Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zawierane na okres krótszy niż rok, nazywane jest „krótkoterminowym”. Jest ono wyjątkiem od generalnej, 12-miesięcznej zasady i dotyczy tylko kilku przypadków. Sprawdź, czy i dla Ciebie wygodniejszy i tańszy będzie krótki okres polisy, np. OC na miesiąc.

OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu możesz wykupić, jeżeli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo. Nie chodzi tu tylko o przejściową rejestrację, która jest normalnym etapem, zanim urząd wyda Ci stały dowód rejestracyjny z nowymi tablicami. Zakładając, że kupujesz auto na dłużej i tak będziesz potrzebował rocznej polisy OC (jeżeli jest to samochód używany, pewnie skorzystasz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela).

Czasem jednak polisa OC na 30 dni przydaje się, gdy właściciele:

  • chcą wywieźć samochód za granicę,
  • potrzebują dokumentów na przejazd tylko do miejsca naprawy samochodu albo dokonania przeglądu.

W tych przypadkach mogą wykupić ubezpieczenie samochodu miesiąc, czyli taki na okres, przez jaki ważna jest czasowa rejestracja.

OC na miesiąc dla pojazdów na zagranicznych rejestracjach

Jeśli właśnie sprowadziłeś swoje cacko, po którym „Niemiec płakał jak sprzedawał”, masz 30 dni na zarejestrowanie nabytku w Polsce. Na taki sam okres możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. To ubezpieczenie jednak nie odnowi się na kolejny okres, podobnie jak nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej polisy krótkoterminowej. Gdy ubezpieczenie samochodu na 30 dni wygaśnie, musisz wykupić standardowe OC na rok.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [Pytanie Czytelnika]

OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych i historycznych

Pojazdy wolnobieżne, zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, to wszelkie pojazdy silnikowe fabrycznie skonstruowane tak, by nie przekraczały prędkości 25 kilometrów na godzinę, a więc rozmaite maszyny budowlane, leśne, lub transportowe. Wyjątkiem są ciągniki rolnicze i inne pojazdy używane przez rolników w swoim gospodarstwie – zarejestrowane ciągniki muszą mieć OC na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych można zawrzeć na minimum 3 miesiące.

Pojazdy historyczne to:

  • pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym,
  • pojazdy mające co najmniej 40 lat,
  • pojazdy mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów historycznych można zawrzeć na minimum 30 dni.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Pojazdy wolnobieżne i historyczne nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia OC, ponieważ zazwyczaj nie jeżdżą często po drogach publicznych. Dumny posiadacz oldtimera może wykupić ubezpieczenie OC na 30 dni przed samym zlotem, zanim wyjedzie na drogę, a przez resztę roku, kiedy auto stoi w garażu, nie musi mieć polisy.

Czy można wykupić OC na miesiąc?

Tak, możesz wykupić OC na miesiąc w określonych wcześniej przypadkach, czyli dla pojazdów:

  • zarejestrowanych czasowo,
  • sprowadzonych właśnie do Polski, posiadających jeszcze zagraniczną rejestrację,
  • historycznych.

OC krótkoterminowe – kiedy wygasa?

Wszystko zależy od tego, na jak długi okres została zawarta polisa. Ubezpieczenie OC krótkoterminowe może zostać zawarte na 30 dni lub 3 miesiące, w zależności od typu pojazdu, dla którego zawierana jest umowa ubezpieczenia. A zatem krótkoterminowe OC samochodu wygasa po 30 dniach lub 3 miesiącach od rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.

OC krótkoterminowe dla pojazdów w komisach

Ubezpieczenie OC na miesiąc mogą wykupić podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jeśli działalność ta polega na sprzedaży lub pośrednictwie w sprzedaży samochodów. Z takiej możliwości korzystają najczęściej komisy samochodowe, stąd też często używana jest nazwa „OC komisowe”.

Kogo obowiązuje wykupienie ubezpieczenia OC na miesiąc? To zależy, czy auto sprzedajesz, czy oddajesz do komisu.

Gdy sprzedajesz pojazd do komisu, zmienia on właściciela. Komis może korzystać z Twojego ubezpieczenia OC do końca okresu, na jaki zostało zawarte, może też je wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę, np. na ubezpieczenie samochodu na miesiąc, czyli ubezpieczenie OC 30 dniowe.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

W przypadku oddania pojazdu w komis, kiedy jest podpisywana jedynie umowa komisu, a nie ma przeniesienia własności, zwyczajowo przyjmuje się, że to Ty jako właściciel pojazdu powinieneś dbać o ciągłość ubezpieczenia OC przez ten czas, kiedy auto będzie stało w komisie.

Jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK mówi o tym, że to posiadacz pojazdu ma obowiązek zawrzeć umowę OC – a nie właściciel. Aby dowiedzieć się, czym posiadacz różni się od właściciela, musimy sięgnąć do art. 336 Kodeksu cywilnego: Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Można więc powiedzieć, że w przypadku oddania samochodu do komisu może dojść do zmiany posiadacza pojazdu bez przeniesienia własności. Aby polisa OC na miesiąc nie sprawiła Ci kłopotów, koniecznie ureguluj tę kwestię w umowie komisowej. Jak widzisz, ubezpieczenie auta na miesiąc także wymaga od Ciebie zwiększonej uwagi!

Ubezpieczenie OC samochodu na miesiąc – pytania z forum

Wielu kierowców zastanawia się, czy samochód w komisie ma ubezpieczenie OC, a także jak długo można z takiego ubezpieczenia korzystać. Oto przykład z naszego forum, gdzie użytkownik RafW zapytał:

Kupiłem samochód z komisu, ma polisę OC w Liberty Ubezpieczenia, ile mogę na niej jeździć? Gościu z komisu nie wiedział, a do LU nie mogę się dodzwonić.

Nasza odpowiedź to:

Kupując auto w komisie, komisant powinien przekazać Ci polisę z Liberty Ubezpieczenia, na tym dokumencie będzie widniała informacja, do kiedy obowiązuje ubezpieczenie. Po zakupie auta najlepiej skontaktować się TU i poprosić o przeliczenie składki według Twoich zniżek. Gdy już będziesz miał informację, jaka opłata Cię czeka za kontynuowanie polisy w Liberty Ubezpieczenia, możesz podjąć decyzję – czy chcesz zostać, czy zrezygnować. Jeśli zdecydujesz się na wypowiedzenie umowy, koniecznie pamiętaj, aby wykupić polisę w innym towarzystwie tak, aby była zachowana ciągłość przy ubezpieczeniu.

Inny użytkownik (Andrzej Najdzionek), napisał:

Witam. Kupiłem samochód w komisie /był sprowadzony zza granicy. Aby dojechać pod dom wykupiłem ubezpieczenie OC miesięczne. Po rozpatrzeniu ofert na rynku ubezpieczeń zmieniam TU po upływie w/w OC. Czy muszę wypowiadać tymczasowe ubezpieczenie OC?

Pozdrowienia

W takim przypadku jeśli wykupiłeś miesięczne OC, to takiej polisy wypowiadać nie musisz. Po upływie 30 dni polisa wygaśnie i tym samym ubezpieczenie OC samochodu na miesiąc przestanie obowiązywać.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe cena

Ubezpieczenie czasowe pojazdu to wydatek od ok. 50 do 150 złotych. Jednak ostatecznie czasowe OC i jego koszt kształtują indywidualne czynniki, te same co w przypadku standardowej, 12-miesięcznej polisy. Są to miejsce zamieszkania, pojemność silnika czy liczba pokonywanych rocznie kilometrów. Czasowe ubezpieczenie samochodu (krótkoterminowe) jest dostarczane natychmiast po zawarciu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe online

Zakup polisy na 30 dni online, bez udziału agenta ubezpieczeniowego. Czy to w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej tak. Należy jednak pamiętać, że OC na miesiąc online to oferta skierowana głównie do komisów samochodowych lub firm zajmujących się handlem pojazdami. Poza takimi podmiotami ubezpieczenie samochodu na 30 dni online, zgodnie z art. 27 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mogą wykupić także podmioty spełniające poniższe warunki:

Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;

2) zarejestrowany czasowo;

3) zarejestrowany za granicą;

4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b);

5) pojazdem historycznym.