC na byłego właściciela pojazdu, gdzie polisa OC obowiązuje do czerwca 2017 r. Z uwagi na to iż (prawdopodobnie) zgodnie z literą prawa mam 14 dni na uregulowanie sytuacji z OC nie załatwiam tego od razu po zakupie. Dnia 05.02.2017 jestem sprawcą kolizji. Z tego co wiem były właściciel nie może wziąć odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przeze mnie, ani nie może stracić zniżek za bezszkodowść. Dodam, że jestem młodym kierowcą, nigdy… Więcej »
Urszula Borowiecka
Ekspert

Dzień dobry,
w opisanej przez Pana sytuacji szkoda zlikwidowana będzie z OC, bo na dzień zdarzenia ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała. Ubezpieczyciel najprawdopodobniej zrekalkuluje składkę, tj, naliczy Panu zwyżki (ze względu na fakt, że jest Pan niedoświadczonym kierowcą i tak by to zrobił). Odpowiedzialność za szkodę i kwestia rekalkulacji składki nie mają związku z poprzednim właścicielem pojazdu, wszystko ,,idzie na Pana konto”.
Pozdrawiam

Grzesiek
Gość

Jeszcze jedno pytanie do Eksperta:
W przypadku, gdy w dowodzie rejestracyjnym widnieje właściciel i współwłaściciel. To czy w przypadku szkody wyrządzonej przez właściciela, czy współwłaściciel traci nabyte zniżki za bezszkodową jazdę na inny przez siebie posiadany samochód?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Dzień dobry,
w praktyce niestety tak się dzieje. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie zakazuje takiego działania, wskazując jedynie, że taryfikacja składki za OC jest domeną ubezpieczyciela.
Pozdrawiam

Mariusz
Gość

Pani Ekspert prowadzę działalność jednoosobową skupi sprzedaż aut kupuje auto z oc do grudnia 2017 ale jast zapłacona tylko 1 rata do lipca do kiedy muszę wypowiedzieć umowę żeby nie płacić 2 raty i wykupić ”komisowe”?pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Ekspert

Dzień dobry,
umowę może Pan wypowiedzieć w każdym momencie. Jeśli wypowie Pan ją przed lipcem, ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić nadpłaconą składkę zbywcy samochodu. Proszę pamiętać, że w chwili obecnej ubezpieczyciel może zrekalkulować składkę ze względu na zmianę właściciela samochodu.
Pozdrawiam

Mariusz
Gość

Czyli żeby nie płacić 2 raty mogę poczekać do lipca?Czy ubezpieczyciel może zażądać zapłaty 2 raty przed terminem tj lipiec,przypomne że auto jest kupione na firmę w celu sprzedania.

Urszula Borowiecka
Ekspert

Termin zapłaty składki wyznaczony jest na lipiec, co oznacza, że ubezpieczyciel nie zażąda od Pana zapłaty raty składki wcześniej niż w tym terminie, jednak nie wyklucza to, że może zażądać od Pana dopłaty ze względu na rekalkulację składki.

Piotr
Gość

W sierpniu 2017 będę kupował auto od osoby prywatnej. Ubezpieczenie auto ma bodajże do początku października. Będzie to mój pierwszy w życiu zakup. Chciałbym się dowiedzieć od Ekspertów czy umowę ubezpieczenia, która jeszcze będzie ważna trzeba jakoś przepisać na moje dane osobowe?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Dzień dobry,
w opisanej przez Pana sytuacji sprzedający ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o danych kupującego. Na tej podstawie ubezpieczenie ,,przepisywane” jest na kupującego.
Pozdrawiam

Piotr
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Proszę powiedzieć w jakim okresie ma się ta czynność odbyć – ten sam dzień czy np 2 tygodnie?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ,,Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia
przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu”.

Piotr
Gość

Rozumiem. To już chyba ostatnie pytanie, które mi przychodzi do głowy. Ile czasu przed zakończeniem polisy należy wykupić kolejną (w tym samym lub innym zakładzie ubezpieczeń)?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Najpóźniej na dzień przed końcem poprzedniej,

wpDiscuz